حباب سکه ترکید | کاهش میلیونی قیمت سکه | همه فروشنده شدند

قیمت طلا و سکه در سومین روز هفته با هر دو روند کاهشی و افزایشی همراه شد. افزایش قیمت طلای جهانی، قیمت طلا را در بازار داخلی اندکی افزایش داد. در مقابل، کاهش قیمت دلار، قطعات سکه را با خود همراه کرد. حباب سکه در تمام قطعات، طی روز دوشنبه کاهش قابل توجهی داشت.

حباب سکه ترکید | کاهش میلیونی قیمت سکه | همه فروشنده شدند

قیمت طلا و سکه در سومین روز هفته با هر دو روند کاهشی و افزایشی همراه شد. افزایش قیمت طلای جهانی، قیمت طلا را در بازار داخلی اندکی افزایش داد. در مقابل، کاهش قیمت دلار، قطعات سکه را با خود همراه کرد. حباب سکه در تمام قطعات، طی روز دوشنبه کاهش قابل توجهی داشت.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که بازار سکه امامی روز گذشته پرنوسان بود. این فلز گران‌بهای داخلی دیروز تا مرز ۳۴ میلیون تومان بالا رفت اما با انتشار ورود بانک مرکزی به بازار سکه این فلز زرد رنگ ریزش قابل توجهی را ثبت کرد. قیمت سکه عصر دیروز ۳۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بسته شد. 

در همین راستا، روز گذشته بانک مرکز از بسته طلایی خود رونمایی کرد. آنطور که در خبرها آمده روز گذشته بانک‌ مرکزی سیاست‌های جدید خود در حوزه طلا و سکه را اعلام کرد. به این ترتیب محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک‌مرکزی از آغاز ضرب سکه جدید و بدون تاریخ با هدف افزایش ذخایر ارزی کشور خبر داد. به گفته فرزین، رئیس کل بانک‌مرکزی توان ضرب روزانه ۲۰ هزار سکه را دارد. همچنین مطابق اعلام بانک‌مرکزی، اولین عرضه شمش طلا از چهارشنبه، ۲۷دی‌ماه آغاز خواهد شد. به گفته مدیرعامل مرکز مبادله، قیمت‌ طلا در این عرضه‌ها نزدیک به قیمت‌های روز و مبتنی بر عرضه و تقاضا خواهد بود.

البته این پایان ماجرا نبود و در معاملات پشت‌خطی هم سکه‌بازان شاهد تداوم ریزش قیمت سکه بودند. سکه در بازار شبانه تا ۳۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان پایین‌آمده بود. گفته می‌شود که نرخ دلار هم شب گذشته تا کف کانال ۵۲ هزار تومان عقب‌نشینی کرده بود. تمام اتفاقات اخیر موجب شده برخی از معامله‌گران بر این نظر باشند که بازار امروز هم سکه جانی برای صعود نداشته باشد و حتی پیش‌بینی کنند که سکه امروز با گپ منفی باز شود. البته قیمت طلای جهانی هم اندکی بالا رفته و به ۲۰۵۴ دلار رسیده است. برخی امیدوارند طلا تا حدود مانع ریزش سنگین سکه شود. 

تغییر روند بازار

با این حال، روند صعودی بازار از نیمه ظهر برگشت و قیمت سکه‌های بزرگ کانال عوض کرد. به این ترتیب قیمت سکه امامی در پایان معاملات روز یکشنبه به 31 میلیون و 280 هزار تومان رسید. حباب این سکه نیز با کاهش دو میلیونی، به 6 میلیون و 204 هزار تومان رسید.

قیمت طلا و سکه روز دوشنبه ۲۵ دی روند متوازنی نداشت؛ اما می‌توان گفت ریتم کلی بازار کاهشی بود و افزایش قیمت، چندان چشمگیر نبود.

طی دو روز اخیر، سیاست‌‌گذار توانست مانع افزایش قیمت دلار شود و با خبردرمانی و ارزپاشی، قیمت این اسکناس را کنترل کند. قیمت دلار در سومین روز هفته، کاهش ۴۰۰ تومانی داشت و در پله‌های نخست کانال ۵۲ هزار تومانی معامله شد؛ به دنبال کاهش قیمت دلار، قیمت قطعات سکه هم ریزش‌های سنگینی داشت. با این وجود رشد نزدیک به پنج دلاری طلای جهانی قیمت طلا را اندکی افزایش داد.

