اطلاعیه مهم وزارت صمت برای متقاضیان خرید و ثبت‌نام خودرو

وزارت صمت در اطلاعیه‌ای آخرین مهلت ثبت‌نام خودرو برای متقاضیان خرید خودروهای سایپا و سایر خودروهای داخلی و مونتاژی از سامانه یکپارچه فروش خودرو‌های داخلی و مونتاژی را اعلام کرد.

اطلاعیه مهم وزارت صمت برای متقاضیان خرید و ثبت‌نام خودرو

ثبت‌نام خودرو در مرحله دوم طرح سامانه یکپارچه فروش خودرو‌های داخلی و مونتاژی به پایان رسید. جزئیات ثبت‌نام خودروهای سایپا و سایر خودروهای داخلی و مونتاژی اعلام شد. نحوه و زمان ثبت‌نام خودرو در مرحله دوم ثبت‌نام خودرو بدون قرعه‌کشی در سامانه یکپارچه فروش اعلام شد. آخرین مهلت ثبت‌نام خودرو برای متقاضیان خرید خودروهای سایپا و سایر خودروهای داخلی و مونتاژی از سامانه یکپارچه فروش و زمان تحویل خودروهای ثبت‌نامی در اطلاعیه‌ای اعلام شد. جزئیات جدید درباره مرحله دوم ثبت‌نام خودرو در سامانه یکپارچه فروش خودرو و زمان اعلام اولویت‌بندی متقاضیان خرید خودرو اعلام شد.

وزارت صمت در اطلاعیه‌ای آخرین وضعیت ثبت‌نام خودرو برای متقاضیان خرید از سامانه یکپارچه فروش خودرو‌های داخلی و مونتاژی را اعلام کرد. 

ثبت نام خودرو

خبر مهم درباره اولویت‌بندی متقاضیان ثبت‌نام خودرو

مهلت ثبت درخواست خودرویی برای متقاضیان مشارکت در مرحله دوم سامانه یکپارچه به پایان رسیده و افراد ثبت‌نام کننده در لیست نوبت‌دهی قرار گرفته‌اند تا قرعه‌کشی نوبت‌دهی چهارشنبه هفته آینده (۱۷ خرداد ماه) انجام شود؛ در نهایت پس از انجام فرآیندهای لازم، لیست نهایی نوبت‌ها ۲۴ خرداد ماه اعلام خواهد شد؛ ثبت‌نام‌ها در حالی به پایان رسید که نه تنها قیمت برخی خودروها مشخص نشده بود، بلکه همچنان هم مشخص نیست.

متقاضیان خرید خودرو از مسیر مرحله دوم فروش یکپارچه خودروها، از ۲۰ اردیبهشت ماه، با آغاز زمان تعریف حساب وکالتی و واریز و مسدود کردن وجه ۱۰۰ میلون تومانی، وارد فرآیند مشارکت در این طرح فروش شدند.

متقاضیان از ۲۰ تا ۲۹ اردیبهشت ماه، برای این منظور (تعریف حساب وکالتی و واریز وجه) می‌توانستند اقدام کنند؛ پس از آن طی پنج روز، کار پایش و ارسال اطلاعات متقاضیان از بانک به سامانه انجام و فرآیند ثبت درخواست خودرویی از سوم خرداد ماه آغاز شد؛ بر این اساس، با ارسال اطلاعات متقاضیان واجد شرایط به سامانه، سایت سامانه از چهارشنبه سوم خرداد ماه فعال شد تا مشتریان بتوانند برای انتخاب پنج اولویت خودرویی مورد نظر خود اقدام کنند، هر چند که حدود یک روز و نیم سامانه دچار اختلال بود اما از بعدازظهر روز پنجشنبه (چهار خرداد ماه) فعال شد و متقاضیان توانستند برای ورود و ثبت درخواست خودرویی خود اقدام کنند.

طی این مدت مشتریان حائز شرایط که در موعد مقرر حساب وکالتی تعریف و وجه مورنظر را مسدود کردند و طبیعتا بانک‌ها اسامی آن‌ها را در اختیار سامانه قرار دادند، برای ثبت پنج اولویت خودرویی مورد نظر خود از میان ۲۳ محصول عرضه شده توسط چهار شرکت سایپا، مدیران‌خودرو، کرمان‌موتور و فرداموتورز با قیمت کارخانه‌ای (مصوب شورای رقابت)، اقدام کردند. 

