خبر خوش برای پرداخت مطالبات گندم‌کاران | قیمت گندم چند شد؟

سرپرست وزارت جهادکشاورزی از اختصاص 30هزار میلیارد تومان برای پرداخت مطالبات گندم کاران خبر داد.

خبر خوش برای پرداخت مطالبات گندم‌کاران | قیمت گندم چند شد؟

طلب گندمکاران بابت قیمت گندم گرداخت می شود . قیمت گندم و نرخ خرید تضمینی گندم همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد قیمت گندم توافقی هر کیلو ۱۵ هزار تومان است. قیمت گندم با وجود اینکه خبرها از سوی برخی اعضای شورا، حاکی از تعیین  بین ۱۶ تا ۱۷ هزار تومان در هر کیلو بود، سرپرست وزارت جهاد کشاورزی به عنوان رئیس شورای قیمت‌گذاری محصولات اساسی کشاورزی ۱۷ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، قیمت گندم  ۱۵ هزار تومان را اعلام و ابلاغ کرد.

سرپرست وزارت جهادکشاورزی از اختصاص ۳۰هزار میلیارد تومان برای پرداخت مطالبات گندم کاران خبر داد 

بیشتر بخوانید: جلسه سرنوشت‌ساز برای تعیین قیمت گندم | قیمت گندم چقدر افزایش یافت؟

بیشتر بخوانید: دستور ویژه رئیسی برای قیمت گندم | گندمکاران با آرامش محصولات‌ را تحویل دهند

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی گفت: روزی که در زمینه بدهی به گندم‌کاران مصاحبه کردم حدود ۱۰.۵ هزار میلیارد به گندم‌کاران بدهی داشتیم که همان روز این مبلغ پرداخت شد. به زودی ۲۰ هزار میلیارد تومان دیگر نیز بابت مطالبات جدید پرداخت می‌شود.

سیدمحمد آقامیری، سرپرست وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه «رئیس‌جمهور از وزارت کشاورزی خواستند به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند که گندم‌کاران با آرامش خاطر محصولات را به مراکز تعیین شده تحویل دهند، وزارت کشاورزی برای خرید تضمینی گندم و تسهیل در روند پرداخت مطالبه گندم‌کاران و اجرای دستور رئیس جمهور چه برنامه ای دارد؟» گفت: فرمایش ریاست جمهور در راستای تذکری بود که خودم در هیئت دولت دادم،  بالاخره باید پول گندمکاران را سازمان برنامه و بودجه تخصیص بدهد، بخشی از آن هم بانک مرکزی باید از محل تسهیلات پرداخت کند.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی افزود: ریاست جمهور این تذکر را دادند که وزارت جهاد کشاورزی باید این کار را پیگیری کند ما هم قبول کردیم و در حال پیگیری هستیم خوشبختانه تا پایان هفته قبل بالغ بر ۲ میلیون و ۳۵۰ تن گندم تحویل سیلوها شده و این نسبت به سال گذشته ۴۸ درصد خوشبختانه رشد داشته است. 

قیمت گندم‌ و پرداخت مطالبات گندم‌کاران به کجا رسید؟

جزئیات قیمت خرید هر کیلو گندم‌ و پرداخت مطالبات گندم‌کاران اعلام شد.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان فارس گفت: پرداخت مطالبات گندم‌کاران این استان آغاز شده است؛ تاکنون ۲۰۲ میلیارد تومان به گندمکاران پرداخت شده است.

مهدی جمالی، مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان فارس در خصوص این خبر بیان کرد: بابت خرید هر کیلو گندم‌، ۱۵ هزار تومان به کشاورزان پرداخت می‌شود.

قیمت گندم

جمالی افزود: در سال زراعی جاری تاکنون ۲۷۱ هزار تن گندم در فارس از کشاورزان استان خریداری و در سیلوهای این اداره کل ذخیره سازی شده است.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان فارس پیش بینی کرد: امسال بیش از ۸۰۰ هزار تن محصول از گندم کاران فارس خریداری شود.

جلسه سرنوشت‌ساز برای تعیین قیمت گندم

روند تعیین نرخ جدید محصولات کشاورزی به این گونه است که در سال زراعی جدید مشخص شده و بدون تغییر، یک سال ثابت باقی می‌ماند. سال گذشته با جهش نرخ دلار و گران شدن هزینه کالاها و خدمات، گندم کاران درخواست افزایش مجدد قیمت گندم پیش از سال زراعی (شهریور ۱۴۰۲) داشتند.

