خریداران دلار به صف شدند؛ دلار نجومی شد

بررسی ها نشان می‌د‎‌‌هد که رشد سطح تقاضا در هفته های اخیر گریبانگیر بازار ارز شده است.

خریداران دلار به صف شدند؛ دلار نجومی شد

دلیل افزایش قیمت دلار چه بود؟ توپ افزایش قیمت دلار در زمین تقاضا افتاد

قیمت دلار در سومین روز هفته با کاهش محدودی در پله ابتدایی کریدور ششم معامله شد. روند رنج اسکناس دلار برخلاف دو روز ابتدایی هفته رخ داد. کارشناسان اقتصادی احتمال افزایش انتظارات تورمی بعد از انتخابات را دلیل رشد تقاضا می‌دانند.

 قیمت دلار روز دوشنبه کاهش محدودی داشت و در نیمه بالایی کانال ابتدایی کریدور ششم بسته شد. معامله‌گران روند رنج اسکناس دلار در سومین روز هفته را متاثر از ارزپاشی سیاست‌گذار می‌دانند.

کارشناسان اقتصادی دلیل صعود قیمت دلار به کریدور ششم را رشد تقاضا در بازار اسکناس عنوان می‌کنند. آنها می‌گویند در بازار حواله و بازارهای منطقه‌ای نظیر امارات ترکیه، عراق و افغانستان جهش خاصی در تقاضا وجود نداشته و بازار اسکناس داخلی بازارهای مالی را تحت تاثیر قرار داده است.

پیش بینی قیمت دلار

به نظر می‌رسد بازارساز با ارزپاشی همانند هفته‌های بعد از حادثه بالگرد رئیس جمهوری قصد دارد قیمت دلار را در محدوده‌ای مشخص نگه دارد. حرفه‌ای‌های بازار معتقدند بازگشت قیمت دلار به کریدور پایین‌تر مستلزم سیگنال قوی است و کانال پایانی کریدور پنجم می‌تواند کف قیمت این اسکناس باشد. به اعتقاد آنها کاهش بیشتر ارزش دلار منجر به رشد تقاضا و جهش شارپی این اسکناس خواهد شد.

به اعتقاد کارشناسان اقتصادی هر گونه پیش‌بینی برای بازار ارز به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری منتهی می‌شود. آنها محدوده قیمتی فعلی را منطقه معاملاتی دلار برای روزهای اخیر می‌دانند و معتقدند، احتمال افزایش اسکناس آمریکایی تا نیمه کانال دوم از کریدور ششم تا پیش از انتخابات وجود دارد.

 بازار طلا و ارز روز دوشنبه ۱۱ تیر را در حالی به عصر رسانده است که قیمت ها نسبت به روز گذشته سیر کاهشی را دنبال کردند و پایین آمدند؛ روندی که به عقیده معامله گران ناشی از اثرات اخبار مرتبط با انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳ است و بازار همچنان تا مشخص شدن نتیجه نهایی این رویداد سیاسی در میان نوسانات کاهشی و افزایشی سر گردان است و امروز قرعه به نام جناح کاهشی بازار خورده است.

معامله گران ارزی کاهش قیمت دلار و عدم نوسان صعودی آن را ناشی از تمایل بازار به فروش می دانند و معتقدند بازار امروز چندان به فروش بالای ۶۱ هزار و ۶۰۰ رغبتی نشان نداده است و همین موضوع عاملی شده تا پول بک قیمت دلار به مرز حمایتی مهم ۶۱ هزار و ۳۰۰ تومان محتمل باشد. امری که بررسی خبرنگار اقتصادنیوز از روند قیمت در بازار امروز هم مهر تاییدی بر آن زده است و اسکناس آمریکایی که معاملات را با نرخ ۶۱ هزار و ۷۵۰ تومان آغاز کرد و نیمه دوم معاملات هم بر همین قیمت پافشاری داشت. در بازار هرات هم قیمت دلار به مانند بازار تهران در مسیر کاهشی حرکت کرد و به ۶۱ هزار و ۶۰۰ تومان رسید.

امروز اما فارغ از روند قیمت ها در بازار ارز، انتشار آمارهایی توسط بانک مرکزی درباره جزئیات تامین ارز برای واردات کالاهای اساسی در کانون توجه معامله گران قرار گرفت. محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی از افزایش ذخایر آزاد ارزی و ذخایر طلای بانک مرکزی خبر داد و تاکید کرد:‌ «از اول فروردین ماه تا ۹ تیرماه ۱۴۰۳، ۱۷ میلیارد و ۵۸۳ میلیون دلار ارز برای واردات کالاهای اساسی، دارو، کالاهای تجاری و بازرگانی، واردات در مقابل صادرات و خدمات تامین شده که معادل روزانه بیش از ۱۷۵ میلیون دلار است.» براساس پیگیری خبرنگار اقتصادنیوز، معامله گران معتقدند که افزایش ذخایر ارزی بانک مرکزی می تواند دست بازارساز را برای تزرق و کنترل قیمت ها در بازار ارز تا حدود زیادی باز کند.

