بخشنامه مهم آموزش و پرورش | جزئیات امتحانات نهایی خرداد + جدول زمان امتحانات و ضرایب نمرات

وزارت آموزش و پرورش بخشنامه امتحانات نهایی خردادماه 1403 دانش‌آموزان را به استان‌ها ابلاغ کرد.

بخشنامه مهم آموزش و پرورش | جزئیات امتحانات نهایی خرداد + جدول زمان امتحانات و ضرایب نمرات

جزئیات امتحانات نهایی خرداد اعلام شد .

یک میلیون و۸۰۰ هزار دانش‌آموز از ۳۰ اردیبهشت در امتحانات نهایی شرکت می‌کنند، در این مطلب اطلاعاتی درباره طراحی سوالات امتحانات ارائه شده است.

آزمون نهایی‌، آزمونی کتبی است که وزارت آموزش و پرورش به شکل سراسری و استاندارد در سطح ملی برگزار می‌کند؛ این آزمون برای تعیین میزان پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان طراحی و اجرا می‌شود و میزان موفقیت دانش‌آموزان را در یادگیری موضوعات و محتواهای درسی بررسی و تعیین می‌کند.

، آزمون نهایی پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم روزانه، بزرگسال، آموزش از راه دور، ایثارگران و داوطلب آزاد رشته‌های شاخه نظری دوره دوم آموزش متوسطه و متقاضیان ایجاد سابقه تحصیلی و ترمیم نمره (شاخه‌های نظری، فنی و حرفه‌ای و کاردانش) نوبت خرداد سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ از ۳۱ اردیبهشت آغاز می‌شود و تا ۲۹ خرداد ادامه خواهد داشت.

دانش‌آموزان پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم خرداد امسال در امتحانات نهایی شرکت می‌‌کنند و طبق مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی سوابق تحصیلی دوره متوسطه دوم در پذیرش دانشگاه‌ها تأثیر دارد.

جزئیات امتحانات نهایی اعلام شد

یک میلیون و ۸۰۰ هزار دانش‌آموز در امتحانات نهایی شرکت می‌کنند، برای پایه یازدهم و دوازدهم از ۱۱ عنوان درس و برای پایه دهم ۱۲ عنوان درس امتحان نهایی گرفته خواهد شد.

دانش‌‌آموزان پایه دوازدهم از تاریخ ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ و ذانش‌آموزان پایه‌های دهم و یازدهم باید از روز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳  در امتحانات نهایی شرکت کنند.

برنامه آزمون‌های نهایی به شرح زیر است:

به گزارش عرشه آنلاین و به نقل از معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش، برنامه امتحانات نهایی پایه دوازدهم روزانه، بزرگسال، آموزش از راه دور و داوطلب آزاد رشته های شاخه نظری دوره دوم آموزش متوسطه ابلاغ شد.

برنامه آزمون نهایی پایه دوازدهم روزانه، بزرگسال، آموزش از راه دور و داوطلب آزاد رشته‌های شاخه نظری دوره دوم آموزش متوسطه، متقاضیان ایجاد سابق تحصیلی و ترمیم نمره و برنامه آزمون هماهنگ دروس پایه‌های دهم و یازدهم مدارس روزانه در نوبت خرداد ماه سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲  به استان‌ها ابلاغ شد.

برنامه امتحانات نهایی

برنامه امتحانات

در کنکور سال ۱۴۰۳، سوابق تحصیلی سهم ۵۰ درصدی دارد که ۲۸ درصد برای دروس عمومی و ۲۲ درصد برای دروس اختصاصی است.

سهم هر کدام از این نمرات در نمره کل به شرح جدول زیر است:

سهم نمرات آزمون نهایی خرداد

طبق تأکید مسئولان وزارت آموزش و پرورش، سوالات امتحانات نهایی از کتاب درسی طراحی می‌شود و طراحی سؤالات امتحانات نهایی چند روز قبل از برگزاری آزمون در قرنطینه و امنیت کامل و با کمک گروهی از دبیران با تجربه در مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش، با همکاری معاون آموزش متوسطه و نمایندگان دفتر برنامه ریزی و تألیف کتابهای درسی متوسطه نظری انجام می‌شود.

همچنین به طراحان سوالات تاکید شده است از طراحی سوالات پرتکرار سال‌های قبل، جزوات و کتاب‌های کمک درسی پرهیز کنند.

طراحان سوالات امتحانات نهایی از میان دبیران مدارس دولتی

طبق اعلام وزارت آموزش و پرورش، طراحی سوالات امتحانات نهایی فقط از کتب درسی است و از طراحان خواسته شده درصدی از سوالات به سوالات آسان‌ و بخش عمده سوالات در حد متوسط باشد.همچنین تعدادی از سوالات سطوح بالای شناختی را مورد ارزشیابی قرار می‌دهد.

طراحان سؤالات دبیران مدارس دولتی سراسر کشور هستند و با توجه به شیوه‌های تدریس، متناسب با دانش‌آموزان سؤالات را طراحی خواهند کرد.

