نقشه جدید علی‌اف برای حمله به ایران و اشغال تبریز | اقدام خصمانه آذربایجان علیه ایران در مدارس افشا شد + عکس

از نظر شهروندان باکو، ایران یک کشور اشغالگر است! که این نگاه از طریق کتاب‌های درسی در مدارس، غیردرسی، رسانه‌های آذربایجان و… به شدت ترویج می‌شود. آذربایجان آرزوی حمله به ایران و اشغال تبریز را در کتاب‌های رسمی درسی، به کودکان خود آموزش می‌دهد.

نقشه جدید علی‌اف برای حمله به ایران و اشغال تبریز | اقدام خصمانه آذربایجان علیه ایران در مدارس افشا شد + عکس

در نگاه شهروندان شستشوی مغزی داده‌شده جمهوری آذربایجان، «ایران» یک کشور اشغالگر است؛ این نگاه به شدت از طریق کتاب‌های درسی در مدارس، کتاب‌های غیردرسی و رسانه‌های باکو ترویج می‌شود.

ریشه‌یابی رفتار ایران‌ستیزانه جمهوری باکو را باید از آغاز شکل‌گیری این دولت با ربودن نام آذربایجان تاریخی ایران، در ۲۸ می ۱۹۱۸ جست‌وجو کرد که در طول ۱۰۳ سال، هم‌اکنون به جایی رسیده که نه‌تنها نام‌های تاریخی ایرانی بادکوبه و شوشی را، تحریف‌شده معرفی می‌کنند، بلکه منکر هر ارتباط تاریخی باکو با ایران هستند و حتی وقیحانه ایران را اشغالگر تبریز و امپراتوری خیالی به نام آذربایجان معرفی می‌کنند و آرزوی حمله به ایران و اشغال تبریز را در کتاب‌های رسمی درسی، به کودکان خود آموزش می‌دهند.

بیشتر بخوانید: اقدام جدید و نظامی علی‌اف در مرز ایران

زمانی از افلاطون پرسیدند: آیا مردم سخنان نادرست را باور می‌کنند؟ افلاطون پاسخ داد: یکی دو نسل زمان می‌برد؛ آنگاه چنان باور می‌کنند که اگر خلافش را بگویید، شما را خواهند کشت!

بیشتر بخوانید: آیا جنگ ایران و باکو نزدیک است؟

این در حالی است که در درازای ۲۰۸ سال پس از قرارداد ننگین گلستان و ۱۹۳ سال پس از قرارداد ننگین ترکمانچای و پس از آن، پیمان پاریس (۱۸۵۷ و جدایی هرات و افغانستان)، حکمیت گلد اسمیت (۱۸۷۱ و ۱۸۷۲ و جدایی بلوچستان بزرگ و کلات و سیستان بزرگ) و پیمان آخال (۱۸۸۱ و جدایی مرو و ورارود و شرق کاسپین)، ملت ایران، جدایی ۱۷ شهر قفقاز را هیچ‌گاه برنتافته و آن را چونان سمبلی از غم و حسرت و خسران ملی همچنان درحافظه‌ی جمعی خود محفوظ نگاه‌داشته است.

ریشه نام‌های پارسی ۱۷ شهر قفقاز، خود سندی است از هویت آن سامان. ازجمله شهر دربند به عنوان جنوبی‌ترین و تاریخی‌ترین و تنها شهر شیعه‌نشین روسیه بنیان‌گذاری شده به دست قباد یکم ساسانی و انوشیروان ساسانی.

جمهوری باکو در حالی منکر ایرانی بودن شهرهای قفقاز ازجمله بادکوبه شده که این نام‌ها به صراحت در فصل سوم عهدنامه‌ی گلستان، به تاریخ دوشنبه ۳ آبان ۱۱۹۲ خورشیدی، برابر با ۲۵ اکتبر ۱۸۱۳ آمده است:

«اعلیحضرت قدر قدرت، پادشاه اعظم مالک بالاستقلال ایران… ولایات قراباغ و گنجه… شکی، شیروان، قوبٌه، دربند، بادکوبه و هر جا از ولایات طالش را با خاکی که الآن در تحت تصرف دولت روسیه است و تمامی داغستان، گرجستان، محال شوره گل، آچوق باش، کورنه، مینگرلی، آبخازی و تمامی اراضی… از دریای قفقازیه الی کنار دریای خزر متصل است مخصوص و متعلق به آمپیریه روسیه می‌داند.»

افزون‌بر ۱۴ شهر جداشده در قرارداد گلستان، سه شهر (استان) دیگر شامل نخجوان، ایروان و بخشی دیگر از تالش هم در قرارداد ننگین ترکمانچای در روز پنجشنبه، یکم اسفندماه ۱۲۰۶ خورشیدی، مطابق با ۲۱ فوریه ۱۸۲۸ میلادی به اشغال روسیه در آمد و حاکمیت ایران بر کاسپین محدودترشد و مردم ایران مجبور به پذیرش کاپیتولاسیون (قضاوت کنسولی) شدند.

ایران ستیزی در مدارس جمهوری آذربایجان

زدودن نام ایران از شناسنامه نظامی، برای علی اف ها آن چنان مهم است که «مرکز تحقیقاتی نظامی گنجوی» در دانشگاه آکسفورد به ابتکار نرگس پاشایئوا، خواهر همسر رئیس جمهوری آذربایجان، در سال ۲۰۱۷ دست به انتشار ترجمه انگلیسی کتابی زد که «نظامی، شاعر بزرگ آذربایجانی» نام گرفته و مراسم رونمایی از آن در موزه «لیتون هاووس» لندن برگزار شد. اما افسوس که تلاش ما ایرانیان برای شناساندن شاعری که همسایگانمان او را به جعل علم هویت خود کرده اند، در آبادانی و مناسب سازی این روستا برای گردشگران داخلی و خارجی هم به گرد پای جعل کنندگان جایگاه او نمی‌رسد؛ چه رسد به اقدامات مهم دیگر.

«موسیقی عاشیقلار» در سال ٢٠٠٩ در سکوت ایران به نام دولت باکو ثبت شد و «هنر سنتی فرش‌بافی» آذربایجان و ساخت و اجرای تار نیز به ترتیب در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۲ به نام دولت باکو وارد فهرست جهانی میراث ناملموس یونسکو شد.

