درگیری مرزی ایران و طالبان و تعطیلی اسلام‌قلعه | ماجرای جنجالی اعزام سلاح‌های سنگین و تانک‌های آمریکایی به مرز ایران چیست؟ + فیلم و تصاویر

انتشار تصاویر جدیدی از نیروهای طالبان در حال اعزام تجهیزات و خودروهای نظامی آمریکایی به مرز ایران خبرساز و موجب نگرانی شهروندان شده است. آخرین اخبار و جزئیات در خصوص اقدامات تحریک‌آمیز طالبان و درگیری در مرز ایران و افغانستان اعلام شد.

درگیری مرزی ایران و طالبان و تعطیلی اسلام‌قلعه | ماجرای جنجالی اعزام سلاح‌های سنگین و تانک‌های آمریکایی به مرز ایران چیست؟ + فیلم و تصاویر

اخباری مبنی بر وقوع درگیری میان نیروهای ایران و طالبان و تعطیلی گمرک اسلام قلعه منتشر شده است. بار دیگر، درگیری مرزی ایران و طالبان و تعطیلی گمرک اسلام‌قلعه توسط طالبان خبرساز شد. تصاویر جدیدی از نیروهای طالبان در حال اعزام تجهیزات و خودروهای نظامی آمریکایی به مرز ایران منتشر شده است. انتشار تصاویر جدیدی از نیروهای طالبان در حال اعزام تجهیزات، سلاح‌های سنگین و تانک‌های آمریکایی به مرز ایران و افغانستان موجب نگرانی شهروندان شده است. وزیر کشور در خصوص اقدامات اخیر طالبان و درگیری‌ها در مرز ایران و افغانستان توضیحاتی ارائه کرد.

بیشتر بخوانید: فیلم جنجالی و تکان‌دهنده شلیک تیر خلاص نیروهای طالبان به مرزبانان ایرانی صحت دارد؟

انتشار تصاویر جدیدی از نیروهای طالبان در حال اعزام تجهیزات و خودروهای نظامی آمریکایی به مرز ایران خبرساز و موجب نگرانی شهروندان شده است. آخرین اخبار و جزئیات در خصوص اقدامات تحریک‌آمیز طالبان و درگیری در مرز ایران و افغانستان اعلام شد.

ایران و طالبان

بیشتر بخوانید: خبر فوری؛ طالبان در حال انتقال تانک و سلاح‌های سنگین به مرز ایران و افغانستان

بنابر گزارش رسانه‌های محلی، طالبان نیروهای زیادی از قول اردوی الفاروق هرات با تجهیزات پیشرفته نظامی جامانده از ارتش آمریکا، به مرز اسلام قلعه ارسال کرده است.

ایران و طالبان

طالبان در حال انتقال تانک و سلاح‌های سنگین به مرز ایران و افغانستان

گروه طالبان در حال انتقال تانک و سلاح‌های سنگین به مرز ایران و افغانستان در اسلام قلعه است.

منابع نزدیک به طالبان همچنین از تدابیر شدید امنیتی در گمرک اسلام قلعه خبر می‌دهند.

دلیل این کار اطمینان از تامین امنیت بیشتر در مرز عنوان شده است.

در همین حال شماری از نیروهای طالبان به حالت آماده‌باش درآمده‌اند و حضور این نیروها در گذرگاه اسلام‌قلعه افزایش یافته است.

ایران و طالبان

به نوشته ایندیپندنت بیشتر نیروهای مرزی طالبان دوره‌های آموزشی را سپری نکرده‌اند و به همین دلیل، براساس خواست‌ فرماندهان محلی‌شان وارد درگیری می‌شوند. طی ماه‌های اخیر مرزبانان طالبان چندین مرتبه در گذرگاه‌های اسلام‌قلعه استان هرات و پل ابریشم استان نیمروز با نیروهای مرزی جمهوری اسلامی درگیر شدند. طالبان حتی حریم زمینی ایران را نقض کردند و برای چند ساعت هم یک نیروی مرزبانی ایران را به اسارت گرفتند.

درگیری مرزی ایران و طالبان و تعطیلی اسلام‌قلعه

وزارت دارایی دولت موقت طالبان در افغانستان امروز در بیانیه‌ای اعلام کرد: تعطیلی گمرک اسلام‌قلعه در ولایت هرات کذب است.

وزارت دارایی دولت موقت طالبان در افغانستان روز چهارشنبه «10 خرداد ماه 1402» برخی اخبار منتشره در ارتباط با توقف فعالیت های گمرک اسلام قلعه ولایت هرات در این کشور را کذب خواند و آن را قویا رد کرد.

