اقدام زیبای «علی دایی» که ایران را زنده کرد

اگر دوران فوتبال علی دایی را فاکتور بگیریم، او در دوران مربیگری خود هم خدمات زیادی به فوتبال ایران کرد و کاشف استعداد‌های زیادی بود که همین الان هم در تیم ملی فعالیت می‌کنند.

اقدام زیبای «علی دایی» که ایران را زنده کرد

سجاد فیروزی در روزنامه شرق نوشت: آن مرد که «خدا قد بلندی به او داده بود تا توپ به سرش بخورد و وارد دروازه رقبا شود»، همانی که طلب کرده بودند «راه خروج برایش باز شود تا کشور تطهیر شود»، به تنهایی نام ایران را در دنیا برای چندصدمین بار زنده نگه داشت.

بیشتر بخوانید: علی دایی و کاپیتان زنان آمریکا در بازی ستارگان سابق فوتبال + عکس

علی دایی، کاپیتان سابق تیم ملی ایران که رکوردار گل‌زنی برای تیم ملی و دومین گل‌زن ملی برتر تاریخ در دنیاست، دوشنبه‌شب در پاریس به‌عنوان اولین ایرانیِ تاریخ برای اهدای جایزه‌ای رسمی روی سن رفت تا یکی از عناوین «فیفا سرمونی» را اهدا کند. دایی که ابهت و کاریزمایش گیرایی خاصی دارد، پس از اعلام اسمش مقابل دیدگان چهره‌های برتر دنیا، با آرامشی خاص و استایلی خاص‌تر به‌عنوان نماینده رسمی ایران، روی صحنه آمد تا جایزه جوانمردی فیفا را به بازیکنی از گرجستان بدهد که در دیداری رسمی جان یکی از بازیکنان تیم رقیب را نجات داده بود.

بیشتر بخوانید: اقدام جنجالی علی دایی علیه علی کریمی + عکس

یقینا انتخاب علی دایی برای اهداکردن این جایزه از سر اتفاق است، ولی عجیب آنکه سرنوشت، او را مسئول اهدای جایزه‌ای کرد که با کاراکتر روز، ماه و سال‌های اخیرش در ایران همخوانی داشت. علی دایی که دو روز قبل از سفرش به پاریس همچنان ممنوع‌الخروج بود، با دعوت‌نامه رسمی فیفا راهی اروپا شد تا ایران نماینده‌ای ویژه در بزرگ‌ترین جشن فوتبالی دنیا داشته باشد.

انتشار تصاویرش در همان مراسم، به تنهایی کافی بود تا فضای مجازی به تسخیرش درآید. درست در روز‌هایی که تلویزیون مطابق با ماه‌های اخیر، سر ناسازگاری با چهره بین‌المللی فوتبال ایران داشت، فضای مجازی جور رسانه ملی را کشید تا علی دایی بیش از تمامی چهره‌هایی که تلویزیون در قالب کارشناس به صداوسیما می‌کشاند، بازتاب رسانه‌ای داشته باشد.

البته اینکه چرا علی دایی در این برهه تبدیل به چهره‌ای فوتبالی در ایران شده است، فقط مربوط به ۱۰۹ گلی که او در دوران حرفه‌ای‌اش زده و نامی برای خودش دست‌و‌پا کرده، نمی‌شود. دایی در سال‌های گذشته فارغ از درخشش‌های فوتبالی، ید طولایی در همدلی با مردم داشته که اوجش را می‌توان در کمک‌های بی‌نظیرش به افراد زلزله‌زده غرب کشور دانست؛ جایی که آستین بالا زد و در سریع‌ترین حالت ممکن به کمک هم‌وطنانش شتافت.