تنوع قیمتی در بازار سکه

امروز در بازار سکه هم قیمت ها نسبت به روز گذشته نوسان محدودی را به ثبت رساندند و قیمت سکه امامی در محدوده رنج عقب نشست. نکته جالب توجه در بازار سکه،‌ تنوع قیمت این فلز گرانبهای داخلی در بازار،‌ اتحادیه طلا و جواهر و بازار اوراق بهادار بود. قیمت سکه امروز بازار غیررسمی تا حدود ۴۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان پایین آمد و این در حالیست که قیمت سکه امامی در سایت اتحادیه طلا و جواهر در کانال ۴۳ میلیون تومان نوسان داد و به ۴۳ میلیون و ۵۰ هزار تومان رسید. قیمت سکه رفاه هم امروز در کانال ۴۲ میلیون تومان نوسان داد و به قیمت سکه بازار نزدیک شد و ۴۲ میلیون و ۶۶۸ هزار تومان قیمت خورد.

بازار طلا در ایران نزولی؛ در جهان صعودی

امروز در بازار طلا قیمت ها شیب نزولی را نسبت به روز گذشته تجربه کردند و ارزش هر گرم طلای ۱۸ عیار به سه میلیون و ۵۲۴ هزار تومان رسید. همچنین طلای آبشده هم در مسیر کاهشی حرکت کرد و در حالی که معاملات را با ۱۵ میلیون و ۲۹۵ هزار تومان آغاز کرده بود، در نیمه دوم روز روند نزولی را تداوم بخشید و به ۱۵ میلیون و ۲۳۵ هزار تومان رسید. موضوعی که بار دیگر ناکامی طلای آبشده در شکستن مرز مقاومت ۱۵ میلیون و ۳۸۰ هزار تومان را نشان داد.

سرنوشت طلا در بازار جهانی اما به مانند بازار ایران نبود و ارزش هر اونس که در هفته گذشته همواره نوسان محدودی داشته است، در معاملات امروز با رشد ۹ دلاری همراه شد و به ۲۳۳۷ دلار رسید. به عقیده تحلیلگران فنی بازار انس طلا دو مقاومت ۲۳۳۰ دلار و مقاومت بسیار مهم ۲۳۴۵ دلار را در پیش روی خود دارد و تا زمانیکه زیر این محدوده نوسان دهد، احتمال اصلاح قیمت و کاهش به مرز حمایت ۲۳۲۳ دلار وجود دارد.

قیمت دلار در بازار رسمی

همچنین در سمت رسمی بازار هم امروز قیمت دلار مبادله ای ثبات را دنبال کرد و براساس اعلام مرکز مبادله ایران،‌ ۴۶۱۶۷ تومان قیمت خورد. حواله دلار هم در کانال ۴۳ هزار تومان ماندگار و ۴۳۱۰۶ تومان قیمت خورد. قیمت یورو مبادله ای هم امروز در بازار به ۴۹۴۲۴ تومان رسید و حواله یورو هم ۴۶۱۴۷ تومان معامله شد. طبق اعلام مرکز مبادله ایران،‌ درهم امارات هم امروز ۱۲۵۷۱ تومان خرید و فروش شد و حواله آن هم ۱۱۷۳۷ تومان قیمت گذاری شد.

ارزهای مهم با افت محدود دلار همراه شد

قیمت درهم روز دوشنبه روی رقم ۱۶ هزار و ۸۶۰ تومانی ایستاد و نسبت به روز گذشته ۱۰۰ تومان کاهش یافت. قیمت تتر روی رقم ۶۱ هزار ۸۰۰ تومانی ایستاد  و کاهش ۲۰۰ تومانی داشت.

پوند انگلیس با کاهش ۴۰۰ تومانی روی قیمت ۷۸ هزار و ۴۸۰ تومانی معامله شد و یورو نیز با افت ۲۰۰ تومانی روی رقم ۶۶ هزار و ۶۴۰ تومانی ایستاد.

گفتنی است اسکناس دلار روز دوشنبه با رقم ۴۶ هزار و ۱۶۷ تومان و حواله دلار نیز با رقم ۴۳ هزار و ۱۰۶ تومانی عرضه شد و تغییر قیمت نداشت.

 

منبع: تجارت نیوز - اقتصاد نیوز

دیگر رسانه ها

کدخبر: 144280

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت عرشه‌آنلاین هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

    سایر رسانه ها

      تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت عرشه‌آنلاین هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

      ارسال نظر