هشدار قرمز هواشناسی / زمان آغاز بارش ۵ روزه برف و باران در اسفند!

زمستان برفی 5 روزه رسید

موج بارشی هفته آینده در پیش بینی های اخیر مدل های هواشناسی تقویت شده و شاهد پیش بینی بارش های بسیار خوبی در بخش های وسیعی از منطقه هستیم.

زمستان برفی 5 روزه رسید

موج بارشی هفته آینده در پیش بینی های اخیر مدل های هواشناسی تقویت شده و شاهد پیش بینی بارش های بسیار خوبی در بخش های وسیعی از منطقه هستیم. همراهی سرمای شدید سیبری با این موج، این تفاوت را با سایر موج ها ایجاد کرده است که این موج می تواند یک برف سراسری بسیار خوب در منطقه را داشته باشد و همچنین پس از خروج آن نیز با سرمای شدید همراه خواهیم بود! باید اینگونه بگوییم که این پتانسیل وجود دارد که هفته آینده ، شاهد الگویی شبیه به الگوی بهمن ۹۶ باشیم و بارش گسترده برف و سرما منطقه را تحت تاثیر قرار دهد. سازمان هواشناسی از بارش ۵ روزه برف و باران در ۱۶ استان خبر دادو اعلام کرد:شنبه آینده گستره بارش‌ها شمال غرب، غرب، مرکز،‌شمال شرق و جنوب شرق را در برمی‌گیرد. پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی نشان می‌دهد امروز در مناطقی از آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، کردستان، کرمانشاه،‌ ایلام، لرستان، زنجان، همدان، مرکزی، قزوین، اصفهان و ارتفاعات تهران و البرز بارش و وزش باد پیش‌بینی شده است. 

سازمان هواشناسی از ورود سامانه بارشی به کشور طی روز شنبه هفته آینده خبر داد و اعلام کرد: بارش گسترده برف،‌ باران، وزش باد شدید و کاهش محسوس دما در راه است.

پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی نشان می‌دهد امروز چهارشنبه در برخی مناطق شمال غرب، ارتفاعات مرکزی زاگرس و ارتفاعات مرکزی البرز،‌ پنجشنبه در ارتفاعات مرکزی البرز و روز جمعه در برخی مناطق شمال غرب و گیلان بارش‌های پراکنده روی می‌دهد.

شنبه هفته آینده سامانه بارشی وارد کشور شده و در مناطق شمال غرب، سواحل شمالی، شمال شرق، دامنه‌های جنوبی البرز و دامنه‌های زاگرس مرکزی بارش برف و باران آغاز می‌شود.

یکشنبه آینده در اکثر مناطق کشور بارش برف و باران، وزش باد شدید موقتی، کاهش محسوس دما، گردوخاک و در استان‌های جنوبی رعدوبرق روی می‌دهد. همچنین تا روز جمعه خلیج‌فارس، تنگه هرمز و دریای عمان مواج است.

توصیف سامانه: وزش باد نسبتاً شدید و افزایش ارتفاع موج

زمان شروع: چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۰۲

زمان پایان: جمعه ۱۴۰۲/۱۲/۰۴

نوع مخاطره: افزایش بیشینه سرعت وزش باد بیش از ۳۰ نات و بیشینه ارتفاع امواج در ساحل تا ۲ متر و در فراساحل بیش از۲ متر

منطقه اثر: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های بوشهر و هرمزگان، در خلیج‌فارس.

اثر مخاطره: احتمال خطر غرق‌شدن شناگران و شناورها به‌ویژه شناورهای سبک و نیمه‌سنگین، اختلال در ترددها و فعالیت دریایی به‌ویژه تردد شناورهای سبک و قایق‌های صیادی و تفریحی و فعالیت صنایع فراساحلی و سکوهای نفتی.

توصیه: ممنوعیت شنا، اجتناب فعالیت های تفریحی و صیادی، اجتناب از ترددهای دریایی به‌ویژه تردد شناورهای سبک و قایق‌های صیادی و تفریحی، اتخاذ تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هرگونه خسارت احتمالی فعالیت در صنایع فراساحلی و سکوهای نفتی.

دیگر رسانه ها

کدخبر: 127573

ارسال نظر