خبر فوری:

آب اضطراری در راه همدان

مرحله نخست مشکل آب همدان به شکل اضطراری تا هفته آینده رفع و تا چند هفته آینده این مشکل، اصولی و به طول کامل حل می‌شود.

آب اضطراری در راه همدان

«احمد وحیدی»  وزیر کشور روز پنجشنبه در جریان بازدید از خط انتقال آب به همدان اظهار داشت: مشکلی که برای مردم همدان در زمینه کمبود و قطعی آب پیش آمد مشکل جدی بود که مسئولان از ۲ مسیر برای جبران این مشکل بسیج شدند.

وی با بیان اینکه مسیر نخست، طرح آبرسانی به همدان است که این طرح راکد با پیگیری استاندار همدان و وزیر نیرو ، فعال و کار به طور جدی دنبال شد خاطرنشان کرد: طبق گزارش مهندسان و مجریان، لوله گذاری طرح به پایان رسیده و منتظر ایستگاه های پمپاژ هستند.

وزیر کشور تاکید کرد: در کنار طرح آبرسانی کار دیگری صورت گرفته است که با گرفتن خط لوله دیگری، قبل از راه‌اندازی خط اصلی تالوار، به آبرسانی بهتر همدان کمک می شود.

وی با بیان اینکه امروز از نقطه‌ای بازدید کردیم که کار بسیار ارزشمندی صورت گرفته است افزود: اینجا ورود یک لوله مهم زیر بستر جاده در یک مکانی عمیق و در زمانی کوتاه اتفاق افتاده است.

وحیدی اظهار داشت: این کار در مراحل پایانی است و در روزهای آینده کار نصب لوله به اتمام می رسد و با این اقدام می توان آب به سمت سد آبشینه، سپس تصفیه خانه بهشتی و در نهایت به شهر همدان پمپاژ کرد.

احمد وحیدی» وزیر کشور صبح امروز به منظور بازدید از پروژه های عمرانی استان به خصوص طرح آبرسانی به همدان و همچنین حضور در پایگاه شکاری شهید نوژه و شرکت در چند برنامه اداری وارد همدان شد.

وزیر کشور پس از ورود به همدان مورد استقبال رسمی استاندار همدان، اعضای شورای تامین و فرماندهان نظامی انتظامی قرار گرفت.

وحیدی پس از ورود به همدان به منظور سخنرانی در مراسم روز پدافند هوایی به پایگاه هوایی شهید نوژه همدان رفت و با حضور در مزار شهدای گمنام این پایگاه به مقام شامخ شهدا ادای احترام  و از گلخانه گل رز (کوریجان) و خط انتقال ۱۶ کیلومتری آب شرب همدان (بای پس) بازدید کرد.

بازدید از پارک علم و فناوری، دیدار با خانواده شهدا، دیدار با تولید کنندگان و سرمایه گذاران و شرکت در جلسه شورای تامین از دیگر برنامه های سفر یک روزه وحیدی است.

به گزارش ایرنا، در پی کاهش جدی بارش ها و خشکسالی ناشی از آن، ذخیره آب سدهای استان همدان به ویژه سد اکباتان به عنوان منبع اصلی تامین آب شهر همدان بسیار کاهش یافته است.همین امر در روزهای اخیر موجب بروز مشکل و تنش آبی در شهر همدان و اعمال زمان بندی قطع شبکه در شهر شده است.

در این مدت «علی اکبر محرابیان» وزیر نیرو ۲ بار به صورت سرزده به همدان سفر کرده است و در جریان این سفرها در بازدید از طرح آبرسانی به همدان و همچنین بررسی روند مسایل و مشکلات مرتبط با خشکسالی و تنش آبی این استان با اشاره به تلاش جدی دولت برای رفع مشکل تنش آبی ناشی از خشکسالی از جمله در استان همدان گفت: شمارش معکوس برای افتتاح ابرپروژه آبرسانی به همدان آغاز شده و مرحله اول طرح آبرسانی به همدان ظرف دو تا سه هفته آینده به بهره برداری می رسد.

طرح آبرسانی به شهر همدان یکی از اقدامات موثر و پایدار برای رفع مشکل کم آبی است که این پروژه در ۱۸ سال گذشته بلاتکلیف بوده و پیشرفت بسیار کمی داشته است، از ابتدای فعالیت دولت سیزدهم این پروژه با پیگیری های جدی استاندار همدان و حمایت های دولت پیشرفت قابل توجهی داشته است چراکه اقدامی راهگشا و پایدار برای رفع مشکل کم آبی همدان است.

طرح آبرسانی به همدان با خط انتقال به طول ۱۴۰ کیلومتر از مصوبات سفر رهبر معظم انقلاب اسلامی در سال ۱۳۸۳ به استان همدان است که با اجرای این طرح تامین آب بلند مدت شهر همدان و شهرها و روستاهای مسیر در دستور کار قرار دارد.

عملیات اجرایی این طرح از سال ۱۳۸۶ آغاز شده ولی در سال‌های گذشته به کندی پیش می‌رفت و به نوعی متوقف شده بود که از سال گذشته و با روی کار آمدن دولت سیزدهم موضوع تامین آب آشامیدنی شهر همدان با پیگیری شبانه روزی استاندار همدان در اولویت کاری وزارت نیرو قرار گرفت و با پیگیری های ویژه و تزریق اعتبارات مناسب، این پروژه از حالت توقف کامل خارج و وارد پیشرفت در اجرای کار شد و فعالیت کارگاه‌ها از سر گرفته شد و مرحله اول آن برای آبرسانی به شهر همدان رو به اتمام است.

اقدامات صورت گرفته در طول چهار ماه گذشته بسیار ارزشمند است و پیشرفت فیزیکی این پروژه، با گذشته قابل قیاس نیست.این طرح دارای سه ایستگاه پمپاژ به ارتفاع ۵۷۶ متر است که ایستگاه شماره یک و ۲ هر کدام ۲۲۰ متر و ایستگاه شماره سه ۱۳۶ متر طول پمپاژ دارد.

میانگین بارش‌های استان همدان در سال جاری آب ۴۴ درصد نسبت به بلند مدت کاهش یافته است./ایرنا

دیگر رسانه ها

ارسال نظر