وزارت آموزش و پرورش تکلیف شهریه مدارس را مشخص کرد

وزارت آموزش و پرورش بخشنامه شهریه مدارس را به مدارس ابلاغ کرد.

وزارت آموزش و پرورش تکلیف شهریه مدارس را مشخص کرد

شهریه مدارس برای مهر ۱۴۰۲ با افزایش قابل توجه همراه بوده و همین موضوع موجب شگفتی و البته سردرگمی خانواده‌ها شده است. وزارت آموزش و پرورش بخشنامه شهریه مدارس را به مدارس ابلاغ  کرد. وزارت آموزش و پرورش تکلیف شهریه مدارس را مشخص کرد. با ابلاغ شهریه مدارس غیردولتی، مبالغ آنها در سامانه مشارکت‌ها برای عموم مردم قابل مشاهده خواهد بود. رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی آموزش و پرورش گفت: ضروری است تاب‌آوری مردم در نظر گرفته شود تا امکان پرداخت شهریه مدارس از سوی والدین فراهم باشد و از طرف دیگر باید هزینه‌های جاری مدرسه هم در نظر گرفته شود.

بیشتر بخوانید: جزئیات بخشنامه جدید آموزش و پرورش اعلام شد + شهریه و شرایط ثبت‌نام در مدارس

احمد محمودزاده، رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی آموزش و پرورش با بیان اینکه شهریه مدارس غیردولتی بر اساس الگوی تعیین شهریه ابلاغ می‌شود، گفت: هم اکنون مؤسسان مدارس و مراکز غیردولتی مشغول تکمیل اطلاعات مورد نیاز برای تعیین شهریه می‌باشند. و تا کنون شهریه هیچیک از مدارس غیردولتی برای سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ ابلاغ نشده است.

محمودزاده افزود: همزمان با ابلاغ شهریه مدارس غیردولتی، مبالغ آنها در سامانه مشارکت‌ها (https://mosharekatha.ir) برای عموم مردم قابل مشاهده خواهد بود و لذا مبالغ اعلام شده در فضای مجازی وجاهت قانونی ندارند.

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی آموزش و پرورش با بیان اینکه الگوی تعیین شهریه مدارس غیردولتی در ۲۲ فروردین سال ۱۴۰۲ ابلاغ شده است، گفت: در این الگو مطابق ماده (۱۵) قانون تأسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی، پایه و اساس تعیین شهریه؛ دوره تحصیلی، سطح آموزشی- پرورشی و تربیتی، برنامه سال تحصیلی، فعالیت‌های فوق برنامه، فضای فیزیکی، تجهیزات و امکانات بروز از جمله آزمایشگاه‌ها، کارگاه‌ها و سالن‌ها و … می‌باشد. لذا در این راستا به نیروی انسانی شاغل در مدارس غیردولتی و دارای صلاحیت‌های عمومی، تخصصی و حرفه‌ای متناسب با دوره‌های تحصیلی و برنامه سال تحصیلی، فضای آموزشی، تجهیزات و امکانات توجه ویژه شده و در محوریت تعیین هزینه‌های تمام شده هر مدرسه قرار گرفته است و کیفیت و امتیاز کسب شده در این مؤلفه‌ها در تعیین مبلغ شهریه بسیار اثرگذار است.

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی با بیان اینکه در راستای تعیین سطح آموزشی و پرورشی شاخص‌هایی تعیین شده تا به این صورت کیفیت ارائه خدمات آموزشی و پرورشی مدارس نیز در تعیین شهریه لحاظ گردد، اظهار کرد: نکته مهم دیگر در خصوص فعالیت‌های فوق برنامه می‌باشد که کاملاً اختیاری است و در الگوی تعیین شهریه به صورت مجزا در قالب فعالیت‌های فوق برنامه درسی، فعالیت‌های آموزشی و پرورشی مکمل و فعالیت‌های تابستانی پیش بینی شده است. شهریه این بخش بر اساس برنامه‌های ثبت شده در سامانه مشارکت‌ها تعیین می‌شود و در ادامه بر اجرای آنها نظارت خواهد شد.

معاون وزیر آموزش و پرورش عنوان کرد: طبق الگویی که به استان‌های سراسر کشور ابلاغ شده و از اواخر خرداد امسال اجرایی می‌شود، افزایش دستمزدها، نرخ اجاره بها و سایر عناصر تأثیر گذار در شهریه بررسی خواهد شد. البته متناسب با الگو از حیث لحاظ کردن سقف اجاره بهای استعلامی از مراجع ذیصلاح، حق الزحمه معلمان، مربیان و سایر کارکنان و تعیین میانگین پرداختی به آنها، به استان‌ها تفویض اختیار لازم داده شده است.

محمودزاده گفت: ضروری است تاب آوری مردم در نظر گرفته شود تا امکان پرداخت شهریه از سوی والدین فراهم باشد و از طرف دیگر باید هزینه‌های جاری مدرسه هم در نظر گرفته شود. یعنی افراط و تفریطی در افزایش نباید وجود داشته باشد. باید کاری کنیم که هم کیفیت بخشی برنامه‌های آموزشی و رویکردهای تربیتی و فرهنگی لحاظ شود و هم خانواده‌ها بتوانند در این نوع مدارس با توجه به علاقه مندی که نسبت به مدارس غیردولتی دارند امکان ثبت نام و بهره مندی از خدمات با کیفیت مدارس غیردولتی را داشته باشند.

معاون وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: مدیران کل استان‌ها موظفند با توجه به اینکه در بخشنامه الگوی تعیین شهریه به صراحت عنوان شده است که مسئولیت حسن اجرای آن به عهده مدیرکل استان می‌باشد، نظارت کاملی بر فرآیند تعیین شهریه و ثبت نام داشته باشند تا ضمن همکاری و هماهنگی در تعیین شهریه‌ها و ثبت نام‌ها طبق دستورالعمل‌های ارسالی با اندک مدارسی که در چارچوب سیاست‌های وزارت آموزش و پرورش فعالیت ندارند و شهریه‌های خارج از مصوبه دریافت می‌کنند و متخلف هستند برخورد جدی صورت گیرد.

محمودزاده با بیان اینکه با توجه به هماهنگی‌های به عمل آمده و بخشنامه‌های ارسالی مدیران کل استان‌ها، مؤسسان مدارس و مراکز غیردولتی و همچنین اولیای دانش آموزان همکاری‌های لازم را انجام دهند، افزود: از مؤسسان انتظار می‌رود که متناسب با شهریه ابلاغی عمل کنند و پوستر شهریه‌ها را در محل ثبت نام نصب کنند و متناسب با آن قراردادهای الکترونیکی را از سامانه مشارکت‌ها دریافت کنند و در دو نسخه به امضای خود و اولیای دانش آموزان برسانند.

معاون وزیر آموزش و پرورش در پایان گفت: از اولیای دانش آموزان خواهشمندیم که به عنوان ناظرین اصلی ما متناسب با شهریه‌های مصوب ثبت نام کنند و در صورت مشاهده هر گونه تخلف از طریق سامانه شکایات سازمان شکایت خود را ثبت نمایند. و در مواردی که شاکی وجود دارد به راحتی امکان ورود به موضوع مهیاست و قطعاً با مدارس متخلف برخورد خواهد شد.

دیگر رسانه ها

ارسال نظر