گفتنی است که این طرح برای سه گروه متقاضیان عادی، مادران دارای دو فرزند و دارندگان خودروهای فرسوده اجرایی شد.

حال با اتمام این مهلت در تاریخ ۱۰ خرداد ماه، پایش اطلاعات ثبت‌نام‌کنندگان که در لیست نوبت‌دهی قرار گرفته‌اند، آغاز شده است و طی هفته پیش‌رو تکمیل می‌شود تا در روز چهارشنبه ۱۷ خرداد ماه، قرعه‌کشی اولویت‌بندی با حضور دستگاه‌های نظارتی انجام شود؛ پس از آن، از روز پنجشنبه «۱۸ خرداد ماه» لغایت جمعه «۱۹ خرداد ماه»، پایش‌ها انجام و سپس لیست نوبت‌دهی در اختیار خودروسازان قرار خواهد گرفت تا براساس برنامه تولید، ۲۴ خرداد ماه زمان تخصیص نهایی و در نهایت لیست اولویت مشتریان و نوبت تحویل خودروها مشخص شود. 

بدین ترتیب ثبت‌نام‌کنندگان ۲۴ خرداد ماه می‌دانند خودروی خود را چه زمانی تحویل خواهند گرفت؛ بدین ترتیب پس از اعلام لیست نوبت‌دهی افراد می‌توانند وجه مسدودی خود را از حالت بلوکه خارج کنند. 

نکته مهم اما اینجاست که تمام این فرآیند در حالی تاکنون انجام شده است که قیمت برخی خودروها (به ویژه خوروهای مونتاژی) مشخص نیست. قیمت خودروهای مونتاژی همچنان کلاف سردرگمی است که هنوز مشخص نیست، کجا باز خواهد شد؟ از یک سو شورای رقابت بر مصوبه خود تاکید دارد از سوی دیگر شرکت‌های خودروساز از موضع قیمتی که خودشان تعیین کرده‌اند، پایین نیامدند. 

گفتنی است که به سبب لجبازی خودروسازان، متقاضیان مرحله دوم فروش یکپارچه خودروها در حالی برای ثبت‌نام اقدام کردند که هنوز قیمت خودروهای مونتاژی را نمی‌دانستند و شرکت‌ها با وجود اینکه مسئولان وزارت صمت، ضوابط قیمت خودروهای مونتاژی را تعیین تکلیف کرده‌اند، می‌گویند ابلاغیه یا لیست قیمت مصوب را دریافت نکرده‌اند؛ در حالی مصوبه شورای رقابت در مورد قیمت خودروهای مونتاژی لازم‌الاجرا است که خودروسازان خصوصی همچنان از موضع قیمتی خود کوتاه نیامده‌اند؛ این موضوع در حقیقت خلاف قانون تلقی می‌شود؛ بنابراین در صورتی که وجه اضافه از مردم توسط شرکت‌ها طلب شود، می‌توانند شکایت خود را به وزارت صمت، تعزیرات و سازمان صمت استان‌ها گزارش کنند.

اطلاعیه مهم درباره زمان اعلام نتایج ثبت‌نام خودرو و تحویل خودروهای سامانه یکپارچه

زمان اعلام نتایج اولویت بندی خودروهای سامانه یکپارچه مشخص شد.

فرآیند انتخاب خودرو در سامانه یکپارچه ۱۰ خردادماه 1402، به اتمام رسیده و لیست متقاضیان واجد شرایط در ثبت‌نام اولیه، براساس برنامه تولید ۲۴ خردادماه اعلام‌ خواهد شد.

 لیست متقاضیان واجد شرایط در ثبت‌نام اولیه، براساس برنامه تولید اعلام‌شده از سوی خودروسازان داخلی، زمان تحویل خودروی مدنظر به متقاضی در سامانه اعلام می‌گردد.

البته اعلام زمان‌بندی براساس لیست نوبت‌دهی (لیست انتظار هر محصول) در خردادماه 1402 و در سامانه https://www.esalecar.ir انجام می‌گردد.

تبصره ۲- قرارگرفتن متقاضی در لیست انتظار براساس زمان‌بندی اعلامی، تعهدی را برای خودروساز به‌منظور تحویل خودرو ایجاد نمی‌نماید و این تعهد صرفاً پس از انجام مرحله سوم و براساس انعقاد قرارداد فروش متقاضی با خودروساز و براساس مفاد قرارداد منعقده شکل می‌گیرد.

