قیمت دلار تکان خورد | پای برجام درمیان است؟

قرار است سلطان عمان به زودی به تهران سفر ‌کند و گفته می‌شود سلطان عمان حاوی پیام جدیدی از اروپا و امریکا برای ایران است. بر اساس اخبار موجود، سلطان عمان حامل پیام‌هایی از سوی مقامات واشنگتن حول محور مذاکرات درباره زندانی‌های دوتابعیتی در تهران خواهد بود و قرار است این پیام را به تهران برساند که در صورت موافقت مقامات تهران، برجام می‌تواند مجددا احیا شود.

قیمت دلار تکان خورد | پای برجام درمیان است؟

قیمت دلار در سه روز کاری هفته جاری، هر دو نوسان افزایشی و کاهشی را پشت سر گذاشت. این اسکناس در کانال ۵۱ هزار تومانی نوسان داشت و در نهایت دیروز در کف کانال ۵۲ هزار تومانی به کار خود پایان داد.در روزهای گذشته معامله‌گران نسبت به حساسیت بازار برای کانال ۵۰ هزار تومانی هشدار داده بودند. آنها معتقد بودند قیمت دلار  به کانال ۵۰ هزار تومانی نمی‌رسد و منطقه حمایت ۵۱ هزار و ۲۰۰ تومانی محدوده مهمی برای قیمت دلار عنوان شده بود.

پیش از این پیش‌فروش خودرو و تهدیدهای دولتی به عنوان محرک‌های اصلی بازار ارز برای روند نزولی قیمت دلار عنوان شده بود.

بیشتر بخوانید قیمت دلار تا کجا پایین می‌آید؟ گول نخورید!

علاوه بر قیمت دلار تهران، قیمت دلار هرات هم دو روز گذشته کاهش داشت و تا آستانه کانال ۵۰ هزار تومان پایین آمد. اما قیمت دلار هم  روند افزایشی داشت و تاثیر خود را بر بازار تهران گذاشت.

تجارت نیوز نوشت : کارشناسان اقتصادی می‌گویند تب خرید خودرو از سامانه یکپارچه، بازار ارز را کساد کرده است. به گفته این افراد، تمام بازارهای کشور به‌عنوان یک مدل از سرمایه‌گذاری محسوب می‌شوند و تخریب هر یک از بازارها منجر به جهش بازار بعدی می‌شود و به نظر می‌رسد که اکنون نوبت کاهش تقاضا در بازار ارز و افزایش تقاضا در سمت بازار خودرو است.

اما برخی دیگر از رسانه‌ها می‌گویند اخبار سیاسی جدیدی از برجام در منطقه منتشر شده و همین اخبار، قیمت دلار را کاهش داده است.

سفر پادشاه عمان با محوریت احیای برجام به ایران

گزارش‌های سیاسی می‌گوید قرار است سلطان عمان به زودی به تهران سفر ‌کند و گفته می‌شود سلطان عمان حاوی پیام جدیدی از اروپا و امریکا برای ایران است. بر اساس اخبار موجود، سلطان عمان حامل پیام‌هایی از سوی مقامات واشنگتن حول محور مذاکرات درباره زندانی‌های دوتابعیتی در تهران خواهد بود و قرار است این پیام را به تهران برساند که در صورت موافقت مقامات تهران، برجام می‌تواند مجددا احیا شود.

این عده معتقدند همین مساله سبب شده که نوعی حالت انتظاری در بازار شکل بگیرد و بازار در انتظار کاهش قیمت دلار باشد و حداقل دست به عصا حرکت کند.

اگرچه این عده در انتظار باز شدن پنجره دیپلماسی و گشایش اقتصادی هستند اما اخبار پیشین حاکی از این است که ایران مدت‌هاست از برجام فاصله گرفته و طرفین تمایل چندانی برای مذاکره در خصوص برجام را ندارند.

اقتصاد نیوز نیز نوشت :جدای از نقش‌آفرینی عمان در توافق هسته‌ای، عمان با واسطه‌گری در آزادی زندانی‌های دوتابعیتی منحصرا در آزادی نازنین زاغری رادکلیف و انوشه آشوری نقش داشته است. تحت این شرایط به نظر می‌رسد که سلطان عمان حامل پیام‌هایی از سوی مقامات واشنگتن حول محور مذاکرات درباره زندانی‌های دوتابعیتی دیگر در تهران خواهد بود. در حوزه مذاکرات، پیام سفر پادشاه عمان این است که اگر مقامات تهران اراده کنند برجام شانسی برای زنده ماندن دارد. این اراده بیش از همه مرتبط با رفتار سازنده و همکاری‌گرایی و حل مناقشه با آژانس در حوزه‌های پادمانی و نظارتی است.