همسایه شمال غربی ایران در سال ۲۰۱۳ نیز پرونده‌ای را با عنوان «چوگان؛ بازی سنتی با اسب در منطقه قره‌باغ» در فهرست میراث درخطر به نام خود ثبت کرد. علیرغم آنچه دولت باکو به ثبت رسانده در واقع کپی‌برداری از میراث اصیل ایرانی است. سرقت «موسیقی عاشیقلار»، «تار»، «هنر سنتی فرش‌بافی»، «چوگان»، «مینیاتور» و صدور هویت جعلی برای «نظامی گنجوی» تنها چند مورد از مجموعه مواردی است که باکو از میراث فرهنگی ایران به نام خود سند زده است.

جمهوری آذربایجان در سال‌های گذشته تلاش کرده با ساخت و نصب مجسمه‌های مختلف از نظامی گنجوی و حک کلمه «شاعر آذربایجانی» بر آن، تصویری تحریف گونه از نظامی گنجوی به دنیا معرفی کند. آنها البته پا را از این فراتر گذاشته اند. جمهوری آذربایجان در کنار اینکه مدال طلای «نظامی گنجوی» را به عالی‌ترین نشان علمی تأسیس شده توسط آکادمی ملی علوم جمهوری آذربایجان بدل کرد، سال ۲۰۲۱ را که مصادف با هشتصد و هشتادمین سالگرد نظامی گنجوی بود، به عنوان سال نظامی گنجوی نامگذاری کرد و الهام علی اف با امضای این فرمان نامگذاری معرفی مجعول این حکیم و شاعر ایرانی به عنوان شخصیت تاریخی و ملی کشور آذربایجان را در قابی رسمی‌تر از قبل قرار داد.

این سلسله اقدام‌ها چنان پرشمار و تبلیغات پیرامونشان آنقدر پرحجم است که گاه باور این را که کشوری مثل جمهوری آذربایجان مقابل ایران پرشکوه و باعظمت ایستاده و برای سندزدن نام بزرگان علمی، ادبی و فرهنگی ما، از نظامی گرفته تا استاد محمدحسین شهریار تلاش می‌کند، دشوار می‌سازد.

تلاش دولت آذربایجان برای تغییر هویت مفاخر فرهنگی ایران

الهام علی‌اف، رئیس جمهور آذربایجان درنطقی تلویزیونی در روز بیستم اسفندماه ۱۴۰۱ اعلام نمود که ‎نظامی گنجوی یک شاعر آذربایجانی است و در شهر گنجه آذربایجان به دنیا آمده، زیسته و فوت کرده است. این اظهارات در حالی است که گنجه تا پیش از جدایی از ایران در جنگ با روسیه و عهدنامه گلستان جزئی از خاک ایران بوده. نظامی گنجوی در شعری می‌گوید:

«همه دنیا تن است و ایران دل/ نیست گوینده زین قیاس خجل»

همچنین در اعلامی دیگر از ایشان در فرمانی، سال ۲۰۲۱ را در این کشور، سال شناساندن حکیم نظامی گنجوی به عنوان شاعر آذربایجانی به جهانیان اعلام کرد.

غنیمت‌گیری فرهنگی و طمع داشتن به فرهیختگان و مشاهیری که هویت چند قرنه یک ملت را نمایندگی می‌کند نمی‌تواند عامل ترمیم بحران هویت باشد. آذربایجان با ارج نهادن بر دیروز می‌تواند امروز و فردای خود را نه با انکار، بلکه با پذیرش واقعیت‌ها بیمه کند.

نظامی در فاصله سال‌های ۶۰۲ تا ۶۱۲ در گنجه درگذشت و آرامگاهی به او در همان شهر منسوب است. در دهه نود خورشیدی، پس از تصمیم دولت آذربایجان اشعار گنجوی در آرامگاه او که همگی به زبان فارسی هستند، پاک و تخریب شدند. کتیبه‌های مقبره نظامی گنجوی در جمهوری آذربایجان که مزین به اشعار فارسی این شاعر بزرگ ایرانی است برچیده شدند و زندگی‌نامه و ترجمه اشعار وی به زبان ترکی جایگزین آن شد. اقدامی که تلاش دولت آذربایجان برای تغییر هویت مفاخر فرهنگی ایران و جعل تاریخ محسوب می‌شود.

ایران و آذربایجان

باکو، دولت‌های همسو و جریان‌های هم منافع آن دقیقاً به این تکنیک واقفند. در همین راستا، جمهوری آذربایجان حدود یک دهه پیش، برای تحریف هویت و اصالت شاعر پرآوازه ایرانی، نظامی گنجوی، پرداخت ۱۱۰۰۰۰ یورو به شهرداری رم را به جان خرید و مجسمه نظامی را در پایتخت ایتالیا و با عنوان شاعر متعلق به جمهوری آذربایجان نصب کرد؛ همان طور که مجسمه بابک خرمدین، سردار بزرگ ایران زمین را هم با عنوان سرداری ترک، تجزیه طلب و ضد ایرانی جا زد و سال‌ها است که دولت ترکیه مولانای بزرگ را شاعری ترکیه‌ای معرفی می‌کند و کشورهای عربی، ابوعلی سینا، بیرونی، رازی و… را عرب می‌نمایانند.

نظامی در زمره گویندگان توانای شعر پارسی است، که نه‌تنها دارای روش و سبکی جداگانه است، بلکه تأثیر شیوه او بر شعر پارسی نیز در شاعرانِ پس از او آشکارا پیداست. نظامی از دانش‌های رایج روزگار خویش (علوم ادبی، نجوم، فلسفه، علوم اسلامی، فقه، کلام و زبان عرب) آگاهی گسترده‌ای داشته و این ویژگی از شعر او به روشنی دانسته می‌شود. روز ۲۱ اسفند در تقویم رسمی ایران روز بزرگداشت نظامی گنجوی است.

بی‌شک اشعار نظامی گنجوی تبلور عینی هویت سرزمینی است که زبان فارسی تا قبل از مهاجرت و تسلط قبایل ترک زبان غالب درآن بوده و تغییر کتیبه‌ها تغییری در این واقعیت تاریخی ایجاد نخواهد کرد.

