خبر فوری:

فریب کلاهبرداران محرمی را نخورید!

شهروندان هرگونه واریز وجه مربوط به نذورات را به شماره حساب هیئت‌های مذهبی و مؤسسات خیریه معتبر و شناخته شده واریز کنند. کلاهبرداران در کمین‌اند.

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات پایتخت با اشاره به اینکه مجرمان سایبری در هر مناسبتی به دنبال سوءاستفاده از کاربران فضای مجازی هستند.

سرهنگ داود معظمی گودرزی رئیس پلیس فتا تهران بزرگ اظهار داشت: با توجه به فرا رسیدن ایام محرم، افراد سودجو با سوءاستفاده از عواطف و احساسات مذهبی مردم با بهانه جمع‌آوری کمک‌های مالی برای نیازمندان از جمله بیماران کرونایی یا جمع آوری وجه جهت کمک های مردمی و توزیع نذری در تکایا و هیئت‌های مذهبی، اقدام به کلاهبرداری می‌کنند.

این مقام انتظامی بیان کرد: شهروندان هرگونه واریز وجه مربوط به نذورات را به شماره حساب هیئت‌های مذهبی و مؤسسات خیریه معتبر و شناخته شده واریز کرده و جهت پیشگیری از سرقت و یا هرگونه سوءاستفاده از اطلاعات کارت‌های بانکی از مراجعه به لینک‌های پرداخت درگاه بانکی منتشر شده در فضای مجازی خودداری کنند.

وی افزود: در روشی دیگر از این کلاهبرداری ها نیز شاهد کلاهبرداری با عنوان فروش اقلام و اجناس مخصوص ایام محرم هستیم که در این شگرد مجرمانه، مجرمین با ایجاد صفحات درگاه بانک جعلی (فیشینگ) به دنبال سرقت اطلاعات کاربران هستند.

رئیس پلیس فتا تهران توضیح داد: در این روش مجرمان با درج آگهی‌های دروغین در شبکه‌های اجتماعی از قبیل فروش اجناس و اقلام محرم با کمترین قیمت، کاربران را به درگاه‌های جعلی بانکی هدایت و درنهایت به اطلاعات بانکی هموطنان دسترسی و اقدام به برداشت غیرمجاز می کنند، هموطنان می‌بایست دقت داشته باشند در صورتی که قصد خرید اینترنتی دارند فقط از طریق سایت‌های معتبر که دارای نماد اعتماد الکترونیکی است اقدام کنند و هرگز فریب‌آگهی‌های دروغین را نخورند.

سرهنگ گودرزی با اشاره به متصور بودن افزایش سوء استفاده‌های احتمالی در این ایام بیان داشت: یکی از مهمترین اهداف پلیس در فضای مجازی، ارتقای سطح سواد رسانه ای شهروندان در حوزه فضای سایبر و به تبع آن افزایش امنیت سایبری در راستای کاهش آمار جرائم سایبری و استفاده امن کاربران از این فضا است.

این مقام سایبری به شهروندان توصیه کرد: شهروندان می توانند جهت ارتقاء اطلاعات سایبری خود به سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir مراجعه کنند و هرگونه موارد مشکوک را نیز از این طریق اطلاع رسانی نمایند./ باشگاه خبرنگاران

کلاهبرداران محرمی چگونه شما را فریب می‌دهند؟

رئیس پلیس فتای زنجان گفت: مجرمان سایبری در ایام محرم با روش‌های مختلف از جمله جمع‌آوری نذورات و بارگذاری نرم‌افزار موبایلی مذهبی کلاهبرداری می‌کنند.

سرهنگ سید احمد موسوی، با اشاره به اینکه مجرمان سایبری برای کلاهبرداری از راه‌هایی وارد می‌شوند که برای شهروندان اهمیت داشته باشد، اظهار کرد: با فرا رسیدن ایام محرم و سوگواری اباعبدالله الحسین (ع)، مجرمان سایبری با روش‌های مختلف از جمله جمع‌آوری نذورات و بارگذاری نرم‌افزار موبایلی مذهبی اقدام به کلاهبرداری می‌کنند.

وی با بیان اینکه افراد سودجو ممکن است با ارائه فایل‌های مذهبی آلوده به بدافزار، اطلاعات کاربران را سرقت کنند، بیان کرد: بهترین راه برای دریافت ادعیه و فایل‌های مذهبی دانلود و یا خرید از سایت‌ و فروشگاه‌های معتبر است و شهروندان به هیچ عنوان به پیام‌های حاوی لینک یا کانال‌ها و صفحات شبکه‌های اجتماعی اطمینان نکنند.

موسوی با اشاره به ترفند اغلب کلاهبرداران، افزود: مجرمین سایبری با تحریک احساسات کاربران و انتشار تصاویر افراد بی‌بضاعت در شبکه‌های اجتماعی به بهانه‌ی دریافت نذورات اقدام به درج شماره کارت اشخاص و دریافت وجوهات از شهروندان می‌کنند.

این مقام انتظامی با تاکید بر اینکه شهروندان در صورت پرداخت اینترنتی نذورات به اطلاعیه‌های صادره از سوی رسانه‌های رسمی و هیئات مذهبی توجه کنند، خاطرنشان کرد: شهروندان موارد مجرمانه را از طریق مرکز فوریت‌های سایبری با شماره ۰۹۶۳۸۰ گزارش کنند./ ایسنا

دیگر رسانه ها

ارسال نظر