سوغات ترسناک پسر کوچک؛منتظر تابستان جهنمی تاریخ باشید

کارشناسان هواشناسی اعلام کرده‌اند که به دلیل پدیده ال‌نینو، تابستان آینده یکی از گرم‌ترین تابستان ها خواهد بو د

سوغات ترسناک پسر کوچک؛منتظر تابستان جهنمی تاریخ باشید

ال‌نینو  تابستان جهنمی را می اورد

به گزارش عرشه آنلاین؛ کارشناسان هواشناسی اعلام کرده‌اند که به دلیل پدیده ال‌نینو، تابستان آینده یکی از گرم‌ترین تابستان ها خواهد بو د

 ال نینو در زبان اسپانیایی به معنای پسر کوچک است. ال نینو، یک رویداد اقلیمی بزرگ است که بر اثر تغییراتی در جریان‌های اقیانوسی در اقیانوس آرام ایجاد می‌شود.  پدیده آب‌وهوایی ال نینو  ایران را تحت تاثیر قرار می دهد؟

گرم‌ترین سال تاریخ کره زمین در راه است!

 یک پیش‌بینی جدید حاکی از این است که به دلیل وقوع پدیده ال‌نینو، احتمالاً سال ۲۰۲۴، گرم‌ترین سال تاریخ کره زمین خواهد بود.

، سیاره ما در حال حاضر در حال تجربه رویداد ال‌نینو است که باعث افزایش دمای جهانی شده است و دانشمندان آکادمی علوم هواشناسی چین احتمال ۹۰ درصدی برای رکوردشکنی گرما در سال ۲۰۲۴ به دلیل این پدیده آب و هوایی را پیش‌بینی می‌کنند.

ال‌نینو یکی از چرخه‌های مشهور آب و هوایی جهان است که هر ۲ تا ۷ سال یک‌بار باعث ایجاد ناهنجاری‌های بزرگی در آب و هوای سراسر سیاره زمین می‌شود که از جمله این ناهنجاری‌ها می‌توان به سیلاب‌های ناگهانی، خشکسالی، قحطی و... اشاره کرد. ال‌نینو اصولاً تغییراتی در موقعیت تندبادها بوجود آورده و موجب پدید آمدن رفتارهای آب و هوایی غیر معمول در کره زمین می‌شود.

ال‌نینو هر چند سال یک بار اتفاق می افتد، اما زمان دقیق، قدرت و مدت آن می‌تواند متفاوت باشد. این پدیده به طور قابل توجهی بر الگوهای آب و هوای جهانی تأثیر می‌گذارد؛ به طور مثال برخی از مناطق، مانند سواحل غربی آمریکای جنوبی، ممکن است بارندگی بیشتری از حد معمول داشته باشند که منجر به سیل‌های ویرانگر شود. همچنین به دنبال این رخداد مناطق دیگر مانند بخش‌هایی از استرالیا و اندونزی، ممکن است با خشکسالی مواجه شوند.

نفوذ ال‌نینو فراتر از اقلیم‌های منطقه‌ای است و بر دمای کره زمین تأثیر می‌گذارد و در واقع یک عامل مهم در گرم شدن کره زمین و تغییرات آب و هوایی است.

کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که در سال ۲۰۲۴ چندین منطقه احتمالاً با دمای بسیار بالای هوا مواجه خواهند شد. این مناطق شامل جنوب شرقی آسیا و آفریقای جنوبی و همچنین آلاسکا، شمال آمریکای جنوبی و اقیانوس اطلس استوایی هستند.

هشدار سازمان ملل: ماه‌های آینده هوا گرم‌تر هم می‌شود

با نزدیک شدن به پایان فصل زمستان در نیم‌کره شمالی، سازمان ملل متحد در مورد گرم‌تر شدن هوا در ماه‌های پیش‌ رو هشدار داد.

سازمان جهانی هواشناسی، نهاد وابسته به سازمان ملل متحد، روز گذشته (15 اسفند) در بیانیه‌ای پدیده آب‌وهوایی «ال‌نینو» را که در دسامبر گذشته به اوج خود رسید، یکی از پنج مورد شدید این پدیده خواند که تاکنون ثبت شده است.

