خبر فوری:

۲۰ میلیون نفر سهام عدالت جدید می‌گیرند | اولویت دریافت‌کنندگان |زمان قطعی ثبت‌نام جاماندگان سهام عدالت

تکلیف جاماندگان سهام عدالت بالاخره روشن شد و مشمولان به زودی سهام دریافت می‌کنند. رئیس شرکت تعاونی سهام عدالت نیز از فراخوان جاماندگان سهام عدالت از خرداد ماه سال جاری خبر داد.

حدود ۲۰ میلیون نفر در کشور سهام عدالت ندارند. در کمیسیون اقتصادی مجلس طرحی تصویب شده و براین اساس کسانی که مشمول باشند، سهام عدالت دریافت می‌کنند.براساس اخرین اخبار ثبت نام از جاماندگان نیز در خرداد ماه انجام می شود.سازوکار اولیه ثبت نام ۲۰ میلیون جامانده سهام عدالت از خرداد آغاز شده و از اواخر خرداد اعلام می‌شود این افراد باید به کدام سامانه برای نام نویسی مراجعه کنند.ستادی باید تشکیل شود تا افرادی که در حاشیه شهر ها هیچ گونه لیست بیمه ای ندارند شناسایی شوند. پیش بینی می‌شود که این ستاد از اواخر خرداد شکل گیرد که از طریق رسانه ملی اطلاع رسانی می‌شود.

به گزارش عرشه آنلاین، سهام عدالت با هدف خصوصی‌ سازی و واگذاری سهام شرکت ‌های دولتی به اقشار کم درآمد از زمان دولت نهم طراحی و اجرا شده است. این طرح شامل سهام حدود ۵۰ شرکت دولتی مشمول اصل ۴۴ قانون اساسی بود. افرادی که سهام عدالت به آنها تعلق گرفته جزو سهامداران شرکت ‌های بورسی و فرابورس در نظر گرفته می ‌شوند.۷۰ درصد شرکت‌ های حاضر در سبد سهام عدالت در بورس حضور دارند و سهامشان قابل معامله در بورس است. مابقی این شرکت ها به دلایل مختلف هنوز وارد بازار سرمایه نشده اند.

براساس اخبار اعلام شده، ۲۳ میلیون و ۶۰۰ هزار جامانده سهام عدالت را می توان در سه گروه اینطور دسته بندی کرد:

گروه اول، افرادی که اقدام به ثبت نام در دور اول این نام نویسی کرده اند اما به هر دلیلی مانند خرابی زیر ساخت های سیستمی موفق به انجام این کار و دریافت آن نشده‌اند. دومین گروه افرادی که بعد از اجرایی شدن طرح ثبت نام سهام عدالت عضو کمیته مستضعفان و یا سایر سازمان های حمایتی گشته‌اند و یا قبل از این دوران عضو خانواده نبوده و بعدا وارد آن شده‌اند. گروه سوم ، افرادی که جزو ۶ دهک اول و ضعیف جامعه می باشند که دولت موظف به حمایت از آن ها می‌باشد.

آخرین آمارهای رسمی این جماعت را بدین صورت تقسیم کرده است: نزدیک به ۲۰ میلیون واجد دریافت سهام عدالت به هر دلیلی جامانده‌اند و سهام نگرفته اند. دو میلیون و ۳۰۰هزار مددجوی کمیته امدادند و یک میلیون و ۳۰۰هزار نفر دیگر نیز مددجوی سازمان بهزیستی، هستند که همگی آنرا نگرفته‌اند.

بنابر روایت جمعیت مددجویان فاقد سهام عدالت یا همان شش دهک درآمدی پایین جامعه نزدیک به ۱۶ میلیون نفر است که وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی آنها را از میان مددجویان کمیته امداد و بهزیستی، روستانشینان، کارگران شاغل در کارخانه‌ها، کارگران تحت پوشش تامین اجتماعی و کارگران فصلی و ساختمانی شناسایی کرده است.

اولویت ها مشخص شد

حجت‌الله عبدالملکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گفت‌وگویی در خصوص آخرین اقداماتی که برای تعیین تکلیف جاماندگان سهام عدالت انجام گرفته است، گفت: تصمیم گیرنده اصلی در خصوص تعیین تکلیف جاماندگان سهام عدالت، مربوط به وزارت اقتصاد و دارایی است، وزارت اقتصاد باید مشخص کند، سهام کدام شرکت‌ها و به چه ترتیبی قابلیت واگذاری دارد، کلیت دولت هم باید در این خصوص تصمیم بگیرد.

وزیر تعاون و رفاه اجتماعی اظهار کرد: ما به عنوان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی آمادگی لازم را داریم و حتی کسانی که برای دریافت سهام عدالت اولویت دارند را مشخص کردیم اما ستاد اقتصادی دولت باید در این خصوص تصمیم گیری کند البته صحبت هایی در هیات دولت شده است

محمدرضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس درباره  جاماندگان سهام عدالت، گفت: برآورد این است حدود ۲۰ میلیون نفر در کشور سهام عدالت ندارند که در کمیسیون اقتصادی طرحی را تصویب کردیم و براین اساس کسانی که مشمول باشند، سهام عدالت دریافت می‌کنند.

