خبر فوری:

سورپرایز قبل از قرعه‌کشی | همه برنده اعلام شده‌اند؟

به سبب ظرفیت خودروهای عرضه شده حتی در طرح‌ فروش فوق‌العاده (که قرار بوده است، منتخبان آن بصورت قرعه‌کشی مشخص شوند) با تایید گروه خودروسازی سایپا، همه ثبت‌نام‌کنندگان برنده اعلام شده‌اند.

دو روز پس از اتمام مهلت ثبت‌نام در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو، رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی پر شد از یک خبر؛ همه ثبت‌نام‌کنندگان محصولات سایپا برنده شده‌اند. اما حالا و با اعلام نتایج برخی از آنها می‌گویند در سامانه نتیجه ثبت‌نام آنها منفی است. ماجرا چیست؟

چند روز پیش نوشتیم با وجود اینکه مقرر شده قرعه‌کشی دومین مرحله از فروش یکپارچه خودرو، یکشنبه هفته‌ آینده (دوم مردادماه) برگزار شود، اما به سبب ظرفیت خودروهای عرضه شده حتی در طرح‌ فروش فوق‌العاده (که قرار بوده است، منتخبان آن بصورت قرعه‌کشی مشخص شوند) با تایید گروه خودروسازی سایپا، همه ثبت‌نام کنندگان برنده اعلام شده‌اند.

دومین مرحله ثبت‌نام و فروش خودرو از طریق سامانه یکپارچه تخصیص خودرو، به مناسبت فرا رسیدن عید سعید غدیر خم، از شنبه ۲۵ تیرماه آغاز شد و به مدت سه روز (تا ساعت ۱۷ روز سه‌شنبه ۲۸ تیرماه) ادامه داشت. در این طرح گروه خودروسازی سایپا، هفت محصول را در قالب پیش‌فروش یکساله و چهار محصول را در قالب مشارکت در تولید عرضه کرده بود که در بین آن‌ها انواع کوییک‌ها (کوییک معمولی، کوییک S  کوییک R)، ساینا S و شاهین را در بخش طرح‌های بدون قرعه‌کشی ارائه شده بودند.

همچنین این گروه خودروسازی پنج محصول ساینا S، کوییک S، کوییک معمولی، کوییک R با گیربکس معمولی و شاهین G را در قالب فروش فوق‌العاده عرضه کرده بود که قرار بود منتخبان آن‌ها از طریق قرعه‌کشی مشخص شوند. اما با توجه به عرضه بیش از تقاضا، گروه خودروسازی سایپا این موضوع را تایید کرد که همه شرکت‌کنندگان و ثبت‌نام‌کنندگان این مرحله از فروش یکپارچه خودرو که برای خرید محصولات سایپا، حتی در فروش‌ فوق‌العاده ثبت‌نام کرده‌اند، برنده اعلام خواهند شد.

میزان عرضه خودروها (حتی در قالب فروش فوق‌العاده) برای محصولات سایپا بیش از میزان تقاضای ثبت شده بوده است؛ لذا دیگر نیازی به قرعه‌کشی نیست و همه ثبت‌نام‌کنندگان به عنوان برنده اعلام خواهند شد.

 

ماجرا چیست؟چرا برخی از متقاضیان محصولات سایپا در این قرعه‌کشی برنده اعلام نشدند؟

روز پنجشنبه ۳۰ تیر، دو روز پس از اتمام مهلت ثبت‌نام در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو، رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی پر شد از یک خبر. تیترها می‌گفتند همه ثبت‌نام‌کنندگان محصولات سایپا برنده شده‌اند. اما حالا و با اعلام نتایج برخی از آنها می‌گویند در سامانه نتیجه ثبت‌نام آنها منفی است و خودرویی برنده نشده‌اند.چرا برخی از متقاضیان محصولات سایپا در این قرعه‌کشی برنده اعلام نشدند؟

شرکت خودروسازی سایپا در پاسخ به پیگیری‌های تجارت‌نیوز گفت: در این مرحله از قرعه‌کشی در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو سایپا اعلام کرد که تمام محصولات به غیر از دو خودروی ساینا S و کوئیک S بدون قرعه‌کشی به متقاضیان تحویل داده می‌شود.

البته پیش از این نیز وزاررت صمت به این موضوع اشاره کرده بود. اما گویا تیتر برخی از رسانه‌ها موجب سوءبرداشت مردم شده بود. در این رابطه، امید قالیباف، سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت خروج تدریجی طرح‌های فروش خودرو از شمول قرعه‌کشی را نتیجه رشد تولید خودرو دانست. او گفت: با بررسی ثبت‌نام شدگان در مرحله دوم تخصیص یکپارچه مشخص شد که گروه خودروسازی سایپا (جز ساینا S و کوئیک S)، بقیه محصولات آن از قرعه‌کشی خارج شد. همچنین به دنبال افزایش تولید و کاهش تعهدات، برای اولین بار پس از سه سال، خودروی شاهین بصورت فروش فوری عرضه می‌شود.