باکو و علی‌اف زندگی شاعر ایران را تحریف کردند

جنگ رسانه‌ای باکو برای باز پس‌گیری خاکریز فرهنگی ایران مدت‌هاست که شعله‌ور شده و متأسفانه رسانه‌های رسمی و مطرح کشورمان جانب فرهنگی و عرق تمدنی ایران بزرگ در ازمنه گذشته و اکنون و آینده را بویژه در حوزه فرهنگ و ادب، دور از ذهن نگاه داشته‌اند. رسانه‌های باکو در حالی از آماده شدن فیلم سینمایی «داستان عاشقانه» (سئوگی حکایه سی) با هدف تحریف زندگی نظامی گنجوی، شاعر پارسی گوی قرن ششم هجری قمری و با هدف سوءاستفاده از نام این شاعر بزرگ، برای اباحه گری فساد تحت نام عشق و دوستی خبر داده‌اند که تولید و اکران آن فقط یکی از حلقه‌های رشته اقدامات جمهوری آذربایجان برای مصادره به مطلوب سرمایه‌های ادبی، فرهنگی و تاریخی تمدن بزرگ ایران است.

صدای توپخانه فرهنگی و ترجمه آثار نظامی تا یونسکو و سازمان ملل شنیده شد تا جایی که باکو اعلام کرد در سالی که به اسم «نظامی گنجوی» نامگذاری کرده موفق شده کتاب «هفت پیکر» را به زبان‌های اسپانیایی، روسی و انگلیسی ترجمه کرده و به اروپا بفرستد، اما در مقدمه کتاب در خصوص نظامی گنجوی، عنوان «شاعر پارسی» را برداشته و او را «شاعر ملی جمهوری آذربایجان» خوانده است، زیرا قبلاً در پیشگفتار کتاب درخصوص نظامی گنجوی نوشته شده بود: «شاعر بزرگ پارسی» و باکو این را نمی‌خواست تا با یک کلمه استیلای ادبی ایران را بر بالای سر خود ببیند. به فرمان مستقیم الهام علی اف وزارت فرهنگ آذربایجان اشعار کاشیکاری شده فارسی بر بدنه مقبره نظامی گنجوی در شهر گنجه را هم برداشت و با اشعار ترکی جایگزین کرد و کار بدانجا کشید که سفیر جمهوری آذربایجان در لندن نیز علیه معرفی نسخه خطی خمسه نظامی گنجوی به عنوان «اثر فرهنگی ایرانی» در «کتابخانه ملی انگلستان» برآشفت. اما فرهنگستان زبان و ادب فارسی و دیگر مراکز فرهنگی ایران بویژه شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارت میراث فرهنگی کشورمان در کمال خونسردی و لبخند زنان این اقدام باکو را محکوم نموده و به این محکومیت بسنده نمودند. بسنده ای که اکنون در یونسکو این اقدام برای جمهوری اسلامی ایران ناپسند شد.

عبارات و اقداماتی که در این عرصه رخ می‌دهد، نشانگر آن است که رسانه‌های باکو هم وارد میدان شده و «ایران زدایی» را به هرشیوه و با هرزبان و با بد اخلاقی فرهنگی و سیاسی از هرجا و هر قلمرو ممکن در دستورکار قرار داده اند؛ به همین منظور و گزارش‌های ساختگی از کشف برخی نسخه‌های خطی از به اصطلاح دیوان ترکی نظامی گنجوی در کتابخانه های مشهوری نظیر کتابخانه اسکندریه مصر منتشر می‌کنند و از انتقال این نسخه‌ها به کتابخانه مؤسسه نسخ خطی باکو خبر می‌دهند!

آذربایجان ورزش زورخانه‌ای و پهلوانی ایران را دزدید

تلاش باکو برای مصادره میراث معنوی ایرانیان درحالی صورت می‌گیرد که مدیرکل ثبت و حریم آثار و حفظ و احیا میراث معنوی و طبیعی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در واکنش به این موضوع گفته است: «اینکه دولت باکو پرونده‌ای نزدیک به عنوان و موضوع پرونده ایران را ثبت کرده، از منظر کنوانسیون یونسکو در حوزه میراث فرهنگی ناملموس نه تنها خللی به پرونده ایران وارد نمی‌کند، بلکه بر ترویج بیشتر این عنصر فرهنگی ناملموس تاکید دارد».

میراث ناملموس حقوق بشر یونسکو در توئیتر رسمی خود به دولت باکو تبریک گفت و دراین‌باره نوشت: فرهنگ کشتی، بازی‌های سنتی زورخانه، کشتی به تازگی در فهرست میراث ناملموس به ثبت رسیده است. این در حالی‌ست که آئین‌های پهلوانی و زورخانه‌ای که قدمت باستانی در ایران داشته و پیشینه آن به دوران هخامنشی بازمی‌گردد در ۲۵ آبان ماه ۱۳۸۹ در فهرست میراث معنوی یونسکو توسط ایران به ثبت جهانی رسیده بود. در مهلت قانونی مرسوم نیز هیچ کشوری درخواست تشکیل پرونده مشترک و تبدیل به میراث معنوی مشترک دو دولت را مطرح نکرد.

اما باکو نه‌تنها پیوستن به پرونده‌ی پیشین که به نام ایران ثبت شده را نمی‌پذیرد بلکه به دنبال ثبت مستقل آن است. سال گذشته باکو از یونسکو خواست ورزش‌های زورخانه‌ای را به نام این دولت ثبت کنند چرا که این ورزش را متعلق به خود و ورزش اجدادی خود می‌داند. این در حالی است که در یک‌سال گذشته فدراسیون زورخانه‌ای ایران می‌توانست با رایزنی جلوی این اقدام را بگیرد.

همچنین پاویون دولت باکو در اکسپوی ۲۰۱۵ میلان کتاب نفیسی را شامل مینیاتورهای ایرانی با عنوان «مینیاتور آذربایجان» به بازدیدکنندگان عرضه کرد. در این کتاب با امتناع از ذکر نام ایران، شهرهای اردبیل، تبریز، مراغه و ارومیه (در استان‌های اردبیل و آذربایجان شرقی و غربی ایران) تا ایروان (پایتخت جمهوری ارمنستان) و باکو، قلمرو هنر این کشور توصیف شده است.

