خبر فوری:

چرا دلار امروز گران شد | قیمت امروز دلار

همزمان با اظهارات رئیس‌جمهور و اعلام پرداخت یارانه به مردم و افزایش حجم نقدینگی امروز قیمت ارز افزایشی شد و دلار وارد کانال ۲۹ هزار تومان شد.

 همزمان با اظهارات رئیس‌جمهور و اعلام پرداخت یارانه به مردم و افزایش حجم نقدینگی امروز قیمت ارز افزایشی شد و دلار وارد کانال ۲۹ هزار تومان شد.

قیمت دلار که روز گذشته افزایش قیمت را تجربه می‌کرد، در نهایت معاملات را با قیمت ٢٨ هزار و ۶۸۰ تومان به پایان برد. این اسکناس صبح امروز، ۲۰ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱ را با اندکی افزایش با نرخ ۲۸ هزار و ۷۰۰ تومان ثبت کرد و در ادامه معاملات نوسانات افزایشی شدید را تجربه کرد، به‌گونه‌ای که وارد کانال ۲۹ هزار تومان شد و تا نرخ ۲۹ هزار و ۲۰۰ تومان پیش رفت. 

دلار فردایی نیز امروز در همین حدود نوسان داشته و به ۲۹,۰۷۰ تومان نیز رسیده است. روز گذشته، آغاز معاملات دلار در کانال‌های تلگرامی با قیمت ۲۸,۵۵۰ تومان بود. کف قیمت، ۲۸,۵۴۰ و سقف آن ۲۸,۶۸۰ تومان ثبت شد. آخرین معامله فردایی نیز با نرخ ۲۸,۶۸۰ تومان انجام شد. این در حالی است که معامله فردایی دلار، طبق قانون ممنوع است.

امروز قیمت دلار در صرافی ملی نیز بدون تغییر نسبت به روز گذشته، ۲۵۷۰۱ تومان ثبت شده است.

یکی از مهم‌ترین مسائلی که روی قیمت دلار در ایران اثر می‌گذارد مذاکرات وین است.

 

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی درباره سفر «انریکه مورا» معاون مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده گفتگوها در وین به تهران گفت:‌ مذاکرات جمهوری اسلامی ایران و ۱+۴ از یک طرف و آمریکا در وین، تا امروز بدون وقفه ادامه داشته است. مکثی در حضور در وین رخ داده، ولی رد و بدل پیام‌ها از طریق هماهنگ کننده گفت‌وگوها در حال انجام است.

او افزود: سفر مورا بعد از تماس تلفنی امیرعبداللهیان و بورل انجام می‌شود. به این معنا نیست که بعد از وقفه‌ای ایشان با پیام جدیدی می‌آید. پیام‌ها به صورت مستمر بین ایران و آمریکا از طریق اتحادیه اروپا در حال رد و بدل شدن است  ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز  با اشاره به سفر قریب‌الوقوع مورا به تهران، گفت که واشنگن از تلاش‌های او برای به نتیجه رسیدن مذاکرات وین حمایت می‌کند.

وی در خصوص انتظارات آمریکا از سفر پیش روی مورا به ایران، گفت که واشنگتن در تماس نزدیک با وی بوده و هماهنگی‌های نزدیکی میان دو طرف صورت می‌گیرد.

پرایس بدون اشاره به بدعهدی‌های کشورش در قبال برجام، بار دیگر تلاش کرد توپ را در زمین ایران بیندازد و گفت که چنانچه تهران تصمیم بگیرد با حسن‌نیت به مذاکرات ادامه دهد، امکان به نتیجه رسیدن سریع گفت‌وگوها وجود دارد 

بازار ارز و طلا در انتظار دیدار مهم

از روز گذشته قیمت دلار تحت تاثیر گمانه‌ها در مورد مذاکرات وین قرار دارد. اقتصادنیوز در این مورد نوشت: درمورد آینده بازار ارز و سکه فضا کاملا سیاسی شده و معامله‌گران می‌گویند برای معامله‌، تا آمدن و رفتن انریکه مورا صبر کنید. روز یکشنبه قیمت دلار در بازار تهران دیرتر از روزهای قبل کشف شد.

در بین دیدارهایی که مورا انجام می‌دهد از نظر معامله‌گران دیدار با شمخانی از همه مهمتر است. آن‌ها منتظر توییت‌های شمخانی بعد از این دیدار هستند. به گفته آن‌ها توییت‌های شمخانی می‌تواند جهت مذاکرات را نشان بدهد و بر این اساس جهت بازار تا حدودی روشن می‌شود.

افزایش انتظارات تورمی

در این میان، برخی پرداخت یارانه ۴۰۰ هزار تومانی و افزایش انتظارات تورمی نیز در این زمینه تاثیرگذار می‌دانند.

 

 

دیگر رسانه ها

ارسال نظر