تبصره ۳- در این مرحله و پس از اعلام نتایج زمان‌بندی متقاضی می‌تواند نسبت به برداشت وجه اعتبار از حساب وکالتی اقدام نماید و در صورت تمایل متقاضی واجدشرایط برای تحویل خودرو مطابق با زمان‌بندی اعلامی در این مرحله، می‌تواند نسبت به قطعی نمودن ثبت‌نام براساس فراخوان خودروساز و با تکمیل وجه در حساب خودروساز و براساس قیمت روز، اقدام کند و یا آنکه با اعلام انصراف پس از اعلام نتایج زمان‌بندی، از لیست انتظار خودروی مدنظر خارج گردد.

یکی از پرسش‌های پرتکرار متقاضیان، زمان آزاد شدن مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان مسدودشده در حساب وکالتی است که باید گفت مبلغ یادشده در حساب وکالتی از ۲۴ خرداد آزاد می‌شود. به نوعی در زمان اعلام نتایج اولویت بندی های خودرو در چهارشنبه ۲۴ خردادماه مبالغ مسدود شده مردم در حساب های وکالتی نیز توسط سیستم بانکی آزاد خواهد شد.

در این مرحله و پس از اعلام زمان‌بندی به متقاضیان و شکل‌گیری لیست انتظار برای هرمحصول، خودروساز موظف است هرگونه فراخوان برای طرح‌های فروش خودرو را منطبق بر زمان‌بندی و نوبت‌دهی انجام‌شده، اعلام نماید، بنابراین خودروسازان به‌مرور زمان و صرفاً برمبنای لیست اولویت‌بندی مذکور برای هرمحصول، نسبت به فراخوان و قطعی نمودن ثبت‌نام و انعقاد قرارداد فروش بر مبنای قیمت روز خودرو، اقدام خواهند نمود.

تبصره ۱- قطعی نمودن ثبت‌نام توسط خودروسازان در این طرح براساس لیست نوبت‌دهی‌شده بر مبنای قیمت روز منطبق بر دستورالعمل تنظیم بازار خودروی شورای رقابت می‌باشد.

تبصره ۲- در صورتی که در طول فراخوان مشتری در زمان تحویل ویا انجام ثبت‌نام قطعی، مشخص گردد که مشتری شرایط طرف تقاضای مندرج در اطلاعیه را نقض نموده است و یا در این مدت از خودروسازان داخلی دیگر خودرو خریداری نموده است، ثبت‌نام در این طرح کان‌لم‌یکن تلقی می‌گردد.

توجه به این نکته ضروری است که اطلاعات کلیه متقاضیان مرتبط با این طرح حسب ماده ۱۹ آیین‌نامه اجرایی ماده ۱۴ الحاقی قانون مبارزه با پولشویی و طرح مالیات بر عایدی سرمایه در اختیار نهادهای ذی‌ربط قرار می‌گیرد.

اطلاعیه وزارت صمت درباره مهلت ثبت‌نام خودرو

وزارت صمت آخرین مهلت ثبت‌نام خودرو در مرحله دوم ثبت‌نام خودرو بدون قرعه‌کشی در سامانه یکپارچه فروش را در اطلاعیه‌ای اعلام کرد.

بیشتر بخوانید: اطلاعیه مهم وزارت صمت برای خریداران خودرو

بیشتر بخوانید: خبر تازه برای متقاضیان خودرو | زمان تحویل خودروهای سامانه یکپارچه به ۱۴۰۳ موکول می‌شود | موعد نوبت دهی

فرایند انتخاب خودرو برای متقاضیان مرحله دوم طرح سامانه یکپارچه فروش خودرو‌های داخلی و مونتاژی روز چهارشنبه «۱۰ خرداد ماه 1402» به اتمام رسید.

گام دوم مشارکت در مرحله دوم فروش یکپارچه خودروها که از چهارشنبه هفته گذشته (سوم خرداد ماه) برای ثبت درخواست پنج اولویت خودرویی متقاضیان واجد شرایط آغاز شده بود، روز چهارشنبه «۱۰ خرداد ماه 1402» پایان یافت.