برخی از خبرها  این است که پادشاه فعلی عمان در مصاحبه با شبکه ملی عمان گفته حامل پیشنهادات جدید اتحادیه اروپا و آمریکا برای پایان دادن به مساله بن‌بست  برجام  است.. اگر این خبر صحت داشته باشد. امکان نزول نرخ به دامنه 40 هزار تومان وجود دارد.

عده ای از تحلیلگران ارزی می گفتند دلیل دیگر اینکه خریداران با احتیاط بیشتری رفتار می کنند این است که در انتظار باز شدن پنجره دیپلماسی برای زنده بودن برجام هستند. 

دیروز اخباری مبنی بر اقدام دولت عراق برای کنترل بازار سیاه ارز این کشور منتشر شد. از این پس مبادله با دلار توسط مردم عراق توسط وزارت کشور ممنوع شده است.

بغداد در تلاش است تا فاصله نرخ رسمی و نرخ ارز در بازار سیاه دلار این کشور را کم کند؛ زیرا این موضوع باعث افزایش قیمت‌ها و گسترش انتقادات عمومی در این کشور شده است.

روز گذشته معامله‌گران بازار ارز روند کاهشی قیمت دلار را ناشی از دو خبر سیاسی و یک شایعه می‌دانستند. احتمال سفر پادشاه عمان به ایران و سفر وزیر اقتصاد به جده برای حضور در اجلاس سالیانه بانک توسعه اسلامی دو رویدادی که معامله‌گران، آنها را سیگنال‌های سیاسی موثر بر کاهش قیمت دلار در هفته جاری عنوان کردند.

هرات زیر پای دلار تهران را کشید

سیگنال سوم به زمزمه‌های در گوشی میان معامله‌گران کف بازار مربوط می‌شد. از ابتدای هفته جاری خبری در میان معامله‌گران مبنی بر کمک‌ ۶۰ میلیون دلاری بشردوستانه ایران به افغانستان پیچید. فعالان بازار معتقد بودند این خبر قیمت دلار هرات را سست کرده و روی دلار تهران تاثیر گذاشته است.

باید توجه داشت تجربه پیچیدن شایعه در بازار اگر چه در نهایت به واقعیت هم ختم نشود اما می‌تواند بر روند قیمت‌ها به صورت مقطعی تاثیر بگذارد.

حرکت چراغ‌خاموش سیاست خارجی و زمزمه‌های معامله‌گران کف بازار، قیمت دلار تهران را در مسیر نزولی قرار داد. در روزهای گذشته این‌طور پیش‌بینی می‌شد که در صورت تزریق نشدن اخبار خاصی به بازار قیمت دلار در روزهای پایانی آخرین هفته اردیبهشت با تغییر قیمت قابل توجهی نداشته باشد. اما اکنون با انتشار ممنوعیت معامله دلار در عراق به نظر می‌رسد سرعت گردش دلار پایین بیاید و این خبر برای تهران و معامله‌گران کاهشی بازار چندان خوشایند نیست.

تجارت ایران و عراق وابسته به دلار نیست

در همین راستا حمیدرضا حسینی، عضو اتاق بازرگانی ایران و عراق، با اشاره به محدودیت معامله با دلار در بازار عراق به تجارت‌نیوز گفت: «تجارت ایران و عراق وابسته به دلار نیست؛ در واقع صادرات کالا به عراق بر مبنای دلار انجام نمی‌شود و از آنجاکه در مبادلات میان دو کشور از نظام بانکی استفاده نمی‌شود بعید است تأثیری در تجارت دو کشور داشته باشد.»

وی توضیح داد: « در حال حاضر بخش زیادی از مبادلات ایران و عراق با ارز درهم، ریال، یوآن چین و بخشی با دلار است. از آنجا که دو مقصد وارداتی ایران از امارات و چین است، تجارت ایران با عراق با ارز درهم و یوان نیز هیچ مشکلی برای تجار ایجاد نخواهد کرد.»