نکته‌ی عجیب‌تر این‌که در این کتاب، تصویرهایی از کتاب‌های قدیمی خطی و نگارگری ایرانی به‌عنوان نمونه‌هایی از مینیاتور آذربایجان ارائه شده بود. آن‌ها بروشورها و هدایای تبلیغاتی هم برای مخاطبان در نظر گرفته شده بود که مواردی از جمله عرضه فرش تبریز به عنوان یکی از صنایع دستی این کشور ذکر شده بود.

به جز اینها در اوایل آذرماه ۱۴۰۱ بود که خبرهایی مبنی بر حذف عنوان شاعر پارسی از دیوان شعر نظامی در دولت باکو و معرفی این شاعر ایرانی به نام شاعر ملی این کشور همسایه، در برخی خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری انتشار یافت و بار دیگر واکنش‌های استادان زبان و ادبیات فارسی و ترکی و دلسوزان به میراث و فرهنگ اصیل ایران را برانگیخت.

دولت باکو همچنین در سال جاری اعلام کرد امسال کتاب «هفت پیکر» را برای ارسال به اروپا به زبان‌های اسپانیایی، روسی و انگلیسی ترجمه کرده است و در توضیحات مربوط به نظامی گنجوی عنوان «شاعر پارسی» را برداشته و آن را «شاعر ملی جمهوری آذربایجان» خوانده است. این در حالی است که به گفته مجتبی عالم‌خواه، پژوهشگر و استاد پیشین ادبیات دانشگاه‌های گیلان ۱۰۰ درصد اشعار نظامی به زبان فارسی است و اینکه نظامی ساکن گنجه بوده و این شهر در حال حاضر جزو قلمرو جمهوری آذربایجان است، دلیل بر ترک بودن این شاعر نیست.

طبق قوانین یونسکو با توجه به آنکه پس از ثبت نهایی، امکان درخواست برای تبدیل ثبت انحصاری به ثبت مشترک وجود ندارد، فرصت اعتراض ایران به این تصمیم از دست رفته است. در صورت اعتراض ایران، آذربایجان راهی جز پذیرش این خواسته ایران به واسطه مقررات یونسکو نداشت. بنابراین آنچه کتمان نشدنی است، سوءمدیریت داخلی و اهمال مسئولین ایرانی در این امر است و انتظار می‌رود در این زمینه شاهد پاسخگویی مسئولین مرتبط باشیم.

محمدامین رسول‌زاده، بنیان‌گذار جمهوری باکو (نخستین جمهوری دموکراتیک درشرق) در پاسخ به اعتراض‌های مکرر اندیشمندان ایرانی همچون ملک‌الشعرای بهار و دهخدا به تشکیل کشوری مستقل با نام آذربایجان در کنار استان آذربایجان ایران در سال ۱۹۱۸ میلادی، در مقاله‌ای با عنوان «مختاریت آذربایجان» در نشریه آچیق‌سوز نوشته است: «لازم است به تمام ایرانی‌ها خاطر نشان نمائیم که ما وقتی که آذربایجان می‌گوئیم مقصود ما آذربایجانی است که در قلمرو دولت روسیه است نه دولت ایران و به مقدرات آذربایجان ایران حق و حد دخالت نداریم.»

رسول‌زاده همچنین در مقاله‌ی آذربایجان و ایران می‌گوید: «از ما چرا ظنین هستید؟ باید تصور کنیم که چنین گمان کرده‌اند که از گرفتن نام آذربایجان که اسم یک ولایت ایران است به مسمای آن نیز چشم داریم. جمهوری ما قبل از جمهوریت، مکرر و به دفعات این معنی را اعلام کرد که دعوی مختاریت آذربایجان به هیچ‌وجه به جنوب ارس راجع نیست. باز بالفعل هم این را اثبات می‌کنیم».

او در اعترافی تاریخی به ایرانی بودن مشاهیر و میراث فرهنگی شمال ارس، خطاب به همکاران ایرانی خود در روزنامه‌ها و جراید ایران می‌نویسد: «ادبیات ما، ادباء ما، شعراء ما و بالخاصه متاخرین از مکاتب قدیمه با فیض و برکت ایران پرورش یافته اند. فردوسی، سعدی، حافظ، عمر خیام، ملای روم و سایر ایرانیان سخن‌گو و سرآمد سخن عادتاً از طرف ما پیشوا و مقتدا محسوب گشته و در میانه ما اصول و عادات ایران اساس تربیت اتخاذ شده و آشنایان ما به زبان فارسی و دوستداران آن در میانه ما کم نیستند و ما می‌توانیم به شعرای نامدار دوره اخیر ایران از قبیل نظامی، خاقانی و مهستی افتخار کنیم … آذربایجان قفقاز حدالامکان باید صبر کند قرضی را که از ایران گرفته، اعاده کند. موسیقی‌دان‌های ما اگر چه خصوصیت خود را محفوظ داشته‌اند، ولی اساس اعتبار آن‌ها موسیقی ایران است که ما به توسط اپرا و اپرادان‌های خودمان تا حدی قرض خویش را به ایران اداء می‌نمائیم»

با این حال «بارتولد» با دوراندیشی نوشته است: «نام آذربایجان برای جمهوری آذربایجان از آن جهت انتخاب شد که گمان می‌رفت با برقراری جمهوری آذربایجان؛ آذربایجان ایران و جمهوری آذربایجان یکی شوند.»

رویدادهای ۱۰۳ سال پس از این نام‌گذاری و به‌ویژه ۳۰ سال گذشته‌ی پس از استقلال از شوروی اثبات کرده که نام‌گذاری جمهوری شمال ارس، با هدف تهدید مستقیم علیه تمامیت سرزمینی ایران درآذربایجان واقعی انجام شده است.