ایران و طالبان

در پیام توییتری وزارت دارایی دولت موقت طالبان در افغانستان در این خصوص آمده است: «برخی رسانه‌ها، گزارش‌‌های کذبی منتشر کرده‌اند که گفته می‌شود امروز چهارشنبه گمرک اسلام قلعه ولایت هرات توقف فعالیت داشته است.»

ایران و طالبان

در ادامه این پیام توییتری در این خصوص آمده است: «وزارت مالیه گزارش های نادرست منتشر شده در این زمینه را قویا رد کرده و اعلام می دارد که گمرک اسلام قلعه در هرات معمولاً فعال است و خدمات لازم را ارائه می‌کند.»

گفتنی است که روز گذشته برخی اخبار مبنی بر وقوع درگیری میان نیروهای ایران و طالبان و تعطیلی گمرک اسلام قلعه منتشر شده بود.

وزیر کشور: طالبان مرزبانان خود را توجیه کند

وزیر کشور با اشاره به اتفاقات اخیر در مرزهای افغانستان گفت: برخی افراد غیرمسئول یا در رده‌های مسئولیت پایین افغانستانی اظهاراتی علیه ایران داشته‌اند که بر اساس گزارش‌های دریافتی، آنها را برکنار کرده‌اند چون اظهارات بی‌جا و غیر منطقی زده شده بود.

احمد وحیدی، وزیر کشور در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران، درباره وضعیت مرز ایران و افغانستان گفت: الآن وضعیت در مرزهای ایران و افغانستان آرام بوده و ترددها در حال انجام است. بر اساس اشتباهی که مرزبانان افغانستانی انجام داده و تیراندازی کرده بودند، درگیری‌ها اتفاق افتاد و ما شهید هم داشتیم.

وزیر کشور افزود: از طرف افغانی هم افرادی کشته شدند؛ بنابراین با دقت و تدبیر طرف جمهوری اسلامی و دقت و ورود به موقع طالبان و حکومت مرکزی کابل، مسأله حل شد و ما الان در مرز مشکلی نداریم.

وحیدی تاکید کرد: متأسفانه تاکنون چند نوبت اتفاقات از این دست داشته‌ایم، به مسئولان طالبان و افغانستان توصیه می‌کنیم که دقت کنند و مرزبانان خود را توجیه کنند تا از این دست اتفاقات رخ ندهد. برخی افراد غیرمسئول یا در رده‌های مسئولیت پایین افغانستانی اظهاراتی علیه ایران داشته‌اند که بر اساس گزارش‌های دریافتی، آنها را برکنار کرده‌اند چون اظهارات بی‌جا و غیر منطقی زده شده بود؛ اکنون با حاکمان افغانستان در تعامل هستیم و هر حرفی باشد از طریق گفت‌وگو باید حل و فصل شود.

وزیر کشور در پاسخ به سوالی درخصوص زمان استعفای متقاضیان داوطلبی نمایندگی مجلس بیان کرد: بر اساس قانون موجود که محل استناد ماست، اعلام شده 6 ماه قبل از آغاز ثبت‌نام باید استعفا داده شود اما در شرایط کنونی طرح اصلاح قانون انتخابات در مجلس به تصویب رسیده و در شورای نگهبان است. اگر این طرح تصویب و قانون شود، این زمان‌بندی‌ها تغییر می‌کند که منتظر دریافت نتیجه هستیم.

وزیر کشور تاکید کرد: از سوی دیگر نیز برخی تغییرات زمانی که در قانون جدید نوشته شده برای استعفا، رد شده و از آن عبور کرده‌ایم و لازم است اصلاحاتی انجام شود. منتظر نظر شورای نگهبان هستیم که آیا مجلس این اصلاحات را اعمال می‌کند یا نه؛ به‌طور کلی مستند ما قانون موجود است که بر اساس آن عمل می‌کنیم.

وحیدی در ادامه در پاسخ به سوالی پیرامون اقدامات انجام‌گرفته برای راهپیمایی اربعین اظهار داشت: هزینه‌ها اجتناب‌ناپذیر است اما در عین حال برنامه اصلی ما این است که تا حد توان هزینه‌ها را کاهش دهیم. به‌عنوان مثال درباره گذرنامه زائران تلاش کردیم گذرنامه اختصاصی داده شود که بسیار ارزان قیمت‌تر خواهد بود و شاید یک‌دهمِ قیمت گذرنامه معمولی است. هم‌چنین در حمل و نقل و بیمه‌ها تلاش داریم هزینه‌ها را کنترل کنیم.

دیگر رسانه ها

کدخبر: 89841

سایر رسانه ها

    ارسال نظر