کمک‌های مالی رسیده به دست علی دایی، در یکی، دو روز چنان زیاد شد که حسابش را مسدود و برای بازخواست صدایش کنند. خودش می‌گفت مشکل کمک‌های مردمی نیست بلکه محبوبیتی است که کسب کرده و عده زیادی از این محبوبیت واهمه دارند. کاراکتر مردمی‌بودن به شخصیت فوتبالی علی دایی وجهه‌ای تازه بخشید تا او را بالاتر از بقیه سلبریتی‌ها، تبدیل به مهره‌ای خاص کند. با وجود این، کاراکتر جدید علی دایی در پنج ماه اخیر هم متولد شد.

او شناخته‌شده‌ترین چهره ورزشی ایران در دنیاست، ولی هرگز این مقوله برایش انحصارطلبی یا منفعت‌طلبی به همراه نداشت. چه‌بسا اگر چنین بود باید کمی هم نگران بیزینشش می‌شد تا رستوان و مغازه‌اش پلمب نشود و روی دیواره‌هایش به او توهین‌های رکیک نکنند.

شاید دایی بالاتر از سایر شخصیت‌های تازه‌ای که برای خودش ترسیم کرده بود، تبدیل به ایده مقاومت شد که توان «نه»‌گفتن به مسائل زیادی را دارد. همان مدت‌ها قبل که دعوت‌های صدا‌و‌سیما را نادیده گرفت و گفت حاضر نمی‌شود با این رسانه صحبتی کند، نشان از متفاوت‌بودنش داشت. حتی زمانی که برایش خط‌ونشان کشیده و می‌گفتند باید سیلی بخورد یا از کشور اخراج شود، باز هم حاضر به کوتاه‌آمدن از مواضعش نشد.

جایگاه علی دایی علاوه بر ورزش، در جامعه هم به عالی‌ترین درجه‌اش رسید و یقینا همین بخش از زندگی او است که باعث می‌شود حضور توأم با آرامشش روی صحنه‌ای در پاریس، موجی از خوشحالی را در دل مردم به وجود بیاورد. مردمی که هنوز هم امید دارند تا متخصصان امر، در رأس کار قرار بگیرند تا شاید مثل علی دایی، دنیا به دیده احترام به شخصیت‌های برجسته‌اش نگاه کند.

مردی که در ایران از سوی مسئولان دولتی و رسمی خط خورده، هنوز هم اسم ایران را در دنیا زنده نگه داشته و آن‌ها را وادار به ستایش می‌کند. به نظر می‌رسد برای مقابله با این یکی، نتوان مانع زیادی تراشید؛ نه ممنوع‌الکاری، نه ممنوع‌الخروجی، نه پلمب مغازه و رستوران و نه ممنوع‌التصویری.

اقدام زیبای علی دایی که ایران را تکان داد

طی چند وقت اخیر شاهد توهین‌های زشتی از سوی بعضی‌ها به اسطوره‌های فوتبال ایران مثل علی دایی بودیم.

یکی از این افراد چندی قبل در یک برنامه تلویزیونی ضمن توهین به علی دایی، توانایی‌های فنی او را زیر سوال برد و مدعی شد که شهریار فوتبال ایران به دلیل قد بلندش موفق به گلزنی می‌شد و توپ با برخورد به دایی تبدیل به گل می‌شد. ادعایی غیرواقع و به نوعی مضحک که باعث انتقادات زیاد اهالی فوتبال و حمایت آن‌ها از اسطوره بی بدیل فوتبال ایران شد.

در اینکه دایی یکی از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال ایران و آسیا به حساب می‌آید و خیلی‌ها فوتبال ایران و حتی کشورمان را با نام دایی می‌شناسند، شکی نیست. حتی اگر دوران فوتبال شهریار را فاکتور بگیریم، او در دوران مربیگری خود هم خدمات زیادی به فوتبال ایران کرد و کاشف استعداد‌های زیادی بود که همین الان هم در تیم ملی فعالیت می‌کنند. در این گزارش می‌خواهیم بعضی از بهترین استعداد‌های کشف شده علی دایی را بررسی کنیم.