او مجموع خودروهای عرضه شده در مرحله دوم قرعه‌کشی یکپارچه را ۱۰۴ هزار دستگاه اعلام کرده و گفت: به تمام ثبت‌نام‌کنندگان کوئیک و کوئیک R بدون قرعه‌کشی خودرو داده خواهد شد.

 

مهلت واریز وجه قرعه‌کشی سایپا

دومین مرحله ثبت‌نام در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو روز سه‌شنبه ۲۸ تیر به پایان رسید. در حالی که ثبت‌نام‌کنندگان منتظر انجام قرعه‌کشی و انتشار اسامی برندگان بودند، روز گذشته اعلام شد که تقریبا همه متقاضیان محصولات شرکت سایپا برنده می‌شوند

حال برخی از ثبت‌نام کنندگان می‌گویند برای آنها پیامک واریز وجه آمده است. یکی از مخاطبان تجارت‌نیوز در پیامی نوشته: که پیش از برگزاری قرعه‌کشی، برای او چنین پیامکی آمده است.

احتمالا دلیل ارسال چنین پیامی همین است که محصولات سایپا از شمول قرعه‌کشی خارج شده‌اند و همه ثبت‌نام‌کنندگان غیر از متقاضیان ساینا S و کوئیک S، برنده محسوب می‌شود.

بر این اساس آنها تا کی برای پرداخت وچه فرصت دارند؟ بر اساس روندهای پیشین،‌ افرادی که در طرح‌های فروش سایپا شرکت کرده‌اند،‌ ۷۲ ساعت فرصت دارند تا نسبت به واریز وجه خود اقدام کنند.

موضوع برنده شدن همه ثبت‌نام کنندگان دیروز، ۳۰ تیر اعلام شد. احتمالا متقاضیان ۷۲ ساعت( سه روز کاری) فرصت دارند که وجه خود را واریز کنند. با توجه به اینکه امروز جمعه تعطیل است،‌به نظر می‌رسد متقاضیان شنبه، یکشنبه و دوشنبه برای واریز وجه قرعه‌کشی خودرو فرصت دارند.

با وجود میلیاردها تومان بدهی و زیان انباشته و کیفیت پایین محصولات، ایران خودرو و سایپا همچنان به طرح‌های فروش خود ادامه دهند. سایپا نیز هفته گذشته ۱۱ طرح مختلف فروش را به اجرا گذاشت. ساینا S، کوئیک با گیربکس معمولی، کوئیک S، کوییک R با گیربکس معمولی، شاهین.جی، کوییک R اتوماتیک و سایپا SE ۱۵۱ محصولاتی بودند که در این طرح‌ها عرضه شدند.

اختلاف قیمت کارخانه‌ای این محصولات سایپا با بازار، بین ۲۲ تا ۵۰ میلیون تومان بود.

دیگر رسانه ها

 • ناشناس

  خسته نباشید وقتی قیمت کارخانه و بازار یک یه معلومه دیگه نیاز ب ثبت نام نیست مردم ساده لو

  • غم

   یعنی دومین مرحله نیازی به قرعه کشی نیست .ماهمه برنده ایم؟

  • احسان

   واقعااااا....
   حاجی من برنده خودروی تیبای سری قبل مادران شده خانومم هنوزم وضعشو معلوم نکردن.

 • اهواز جهنم

  سلام.بابا چرا اینقدرگیچ هستن مسئولین محت رم جوری میگن محصولات سایپا از قرعه کشی خ ارج شدن که انگاری واقعیته.
  عزیز من چون هم زمان قرعه کشی با ایران خودرو بود همه بخاطر اختلاف قیمت هجمه کردن، یه ۲۰ر وز دیگه سایپا قرعه کشی بذاره همین ساینا با اختلاف ۴۰ملیونی بازم میگن قرعه کشی مر حله سوم....

 • سحر

  کی سایپا شرکت کرد دقیقا

 • ناشناس

  ای احسنت ما که بی‌خبر بودیم کاش ایران خو درو هم همینجور بشه

 • ناشناس

  سایپا ثبت نام کننده ان چنانی نداشته 😂😂😂 تعداد خودرها از،شرکت کنندهاش بیشتر بوده

 • عباس

  من کوئیک اس ثبت نام‌کردم یعنی اسمم در او مده یا فقط کوئیک معمولی و کوئیک ار....؟

 • مهدی

  وقتی مشتری برای خودرو های بی کیفیت سایپا نیست نوشابه باز می کنن و منت می گذارند که به مردم بدون قرعه کشی خودرو می دهند.. .توکشورمافقط این شانتاژ بازیها رسم است

 • احمد بوشهر

  بازار و کارخانه تقریبا یکیه بیاد بوشهر م ن بدون قرعه کشی میبرمش بازار بهش ماشین م یدم ، ک ل ا ه ب ر د ا ر ا

 • طه الهی پیشکمی

  ماشین میخوام ماشین میخوام لطفا

ارسال نظر