در سال ۱۹۹۱ دولت رفسنجانی در اقدامی شتاب‌زده و غیرآینده‌نگرانه، با تصور تشویق گسترش ایدئولوژیک مذهبی در کشور همسایه به ظاهر مسلمان، استقلال کشوری را با نام آذربایجان در کنار آذربایجان ایران و بدون کمترین الزام به تغییر نام، به رسمیت شناخت، درحالی که این جمهوری، با تکیه به همین نام، امروز به تهدید مستقیم تمامیت سرزمینی ایران تبدیل شده و در همه‌ی تبلیغات رسمی خود و در کتاب‌های درسی مدارس، به طور علنی، آذربایجان راستین تاریخی و تبریز را با نام جعلی آذربایجان ج‌ن‌و‌ب‌ی متعلق به باکو و اشغال شده توسط ایران معرفی و تبلیغ می‌کند! باشیم.

در نگاه شهروندان شستشوی مغزی داده‌‌شده جمهوری باکو، ایران یک کشور اشغالگر است!! که این نگاه از طریق کتاب‌های درسی، غیردرسی، رسانه‌های باکو و… به شدت ترویج می‌شود.

در همین راستا محتوای کتاب‌های درسی جمهوری باکو ازتحریف‌های شگفت‌آور ضد تاریخی که نمونه‌های زیر، قابل تأملند پر شده است:

‌روی جلد کتاب آتا یوردو (سرزمین پدری)،کتاب درسی تاریخ کلاس پنجم دبستان جمهوری باکو، نقشه باکو به‌علاوه شمال غرب ایران چاپ شده است!!

جمهوری باکو، در کتاب درسی آتایوردو (سرزمین پدری)، آذربایجان واقعی به مرکزیت تبریز را به طور رسمی، بخشی از خاک باکو که توسط ایران اشغال شده است معرفی و تبلیغ می‌کند!

‌ محتویات این کتاب هم پر است از نفرت‌پراکنی علیه ایران:

‌درباره‌ی عهدنامه‌های گلستان و ترکمانچای، که هرگز متن کامل آن‌ها درکتاب‌های درسی جمهوری باکو منتشر نمی‌شود، با تحریف و جعلیات، ادعا می‌شود که این قراردادها به این دلیل منعقد شدند که ایران و روسیه برای تصاحب آذربایجان با یکدیگر جنگ کردند!؟

‌ «تمامی خاک آذربایجان در شمال ارس در امپراتوری روسیه ادغام شد و خاک وطن ما در جنوب ارس به دست ایرانی‌ها افتاد. در گلستان و سپس ترکمانچای به دارایی سلطنت آذربایجان قدرتمند خاتمه داده شد… در آذربایجان، دولت مستقل نماند.

‌دولت وملت آذربایجان با زور، به دو قسمت تقسیم شد.[!؟] دوبرادر یکی آن سوی ارس، دیگری این سوی ارس ماند» (صص :۱۴۴-۱۴۶).

‌ «اشغالگران ایرانی [!؟] درخونریزی ازجلادان تزار عقب نمی‌ماندند» (ص :۱۴۴).

‌ «بین ظلم تزار روسیه درآذربایجان شمالی باظلم ایران درآذربایجان جنوبی چه شباهت‌هایی وجوددارد» (ص :۱۹۱).

‌ «پس از نبرد سهمگین و نابرابر، فرزندان خلق قهرمان آذربایجان از سوی قاتلان ایرانی، روس و ارمنی خلع شدند» [؟!] (ص: ۱۹۳).

‌ «پس از این که جنوب کشور ما، آذربایجان ج ن و ب ی به زیر ظلم ایران افتاد» [؟!] (ص: ۲۱۴).

‌همچنین در این کتاب ادعا می‌شود که #ستارخان و #شیخ محمدخیابانی [که برای مقابله با خطر تهدید تمامیت سرزمینی ایران به دلیل دزدیدن نام آذربایجان توسط باکو پیشنهاد تغییرنام آذربایجان ایران به آزادیستان را داد]، برای رهایی از ستم حکومت ایران و تشکیل حکومت آذربایجان [!؟] جنگ می‌کردند و شهریار هم در فراق آن سوی ارس شعر می‌سرود.[؟!]

آذربایجان لطف ایران را فراموش نکند / ایروان می‌توانست تا باکو پیشروی کند

موضوع این یاداشت را می‌خواهم از نوزده و بیست ژانویه ۱۹۹۰ شروع کنم، که به ژانویه سیاه باکو معروف است. در آن زمان رئیس جمهور ترکیه که در بلوک غرب است در مورد وقایع باکو می‌گوید: مردمان باکو ترکی‌شان از جنس ترکی ما نیست. ترکی شأن متفاوت است. به ترکی ایرانی‌ها نزدیک است. باکو از نظر تاریخی حوزه تمدنی ایران است و ارتباطی به ما ندارد و موضوعی است که ایرانی‌ها می‌بایست از باکو حمایت کنند.

جمهوری اذربایجان تنها جمهوری بود که مایل به استقلال نبود. چون می‌دانست که ارتش ارمنستان مجهزتر است و روس‌ها طرف آنها هستند. وقتی استقلال رخ داد، اگر ایران کمک نمی‌کرد، این کشور هیچ حمایتی نداشت و در مقابل ارمنستان به راحتی پیش روی می‌کرد. اما بعد از آن اتفاقاتی افتاد که سیاست‌های ایران را تغییر داد. در دوره اخیر الهام علی اف زمانی که خودش را به بخشی از رؤیای توران تبدیل می‌کند، سیاست دوری از ایران را در پیش می‌گیرد. تا سال ۲۰۲۰ که هم ایران و هم روسیه از دست او غافلگیر می‌شوند. توازن قوا در قفقاز جنوبی تغییر می‌کند. این چهل کیلومتر برای ما بسیار مهم است. این راه به میزان شش کیلومتر به داخل اذربایجان می‌رود. چون ارمنستان و اذربایجان در وضعیت جنگی به استقلال رسیده اند، هیچگاه ریل گذاری نشده که این راه مربوط به کدام است. اساساً کریدور شوشا و منطقه خانکندی، به صورت مستقل پذیرفته شده و اداره اش به روسیه سپرده شده. اذربایجان در کمربندی شوشا رانندکان ایرانی را دستگیری کرده و مشخص است که باجگیری به حساب می‌آید. حسن همجواری این است که اذربایجان فراموش نکند که اگر ایران نبود ارمنی‌ها می‌توانستند تا باکو پیش بیایند.