مهدی طارمی

کمتر کسی است که شک داشته باشد مهدی طارمی بهترین فوتبالیست ۱۰ سال اخیر ایران است. ستاره ایرانی پورتو که در لیگ پرتغال آقایی می‌کند و در حال حاضر شناخته شده‌ترین فوتبالیست ایرانی محسوب می‌شود. بدون تردید طارمی را باید مهم‌ترین کشف علی دایی دانست. ابتدای لیگ چهاردهم دایی، مهدی طارمی را از ایرانجوان بوشهر به پرسپولیس آورد و خیلی زود او را در ترکیب تیمش مورد استفاده قرار داد. طارمی هفته سوم همان فصل گل سه امتیازی پرسپولیس به ذوب آهن را زد تا نشان بدهد حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. ادامه مسیر او هم که کاملا مشخص است. طارمی از آقای گلی در لیگ برتر تا آقای گلی فوتبال پرتغال و کسب عنوان بهترین پاسور این مسابقات را تجربه کرد و فصل گذشته دروازه قهرمان اروپا را باز کرد. او در حال حاضر شاید بهترین و آماده‌ترین ستاره تیم ملی است و در همین جام جهانی هم ۲ گل برای ایران زد.

احمد نوراللهی

دایی، احمد نور را همزمان با طارمی کشف کرد و در لیگ چهاردهم همزمان با ستاره بوشهری به پرسپولیس منتقل شد و درست مثل او به یکی از ستارگان اثرگذار سرخپوشان تبدیل شد. مهاجم گلستانی در ۲۲ سالگی از فولاد یزد به پرسپولیس منتقل شد و دایی برای تبدیل‌شدن این بازیکن به یک ستاره بزرگ، تاوان زیادی داد. نوراللهی در پست‌هافبک دفاعی، اوایل اشتباهاتی داشت که در اخراج زودهنگام علی دایی بی‌تاثیر نبود. با این حال او رفته‌رفته تبدیل به یکی از بهترین و باثبات‌ترین بازیکنان پرسپولیس شد و بازوبند کاپیتانی این تیم را هم بر بازو بست. احمد نور که بازیکن فیکس تیم ملی در جام جهانی بود، یکی از لژیونر‌های فوتبال ایران به حساب می‌آید و در فوتبال امارات فعالیت می‌کند.

ابوالفضل جلالی

مدافع چپ فعلی آبی‌ها که یکی از ملی پوشان این تیم در جام جهانی بود، محصول آکادمی سایپا است. جلالی وقتی دایی سرمربی بزرگسالان سایپا بود، او را کشف کرد و به تیم اصلی آورد. حتی دایی در اوج جوانی و کم تجربه بودن به ابوالفضل بازی داد و باعث شد این بازیکن در فوتبال ایران دیده شود. حالا جلالی در تیم پرطرفدار استقلال بازی می‌کند و عضوی از تیم ملی است.

مهدی ترابی

ترابی کشف علی دایی نبود، ولی در زمان مربیگری دایی در سایپا این بازیکن رشد کرد و به یک ستاره در فوتبال ایران تبدیل شد. مهدی زیر نظر شهریار فوتبال ایران به بازیکن بهتری تبدیل شد و همین موضوع باعث شد تا پرسپولیس و برانکو به دنبال این بازیکن بیایند. حالا ترابی یکی از بهترین‌های فوتبال ما محسوب می‌شود و در جام جهانی هم حضور داشت.

امید عالیشاه

حضور عالیشاه هم در سطح اول فوتبال ایران مدیون اعتماد علی دایی است. دایی، عالیشاه را از نفت تهران به راه‌آهن برد و آنجا مورد استفاده قرار داد. عالیشاه با تکنیک و سرعت قابل توجهش خوش درخشید و استعدادش را نشان داد. بعد هم علی دایی ابتدای لیگ سیزدهم در زمان انتقال به پرسپولیس او را با خودش به جمع سرخپوشان برد و حضور طولانی‌مدت امید در این تیم آغاز شد. حضوری که هنوز هم ادامه دارد و امید حالا کاپیتان اول پرسپولیس است و با این تیم طی سال‌های اخیر افتخارات زیادی را بدست آورده است.

