خبر فوری:

اینترنت کودک و لیست سفید آماده شد

وزیر ارتباطات گفت: پروژه اینترنت کودک و نوجوان آماده شده است و برای افتتاح منتظر مسوولان هستیم و رسانه‌ای کردن این موضوع و رونمایی از آن را در آینده نزدیک انجام می‌دهیم.

عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به این سوال که راه اندازی اینترنت کودک و نوجوان در چه مرحله ای است؟ گفت: منتظر هستیم که آقایان (مسوولان) وقتی را تنظیم کنند و با هم برنامه افتتاح را انجام دهیم.

وی افزود: کار آماده شده است و منتظر افتتاح است.

فارس نوشت : وزیر ارتباطات در پاسخ به سوال دیگری درباره اینکه گفته شده بود که برای راه اندازی اینترنت کودک و نوجوان منتظر تعیین لیست سفید هستید، گفت: این کار انجام شده است و در حال حاضر پروژه راه اندازی شده است که علاقمندان می توانند این موضوعات را از طریق آدرس https://family.ict.gov.ir/ دنبال کنند.

به نظر می‌رسد دغدغه هر روز وزیر ارتباطات در دولت رئیسی اینترنت کشور و روش‌های جدید برای کنترل و سالم نگه داشتن این محیط بسیار خطرناک(!) برای مردم به ویژه کودکان است؛ یک روز قفل کودک برای همه فعال می‌شود و بزرگسالان را به دردسر می‌اندازد، روز دیگر شاهد سفر وزیر به روسیه و شنیدن طرح‌های محدودکننده هستیم و حالا هم اینترنت کودکان.

به گفته‌ی عیسی زارع‌پور لیست سفید هم تهیه شده است و مردم را برای اطلاع از آن به سایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ارجاع داده، اما در این سایت هنوز بخشی برای ارائه‌ی این فهرست وجود ندارد. این وزارتخانه از ۲۰ تیرماه خبر داده بود که لیست سفید به‌زودی رونمایی می‌شود.

سخنگوی سابق وزارت ارتباطات گفته بود بر مبنای این لیست، سرویس اینترنت کودکان و نوجوانان فعال می‌شود و این قابلیت هم وجود دارد که اگر خانواده‌ها علاقه‌مند به اضافه یا کم کردن به این لیست باشند و آن را اعلام کنند، پیام‌هایشان بررسی شده و اگر مناسب همه‌ی خانواده‌ها باشد به لیست اضافه می‌شود در غیر این صورت می‌توانند برای فرزند خود این دسترسی را باز کنند.

زمیت در اینباره نوست وزیر ارتباطات در حالی خبر از راه‌اندازی اینترنت کودکان داده است که همچنان کسی لیست سفید «اینترنت امن کودکان» را ندیده و کارشناسان نسبت به اهداف، شیوه‌ی اجرا و پیامد‌های طرح اینترنت کودکان که در واقع اجرای طرح صیانت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی است، تردیدهایشان را مطرح کرده‌اند.

 

دیگر رسانه ها

ارسال نظر