خبر فوری:

صف عجیب و طولانی خرید رب گوجه به در کارخانه رسید! / عکس

همزمان با افزایش قیمت کالاهای اساسی در پی طرح جنجالی دولت رئیسی، موسوم به «جراحی اقتصادی»، انتشار تصویری از صف مردم برای خرید رب گوجه فرنگی از کارخانه در شبکه‌های اجتماعی بازتاب فراوانی داشته است.

همزمان با افزایش قیمت کالاهای اساسی در پی طرح جنجالی دولت رئیسی، موسوم به «جراحی اقتصادی»، انتشار تصویری از صف مردم برای خرید رب گوجه فرنگی از کارخانه در شبکه‌های اجتماعی بازتاب فراوانی داشته است.

انتشار عکسی از صف مردم تهران در تقاطع آیت‌الله سعیدی و آزادگان با عنوان «صف خرید رب گوجه از کارخانه» با واکنش انتقادی کاربران فضای مجازی همراه شد.کاربران می‌گویند اختلاف قیمت زیاد کارخانه و فروشگاه منجر به تشکیل این صف شده است.

رب گوجه فرنگی در بازار کمیاب شده است. گویا این بار نوبت به تولیدکنندگان این محصول رسید تا در آستانه فصل تابستان و وفور گوجه در بازار دست از توزیع بکشند. آن‌طور که فعالان بازار می‌گویند، تولیدکنندگان با هدف افزایش قیمت رب باعث شده‌اند تا فعلاً قفسه سوپرمارکت‌ها خالی از رب بماند.

صف خرید رب گوجه

ظاهراً کارخانه می‌خواهند به هر ریسمانی چنگ بزنند تا قیمت رب را افزایش دهند. این روزها دیگر انبارکردن کالا توسط تولیدکنندگان یک رسم است که به آن پایبندی شدید پیدا کرده‌اند. شاید روزی تنها خودروسازان بودند که با این ترفند اقدام به گران‌کردن محصول خود می‌کردند. اما حالا تولیدکنندگان مواد غذایی از آن‌ها پیشی گرفته‌اند. یک روز نوبت تولیدکنندگان ماکارونی و روغن بود، امروز هم نوبت به کارخانه‌های تولید رب گوجه فرنگی رسید.

البته در این بین کارخانه‌داران بیشتر به وضع عوارض ۶۰۰۰ تومانی برای صادرات گوجه اشاره می‌کنند که ممکن است این بازار را دستخوش تحول کند. از سوی دیگر، مسئولان این اقدام را در راستای مدیریت بازار داخلی و جلوگیری از افزایش قیمت رب می‌دانند.

دبیر اتحادیه بنکداران موادغذایی گفت: رب گوجه فرنگی تا همین یک ماه گذشته جزو یکی از کالاهای اجباری و تحمیلی تولیدکنندگان روغن به بنکداران بود. برای مثال بنکداران در کنار ۱۰۰ کارتن روغن باید ۲۰ کارتن رب گوجه فرنگی و یا تن ماهی می‌گرفتند.

قاسمعلی حسنی توضیح داد: از یک ماه گذشته به این طرف، رب گوجه فرنگی از حالت تحمیلی خارج شد. در این شرایط توزیع محدود محصول از سمت کارخانجات تولیدی یک نوع بازار بالقوه‌ را ایجاد کرد. از سوی دیگر، مصرف‌کنندگان با خریدهای بیش از نیاز، تب بازار و احتمال افزایش قیمت رب گوجه فرنگی را بالا بردند.

او معتقد است که تولیدکنندگان با عرضه محدود به دنبال افزایش قیمت رب گوجه فرنگی هستند. هر چند افزایش هزینه تمام‌شده تولید در این موضوع بی‌تاثیر نست.

وی اعلام کرد: تولیدکنندگان رب گوجه فرنگی به دنبال چانه‌زنی با سازمان حمایت برای بالابردن قیمت رب هستند.

حسنی ضمن اعلام اینکه ایران یکی از کشورهای مطرح صادرکننده رب گوجه فرنگی به منطقه اورسیاست و بیش از دو برابر و نیم مصرف داخلی تولید دارد، خاطرنشان کرد: اما تولیدکنندگان اعتقاد دارند که افزایش هزینه حاصل از تولید، باید در قیمت‌ها لحاظ شود.

