my.medu.ir توضیحات معاون آموزش متوسطه درباره امتحانات نهایی خرداد

وزارت آموزش و پرورش یک اطلاعیه مهم داد

کارت ورود به جلسه امتحانات نهایی دانش‌آموزان، ساعت ۲۲ امشب منتشر می‌شود

وزارت آموزش و پرورش یک اطلاعیه مهم داد

 کارت ورود به جلسه امتحانات نهایی دانش‌آموزان، ساعت ۲۲ امشب منتشر می‌شود

به گزارش عرشه آنلاین،وزارت آموزش و پرورش اعلام کرددانش‌آموزان پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم می‌توانند تا جمعه ۲۸ اردیبهشت با ورود به سامانه my.medu.ir کارت خود را چاپ و در صورت مغایرت مشخصات، برای تصحیح آن اقدام کنند.

توضیحات معاون آموزش متوسطه درباره امتحانات نهایی خرداد

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: که سال گذشته تأثیر سوابق تحصیلی ۴۰ درصد بود و قطعاً با تأثیر ۵۰ درصدی و در سال آینده تأثیر ۶۰ درصدی، ما شاهد این باشیم که به کمک برنامه‌ریزی‌ها و طراحی‌های صورت گرفته بتوانیم عدالت آموزشی بیشتری را در سراسر کشور فراهم کنیم.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با اشاره به ثبت ۲۸۰۶ تخلف در امتحانات نهایی سال گذشته گفت: از میان همه متخلفان ‌‬فقط ۲۳ نفر محکوم نشدند.

محمد مهدی کاظمی در نشست خبری امروز که با موضوع امتحانات نهایی خرداد ۱۴۰۳ برگزار شده بود؛ گفت: با پایشی که در استان‌ها و مناطق آزمون‌ها داشتیم؛ وضعیت آموزشی استان‌ها تا کف مدرسه مورد پایش و رصد دقیق قرار دادیم و برنامه‌ریزی برای دستیابی به وضعیت مطلوب‌تر را طراحی کردیم.

وی با اشاره به تأثیر این نوع از برگزاری امتحانات نهایی در افزایش عدالت آموزشی گفت: کسب رتبه‌های زیر ۱۰۰۰ در کنکور ۱۴۰۲ توسط دانش آموزانی که در مناطق کمتر برخوردار و محروم کشور بودند؛ حاکی از این موضوع است که دانش آموزان با تمرکز و توجه به آزمون‌های نهایی و ایجاد سابقه مطلوب می‌توانند زمینه موفقیت خود را در کنکور سراسری فراهم کنند.

این در حالی بود که سال گذشته تأثیر سوابق تحصیلی ۴۰ درصد بود و قطعاً با تأثیر ۵۰ درصدی و در سال آینده تأثیر ۶۰ درصدی، ما شاهد این باشیم که به کمک برنامه‌ریزی‌ها و طراحی‌های صورت گرفته بتوانیم عدالت آموزشی بیشتری را در سراسر کشور فراهم کنیم.

کاظمی با بیان اینکه تلاش کردیم برای دانش آموزان دهم و یازدهمی که امسال برای اولین بار امتحان نهایی خواهند داشت آزمون‌هایی به صورت استاندارد داشته باشیم؛ گفت: دانش آموزان را به کمک برنامه‌هایی که از ابتدای سال و به ویژه از نوروز ۱۴۰۳ با پایگاه‌های علمی داشتیم؛ تقویت کردیم.

امتحانات نهایی بر مبنای کتب درسی و در چهارچوب آزمون‌های شبه نهایی است

وی با اشاره به برگزاری آزمون‌های شبه نهایی در برای پایه دهم و یازدهم گفت: این آزمون‌های شبه نهایی که برای چهار عنوان درسی برگزار شد؛ دانش آموزان را با سوالات استاندارد بر اساس چهارچوب کتاب درسی آشنا کرد. این آزمون‌های شبه نهایی با همکاری معاونت آموزش متوسطه سازمان پژوهش و مرکز سنجش صورت گرفت و همین چهارچوب طراحی سوال در اختیار دانش آموزان و همچنین طراحان سوال امتحانات نهایی قرار گرفت.

