خبر فوری:

علت انتشار دود غلیظ در اهواز مشخص شد

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست اهواز درباره انتشار دود غلیظ در سطح شهر اهواز توضیحاتی ارائه کرد. این دود چهار شهرستان خوزستان را فراگرفت.

 رئیس اداره حفاظت محیط زیست اهواز با اشاره به انتشار دود غلیظ در سطح شهر اهواز گفت: تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد که احتمالا این دود، ناشی از آتش‌سوزی بخش‌هایی از تالاب هورالعظیم در کشور عراق است.

علی بنی عگبه در خصوص علت دود غلیظی که از جمعه شب تاکنون در برخی مناطق اهواز منتشر شده است، اظهار کرد: بر اساس پایش‌های میدانی، مشکل خاصی در اهواز رخ نداده و در سطح شهر منشائی برای این دود پیدا نشده است.

وی افزود: تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد که احتمالا این دود، ناشی از آتش‌سوزی بخش‌هایی از تالاب هورالعظیم در کشور عراق است.

بنی عگبه بیان کرد: در پی خشکی بخش عراقی تالاب هورالعظیم چند روزی است این بخش دچار حریق شده است که با کنترل مسیر حرکت دود می‌توان گفت دودی که بخشی از اهواز را فرا گرفته است، ممکن است ناشی از این مساله باشد.

وی افزود: با توجه به متفاوت بودن نوع دود و بوی ناشی از حریق سایت دفن زباله صفیره اهواز، این دود ناشی از آتش‌سوزی در سایت دفن زباله اهواز نیست./ ایسنا

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان نسبت به آتش سوزی در بخش ایرانی هورالعظیم در تابستان امسال هشدار داد و گفت: دود ناشی از آتش سوزی در بخش عراقی هورالعظیم چهار شهرستان را فراگرفته و پیش بینی می‌شود غلظت آلودگی هوا در ساعات آینده افزایش یابد.

محمدجواد اشرفی بیان کرد: انتشار دود در شهرستان‌های اهواز، دشت آزادگان، هویزه و حمیدیه مربوط به آتش سوزی در نیزارهای بخش عراقی تالاب هورالعظیم است که از جمعه شب (۲۷ خرداد)آغاز شده است.

وی افزود: با توجه به سرعت و جهت باد انتظار داریم پراکنش دود در ساعات آینده در منطقه بیشتر شود.

اشرفی با بیان اینکه رودخانه‌های دجله و فرات منابع اصلی تامین کننده آب هورالهویزه در عراق هستند، اضافه کرد: حقابه این رودخانه‌ها به دلیل سدسازی در ترکیه داده نمی‌شود و به تبع آن حقابه هورالعظیم نیز تامین نمی‌شود؛ همزمان بی‌توجهی کشور عراق در نگهداشت تالاب باعث شده که شاهد آتش سوزی‌های گسترده در هور در فصل خشک باشیم که ضروری است عراق و ترکیه برای حفظ سلامت ساکنان اطراف هور درایت بیشتری داشته باشند.

وی ادامه داد: بی‌توجهی به این تالاب باارزش می‌تواند تبعات بسیار زیانباری در جوامع حاشیه تالاب و حتی در جوامعی که در فاصله دورتری از این تالاب سکونت دارند، داشته باشد.

نگرانی از آتش سوزی در بخش ایرانی هورالعظیم

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان همچنین با تاکید بر تامین حقابه بخش ایرانی هورالعظیم، گفت: امسال به دلیل بارش کم و خالی بودن سد کرخه، امکان تامین حقابه هورالعظیم وجود ندارد و باید انتظار آتش سوزی‌ مشابه را در بخش ایرانی این تالاب داشته باشیم.

وی افزود: تمام تلاش مسوولان استانی برای تامین حداقل حقابه هورالعظیم بوده و امیدواریم با توجه به خشکسالی بتوانیم به میزانی حقابه را تامین کنیم تا تنش‌ها به حداقل برسد.

اشرفی اضافه کرد: از ابتدای امسال تاکنون آتش سوزی در بخش ایرانی هورالعظیم بسیار کم و بیشتر ناشی از دخالت انسانی بوده که در حوضچه‌های شماره یک و ۲ تالاب رخ داده بود و به دلیل آبدار بودن این ۲ حوضچه به سایر نقاط سرایت نکرده بود.

براساس این گزارش، از جمعه شب دود غلیظی برخی مناطق اهواز را فراگرفته است. بنی‌عگبه رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اهواز پیش از این در گفت وگو با خبرنگار ایرنا احتمال انتشار دود ناشی از آتش سوزی بخش عراقی هورالعظیم را تایید کرده بود.

تالاب مرزی هورالعظیم، آخرین بازمانده تالاب های بین النهرین، در جنوب غربی کشور در خوزستان و در انتهای رود کرخه واقع شده‌ است.

یک سوم این تالاب در ایران و دوسوم آن در کشور عراق واقع است.

دیگر رسانه ها

ارسال نظر