مهلت ثبت درخواست پنج اولویت متقاضیان واجد شرایط که موعد مقرر (۲۰ الی ۲۹ اردیبهشت ماه) برای تعریف حساب وکالتی و واریز و بلوکه کردن وجه ۱۰۰ میلیون تومانی اقدام کرده بودند و بانک‌ها نیز اسامی آن‌ها را به سامانه یکپارچه تخصیص خودروها ارسال کرده بودند، به اتمام رسید.

این مهلت از چهارشنبه هفته گذشته (سوم خرداد ماه) رسماً آغاز شد، اما حدود یک روز و نیم دچار اختلال بود و از بعد از روز پنجشنبه فعال شد و متقاضیان توانستند برای ورود و ثبت درخواست خودرویی خود اقدام کنند.

این طرح در سه قالب طرح ویژه متقاضیان عادی، طرح قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و همچنین طرح جایگزینی خودروهای فرسوده اجرایی شده و ۲۳ محصول از چهار شرکت سایپا، مدیران‌خودرو، کرمان‌موتور و فرداموتورز با قیمت کارخانه‌ای (مصوب شورای رقابت) عرضه شده است.  

چنانچه این مهلت تمدید نشود (تا این لحظه خبری از تمدید این مهلت نیست)، فرایند پایش‌ها آغاز می‌شود و ثبت‌نام‌کنندگان در لیست نوبت‌دهی یا حق تقدم خرید قرار خواهند گرفت و پس از آن قرعه‌کشی نوبت‌دهی انجام می‌شود.

طبق آنچه که در ابتدا گفته شده بود، چهارشنبه هفته آینده (۱۷ خرداد ماه)، اولویت‌بندی با نظارت دستگاه‌های نظارتی ذی‌ربط انجام خواهد شد.

در رابطه با امکان برداشت پول‌های بلوکه شده مشتریان، در مرحله اول فروش یکپارچه اینگونه بود که افراد پس از اعلام لیست نوبت‌دهی می‌توانند ۱۰۰ میلیون تومان خود را برداشت کنند؛ بر همین اساس نیز روز گذشته، خبری در فضای مجازی منتشر شد که مشتریان می‌توانند از ۲۴ خرداد ماه (که زمان اعلامی لیست اولیت‌بندی و نوبت تحویل مشتریان است) وجه مسدود شده خود را برداشت کنند؛ این موضوع هنوز تایید نهایی نشده، اما به احتمال بسیار درست است.

ثبت نام خودرو

با توجه به زمان‌بندی اعلام‌شده، با اتمام کار پایش اطلاعات متقاضیان خرید خودرو‌های داخلی به‌منظور افتتاح حساب وکالتی (واریز 100 میلیون تومان و مسدود کردن آن) و سپس ارسال اطلاعات از بانک‌ها به سامانه از 3 خرداد ماه 1402، فرایند انتخاب خودرو در سامانه یکپارچه آغاز شده است.

بیشتر بخوانید: قیمت تمام خودروهای سامانه یکپارچه فروش خودرو

براین‌اساس؛ فقط متقاضیان واجد شرایط که اطلاعات آن‌ها از سوی بانک‌ها به سامانه ارسال شده است، می‌توانند در تاریخ مذکور 5 اولویت خودرویی را به‌منظور تشکیل فهرست نوبت‌دهی در سامانه به‌نشانی esalecar.ir انتخاب کنند، زمان ثبت‌نام تأثیری در اولویت عرضه خودرو ندارد.

متقاضیان ثبت‌نام در مرحله دوم طرح یکپارچه فروش خودرو‌های داخلی از ۲۰ تا ۲۹ اردیبهشت فرصت داشتند برای افتتاح حساب وکالتی و واریز وجه اقدام کنند.

عرضه ۲۳ مدل خودرو در مرحله دوم ثبت‌نام خودرو در سامانه فروش یکپارچه

شرکت سایپا ۱۱ خودرو از محصولات خود شامل کوییک مدل GX، کوییک اتوماتیک، ساینا S، ساینا S اتوماتیک، کوییک R مدل GX، شاهین، شاهین اتوماتیک، ساینا مدل GX، ساینا مدل GX اتوماتیک، ساینا مدل جی‌ایکس دوگانه‌سوز و اطلس را عرضه کرده است.

شرکت مدیران‌خودرو در این دوره شش خودرو شامل آریزو 6 پرو، تیگو 8 پرو، X 55 پرو، X 22 پرو اتوماتیک، X 22 پرو دنده‌ای و آریزو 5 توربو عرضه کرده است.

