مدرسه پولی شد؟ | آموزش و پرورش توضیح داد

احمد محمودزاده، رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش درباره اخبار مربوط به زیر سوال رفتن آموزش رایگان و پولی شدن مدارس، توضیحاتی ارائه کرد.

مدرسه پولی شد؟ | آموزش و پرورش توضیح داد

انتشار اخباری درخصوص توسعه مدارس هیات امنایی از سوی سازمان مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش سبب برداشت شائبه‌ «پولی» شدن مدارس و زیر سوال رفتن آموزش رایگان شد؛ شائبه‌ای که به گفته مسئولان درست نیست و توسعه این مدارس با هدف «مشارکت چندوجهی» در دستورکار قرار دارد. 

اخیرا انتقاداتی به وزارت آموزش و پرورش در خصوص توسعه مدارس هیئت امنایی مبنی بر زیر سوال رفتن آموزش رایگان و «پولی» شدن مدارس مطرح شده بود. شائبه‌هایی که احمد محمودزاده رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش با رد آنها گفته است «طی چند روز اخیر که صحبت از توسعه مدارس هیئت امنایی به میان آمده، اغلب از من سوال می‌کنند که چرا می‌خواهید مدارس را پولی کنید؟ یک بخشی از آموزش و پرورش یعنی مدارس غیردولتی پولی است و فواید و گاهی اوقات نقصان هایی هم دارد البته در آنجا هم صرفا نگاه مالی نیست، اما در مدارس هیئت امنایی مشارکت چندوجهی مدنظر است.»

به گفته وی، این موضوع در سند دولت به آموزش و پرورش تکلیف شده است.  

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش همچنین در خصوص کمک مالی خانواده‌ها به مدارس در راستنای هیات امنایی شدن آنها، تاکید کرده است: اینگونه نیست و این ناشی از نگاه‌ها و رویکردهای غلط سال‌های گذشته است. در این دولت چنین رویکردی نداریم. در سند دولت به مردمی سازی حکمرانی در آموزش و پرورش اشاره شده و ۲۲ محور  دارد که دو محور مربوط به این حوزه است.

وزیر آموزش و پرورش بار دیگر اعلام کرده که برای تغییر در شاخص‌های آلودگی هوا و عدم تعطیلی مدارس به هنگام آلودگی هوا اصرار دارد. یوسف نوری درباره اظهارات اخیر خود مبنی بر درخواست تجدید نظر در تغییر شاخص‌های در نظر گرفته شده آلودگی هوا برای تعطیلی مدارس اعلام کرد: در دنیا تا وقتی شاخص آلودگی کمتر از ۲۰۰ باشد، تعطیلی مدارس نداریم و من روز گذشته هم شاخص‌ها را رصد کردم که هنوز به ۲۰۰ نرسیده بودیم. این موضِع خود را ان شاءالله در هیئت دولت هم مطرح خواهم کرد؛ همانگونه که مقاله مطالعه انجام شده را به دکتر عین‌اللهی تقدیم کردم.

او معتقد است: در دنیا در موقعیت آلودگی هوای بنفش مقطع متوسطه را هم اصلا تعطیل نمی‌کنند و در دوره ابتدایی برخی جاها مدارس را تعطیل می‌کنند. کشورهایی نظیر مکزیک، فرانسه و ... با گذر شاخص آلودگی از ۳۰۰ به بعد تعطیل می‌کنند.

این اظهارات در حالی است که دکتر عباس شاهسونی، رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت، با تاکید بر اینکه درست نیست که صرفا با تغییر شاخص آلودگی هوا، صورت مسئله را پاک کنیم، درباره اظهارات اخیر وزیر آموزش و پرورش تصریح کرده است: ما باید اقدام جدی برای کاهش مواجهه و کاهش غلظت آلاینده‌های هوا داشته باشیم. ای کاش وزیر محترم آموزش و پرورش پیشنهاد می‌دادند که اقداماتی نظیر نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی، از رده خارج کردن خودروهای فرسوده، بهبود کیفیت سوخت و بهبود کیفیت خودروهای تولید داخلی و... برای کاهش غلظت آلاینده‌های هوا صورت گیرد. ما هم در وزارت بهداشت تعطیلی مدارس را راهکار اصلی نمی‌دانیم، اما چاره دیگری جز این نداریم که با این کار مواجهه کودکان با آلودگی هوا را کاهش دهیم.  

به گفته وی، بعضی روزها در تهران غلظت ذرات معلق PM۲.۵ بیش از ۱۰ برابر راهنمای سازمان جهانی بهداشت می‌شود که این یعنی غلظت ذرات معلق به حدی زیاد است که برای سلامتی مردم و به‌ویژه گروه‌های حساس خطرناک است.  

بنابر اعلام مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا تا اواخر هفته در شهرهای صنعتی و پرجمعیت انباشت آلاینده‌های جوی و کاهش کیفیت هوا ادامه خواهد داشت. همچنین از روز شنبه (۸ بهمن) با ورود سامانه بارشی از شمال غرب کشور در برخی نواحی شمال غرب و ارتفاعات و دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی بارش پراکنده برف دور از انتظار نیست.  

بعه گفته کارشناسان آلودگی هوا، تغییر استانداردها برای کاهش آلودگی هوا اقدام جالبی نخواهد بود و ما باید تمام تلاش خود را صرف کاهش انتشار آلودگی کنیم تا کیفیت هوا مطلوب شود. با تغییر استانداردها منابع انتشار ثابت و متحرک آلودگی کم نمی‌شوند و نتیجه‌ای نخواهیم گرفت.

منبع: ايسنا

دیگر رسانه ها

ارسال نظر