با وجود اینکه خبرها از سوی برخی اعضای شورا ،حاکی از تعیین قیمت قیمت  بین ۱۶ تا ۱۷ هزار تومان در هر کیلو بود، سرپرست وزارت جهاد کشاورزی به عنوان رئیس شورای قیمت گذاری محصولات اساسی کشاورزی ۱۷ اردیبهشت نرخ ۱۵ هزار تومان را اعلام و ابلاغ کرد.

قیمت گندم

گندم کاران ناراضی دوباره موضوع را طی ارسال نامه‌ای سرگشاده به رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهوری خواهان رسیدگی به مساله شدند. در نهایت ابراهیم رئیسی طی دستوری خواستار پیگیری آنی قیمت گندم و تعیین تکلیف آن شد.

علی قلی ایمانی، مدیرعامل بنیاد ملی گندم کاران از تشکیل جلسه شورای قیمت گذاری محصولات اساسی کشاورزی عصر روز گذشته ۳۰ اردیبهشت خبر داد و گفت: بر اساس دستور رئیس جمهوری به وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر رسیدگی آنی به مساله گندم کار، جلسه شورا تشکیل شد اما پس از ۳ ساعت مذاکره، بدون نتیجه پایان یافت.

مدیرعامل بنیاد ملی گندم کاران افزود: تعداد زیادی از اعضا خواستار اعلام قیمت به دست آمده از آنالیز نرخ تمام شده گندم شدند اما ۳ عضو دولتی (سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت امور اقتصادی و دارایی) نپذیرفتند و خواستار استخراج دوباره قیمت تمام شده این محصول شدند.

او ادامه داد: به این ترتیب مقرر شد برای راستی آزمایی درباره مبلغ ۱۷ هزار تومان معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی به همراه مرکز پژوهش‌های این وزارتخانه قیمت گندم را مجدداً از تمام استان‌ها به دست آورده و با قیمت اعلامی بنیاد ملی گندم کاران مورد سنجش قرار گیرد. سپس این سه بخش (معاونت زراعت، مرکز پژوهش‌ها و بنیاد ملی گندم کاران) رایزنی کرده و با توجه به هزینه تولید و میانگین عملکرد گندم کاران کشور، جمع بندی انجام شده و عدد نهایی در اختیار شورا قیمت گذاری قرار گیرد. سپس مجدد رأی گیری شود.

ایمانی در ادامه سخنان خود با اشاره به تأخیر پرداختی‌های خرید تضمینی گندم عنوان کرد: تا امروز بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان گندم تحویل دولت شده اما فقط حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان پرداخت شده است.

مدیرعامل بنیاد ملی گندم کاران گفت: در حال حاضر ابتدای فصل برداشت گندم هستیم و محصولات استان‌های گرمسیر برداشت می‌شود اما با شروع پیک برداشت گندم در هفته‌های آینده و آماده برداشت شدن محصولات مناطق معتدل، حجم گندم‌های تحویلی بیشتر می‌شود. به نظر می‌رسد دولت نمی‌تواند تأمین مالی کند زیرا از ۷ فروردین که نخستین محموله گندم تحویل شد تا هم اکنون فقط هزینه ۳۰ درصد محصولات پرداخت شده است.

مدیرعامل بنیاد ملی گندم کاران با بین اینکه تعلل و تاخیر تعیین تکلیف قیمت خرید تضمینی گندم اثرات سو در کشت این محصول دارد، گفت: این تعلل منجر به کاهش کشت شده زیرا در مناطق سردسیر که کشاورزان در مرحله داشت (آبیاری، سم پاشی، کوددهی و…) گندم هستند با توجه به اینکه کشت صرفه اقتصادی ندارد فعالیت خود را متوقف می‌کنند.

او ادامه داد: ۷۰ درصد زراعت در کشور ۷ آبی بوده در حالی که در کشورهای پیشرفته فقط ۳۰ درصد کشاورزی آبی انجام می‌شود. این امر در کنار زمین‌های خرد و کوچک مقیاس، سبب شده تا نتوانیم از مکانیزاسیون به نحو احسن استفاده کنیم و با ارتقا فعالیت‌ها، هزینه تمام شده را کاهش دهیم. این موضوع هم باید در نهادهای بالادستی پیگیری شده و مسؤولان راهکاری برای حل این معضلات پیدا کنند.

مدیرعامل بنیاد ملی گندم کاران درباره زمان برگزاری جلسه بعدی شورای قیمت گذاری نیز گفت: مقرر شد جلسه بعدی شورا و اخذ تصمیم نهایی آخر هفته جاری یا نهایت ابتدای هفته آینده باشد.

دیگر رسانه ها

ارسال نظر