ایران چون احساس خطر می‌کند رزمایش انجام می‌دهد. در زمان حضور ارمنی‌ها در منطقه، ما حضور اسرائیل ها و ایست‌های بازرسی اش را شاهد نبودیم. اگر ما دست روی دست بگذاریم و با گفتارهایی که توجیح گر منافع دیگران به جای ایران است، دچار خفگی ژئوپلتیکی خواهیم شد که خطر بعدی اش می‌تواند باعث تجزیه این سرزمین شود.

منبع: مهر

دیگر رسانه ها

 • جواد

  گور پدر الهام علیف وکشور آذربایجان ول کنید بابا بچسبید مملکت خودتونو از گرونی نجات بدید آذربایجان اگه غلطی کرد با خاک یکسانش کنید این خواهر برادران قدیمی رو هم نخواستیم

 • ناشناس

  پس شما چ غلطی میکنید،از سنگ صدا در اومد از شما صدا در نیومد..

 • علی

  خوبه ما اینقدر از روسیه چوب خوردیم ولی بازم مسئولین ما دنبال روسیه هستن تعجبه

 • اب

  درزمان جنگ اذربایجان و ارمنستان سی سال پیش، ایران حامی و کمک ارمنستان بود

 • ناشناس

  آقایی که این مطالب را مینویسی .. اینکه موسیقی آذربایجان به نام کشور بیگانه ثبت شده ناراحتی نداره .. خلایق هر چه لایق .. زمانی که در صدا و سیمای میلی هیچ ارزشی به موسیقی آذربایجان غیور قایل نیستید عاقبت این میشه

 • ناشناس

  علی پف دراز قد خیال بافی بس است کاری نکن که دوپایت را بشکنیم وبدهیم به رجب اتاترک.ونتی صهیونیست بخورند

 • ناشناس

  ایران یکی از استان های توران بزرگ بوده است

 • ناشناس

  عالی

 • فرهاد عالی

  اندکی صبر سحر نزدیک است.
  و دست به بدن بازگردانده خواهد شد.

 • بهزاد

  منتظریم

 • علیرضاجاویدی

  زهی خیال باطل شتر در خواب بیند پنبه دانه گهی تند تند خورد که دانه دانه

 • فرهاد برسان

  آذربایجان خاک ایران بزرگ است که در تاریخ اتفاقاتی افتاده که بایستی نمی‌افتاد مردم آذربایجان هم از علی آف خسته شدند آنها هم راضی هستند بر گردن به آغوش وطنشان ایران بزرگ پس وطنمان را پس بگیرید تا تمام دنیا بداند ایران بزرگ قدرت بزرگی هم دارد فرهاد برسان از خلخال

 • ناشناس

  اینها همه از ایرانی نبودن حاکمان جمهوری اسلامی سرچشمه می‌گیرد.

 • سعید

  متأسفانه نگارنده متن را آنچنان دور از واقعیت نگاشته است که بچه های 7/8 ساله هم غیر قابل قبول است.ابن گونه متنها پایه دشمنی می‌شوند و شاید به طبع برخی ها خوش بیاید اما ضربه آنها خیلی زیاد است.

 • زهره فخرالدین

  کشور ایران با وجود مردمی شجاع و نیروهای نظامی جنگجو به راحتی می‌تواند در برابر کشوری که در زیر سایه وحمایت شدید ترکیه و روسیه ادعای قدرت میکند،پیروز شود،چون تاریخ میداند جزئی از کشور ما بوده و خواهد بود ،و حتی در خواب هم نمیتواند تبریزرو تصرف کند

 • سالار

  نگران آثار ایرانی ثبت شده به نام جمهوری آذربایجان نباشید.وقتی این کشور جعلی به ایران ملحق بشه همه چیز خود به خود حل میشه.

 • ناشناس

  خندیدیم چه غلطا

 • علی

  فعلا دست رو رست گذاشتیم تا این الهام خانم گنده تر از دهنش صحبت کنه چرا ایران کاره این ابله یکسره نمیکنه معلوم نیستش
  یاشاسین ایران

 • ناشناس 399

  علی چف کاری نکن که آذربایجان به ایران اضافه کنیم بسم‌الله

 • شاهرخ

  لطفا نقشه های موجود در متروی ارمنستانم انتشار بدید

 • جبرئیل

  این همه ترس از نام بردن آذربایجان برای چه

 • ناشناس

  باکو داره برای خودش تاریخ جعلی درست می‌کنه ، ایران هم هویت و تاریخ رو ول کرده چسبیده به امت اسلامی ، امت اسلامی درست ولی نباید هویت واقعیمون کم رنگ کنیم .

 • احمدی

  اشغال تبریز ؟
  اینها ساخته خیالات رسانه های حراف است وگرنه خود باکو هم به مغزش خطور نمیکند بتواند از مرز ایران رد شود چه برسد به ...
  در برابر این سگ یک کلمه معروف کافی است :
  چخه
  چخه

 • ناشناس

  اگه آذربایجان موی دماغ شده بهتر نیست که برگردونیمش به سرزمین اولیه خودش ؟

 • وحید

  باید به آذرباییجان حمله نظامی کنیم ، اینجوری هم اسراییل نقشه هاش نقش برآب میشه هم از اون آب گل آلود میتونیم واسه دورزدن تحریم ها ماهی بگیریم

 • رضا

  این تقصیر ماست نه اونها مگر قراداد ۹۹ ساله به روسیه اجاره داده نشده بود و وقتی تمام شد چرا به نقشه ایران بازگردانده نشد هنوزم دیر نیست

 • بهزاد

  که چی

 • رضا

  جوک خوبی بود.

 • ناشناس

  علی اوف غلط اضافی می کند.

 • ناشناس

  علی اف هیچ غلطی نمیتواندبکند

 • ناشناس

  نتونستم تا آخرش بخونم.یعنی طاقت خواندنش رو نداشتم.فقط میتونم بگم مسئولین بی عرضه و‌بی غیرت جمهوری اسلامی فقط به فکر دزدی هستن.یعنی روزها که خوابن.شب ها هم به فکر دزدی و چپاول ایران عزیزمان هستن.فقط دم از صیانت از مرز و بوم میزنم.یعنی فقط ....