معاون آموزش متوسطه با اشاره به اینکه برخی از دانش‌آموزان آمادگی لازم را پیدا نکردند و می‌خواهند با تقلب در جلسه شرکت کنند گفت: با توجه به قانون رسیدگی به تخلفات آزمون‌های نهایی و با عنایت به اینکه آزمون‌های نهایی آموزش و پرورش جلوه ملی و اجتماعی بیشتری را خواهد داشت به تخلف متخلفان رسیدگی خواهد شد.

در سال‌های قبل با متخلفان بنا بر مصوبات شورای عالی آموزش و پرورش برخورد می‌شد اما از سال گذشته بر اساس قانون مجلس شورای اسلامی و آئین نامه اجرایی نسبت به ایجاد هیئت بدوی رسیدگی به تخلفات آزمون‌ها عمل خواهیم کرد که با هدف ارتقای سلامت آزمون‌ها و پیشگیری از تخلفات و جرایم احتمالی طراحی و ابلاغ شده است‌.

وی با بیان اینکه رویکردهای ما رویکردهای پیشگیرانه است و امیدواریم ان شاالله تخلفی را شاهد نباشیم؛ گفت: ضرورت دارد اطلاع رسانی مناسبی به دانش‌آموزان از طریق رسانه‌ها و در خصوص عواقب تقلب صورت گیرد؛ ضمن اینکه در کارت شرکت در جلسات امتحانات نهایی هم این موضوع مورد تاکید قرار گرفته است. پیشگیری از تقلبات طبیعتاً موجب افزایش سلامت امتحانات و ایجاد عدالت آموزشی بیشتر خواهد شد.

معاون آموزش متوسطه با اشاره به نظارت‌های بیشتر در برگزاری امتحانات نهایی و ارسال گزارش تقلب‌ها به هیئت بدوی گفت: هیئت بدوی ۱۰ روز پس از اعلام گزارش اولیه نظر خود را اعلام خواهد کرد. سال گذشته از مجموعه آزمون‌ها با بیش از ۹۰۰ هزار نفر شرکت کننده، دو هزار و هشتصد و شش تخلف را داشتیم که برای دو هزار و ششصد و چهل و سه نفر رأی قطعی صادر شد و مابقی رأی غیر قطعی گرفتند. برخی از آرا قطعی و برخی دیگر غیر قطعی و قابل تجدید نظرخواهی هستند.

کاظمی افزود: در تمام آرای صادر شده تنها ۲۳ نفر از اتهامات مبری شدند. ۷۰۱ مورد اخطار کتبی و ۱۴۸۰ مورد هم محرومیت از یک عنوان درسی در امتحانات نهایی مواجه شدند و مابقی از شرکت در همه امتحانات نهایی محروم شدند. معاون آموزش متوسطه تاکید کرد: عمده تخلفات ثبت شده ناشی از همراه داشتن وسایل و تجهیزات غیر مجاز بوده است. همراه داشتن یادداشت، اخلال در نظم جلسه، شرکت فرد دیگری به جای داوطلب از جمله تخلفات صورت گرفته در آزمون‌های نهایی بودند.

تصمیم تازه آموزش و پرورش درباره حوزه‌های امتحانی دانش اموزان

رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش با بیان اینکه تامین امنیت امتحانات نهایی برعهده نیروهای فراجا قرار گرفته است گفت: فراجا در حوزه‌های آزمون بزرگسالان تامین امنیت را برقرار می کند.

 محسن زارعی در نشست ستاد عالی آزمون‌های نهایی خرداد ۱۴۰۲ با بیان اینکه دو میلیون نفر در امتحانات نهایی خردادماه شرکت می‌کنند گفت: در مرحله طراحی سوالات، قرنطینه کامل طراحان سوال انجام و در مرحله اجرا، تمام پیش بینی‌های لازم برای تأمین امنیت آزمون‌ها انجام شده است.

وی با بیان اینکه دستورالعمل حفاظت آزمون، مصوبه شورای عالی امنیت کشور را دارد افزود: دستگاه‌های امنیتی و خدمات رسان در ایام امتحانات نهایی وظایفی را بر عهده دارند.

زارعی با بیان اینکه تأمین امنیت آزمون‌ها بر عهده وزارت کشور و استانداران است ادامه داد: با رصد فضای مجازی و شبکه‌هایی که قصد سودجویی و ترویج رفتارهای متقلبانه دارند برخورد لازم انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه تأمین امنیت حوزه‌های آزمون توسط فراجا انجام می‌شود گفت: در حوزه‌هایی که دانش‌آموزان حضور دارند نیازی به حضور فراجا نیست، در حوزه‌هایی که مخصوص بزرگسالان است حضور فیزیکی فراجا لازم است و شاهد آماده باش امنیتی نیروهای انتظامی و پایداری آب و برق در روزهای برگزاری آزمون و پایداری اینترنت در حوزه‌های تصحیح نیز خواهیم بود.

رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش با بیان اینکه حوزه‌های برگزاری امتحانات نهایی باید مجهز به دوربین مدار بسته، سیگنال یاب و راکت برای بررسی بدنی باشند گفت: تمام ظرفیت‌های آموزش و پرورش از مدارس گرفته تا دانشگاه فرهنگیان و سالن‌های ورزشی برای برگزاری امتحانات نهایی به کارگیری می شوند.

وی با بیان اینکه راهنمای عمل همراه با توصیه‌ها درباره امتحانات نهایی در سایت سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی منتشر شده و در اختیار مدرس قرار گرفته است افزود: یک راهنمای عمل هم برای معلمان تدوین و ارائه کرده‌ایم.

دانش‌آموزان نگران طراحی سوالات نباشند

زارعی با بیان اینکه چارچوب طراحی سوالات در اختیار دانش‌آموزان و والدین قرار گرفته است ادامه داد: دانش‌آموزان و خانواده‌ها نگران طراحی سوالات نباشند زیرا بر اساس کتاب‌های درسی انجام شده و معلمانی مانند معلم خود دانش آموز سوالات را بر اساس خزانه سوالاتی که موجود است طراحی می‌کند.

وی با بیان اینکه در چارچوب کتاب درسی و درسی که معلم داده از دانش آموز آزمون گرفته می‌شود گفت: دانش‌آموزانی که به خوبی مطالعه کرده باشند در آزمون موفق می شوند، نباید مطالعه برای امتحانات نهایی در شب امتحان انجام شود.

رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه لو رفتن سوالات را نخواهیم داشت، تاکید کرد: ممکن است در حین آزمون افرادی از صفحه امتحان عکس بگیرند که این انتشار سوالات است و با لو رفتن متفاوت است و تدابیری را برای این کار اتخاذ کرده‌ایم و اگر در پاسخ‌نامه فردی هم دچار شک شویم، او را مجدد به آزمون دعوت می کنیم.

دانش آموزان بخوانند/ خبر مهم درباره طراحی سوالات امتحانات نهایی

از سال آینده طراحی سوالات بر عهده سازمان سنجش خواهد بود و آموزش و پرورش مسئولیت اجرای آن را دارد.

 سرپرست سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور با اشاره به اینکه در سال ۱۴۰۳ امتحانات نهایی توسط وزارت آموزش و پرورش برگزار می‌شود، گفت: از سال‌های آینده برگزاری امتحانات نهایی با سازمان ملی سنجش است.

عبدالرسول پورعباس؛ سرپرست سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشوردرباره وضعیت برگزاری امتحانات نهایی از طراحی سوالات تا اجرا و تصحیح آن از سال آینده گفت: سازمان سنجش از گذشته در تعامل با وزارت آموزش و پرورش به آنها کمک می‌کرده است و در سال 1403 مسئولیت برگزاری امتحانات نهایی با وزارت آموزش و پرورش است و تغییری نداریم.

وی افزود: جلسه‌ای را با وزارت آموزش و پرورش برگزار خواهیم کرد تا در حوزه نظارت و اجرای امتحانات نهایی سال 1403 به این وزارتخانه کمک کنیم.

پور عباس ادامه داد: در سال‌های آینده امتحانات نهایی وزارت آموزش و پرورش ذیل طراحی و مدیریت سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور است البته برای طراحی روش‌های اجرا با وزارت آموزش و پرورش تعامل خواهیم داشت اما مسئولیت برگزاری امتحانات نهایی به طور کامل بر عهده سازمان ملی سنجش است.

سرپرست سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور بیان کرد:  برای برگزاری آزمون استاندارد موارد مختلفی همچون آزمون سازی، اجرا و تصحیح را داریم و برای همه آنها برنامه‌ریزی خواهیم کرد حتی ممکن است در رشته‌هایی که رقابت میان داوطلبان زیاد است، مدل طراحی سوالات متفاوت با رشته‌هایی باشد که رقابت در آنها سنگین نیست.

دیگر رسانه ها

کدخبر: 137670

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها

      ارسال نظر