ضریب حق‌التدریس دبیران افزایش یافت/ خبر مهم آموزش و پرورش برای معلمان ماده 28

محمدمهدی کاظمی از افزایش ضریب حق التدریس معلمان خبر داد

 ضریب حق‌التدریس دبیران افزایش یافت/ خبر مهم آموزش و پرورش برای معلمان ماده 28

محمدمهدی کاظمی از افزایش ضریب حق التدریس معلمان خبر داد

به گزارش عرشه آنلاین، با برگزاری آزمون‌های استخدامی آموزش و پرورش که تا پایان اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۳ برگزار می‌شود، مقرر شده ۷۲ هزار نیرو برای سال تحصیلی آینده جذب این وزارتخانه شوند که بنابر اظهارات معاون وزیر آموزش و پرورش، سهم معاونت آموزش متوسطه از این تعداد، جذب ۲۴ هزار و ۸۰۰ «دبیر» و «هنرآموز» است.

محمدمهدی کاظمی با اشاره به اینکه نیاز معاونت آموزش متوسطه بیشتر از سهمیه تعیین شده برای جذب نیرو است افزود: این در حالیست که روش‌های مختلفی برای جذب نیروی انسانی و رفع کمبودها داریم؛ علاوه براینکه دبیران به صورت موظف ۲۴ ساعت تدریس هفتگی دارند، بخشی از کمبود از طریق «اضافه تدریس دبیران» جبران می‌شود.

آموزش و پرورش بدنبال ایجاد انگیزه مالی در دبیران برای حق‌التدریس

وی در ادامه از پیگیری وزارت آموزش و پرورش برای ایجاد انگیزه حق‌التدریس دبیران خبر داد و در این خصوص توضیح داد: در دوره متوسطه بدلیل تخصصی بودن دروس بالتبع دبیران تخصصی در رشته‌های مختلف جذب می‌شوند که معمولا ساعات موظفی خود را در ۳ ـ ۴ روز هفته انجام می‌دهند و روز چهارم و یا پنجم کاری خود را می توانند با اضافه تدریس که حق‌التدریسش به صورت مجزا محاسبه و پرداخت می‌شود، تکمیل کنند؛ لذا در دوره متوسطه امکان استفاده و مشارکت همکاران فرهنگی بیشتر از دوره ابتدایی است؛ ما این ظرفیت را داریم که حتی در نوبت صبح از یک همکار فرهنگی که علاقه‌مند حق‌التدریس باشد، با ضریب اشتغال مثبت و بیشتر از یک استفاده کنیم مثلا ضریب ۱.۲ و یا ۱.۳؛ هرچند این قبلا هم بوده اما معاونت توسعه منابع وزارتخانه بدنبال این است تا انگیزه بیشتری برای معلمان حق‌التدریس ایجاد کند.

جذب ۲۴ هزار و ۸۰۰ دبیر و هنرآموز در آزمون استخدامی پیش‌رو

وی با تاکید بر اینکه برای رفع ضروری و فوری کمبود نیرو از طریق آزمون استخدامی و ورود فارغ التحصیلان دانشگاه فرهنگیان به مدارس اقدام می‌کنیم اظهارکرد: در آزمون استخدامی پیش رو که اواخر اسفندماه برگزار می‌شود، ۲۴ هزار و ۸۰۰ نفر سهمیه جذب متوسطه است که از این تعداد ۸۰۲۲ نفر در بخش هنرآموزی برای آموزش در هنرستان‌ها جذب خواهند شد.

عضو شورای عالی آموزش و پرورش، روش دیگر برای رفع کمبود نیرو را بهره‌گیری از فرهنگیان بازنشسته دانست و ادامه داد: بدلیل آنکه اغلب فرهنگیان از مقطع دیپلم به استخدام آموزش و پرورش درمی‌آیند معمولاً در سنین ۴۸ تا ۵۰ سالگی بازنشسته می‌شوند لذا از نظر سنی امکان بهره‌مندی دوباره از تجربیات این دسته از فرهنگیان وجود دارد که در صورت تمایلشان از این ظرفیت در راستای رفع کمبود نیروی انسانی استفاده خواهد شد.

کاهش پیک بازنشستگی 

وی که مشکل کمبود شدید نیروی دوره متوسطه را بیشتر مربوط به دو سال آینده می‌داند گفت: این در حالیست که از سالهای بعدتر(۱۴۰۴ و ۱۴۰۵ به بعد) بدلیل آنکه جمعیت بازنشستگان ما کمتر خواهد شد، عملا مدیریت منابع انسانی بهتر رخ خواهد داد و آهنگ کمبود نیرو کمتر خواهد شد.

کاظمی با بیان اینکه اگر می‌خواستیم همه نیاز کمبود نیرویی خود را یکباره و طی امسال و سال گذشته با جذب و استخدام تامین کنیم، شاید طی۱۰ سال  با مازاد نیرو مواجه می‌شدیم خاطر نشان کرد: از سوی دیگر در دو سال گذشته بیشترین حجم بازنشستگی را داشتیم اما تا سال آینده، پیک بازنشستگی طبیعتا کاهش یافته و حتی تا سال‌های ۱۴۰۷ و ۱۴۰۸، نسبت به سال جدید، کمتر خواهد شد.

اعلام نتایج نهایی استخدام معلمان ماده ۲۸ در مرداد ۱۴۰۳ 

وی در ادامه با بیان اینکه بدنبال آن هستیم در مرداد ماه ۱۴۰۳ نتایج نهایی جذب و استخدام معلمان ماده ۲۸ را اعلام کنیم افزود: با توجه به اینکه آزمون استخدامی زودتر از سال گذشته برگزار می‌شود، هدفگذاری ما این است که بتوانیم در مرداد ماه سال آتی اعلام نتایج نهایی را داشته باشیم تا بتوانیم بخشی از دوره‌های مهارت‌ آموزی یکساله را برگزار کنیم، چراکه همه همکاران ماده ۲۸ باید این دوره یکساله را بگذرانند. طی سالهای اخیر همه مستخدمان ماده ۲۸ دوره مهارت آموزی را در طول سال تحصیلی می گذراندند. اما با برنامه‌ریزی آموزش و پرورش بدنبال این هستیم که بخشی از این آموزش‌ها را قبل از شروع سال تحصیلی بگذرانند لذا از مهر ماه وارد مدارس می‌شوند.

عضو شورای معاونان وزارت آموزش و پرورش در پایان تاکید کرد: ۲ ماه فرصت آموزش برای این افراد وجود دارد ضمن اینکه در دوره متوسطه بدلیل آنکه معلمان ۳ تا ۴ روز کلاس دارند، دو تا سه روز در هفته نیز می‌توانند در دوره‌های آموزشی که خواهیم داشت، شرکت کنند.

منبع: ايسنا

دیگر رسانه ها

کدخبر: 129774

ارسال نظر