 • حقیقت گو

  تکلیف آذربایجان ایران را مردم آذربایجان ایران تعیین خواهند کرد نه تهران یا باکو .

  • نادر

   آذربایجان خراسان سیستان هرمزگاں همدان اصفهان همه استانهای ایرانندوتاپایتخت تهرانست تکلیف درتهران گرفته می گردد،غلط زیادی وخرپروری ممنوع

 • ناشناس

  چرا ایران از باکو به دیوان بین الملل شکایت نمی کند

 • MAHDi

  اینایی که شما میگین جعلیه.
  یه مشت فاشیست

 • ناشناس

  بعد از فروپاشی شوروی پیشنهاد برگشت اذربایجان به خاک ایران داده شد ولی چون در جنگ با عراق بودیم اقایون صلاح ندونستن !!! بعد پهلوی خاین میدونن بخاطر بحرین

 • حمید علوی

  فقط یه کلمه الهام خانم خفه شو

 • حسین حسنی قوام آباد

  الها م.علی.اف.دستور.از.اربابش.اسراییل.مگیره.عاقبت.دنباله.رو.صدام.است

 • ناشناس

  زیاد به خودت فشار نیار پس فردا هم میگین شهریار فارسه

 • عیسی

  امیدوارم که حداقل جزایرقشم وکیش وبنادرجنوب وندن چینیها

 • ارسلان مهرابی آزاد

  درود بر شرف نگارنده عزیز

 • آذرآبادگان

  قیمت خون ارس
  رگ ایران من است
  پر شکوه باد نام آذربایجان ایران
  جانم فدای ایران

 • کبری

  سلام عزیزم به نظر من ما کارهای مهمتری مثل حجاب داریم مسولین بی کفایت بی عقل دست نشانده رو چه به حفظ هویت و نخبگان کشور حجاب حفظ بشه بقیه ی اصول افروغ دین مهم نیست دکمه ها رو به اسم بسیجی تا اخر می بندن هر غلطی خواستن می کنن بعدم میرن دنبال عیاشیاشون در اخر از ماست که بر ماست .

 • مرتضی

  مطالب نوشته شده در کتب درسی روزنامه های بادکوبه اعلان جنگ است از طرف الهام علی اوف وشایسته است ظرف مدت یک روز سرزمین شمالی ایران از چنگ اراذل واوباش بی وطن بی ناموس آزاد گردد.

 • امیر

  خودمون کم مشکل داریم اون از تحریم های شدید اسرائیل و آمریکا حالا اینم اومده اعلام حضور کنه بابا بشین دیگه مساحت کل کشورت اندازه یه استان ایران نمیشه اگر قاجار رسما شمال رو نفروخته بود الان شماها جز ایران بودید اومدین به کشوری که کمتر از ۲۰۰ ساله فروختنتون به شوروری دشمنی میکنین

 • ایرانی

  ادعای مسلمانی و این همه دروغ.
  واقعا شرم آوره.

 • علی

  انشالله جنگ بشه

 • ناشناس

  اگر روزی اذربایجان به ایران حمله کرد ایران باید اولین حمله اش این باشد که تمام نیروگاهها برق ومخابرات اذربایجان ویران کند. انوقت نیروی هوایی ودریایی . وپایگاهای نظامی را بطورکامل ویران کند که انوقت کمتر از 24 ساعت اذربایجان به صرف ایران دراید .

 • ایرانی

  اینهارونوشتید واشک ازچشمانمان سرازیرشد وخونمان به جوش امد. خوب بعدش چی؟؟ ایاکسی از مسئولان ایران پیدامیشه که باقدرت جلوی این کار دولت باکو روبگیره؟؟ نه!! هرگزکسی پیدانمیشه!! ایران تنهاکشوردرجهان هست که مسئولانش و روشنفکرنمایانش ومردمش هیچ ارزشی برای تاریخ و هویتشون قائل نیستند. فقط دنبال دلارهستند و بدنیا اوردن بچه درخارج ازایران!!

 • سرباز حاج قاسم

  سلام همه دنیا بدانند..... دیر نیست که روباه مکار و پیر سیاست. انگلیس خبیث به دست خود هر انچه را که طی 300 سال گذشته از ایران عزیز..... منجمله اذربایجان. عزیز و.... بقه اراضی و مخصوصا بحرین ایرانی را به طریقی که خود صلاح میداند به ایران اسلامی عزیز قدرتمند باز ... گردانده و اولین دولتی باشد که ایران اسلامی اینده را با تلخی تمام به رسمیت بشناسد و دیگران را نیز به اینکار ترغیب و.. وادار کند
  دیر نیست...... دیر نیست...... دیر نیست که بحول قوه الهی چنین شود و جهان در بهت حیرت قبول میکند چنین ایرانی را
  لا حول ولا قوه الا بالله ال علی العظیم

 • سرباز حاج قاسم

  سلام متن فوق.. قابل توجه الهام علیف صهیونیست
  پس از متلاشی شدن رژیم غاصب صهیونیستی در اینده نزدیک... نوبت علیف باکویی میرسد
  اگر قبول نداری صبر کن... صبر کن صبر کن. یدالله فوق ایدیهم

 • علی

  مگر اینکه فرزندان این خاک وبوم مرده باشن که علی اف چنین غلطی بکند ...البته عددی هم نیستن

 • ناشناس

  اگرشما ایرانی بودید اجازه نمیدادید همچنین غلطایی بکنن ،شما تا خفت و خاریی ایران رو نندازید ول کن نیستید اگر راست میگید زهره چشمی میگرفتید دیگه حرف مفت نزنن ،مگر اینکه دست همتون تو یک کاسه هست فقط مردمو سرگرم کنید .

 • حمید

  یاشاسین آذربایجان

 • یا حسین

  بابا چرا خودتون رو خسته کردین شجره نامه نوشتین یک کلام مخلص کلام اگه جرات داره پاشو بزاره ایران فقط من یه تنه برا اونا کافی هستم به من میگن یا حسسسسسسیییییییییییییینننننننننننننننن

 • مسعود

  کی چی مگه این دولت کم دروغ میگه به مردم خودش.