دانش‌آموزان هیچ بخشی از کتاب درسی را حذف نکنند

وزارت آموزش و پرورش ضمن توصیه‌هایی به داوطلبان اعلام کرده است: دانش‌آموزان تمام کتاب درسی را مطالعه کنند و هیچ بخشی را حذف نکنند چون از تمام بخش‌های کتاب درسی طراحی سؤال می‌شود،  دانش‌آموزان به مؤسسات خصوصی و کتاب‌های کمک‌آموزشی مراجعه نکنند و کتاب‌های درسی را مبنا قرار دهند اما به‌جای پرداختن به کلیدواژه‌ها و نکات مهم، مفاهیم را مورد توجه قرار بدهند، یادگیری مهم است یعنی اگر مطلب را به‌خوبی متوجه شوند از عهده امتحانات نهایی برمی‌آیند.

نحوه طراحی سوالات در امتحانات نهایی

دانش‌آموزان باید توجه داشته باشند که انواعی از سؤالات در امتحانات نهایی قابل طرح هستند که برخی از آنها بدین قرارند:

مشابه آنها در قالب‌های گوناگونی مانند فعالیت، تمرین خود را بیازمایید و خودارزیابی در کتابهای درسی آمده‌اند.

در چارچوب محتوای کتاب هستند اما می‌توانند عیناً همان پرسش‌های موجود کتاب درسی نباشند.

ممکن است که بیش از یک راه حل و یک جواب داشته باشند؛ پس دانش آموزان می‌توانند پاسخ‌های متفاوتی به آنها بدهند. میتوانند داده محور و شاهد محور باشند در این نوع سوالات دانش، داده‌ها و اطلاعات مورد نیاز در اختیار دانش آموز قرار داده می‌شود تا با بررسی آنها به سوالات پاسخ دهد.

دانش آموزان را به تأمل و تفکر بیشتر ترغیب و به آنها کمک میکنند تا یادگیری خود را به موقعیت جدید تعمیم دهند.

به دانش آموزان کمک میکنند تا درک قوی تری از یک موضوع داشته باشند و با موضوعات دیگر یا دنیای واقعی ارتباط برقرار کنند.

دانش آموزان را تشویق میکنند تا با استفاده از دانش و مهارت‌های خود موضوع را در سطح عمیق تری بررسی کنند.

نمی توان با بله و خیر یا یک پاسخ ساده و چند کلمه‌ای به آنها پاسخ داد بلکه از دانش آموزان میخواهند تا نظرات و دلایل خود را ارائه کنند.

تنها دانسته‌های دانش آموزان را اندازه نمی‌گیرند بلکه مطالب جدیدی به آنها یاد میدهند تا بتوانند نقاط قوت و ضعف خود را بشناسند، یادگیری خود را نظارت و هدایت کنند و از این طریق احساس رشد و عاملیت را در آنها تقویت می کنند.

در قالبهای متفاوتی مانند کوتاه پاسخ، درست، نادرست، کشف ارتباط و تشریحی ارائه میشوند.

نحوه دریافت کارت ورود به جلسه آزمون

قبل از شروع آزمون، برای دانش‌آموزان کارت ورود به جلسه صادر می‌شود، شرکت‌کنندگان باید در زمان مقرر با مراجعه به سامانه my.medu.ir این کارت را دریافت کنند.

دانش‌آموزان در جلسه آزمون باید این کارت را با خود به همراه داشته باشند و تاریخ و ساعت آزمون و آدرس حوزه روی این کارت درج شده است.

همچنین لازم است دانش‌آموزان در هنگام ورود به جلسه، مدرک شناسایی عکس‌دار به همراه داشته باشند و در صورتی که دانش‌آموزی به دلیل شرایط سنی، مدرک شناسایی عکس‌دار نداشته باشد، کارت ورود به جلسه آزمون وی توسط مدیر مدرسه محل تحصیل تأیید شود.

به دانش‌آموزان توصیه می‌شود قبل از برگزاری آزمون‌های نهایی به چند نکته توجه داشته باشند از جمله:

دریافت کارت ورود به جلسه از درگاه my. medu.ir و توجه به ساعت و تاریخ برگزاری آزمون‌ها

همراه داشتن کارت ورود به جلسه امتحان و مدارک شناسایی معتبر عکس‌دار

حضور در حوزه اجرای آزمون حداقل ۱۵ دقیقه قبل از شروع فرایند آزمون

توجه به موارد ممنوعه در حوزه برگزاری

همراه نداشتن گوشی تلفن همراه، ساعت هوشمند هندزفری و نظایر آن

همراه نداشتن کتاب جزوه و یادداشت و هرگونه اشیا مشکوک

کسب آگاهی از محل استقرار خود بر اساس تابلو راهنمای حوزه

رعایت نظم، آرامش و همکاری با عوامل حوزه امتحانی در انجام بازدید بدنی

دیگر رسانه ها

کدخبر: 137677

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها

      ارسال نظر