همچنین شرکت فرداموتورز 3 محصول فردا SX5، فردا T5 و سوبا M4 و کرمان‌موتور با جک S3، جک J4، کی‌ام‌سیJ7 در دومین مرحله از طرح یکپارچه عرضه خودرو‌های داخلی حضور دارند.

براساس این گزارش؛ ایران‌خودرو هیچ محصولی در این مرحله عرضه نکرده است.

*امکان ثبت نام هرمتقاضی که پیش از این در لیست نوبت دهی طرح اول سامانه یکپارچه و خودروهای وارداتی قرار گرفته اند، وجود ندارد مگر آنکه انصراف خودرا تا تاریخ 1402/02/20 در سامانه های مربوطه ثبت نماید.

*ثبت نام مرحله اول در لیست نوبت دهی هیچگونه حقی را برای متقاضی برای دریافت خودرو ایجاد نمی نماید و تعهد خودروساز صرفاً براساس قطعی نمودن ثبت نام توسط خودروساز در مرحله سوم اجرای طرح، شکل می‌گیرد.

تبصره 5: تخصیص خودرو در این مرحله بر اساس اولویت انتخابی مشتری و رتبه اولیه در سامانه انجام می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: اطلاعیه مهم وزارت صمت درباره ثبت‌نام و قیمت خودروها در سامانه یکپارچه

تبصره 6: ضروری است علاوه بردارا بودن حساب شخص وکالتی با وجه اعتبار لازم، کلیه شرایط طرف تقاضا، توسط متقاضیان رعایت گردیده وچنانچه در هرمرحله تا قطعی نمودن ثبت نام توسط خودروساز،مشخص گردد که متقاضی حایز شرایط ثبت نام نبوده، ثبت نام وی ملغی می گردد.

شرایط عمومی تعیین‌شده ثبت‌نام خودرو مندرج در ماده ۴ دستورالعمل تنظیم بازار خودروی سواری توسط شورای رقابت

1. حداقل سن مجاز متقاضیان خرید خودرو 18 سال است.

2. دارا بودن گواهینامه رانندگی معتبر (دارای تاریخ اعتبار ) برای متقاضیان خرید خودرو الزامی است.

3. متقاضیانی که طی 48 ماهه گذشته در شرکت‌های ایران خودرو و سایپا و طی 24 ماهه گذشته از سایر شرکت‌های خودروسازی نسبت به ثبت نام و یا صدور فاکتور (تمامی روش‌های فروش سامانه خودروسازان، بورس کالا و...) اقدام نموده‌اند، امکان ثبت نام و خرید خودرو را ندارند.

4. متقاضیانی که دارای پلاک انتظامی فعال هستند، امکان ثبت نام و خرید خودرو را ندارند.

5. انتقال امتیاز و حقوق ناشی از خرید خودرو به اشخاص (حتی به‌صورت وکالتی) و نیز فروش حواله خودرو به‌صورت وکالتی ممنوع است.

6. امکان صلح خودروی خریداری شده به غیر وجود ندارد.

7. شرکت‌های خودروسازی موظف‌اند روش‌های بازدارنده برای جلوگیری از انتقال سند حداقل به مدت یک سال، از جمله رهن گرفتن سند خودرو را اتخاذ و اجرا کند.

8. امکان ثبت‌نام و خرید خودرو برای اشخاص حقوقی وجود ندارد.

9. در صورتی که در هریک از مراحل و فرآیند ثبت نام مشخص شود که متقاضی حائز شرایط ثبت نام نمی‌باشد، ثبت‌نام او، کان لم‌یکن تلقی و وجه واریزی (بدون پرداخت سود مشارکت و...) عودت خواهد شد.

10. در صورت بروز هرگونه تاخیر احتمالی در تحویل خودرو برابر ضوابط مندرج در قرارداد، خسارت جبران تاخیر در تحویل، مطابق آیین نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان خودرو و ابلاغیه های مرتبط که متعاقبا از طریق بخشنامه های فروش اطلاع رسانی می‌گردد، پرداخت خواهد شد.

11. سایر موارد و شرایط بر اساس بخشنامه‌های صادره توسط شرکت‌های خودروسازی و قرارداد منعقده فی‌مابین با مشتریان خواهد بود.