اگرچه این پدیده به تدریج در حال رنگ باختن است، اما موجب شده دمای هوا از هم‌اکنون تا ماه مه گرم‌تر از حد معمول شود. بنابر پیش‌بینی این نهاد بین‌المللی، دمای هوا تقریباً در تمام مناطق خشکی بین ماه‌های مارس و مه بالاتر از معمول خواهد بود.

سازمان ملل پیش‌تر نیز هشدار داده بود که سال ۲۰۲۴ تحت تاثیر پدیده ال‌نینو، احتمالا گرم‌تر از سال گذشته باشد. به این ترتیب، امسال باید منتظر بود تا رکورد گرم‌ترین سال زمین بار دیگر شکسته شود.

ال‌نینو، یکی از چرخه‌های شناخته‌شده آب‌وهوایی است که هر دو تا هفت سال رخ می‌دهد و به طور میانگین بین ۹ تا ۱۲ ماه طول می‌کشد. این پدیده معمولا موجب بروز ناهنجاری‌های بزرگ در آب‌وهوای سراسر کره زمین می‌شود.

این پدیده معمولاً با افزایش بارندگی در بخش‌هایی از جنوب آمریکای جنوبی، جنوب ایالات متحده، شاخ آفریقا و آسیای مرکزی همراه است و همچنین می‌تواند موجب بروز خشکسالی شدید در استرالیا، اندونزی، بخش‌هایی از جنوب آسیا، آمریکای مرکزی و شمال آمریکای جنوبی شود.

ال‌نینوی اخیر که از ژوئن ۲۰۲۳ پدیدار شد و بین نوامبر سال گذشته تا ژانویه سال جاری میلادی به اوج خود رسید، با بالا رفتن دمای هوا در گستره وسیعی از سطح اقیانوس آرام مرکزی و شرقی در پیرامون خط استوا همراه بوده است.

سازمان جهانی هواشناسی همچنین هشدار داد که به احتمال ۶۰ درصد شاهد تدوام پدیده ال‌نینو در ماه مارس تا مه خواهیم بود و به احتمال ۸۰ درصد ال‌نینو در ماه‌های آوریل تا ژوئن متوقف شود.

به گفته «سلست سائولو»، مدیر سازمان جهانی هواشناسی، غلظت سه گاز گلخانه‌ای اصلی (دی اکسید کربن، متان و اکسید نیتروژن) علت اصلی بروز ال‌نینو است.

بنا بر گفته این نهاد بین‌المللی، از ژوئن ۲۰۲۳، هر ماه شاهد رکورد تازه‌ای از افزایش دما بوده‌ایم. از همین‌رو، سال ۲۰۲۳ گرمترین سالی بود که تاکنون ثبت شده است.

با اینکه افزایش دمای سطح آب در اقیانوس آرام استوایی به وضوح نشاگر ال‌نینو است، اما دمای سطح آب در سایر نقاط کره زمین نیز در ۱۰ ماه گذشته به طور مداوم و غیرعادی بالا بوده است.

ثبت بالاترین رکورد دمای سطح دریا در ژانویه ۲۰۲۴ که پدیده ال‌نینو به تنهایی نمی‌تواند آن را توضیح دهد، نگرانی‌های گسترده‌ای به دنبال داشته است.

ال‌نینو در گرم شدن بی‌سابقه دمای سطح دریا نقش داشته است، اما عامل اصلی را باید بدون شک گازهای گلخانه‌ای دانست. از همین‌رو، سازمان ملل متحد برای مبارزه با تغییرات آب‌وهوایی، خواستار کاهش شدید انتشار گازهای گلخانه‌ای شده است.

بنا بر گزارش «مجمع بین‌المللی تغییرات اقلیم (IPCC) سازمان ملل متحد» رسیدن به هدف ۱.۵ درجه افزایش دما برای جلوگیری از اثرات ویرانگر تغییرات اقلیمی ضروری است.

میزان گرم شدن زمین در طولانی‌مدت اکنون در مقایسه با دوران پیشاصنعتی زمین، پیش از انقلاب صنعتی و دورانی که بشر هنوز استفاده از سوخت‌های فسیلی را شروع نکرده بود، حدود ۱.۱ تا ۱.۲ درجه سانتی‌گراد است.

منبع: همشهری

دیگر رسانه ها

کدخبر: 128708

ارسال نظر