دلار برگشت خورد

امروز در بازار طلا و سکه، قیمت‌ها در مسیر کاهشی قدم برداشتند و پایین آمدند. همچنین قیمت اونس پس از نوسان محدودی که در یک هفته اخیر به ثبت رسانده بود، سرانجام در مسیر صعود قرار گرفت.

دلار برگشت خورد

قیمت دلار در سومین روز هفته با کاهش محدودی در پله ابتدایی کریدور ششم معامله شد. روند رنج اسکناس دلار برخلاف دو روز ابتدایی هفته رخ داد. کارشناسان اقتصادی احتمال افزایش انتظارات تورمی بعد از انتخابات را دلیل رشد تقاضا می‌دانند.

 قیمت دلار روز دوشنبه کاهش محدودی داشت و در نیمه بالایی کانال ابتدایی کریدور ششم بسته شد. معامله‌گران روند رنج اسکناس دلار در سومین روز هفته را متاثر از ارزپاشی سیاست‌گذار می‌دانند.

کارشناسان اقتصادی دلیل صعود قیمت دلار به کریدور ششم را رشد تقاضا در بازار اسکناس عنوان می‌کنند. آنها می‌گویند در بازار حواله و بازارهای منطقه‌ای نظیر امارات ترکیه، عراق و افغانستان جهش خاصی در تقاضا وجود نداشته و بازار اسکناس داخلی بازارهای مالی را تحت تاثیر قرار داده است.

پیش بینی قیمت دلار

به نظر می‌رسد بازارساز با ارزپاشی همانند هفته‌های بعد از حادثه بالگرد رئیس جمهوری قصد دارد قیمت دلار را در محدوده‌ای مشخص نگه دارد. حرفه‌ای‌های بازار معتقدند بازگشت قیمت دلار به کریدور پایین‌تر مستلزم سیگنال قوی است و کانال پایانی کریدور پنجم می‌تواند کف قیمت این اسکناس باشد. به اعتقاد آنها کاهش بیشتر ارزش دلار منجر به رشد تقاضا و جهش شارپی این اسکناس خواهد شد.

به اعتقاد کارشناسان اقتصادی هر گونه پیش‌بینی برای بازار ارز به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری منتهی می‌شود. آنها محدوده قیمتی فعلی را منطقه معاملاتی دلار برای روزهای اخیر می‌دانند و معتقدند، احتمال افزایش اسکناس آمریکایی تا نیمه کانال دوم از کریدور ششم تا پیش از انتخابات وجود دارد.

معامله گران ارزی کاهش قیمت دلار و عدم نوسان صعودی آن را ناشی از تمایل بازار به فروش می دانند و معتقدند بازار امروز چندان به فروش بالای ۶۱ هزار و ۶۰۰ رغبتی نشان نداده است و همین موضوع عاملی شده تا پول بک قیمت دلار به مرز حمایتی مهم ۶۱ هزار و ۳۰۰ تومان محتمل باشد. امری که بررسی خبرنگار اقتصادنیوز از روند قیمت در بازار امروز هم مهر تاییدی بر آن زده است و اسکناس آمریکایی که معاملات را با نرخ ۶۱ هزار و ۷۵۰ تومان آغاز کرد و نیمه دوم معاملات هم بر همین قیمت پافشاری داشت. در بازار هرات هم قیمت دلار به مانند بازار تهران در مسیر کاهشی حرکت کرد و به ۶۱ هزار و ۶۰۰ تومان رسید.

امروز اما فارغ از روند قیمت ها در بازار ارز، انتشار آمارهایی توسط بانک مرکزی درباره جزئیات تامین ارز برای واردات کالاهای اساسی در کانون توجه معامله گران قرار گرفت. محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی از افزایش ذخایر آزاد ارزی و ذخایر طلای بانک مرکزی خبر داد و تاکید کرد:‌ «از اول فروردین ماه تا ۹ تیرماه ۱۴۰۳، ۱۷ میلیارد و ۵۸۳ میلیون دلار ارز برای واردات کالاهای اساسی، دارو، کالاهای تجاری و بازرگانی، واردات در مقابل صادرات و خدمات تامین شده که معادل روزانه بیش از ۱۷۵ میلیون دلار است.» براساس پیگیری خبرنگار اقتصادنیوز، معامله گران معتقدند که افزایش ذخایر ارزی بانک مرکزی می تواند دست بازارساز را برای تزرق و کنترل قیمت ها در بازار ارز تا حدود زیادی باز کند.

ارزهای مهم با افت محدود دلار همراه شد

قیمت درهم روز دوشنبه روی رقم ۱۶ هزار و ۸۶۰ تومانی ایستاد و نسبت به روز گذشته ۱۰۰ تومان کاهش یافت. قیمت تتر روی رقم ۶۱ هزار ۸۰۰ تومانی ایستاد  و کاهش ۲۰۰ تومانی داشت.

پوند انگلیس با کاهش ۴۰۰ تومانی روی قیمت ۷۸ هزار و ۴۸۰ تومانی معامله شد و یورو نیز با افت ۲۰۰ تومانی روی رقم ۶۶ هزار و ۶۴۰ تومانی ایستاد.

گفتنی است اسکناس دلار روز دوشنبه با رقم ۴۶ هزار و ۱۶۷ تومان و حواله دلار نیز با رقم ۴۳ هزار و ۱۰۶ تومانی عرضه شد و تغییر قیمت نداشت.

 

منبع: تجارت نیوز - اقتصاد نیوز

دیگر رسانه ها

کدخبر: 144289

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت عرشه‌آنلاین هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

    سایر رسانه ها

      تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت عرشه‌آنلاین هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

      ارسال نظر