 

دیگر رسانه ها

 • موسوی

  پس چرامسئولین کاری نمیکنندچرالال مونی گر فتن چراکسی بااینهابرخوردنمیکنه بخداپدرمر دم رودراوردن مردم شدن بازیچه ی ودولت وکا رخانه دارها وتولیدکنندگان برخوردکنیداشدم جازات روخواستاریم

  • محمدی

   برادر بزرگوار اکثریت شرکت تولیدی رب گوجه دولتی یا به نوعی وابسته به سازمان دولتی هستن نمیتونن برخورد کنن دقیقا مشکل همینه که دولت نمی‌تواند جلوی افزایش قیمت رو بگیره

 • طاهری

  سلام ، برا چی اخبار دروغ میگید ، کوجا رب کمیاب شده ؟! این تصویر برا صف رب نیست !

 • ناشناس

  این دفعه هم رب. ۴قلم جناب رییسی چی شد؟ ق لمی مونده که قیمتش سر به فلک نکشد؟ خدا ق بول نکند

 • محمد

  گوشت را گرفتید مرغ را گرفتید روغن را گرف تید آرد را گران کردید نمی دونم این ربع ک ه گوجه آن در ایران کشت می شود و50گرم حلب خرج آن می‌شود چرا دارد قیمت نقره می شود
  واقعا ایران اینقدر بدبخت شده که م لتش باید ربع را 45هزار بخرن این قلم ایرا نی است از اکراین نمی اید
  بس کنید م ا ضمانت عراق وافغانستان ندادیم که مواد غ ذای ما را به آنها صادر کنید دارن کشورها به حال ما می خندند

 • ناشناس

  تقصیر دولت قبلیه

 • ناشناس

  خدا لعنت کند باعث وبانی این گرانیها

 • Alma

  دیگه نفس کشیدن تو این دوره حرام شده یکم ب فکر ملت باشید قدرت خرید ندارن یارانه تو سرمون بخوره هیچی نمی‌خوایم چیزی دیگه گرون نکنید کسای ک دارن. خب هم کارشون هم سرمایه پیشترفت کردن کسای ک نداشتن الان قدرت خرید براشون سخت شده. برنج ک ماهی ی بار باید بخورن روغن هم ک قیمت چند برابر شد مسلمون هستیم خوب رحم داشته باشید

 • ناشناس

  تمام این کارها از بی سیاستی وندونم کاری های دولت است که این بد بختی هارا به سر ملت آورده

 • بازنشسته بیچاره فقیر و مفلس ۱۰ درصدی . بعد از سی سال کار شیمیایی

  جراحی می شویم . زیاد نگران نباشید .اگر قیمت تغییرات نداشته باشد حتما وزن را کم خواهند کرد .
  اگر روز اول با خودرو ساز برخورد قانونی نه حمایتی می شد امروز کارخونه دارهای مواد غذائی این بلا را سر ملت در نمی آوردند . ما خودمان بدتر هستیم

 • یوسف

  کذب محضه
  میخان مردم رو ب سمت فروشگ اه ها ببرن که شلوغ بشه و مردم خرید کنن فروشگاه ها پر رب هست، ولی توان خرید نیست که کسی بخره
  اگر فکر اساسی نش ه این موج ضرر به فروشگاه ها و نهایتا به تولید کننده ها میرسه

 • بینام

  لعنت ب این جراحی اقتصادی فقط بهونه ای بو د تا همه چیز گرون کنند از ماکارونی نون پ نیر روغن ووووو الان هم رب ماه تیز هم بنز ین فقط میخوان مردم بد بخت بشن بیخودی میگ ن جراحی اقتصادی

 • ناشناس

  دم همتون گرم

 • حسین

  یکسال است کشورنابود شوده. یه روز صف رب یه روغن...... هست.

 • ناشناس

  حرف مفت نزنید تمام فروشگاهها رب فراوان یافت میشه عامل گرانی خود شماها با اخبار کذب و دروغتون هستید

ارسال نظر