12. متقاضی می بایست اقدام به ایجاد صرفاً یک حساب وکالتی نماید در غیراینصورت مسئولیت موضوع به عهده خود متقاضی است.

13. قرار نداشتن در فهرست اولویت های اعلامی اولین طرح یکپارچه خودروهای داخلی و وارداتی و یا انصراف در طرح مذکور تا تاریخ 1402/02/20.

14. هر کد ملی مجاز به خرید یک دستگاه خودرو از مجموع شرکت های خودروسازی است.

15. طرح عادی شامل همه افراد با مشخصات فوق می باشد و طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت صرفا مختص مادرانی که حائز شرایط قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت که مورد تایید سازمان ثبت احوال کشور است و مسئولیت اشتباه در انتخاب طرح بر عهده متقاضی است.

16. متقاضیان ثبت‌نام می‌بایست شماره همراه ثبت شده بنام خود را در سامانه اعلام کنند؛ در غیر این صورت مسئولیت عدم تطابق شماره همراه با کد ملی بر عهده متقاضی است.

مرحله دوم: نوبت‌دهی ثبت‌نام خودرو و اعلام زمان‌بندی بازای هر محصول مشخص

پس از نوبت دهی، لیست متقاضیان واجد شرایط در ثبت نام اولیه، براساس برنامه تولید اعلام شده از سوی خودروسازان داخلی، زمان تحویل خودروی مدنظر به متقاضی در سامانه اعلام می گردد.

تبصره1- اعلام زمانبندی براساس لیست نوبت دهی(لیست انتظار هر محصول) در خردادماه 1402 و در سامانه https://www.esalecar.ir انجام می‌گردد

تبصره۲- قرارگرفتن متقاضی در لیست انتظار براساس زمانبندی اعلامی، تعهدی را برای خودروساز به منظور تحویل خودرو ایجاد نمی نماید و این تعهد صرفاً پس از انجام مرحله سوم و براساس انعقاد قرارداد فروش متقاضی با خودروساز و براساس مفاد قرارداد منعقده شکل می‌گیرد.

تبصره ۳- در این مرحله و پس از اعلام نتایج زمانبندی متقاضی می تواند نسبت به برداشت وجه اعتبار از حساب وکالتی اقدام نماید و در صورت تمایلِ متقاضی واجدشرایط برای تحویل خودرو مطابق با زمانبندی اعلامی در این مرحله، می تواند تا نسبت به قطعی نمودن ثبت نام براساس فراخوان خودروساز و باتکمیل وجه درحساب خودروساز و براساس قیمت روز، اقدام کند و یا آنکه با اعلام انصراف پس از اعلام نتایج زمانبندی، از لیست انتظار خودروی مدنظر خارج گردد.

مرحله سوم: قطعی کردن ثبت‌نام متقاضیان براساس فراخوان خودروساز

در این مرحله و پس از اعلام زمانبندی به متقاضیان و شکل گیری لیست انتظار برای هرمحصول، خودروساز موظف است تا هرگونه فراخوان برای طرح‌های فروش خودرو را منطبق بر زمانبندی و نوبت دهی انجام شده،اعلام نماید. بنابراین خودروسازان به مرور زمان و صرفاً بر مبنای لیست اولویت‌بندی مذکور برای هرمحصول، نسبت به فراخوان و قطعی نمودن ثبت‌نام و انعقاد قرارداد فروش بر مبنای قیمت روز خودرو، اقدام خواهند نمود.

تبصره1- قطعی نمودن ثبت نام توسط خودروسازان در این طرح براساس لیست نوبت‌دهی شده بر مبنای قیمت روز منطبق بر دستور العمل تنظیم بازار خودروی شورای رقابت است.

تبصره 2- در صورتی که در طول فراخوان مشتری در زمان تحویل ویا انجام ثبت نام قطعی، مشخص گردد که مشتری شرایط طرف تقاضای مندرج در اطلاعیه را نقض نموده است و یا در این مدت از خودروسازان داخلی دیگر خودرو خریداری نموده است، ثبت نام در این طرح کان لم یکن تلقی می گردد.

توجه به این نکته ضروری است که اطلاعات کلیه متقاضیان مرتبط با این طرح حسب ماده 19 آیین نامه اجرایی ماده 14 الحاقی قانون مبارزه با پولشویی و طرح مالیات برعایدی سرمایه در اختیار نهادهای ذیربط قرار می گیرد.

