آذربایجان جنگ را در مرزهای ایران شروع کرد

آذربایجان بار دیگر آتش‌بس در جنوب غربی خط تماس در قره باغ را نقض کرد.

آذربایجان جنگ را در مرزهای ایران شروع کرد

آذربایجان با استفاده از سلاح‌های سبک و خمپاره آتش‌بس را نقض کرد. تنش‌ها در مرز ارمنستان و جمهوری آذربایجان شدت یافته است. تنش‌های اخیر میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان با محوریت گذرگاه لاچین درگرفته است. 

وزارتخانه‌های دفاع جمهوری آذربایجان و ارمنستان یکدیگر را به هدف قرار دادن مواضع طرف متقابل در «قره باغ» متهم کردند.

بیشتر بخوانید: فوری؛ شهادت یک مرزبان ایرانی در مرز ایران و آذربایجان + جزییات

به نقل از آرمنا پرس، نیروهای باکو و ایروان امروز شنبه یکدیگر را به تشدید تنش‌ها در منطقه مورد مناقشه «قره باغ» متهم کردند.

بر اساس اعلام این رسانه، وزارت دفاع ارمنستان ادعا کرد که نیروهای مسلح جمهوری آذربایجان با استفاده از سلاح‌های سبک و خمپاره آتش‌بس در جنوب غربی خط تماس در قره باغ را نقض کرده اند.

وزارت دفاع ارمنستان با صدور بیانیه‌ای در این خصوص اعلام کرد که در تشدید تنش‌های مذکور به فردی آسیب نرسیده است.

ایراوان همچنین اعلام کرد که موضوع را به فرماندهی نیروهای حافظ صلح روسیه در این منطقه گزارش کرده است.

از سوی دیگر، خبرگزاری آذرتاج اعلام کرد که نیروهای مسلح ارمنستان با بهره‌گیری از سلاح‌های سبُک به طور متناوب مواضع ارتش جمهوری آذربایجان در مناطق «شوشا» و «خوجالی» را هدف قرار داده اند.

تنش‌های اخیر میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان با محوریت گذرگاه لاچین درگرفته است. کریدور لاچین تنها مسیری است که ارمنستان را به مرکز قره‌باغ کوهستانی متصل می‌کند.

گروهی از اتباع جمهوری آذربایجان که خود را فعال محیط زیست می‌خواندند، ۱۲ دسامبر ۲۰۲۲ (۲۱ آذر ۱۴۰۱)، کریدرو لاچین را که نیروهای حافظ صلح روسیه در آن مستقر شده‌اند، مسدود کردند.

روابط میان دو جمهوری پیشین اتحاد جماهیر شوروی سابق (ارمنستان و جمهوری آذربایجان) از سال ۱۹۹۱ و در پی ورود نظامیان ارمنستان به منطقه قره باغ رو به تیرگی گرایید.

این مناقشه به طور ناگهانی در سپتامبر سال گذشته به اوج خود رسید و پس از ۴۴ روز مناقشه خونین سرانجام در دهم نوامبر ۲۰۲۰ با امضای توافقی میان باکو- ایروان و با وساطت روسیه به پایان رسید.

دیگر رسانه ها

کدخبر: 91415

سایر رسانه ها

  • فرناز علیزاده

   ارمنستان هم مثل اسرائیل غاصب هست خاک اسلام رو گرفته

  • واحد

   وزارتخانه‌ها یکدیگر را مسئول برهم زدن آتش بس کردن ،بعد شما فاشیستهای لجن از روی چه مدرکی تیتر میزنید که آذربایجان آتش بس رو برهم زده ؟؟؟

  ارسال نظر