تحلیلگران بازارهای مالی، روند قیمت بازار طلا در ادامه هفته جاری را در روند باثباتی پیش‌بینی می‌کنند. آنها معتقدند سیاست‌‌گذار مانع رشد قیمت دلار خواهد شد و همین موضوع به تثبیت قیمت در بازار طلا و سکه کمک می‌کند

سکه‌های سبک تغییر کانال دادند

سکه امامی در شروع معاملات روز دو‌شنبه ۲۵ دی برخلاف سایر قطعات، افزایشی‌ بود؛ اما بعد از ظهر روند قیمت این قطعه برگشت. در پایان معاملات روز دوشنبه سکه امامی با کاهش ۹ هزار تومانی روی قیمت ۳۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی ایستاد. سکه‌ بهار ۶۲۵ هزار تومان کاهش داشت و با قیمت ۲۸ میلیون و ۹۰ هزار تومان معامله شد. نیم‌سکه با کاهش ۶۰۰ هزار تومانی یک پله عقب‌نشینی کرد و با قیمت ۱۷ میلیون و ۶۹۰ هزار تومان معامله شد. ربع‌سکه با ۴۵۰ هزار تومان کاهش روی قیمت ۱۰ میلیون و ۸۴۵ هزار تومانی ایستاد و نسبت به روز یکشنبه یک کانال عقب‌نشینی کرد. سکه گرمی با کاهش ۱۰ هزار تومانی با قیمت ۶ میلیون و ۹۰ هزار تومانی معامله شد.

 حباب سکه در تمام قطعات ریزشی شد

قیمت طلا نیز بیست و پنجم دی‌ماه، افزایش محدودی داشت. هر مثقال طلای ۱۸ عیار با رشد هزار تومانی با رقم ۱۱ میلیون ۵۰۷ هزار تومان معامله شد. هر گرم طلای ۱۸ عیار دو هزار و ۳۰۰ تومان گران شد و به رقم دو میلیون و ۶۵۷ هزار تومان رسید. قیمت طلای دست دوم نیز به دو میلیون و ۶۲۲ هزار تومان رسید

حباب خانواده سکه‌ها نیز طی روز دوشنبه در برخی قطعات، ریزش‌های قابل توجهی داشت. حباب سکه‌‌ امامی ۲۰۱ هزار تومان، سکه بهار آزاری ۷۹۲ هزار تومان،‌ نیم‌سکه ۷۰۶ هزار تومان، ربع سکه ۵۰۳ هزار تومان و سکه گرمی ۳۶ هزار تومان افت داشت. در سومین روز هفته حباب سکه امامی در سطح پنج میلیون تومانی قرار گرفت. این در حالی بود که در ابتدای هفته جاری حباب این قطعه هشت میلیون تومان را رد کرده بود.

بازار نزولی می‌ماند؟

با توجه به اخبار روز یکشنبه که از عرضه سنگین شمش طلا در مرکز مبادله خبر می‌دهد، به نظر می‌رسد بازار طلا با شوک مواجه و کاهشی شده است. البته با توجه به اینکه قیمت طلای 18 عیار همچنان در کانال دو میلیون و 600 هزار تومانی است، سرمایه‌گذاران امیدوارند قیمت طلا دوباره افزایشی شود.

با این حال، با توجه به خبر توزیع سکه‌های جدید بدون تاریخ، به نظر می‌رسد در صورتی که این سکه‌ها به بازار راه یابند و در بازار رویت شوند، کاهش قیمت سکه در بازار ادامه‌دار باشد.

سکه در حال حاضر مرز ۳۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان را پیش‌روی خود دارد و از طرف دیگر اگر پایین مرز ۳۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تثبیت دهد احتمال برگشت به کانال ۳۰ میلیون تومان قوی خواهد شد.

منبع: تجارت نیوز اکو ایران

دیگر رسانه ها

کدخبر: 122407

ارسال نظر