حقوق و دستمزد 1402 امروز تعیین می شود؟ |دستمزد کارگران دوباره ۵۷ درصد بالا می‌رود؟/

عضو شورای عالی کار درباره جلسه شورای عالی کار در روز جمعه و تعیین مبلغ سبد معیشت کارگران و افزایش حقوق کارگران توضیحاتی ارائه کرد.

حقوق و دستمزد 1402 امروز تعیین می شود؟ |دستمزد کارگران دوباره ۵۷ درصد بالا می‌رود؟/

روز جمعه (۲۶ اسفندماه ۱۴۰۱) جلسه شورای عالی کار برگزار می‌شود و به احتمال زیاد رقم نهایی برای افزایش دستمزد کارگران اعلام خواهد شد.

محمدرضا تاجیک، عضو شورای عالی کار  در مورد زمان تعیین سبد معیشت کارگران، اظهار کرد: هفته گذشته، دولت در مورد سبد معیشت به جمع‌بندی رسید؛ این هفته نیز عدد ۱۲ میلیون و ۴۷۹ هزار و ۵۰۰ تومان برای سبد معیشت از سوی کارفرمایان و دولت اعلام شد اما گروه کارگری شورای عالی کار، این عدد را قبول نداشتند؛ بنابراین فردا جلسه در مورد تعیین سبد معیشت برگزار می‌شود و عدد نهایی اعلام خواهد شد.

بیشتر بخوانید: آخرین خبر از مبلغ افزایش حقوق و دستمزد ۱۴۰۲ | آیا حقوق کارگران و بازنشستگان ۱۲.۵ میلیون تومان می‌شود؟

نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار می‌گوید: ما چه بخواهیم و چه نخواهیم، افزایش حقوق‌ها که اتفاق می‌افتد، آثار آن را در تورم می‌بینیم.

اصغر آهنی‌ها  در پاسخ به این پرسش که آیا احتمال افزایش دوباره حقوق تا حد ۵۷ درصد وجود دارد؟ عنوان می‌کند: پارسال یک بحث بود و امسال هم یک بحث دیگر.آهنی‌ها در واکنش به برخی اظهارات درباره تاثیر دستمزد ۵۷ درصدی روی تورم، تصریح می‌کند: ما دو دسته تورم داریم؛ یک تورمی که در اثر نقدینگی ایجاد می‌شود و یکی هم تورمی است که بر هزینه واحدها اعمال می‌شود.

بیشتر بخوانید خبر داغ از جلسات مذاکرات حقوق و دستمزد ۱۴۰۲ | مبلغ سبد معیشت کارگری و افزایش حقوق کارگران فردا…

وی متذکر می‌شود: وقتی هزینه واحدهای تولیدی افزایش پیدا می‌کند، به طور طبیعی قیمت‌ها هم با افزایش روبه‌رو می‌شود. ما با یک نوع کار روبه‌رو نیستیم. در برخی از شغل‌ها مثل نفت و گاز و پتروشیمی، امکان دارد سهم دستمزد ناچیز باشد و هر چقدر افزایش هزینه وجود داشته باشد، دستمزد روی قیمت نهایی اثرگذار نباشد. اما در مشاغل دیگر، سهم دستمزد در قیمت نهایی بالاست.

نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار یادآور می‌شود: ما چه بخواهیم و چه نخواهیم، این موضوع وجود دارد؛ یعنی وقتی افزایش حقوق‌ها اتفاق می‌افتد، آثار آن را در تورم می‌بینیم.

توضیحات وزیر کار درباره زمان اعلام مبلغ افزایش حقوق و دستمزد کارگران در سال 1402

وزیر تعاون و رفاه اجتماعی گفت: جلساتی را با شورای عالی کار برگزار کرده‌ایم؛ بنابراین تا اوایل هفته آینده، تعیین حداقل حقوق و دستمزد کارگران انجام خواهد شد.

«صولت مرتضوی» وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حاشیه جلسه هیات وزیران در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: خبر خوش ما این است که تمام صندوق‌های بازنشستگی که تحت پوشش وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هستند نسبت به پرداخت مطالبات جامعه هدف خود اقدام کردند و هم حقوق بهمن ماه و هم عیدی‌های ۱۴۰۱ پرداخت شده است. در فرصت مناسب نیز حقوق اسفند ماه را پرداخت خواهند کرد.

او عنوان کرد: در خصوص کالابرگ فرایند استانی را طی کردیم و ۳۰ هزار فروشگاه به این سامانه وصل شدند و مردم می‌توانند یک ماه قبل از زمان واریز یارانه نقدی خود به صورت اعتباری در صورت نیاز از این فروشگاه‌های زنجیره‌ای و سایر فروشگاه‌ها خرید کنند. هر روز تعداد قابل توجهی ثبت سامانه می‌کنند.

وزیر تعاون و رفاه اجتماعی گفت: در رابطه با تعیین حداقل حقوق دستمزد کارگری هم کمیته تعیین مصادیق جلسات مختلفی برگزار کرد و هم شورای عالی کار در هفته جاری تشکیل جلسه داد. مشترکات ما بسیار بالا است و چند مبحث مجدد به کارگروه‌های تخصصی واگذار شد و تا پایان هفته اقدامات لازم را انجام خواهند داد و تا اوایل هفته آینده تعیین حداقل حقوق و دستمزد کارگران انجام خواهد شد.

او افزود: تاکید ما این است که تبعیض قائل نشویم و تفاوتی میان کارکنان دولت و کارگران ایجاد نشود.

منبع: مهر

دیگر رسانه ها

ارسال نظر