خبر سوخته بود

همچنین یحیی آل اسحاق، رئیس اتاق مشترک ایران و عراق در رابطه با ممنوعیت معاملات دلار در عراق گفت: «معاملات با دلار در عراق مثل بسیاری از کشور‌های دیگر در جهان، ممنوع است. این مسئله در گذشته نیز وجود داشته و خبری که دیروز در رابطه با ممنوعیت معاملات دلار در عراق و اثرات آن بر بازار ارز کشور منتشر شده مربوط به گذشته بوده است.»

وی در گفت‌وگو با ایبنا افزود: «برخی افراد سودجو با هدف اثر‌گذاری و ایجاد اختلال در بازار ارز کشور، این خبر که مربوط به گذشته بوده را دوباره منتشر کرده‌اند. ممنوعیت معاملات دلار در عراق در راستای مدیریت بازار ارز کشور عراق بوده است و هیچ اثری بر مناسبات ارزی ایران و عراق ندارد.»

رئیس اتاق مشترک ایران و عراق تاکید کرد: «در حال حاضر مناسبات اقتصادی و ارزی با کشور عراق به خوبی انجام می‌شود و اقدامات بسیاری نیز در سال گذشته در جهت تسهیل این مناسبات انجام شده است.»

وی افزود: «سال گذشته بیش از ۱۰ میلیارد دلار صادرات به کشور عراق داشتیم که نسبت به سال قبل آن افزایش دارد. با اقداماتی که انجام شده چشم‌انداز خوبی برای افزایش مناسبات با عراق در سال ۱۴۰۲شکل گرفته است.»

با توجه به اظهار نظر کارشناسان اقتصادی به نظر می‌رسد برخی معامله‌گران بازار ارز قصد دارند با ابزار شایعه به تقابل با اقدامات و تهدیدهای دولتی برآیند تا دلار تهران را با روند صعودی همراه کنند. این در حالی است که قیمت دلار سلیمانیه امروز نسبت به روز گذشته ۳۵۰ تومان کاهش داشت و با قیمت ۵۱ هزار تومان معامله شد.

روند قیمت دلار چگونه است؟

در چند روز گذشته قیمت دلار هرات روند کاهشی داشت و معامله‌گران معتقد بودند که کاهش قیمت دلار هرات و رسیدن آن به کانال ۵۱ هزار تومان می‌تواند قیمت دلار در میدان فردوسی را هم کاهش دهد. اگرچه دلار تا آستانه ۵۰ هزار تومان رفت، اما مجددا به سمت بالا برگشته است. به گفته معامله‌گران اگر قیمت دلار خود را به بالای سطح ۵۲ هزار تومان برساند می‌تواند در همین محدوده بماند و حتی رشد کند.

اما اگر قیمت دلار به این سقف نرسد، احتمال درجا زدن آن در قیمت‌های پایین وجود دارد و روند کاهشی آن ممکن است ادامه داشته باشد. اگرچه به نظر می‌رسد دلار برای ورود به کانال ۵۰ هزار تومان با سد بلندی مواجه شود.

 

دیگر رسانه ها

 • ناشناس

  یعنی قیمت میلگرد و سیمان برای ترمیم خانه و ساخت از فردا ارزان میشه ؟

 • علی

  سلام ببین برادر من شما و دیگر روزنامه ها با دروغهای همیشگی در رابطه با دلار و خودرو ووو نمیتوانید تحلیل کنید فروشندگان کف بازار در طول سالها از سیاستمداران و و افراد اقتصادی تجربه بیشتر دارند و حرفشون برای مردم قابل اعتمادتر است

 • ناشناس

  خدا پدر روحانی را بیامرزد که از خود میراث برجام را به جا گذاشت که با اسم برجام لرزه بر اندام دلار می اندازه رئیسی که هیچ برنامه ای ندارد دوسال مردم را سر کار گذاشته فقط دستور میده فکر میکنه با دستور میشه کشور را اداره کرد اداره کشور نیاز به برنامه دارد که رئیسی فاقد برنامه است

 • ناشناس

  آمدی جانم به قربانت ولی حالا چرا

 • علیرضا

  این برجام هیچکاری برای مردم ایران تابحال انجام نداده به غیرازضررفقط مقداری پولهای بلوکه شده مردم ایران ازادشدکه حتی یک دلارش درایران نیامدوهیچ تاثیری دراقتصادمردم نداشته ومارابازیچه دست خودنکنیدروزی به یک بهانه

ارسال نظر