خبر تازه برای متقاضیان ثبت‌نام خودرو؛ زمان تحویل خودروهای سامانه یکپارچه به 1403 موکول می‌شود

براساس اعلام نظر «مهدی تقدسی»، مدیر سامانه یکپارچه خودرو، بیش از یک میلیون نفر در سامانه یکپارچه عرضه خودرو برای مرحله دوم ثبت‌نام کرده‌اند. بااین‌حال هنوز تعداد دقیق متقاضیان خرید اتومبیل از هر خودروساز مشخص نشده است.

چهار شرکت سایپا، فرداموتورز، مدیران خودرو و کرمان موتور در این طرح حضور داشتند. آمار فوق‌العاده بالای ثبت‌نام خودرو در این طرح درحالی اعلام می‌شود که تاکنون اخبار مختلفی از نقص سامانه یکپارچه و عدم امکان ثبت‌نام خودرو در این طرح اعلام شده است و هم‌زمان به‌نظر می‌رسد که پس از تکمیل ظرفیت تولید ایران‌خودرو برای سال جاری در طرح یکپارچه اول، این احتمال وجود دارد که ظرفیت تولید سایپا نیز در طرح فعلی تکمیل شود و بنابراین عملاً عرضه خودروهای داخلی با قیمت کارخانه برای امسال متوقف خواهد شد!

مهدی تقدسی، مدیر سامانه یکپارچه خودرو، بیان کرد بررسی ها نشان می دهد تاکنون بیش از یک میلیون نفر توانستند در سامانه یکپارچه فروش خودرو ۵ اولویت خودرویی خود را انتخاب کنند. آمارها گویای این نکته است که هر دقیقه حدود ۲۵۰ نفر این امکان را پیدا می کنند تا با حضور در سامانه یکپارچه نسبت به انتخاب پنچ اولویت خودرویی خود اقدام کنند.

او درباره دلایل ایجاد اختلال در سامانه یکپارچه طی روزهای گذشته می گوید با توجه به اینکه هر فرد متقاضی می تواند پنج اولویت خودرویی را انتخاب کند، این مساله سبب می شود تا مدت زمان بیشتری را در سامانه باشد و همین اتفاق اختلال در سامانه را موجب می شود.

با توجه به آمارهای منتشر شده درباره تعداد متقاضیان در دور دوم فروش خودرو با مکانیزم بدون قرعه کشی، به نظر می رسد عرضه تعداد بیشتری از خودرهای سامانه یکپارچه، به سال ۱۴۰۳ موکول شود. اولین دور عرضه خودرو با مکانیزم بدون قرعه کشی، حدود 936 هزار نفر نام نویسی کردند. سهم ایران خودرویی‌ها تقریبا 780 هزار نفر، سهم خودروسازی سایپا نزدیک به 32 هزار نفر و سهم سایر خودروساز (خودروسازان خصوصی) حدود 124 هزار نفر بود. اما در دومین طرح فروش صمت از مسیر سامانه یکپارچه فاز دوم طرح (انتخاب خودرو توسط متقاضیان) هنوز به نیمه‌نرسیده، شاهد نام نویسی حدود 895 هزار متقاضی هستیم. تعداد متقاضیان تا آخرین روز ثبت نام در 10 خرداد امسال بیشتر نیز خواهد شد و برآرود می‌شود رکورد دور اول را نیز پشت سر بگذارد.

بنابر اعلام مهدی تقدسی، مدیرعامل سامانه یکپارچه: «امکان دارد موعد تحویل برخی خودروها به سال 1403 موکول شود. میزان ثبت‌نام متقاضیان در سامانه یکپارچه بیشتر از ظرفیت سالانه تولید خودروسازان است و همین عامل سبب سرریز تعهدات به سال 1403 خواهد شد. در دور اول عرضه خودرو در سامانه یکپارچه، موعد تحویل برخی محصولات ایران‌خودرو به سال 1403 موکول شده بود که پس از مدتی امکان تغییر اولویت برای این گروه از متقاضیان فراهم شد. بااین‌حال در دور دوم سامانه یکپارچه عرضه خودرو تعداد متقاضیان بیشتر و تعداد خودروها کمتر است.