 • علی

  احسنت به باکو که اینقدر کار کرده مسوولین کشور ایران در خواب بوده و فقط به فکر اینن که به جای تبلت بگین یارانک مالشی

 • مهربان

  بزرگان خودتون رومحکم بچسبید

 • زندی

  خدایا حاج قاسمی بفرست.
  یعنی کشور ۱۰میلیونی دارد رجزخوانی میکند و بسیج ۲۰میلیونی سکوت؟
  خدایا توبه!!!!

 • ناشناس

  طرفداری از ارمنستان متجاوز اشغالگر خاک اسلام و برادر شیعه مان را متوقف کنید؛ ایران خود، آذربایجان است و جنگ داخلی بخاطر ارمنی؟! بس کنید.

 • م

  باید دید کجا رو اشتباه اومدیم که ادم صغیری مثل علی اف اینطور می تازه

 • مانی

  مسئولان همیشه خفته ما......

 • مسعود نورده

  بایستی همین الان،وزارت امور خارجه و کشور،سازمان،،،کمیته ای،،،از افراد ذیصلاحیت تشکیل داده به اعمال و اهداف حاکمان این همسایه پلید پاسخی منطقی و دندان شکن بدهند،،،بعمل کار بر اید ،،،بسخن رانی نیست.

 • ناشناس

  به نظر من ایران باید به آذربایجان حمله کنه و تمامی اراضی ازدست رفته از ایران را دیگه پس بگیره قراداد مرارداد را ول کنه دیگه

 • ناشناس

  این مطالب که تماما واقعیت تاریخ ایران زمین است،سراسر مایه دل ازردگی وتاسف ورنجش خاطرما ایرانیان است که برخی با سهل انگاری مقامات کشور،دوچندان شده است.وامید که این سهل انگاری نتایج بدتری برای مردم ما در برنداشته باشد.وایران در دام عواقب ان نیفتد.

 • جعفر

  ازربایجان شمالی جدا شود یا نشود ازربایجان شمالی و جنوبی یک کشور و یک ملت هستند و ما در ازربایجان جنوبی نمی خواهیم با پارسها در یک کشور زندگی کنیم با زبان ساده . اصلا خیر هموطن بودن با پارسها را نمی خواهیم وسلام

 • A

  وقتی کشوری در تامین آسایش مردم ناتوان و عده ای به دنبال سود خود و در گیری های داخلی خود هستند معلومه که هستند کسانیکه به کشور تبر می زنند.

 • Iraj

  جمهوری آذربایجان، بحرین و امارات استان های به غارت رفته ی ایران، باید به صاحب خود برگردند.

 • جلالی

  ادعاهای ایران علیه ملل دیگر بیشتر به طنز میماند . خداوند شما را از این مریضی خود بزرگ بینی شفا عاجل دهد تا هم خودتان راحت شوین وهم دیگران

 • ایرانی

  امیدوارم مسئولان به این مسائل بیشتر توجه کنند

 • ناشناس

  وقتی سرزمینی جدا میشه هویت وتاریخش هم با خودش هست.نه اینکه هویتش رو جا بذاره.گنجوی مال آن سرزمین بوده وهست

 • علی فیضی

  سلام خدمتان عرض کنم که اگر بیش ازاین باالهام علی اف خائن مدارا کنیم، نه تنها تبریز و.....جز آذربایجان شمالی می‌داند به‌سراغ همدان قزوین و...می‌اید‌ ولی نمی دانند که چو ایران‌نبا شد تن من مباد‌ شتر در خواب بیند‌پنبه دانه......به نظر من باید آذربایجان وباکو‌به‌آغوش میهن‌برگردند درمانش رسیده که‌ایران قدرت مند قطع‌نامه‌گلستان وترکمن‌چای‌را‌پاره‌کند اینجا سرزمین شیران است نه جولنگه شغال های مثل علی اف خائن

 • آزربایجان

  از ارائه مطالب غرورانگیزتون ممنونم

  • ناشناس

   جان یعنی آذربایجان
   تمام

 • حسین

  الهام علی اف، با دم شیر بازی می کند. تبریز سر ایران هست، سر می دهیم ولی خاک نه .

 • هادی

  منتظرلبیک یا خامنه ی هستیم.باکو که عددی نیست.

 • علی

  متاسفانه دشمنی پارسیان با اذریها در داخل ایران حدی ندارد چه برسد به ان جمهوری.درضمن تحریف شما ازعلی وفربیشتر است.نوبیذتریندسهذ روسیه نیز اذری نشین است.

 • محمدرضا

  آرزوی جنگ با آذربایجان را انشالله به گور خواهید برد ، چون ماخود آذربایجانیم ، نام آذربایجان کابوس فاشیست و ایرانشهری ها شده

 • حسین بختیار

  با این حساب هر گونه تعلل در بر چیدن نظام علیف از آذربایجان و رفتارهای مذبوحانه ای مانند دستگیری فعالینی از حسینیون خیانت به ایران و ایرانی است ،

 • مهمان

  خوب دولت کنونی هم میخواهد مثل شاهان قدیمی اقدام به فروش قشم و کیش شود و همچنان که یه چند سالی نگذشته که قسمتی از خاک ایران را به چین کرایه داده اند،آیا جوابی برای حداقل این سه مورد دارین؟

 • ص

  همه این تحریف های باکو. تقصیر حکومت خودمان است که همیشه در خواب است

 • حسن وحیدفر

  باسلام . گرچه همه حوادث حکایت از کم کاری دولت مردان ما دارد اما به گمانم این مردک علی اف قاطی کرده و بلند پروازیهای او نشان از بی خردی اوست.‌اگر اورا سر جایش ننشانیم بی گمان این خود بزرگ بینی هم دست خودش و هم دست نردم باکو کار خواهد داد .

 • ناشناس

  نه که شما آدمهای خیلی مومن راستگویی هستین شما کی به زبانهای دیگه اهمیت دادین

 • ناشناس

  یک نظر سنجی مثل کشور اوکراین برگزار کنین میبینین چند درصد موافق جدایی هستن چنددرصد مخالف

 • ناشناس

  درود برشما مسئولین رو از خواب بیدار کردی !

 • فرهادعبدلی

  خود باکو یکی از شهرهای استان اردبیل هست

ارسال نظر