کریم انصاری‌فرد

علی دایی همیشه عادت داشت تیم‌هایش را برای برگزاری اردوی تابستانی به زادگاهش اردبیل ببرد. سال ۸۶ و همزمان با حضور دایی در سایپا، در همین اردو کریم انصاری‌فرد از سوی او تست شد و به آکادمی تیم پیوست. به تدریج کریم سر از تیم بزرگسالان درآورد و با گلزنی‌های پیاپی اسم و رسمی برای خودش دست و پا کرد. او هم در زمان کشف از سوی دایی، فقط ۱۷ سال داشت. انصاری‌فرد سابقه دو دوره آقای گلی در لیگ برتر را دارد و در حال حاضر برای باشگاه آمونیا در لیگ قبرس توپ می‌زند. او همین حالا در عضویت تیم ملی هم هست و همین چند ماه قبل سومین جام جهانی خود را در قطر پشت سر گذاشت.

علی علیپور

لژیونر فوتبال ما که در لیگ پرتغال و باشگاه ژیل ویسنته بازی می‌کند هم یکی از کشف‌های بزرگ دایی است. لیگ دوازدهم زمانی که علی دایی سرمربی راه‌آهن بود، علیپور ۱۷ ساله را از سنگ آهن بافق به تهران آورد و به عضویت تیمش درآورد. علیپور مازندرانی به تدریج رشد کرد و بعدتر در پرسپولیس تبدیل به یکی از برترین گلزنان تاریخ این باشگاه شد. نکته جال در خصوص مهاجم سابق پرسپولیس و اسطوره فوتبال ایران این است که همین علیپور یک قهرمانی را از علی دایی گرفت. هفته ماقبل پایانی لیگ سیزدهم در صورتی که پرسپولیس علی دایی موفق به شکست راه‌آهن می‌شد گام بسیار بزرگی به سمت قهرمانی بر می‌داشت. با این حال آن مسابقه با تساوی ۲-۲ به پایان رسید و یکی از گل‌های راه‌آهن را علیپور زد.

تیم ملی

به غیر از کسانی که در بالا از آن‌ها به عنوان استعداد‌های کشف شده توسط علی دایی نام بردیم، ستاره‌های مثل دانشگر، شهباززاده، رضاوند، رضا اسدی و خیلی دیگر از بازیکنان شاغل در فوتبال ایران هم بودند که توسط دایی کشف شدند و به بالاترین سطح فوتبال ایران رسیدند. دایی در تیم ملی هم به بازیکنان جوان زیادی میدان داد که آن‌ها بعدا به بازیکنان فیکس تیم ملی تبدیل شدند و حسابی درخشیدند.

شهریار، دوران سکان داری تیم ملی هم نشان داد که از بازی دادن به جوانان هیچ ترسی ندارد. او در روز‌هایی که با علی کریمی، کریم باقری و علی نیکبخت واحدی خیلی میانه خوبی نداشت، جوان‌های خوبی را به تیم ملی معرفی کرد.

مسعود شجاعی، احسان حاج صفی، محمد نوری، محمدرضا خلعتبری، کریم انصاری فرد، غلامرضا رضایی، خسرو حیدری و سید مهدی رحمتی، از جمله کسانی بودند که با حضور علی دایی بر نیمکت، فرصت این را داشتند تا بیشتر بازی کنند و جزو بازیکنان اصلی تیم ملی باشند. از بین این نفرات احسان حاج صفی، کریم انصاری‌فرد، مسعود شجاعی و خلعتبری همچنان بازی می‌کنند و حاج صفی و انصاری‌فرد کاپیتان‌های اول و دوم تیم ملی هستند.

منبع: خبر ورزشی

دیگر رسانه ها