بنابراین انتظار می‌رود که موعد تحویل خودروهای بیشتری به سال 1403 موکول شود. درصورت وقوع این اتفاق ممکن است برخی متقاضیان از این طرح انصراف دهند و خودروهای مطلوب خود را از بازار آزاد خریداری کنند؛ مسئله‌ای که می‌تواند روند کاهشی قیمت‌ها در بازار را متوقف کند.»

اطلاعات منتشرشده از دور اول پیش فروش خودرویی صمت نشان می دهد تنها تحویل برخی از محصولات ایران خودرو به سال بعد منتقل شده بود و سایر خودروسازان تعهد کرده بودند تا محصولات فروخته شده را در سال جاری به دست متقاضیان برسانند. درست است که سیاست گذار خودرویی امکان انتخاب پنج خودرو را برای هر متقاضی به ترتیب اولویت آن‌ها مهیا کرده، اما با توجه به تعداد کم خودروساز شرکت کننده و تعداد پایین محصول عرضه شده به نسبت دور اول این احتمال نزدیک به واقعیت است که تعداد بیشتری از خودروها در سال آینده تحویل داده شوند.

در مرحله اول ثبت‌نام خودرو در سامانه یکپارچه نیز 936 هزار نفر ثبت‌نام کردند. از این تعداد ثبت‌نام، حدود 780 هزار نفر متقاضی دریافت محصولات ایران‌خودرو بودند. سهم سایپا از این میزان متقاضی 32 هزار نفر بود. 124 هزار نفر نیز متقاضی دریافت محصولات خودروسازان خصوصی بودند. ایران‌خودرو در مرحله اول سامانه یکپارچه عرضه خودرو تقریباً تمامی ظرفیت تولید سالانه خود را پیش‌فروش کرد و بنابراین در مرحله دوم حضور پیدا نکرد. انتظار می‌رود ظرفیت سایپا نیز در این مرحله تکمیل شود.

آمار خیره‌کننده ثبت‌نام خودرو در مرحله دوم

براساس آمار رسمی ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خودرو، تا روزهای میانی این طرح ۸۹۵ هزار متقاضی ثبت‌نام خود را به اتمام رسانده‌اند.

با توجه به اینکه همچنان فرصت ثبت‌نام تا دهم خردادماه باقی است، بعید به‌نظر نمی‌رسد که آمار ثبت‌نام این مرحله از یک میلیون نفر فراتر رود. استقبال بیشتر مصرف‌کنندگان از دور دوم سامانه یکپارچه درحالی رخ می‌دهد که علاوه بر محصولات ایران‌خودرو، برخی خودروهای پرطرفدار مونتاژی همچون فیدلیتی و دیگنیتی نیز در این طرح حضور ندارند.

سایپا بیشترین تعداد محصولات را در دور دوم سامانه یکپارچه عرضه خودرو ارائه کرده است؛ بنابراین انتظار می‌رود که تعداد ثبت‌نام‌کنندگان محصولات این شرکت بسیار زیاد باشد. مدیران خودرو نیز با سبد کاملی از محصولات در این دور شرکت کرده است. در سوی دیگر کرمان موتور و فرداموتورز محصولات کمتری را برای عرضه آماده کرده‌اند.

متقاضیان ثبت‌نام در دور دوم سامانه یکپارچه عرضه خودرو شامل سه گروه می‌شوند. گروه اول متقاضیان عادی هستند که شرط داشتن گواهینامه، نداشتن پلاک فعال و همچنین عدم خرید از خودروسازان طی 48 ماه گذشته برای آن‌ها صدق می‌کند. گروه دوم متقاضیان طرح نوسازی خودروهای فرسوده هستند که علاوه بر موارد فوق، بایستی مالک یک خودرو فرسوده با مدل 1385 به قبل باشند.

درنهایت گروه سوم مادران دارای دو فرزند هستند که فرزند دوم آن‌ها از تاریخ 24 آبان 1400 به بعد به دنیا آمده باشد. این گروه برای ثبت‌نام نیازی به داشتن گواهینامه رانندگی ندارند. بنابراین در عمل افرادی قادر به خرید خودرو هستند که اجازه رانندگی ندارند!

ثبت نام خودرو

دیگر رسانه ها

کدخبر: 89598

اخبار سایر رسانه ها

  سایر رسانه ها

   • ناشناس

    سلام اگر ممکن است عکس و مطالبی که در سایت می گذارید از لحاظ انسانی و اسلامی رعایت شده باشد مثلاً حجاب و عفاف

   ارسال نظر