فراخوان جاماندگان سهام عدالت

رئیس شرکت تعاونی سهام عدالت کشور از احتمال فراخوان جاماندگان سهام عدالت از خرداد ماه سال جاری خبر داد.

عسکر توکلی گفت: در تلاش هستیم ساز و کار جاماندگان سهام عدالت در کشور تا خردا ماه امسال تعیین تکلیف شوند و اواخر خرداد زمان و محل دقیق این کار اعلام خواهد شد.

رئیس شرکت تعاونی سهام عدالت کشور افزود: در تلاش هستیم تا فرایند واگذاری مجدد جاماندگان سهام عدالت به ترتیب افراد تحت پوشش و افراد کم درآمد و بقیه اقشار اجرا شود.

وی تصریح کرد: مردم خبرهای مربوط به سهام عدالت را فقط از صداوسیما و خبرگزاری‌های معتبر داخلی دریافت کنند و یا از زبان رییس جمهور، وزرای اقتصادی مربوطه و دست‌اندرکاران سهام عدالت بشنوند.

رئیس شرکت تعاونی سهام عدالت کشور با اشاره به اینکه مردم به خبرهای دروغ و جعلی برخی سایت‌ها و کانال‌های غیر معتبر توجهی نکنند، افزود: نیازی نیست مردم به این کانال‌ها شماره ملی و برخی مشخصات شخصی را ارائه دهند.

 

پیمان حدادی، مشاور رییس سازمان بورس و اوراق‌بهادار: با توجه به نزدیک‌شدن به فصل مجامع، یکی از موضوعات بسیار مهم در موضوع سهام عدالت؛ حضور نماینده مشمولان سهام عدالت است که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند. طبق هماهنگی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های انجام‌شده فقط افرادی می‌توانند به‌عنوان نماینده سهامداران روش غیرمستقیم سهام عدالت در مجامع شرکت‌ها حضور داشته باشند که دارای معرفی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نامه رسمی از کانون شرکت‌های سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری سهام عدالت باشند.

نماینده ویژه رییس سازمان بورس در امور سهام عدالت گفت: کارگروه ویژه سهام عدالت پیگیر واریز سود شرکت‌های غیربورسی سهام عدالت برای سهامداران است. سود شرکت‌های غیربورسی در حال بررسی است که چقدر از سود این شرکت‌ها از طرف سازمان خصوصی‌سازی دریافت شده و اگر ارقام آن قابل توجه باشد، مانند سودهای شرکت‌های بورسی سهام عدالت از طریق شرکت سپرده‌گذاری مرکزی تجمیع شده و پول آن به حساب سهامداران عدالت واریز می‌شود. البته هنوز شورای عالی بورس در این زمینه تصمیم‌گیری نشده است و پول‌های جمع‌آوری شده از شرکت‌های غیربورسی اعداد قابل توجهی نیست.

سهام عدالت چقدر می‌ارزد؟

سهام عدالت که از سال ۸۴ وارد عرصه اقتصادی کشور شده، حدود ۴۹ میلیون سهامدار دارد که یکی از بزرگترین طرح های اقتصادی کشور بوده است. با طرح مجلس ممکن است تعداد سهامداران این سهام افزایش قابل توجهی پیدا کند. سبد سهام عدالت از تعدادی سهام ارزنده و نمادهای بزرگ بازار سرمایه تشکیل شده است که در هفته‌های گذشته با نوسان فراوانی همراه بوده است. ارزش سهام عدالت در هفته چهارم فروردین ماه با کاهش ۱.۸ درصدی روبرو شده است. این سهام در بهمن ماه با کاهش ارزش مواجه شد و در اسفندماه نیز روند نوسانی داشت.

در نیمه اول اسفند ماه ارزش این سهام افزایش یافت، اما به دلیل استقبال سهامداران از نمادهای کوچک، در نیمه دوم اسفند ماه ارزش سبد سهام عدالت با کاهش ارزش مواجه شد. ارزش این سهام در هفته دوم فروردین ماه برخلاف رشد شاخص‌های عملکردی بازار سرمایه، با کاهش ارزش مواجه شد، اما در هفته سوم فرودین ماه و با رشد شاخص کل، ارزش سهام عدالت نیز رشد قابل قبولی داشته است.

ارزش سهام عدالت

طی هفته چهارم فروردین ماه ارزش این سهام افت ۱.۸ درصدی را ثبت کرد. این مساله در حالی رخ داده است که شاخص کل بورس با کاهش ۰.۷ درصدی و شاخص کل هم‌وزن بورس نیز افزایش ۱.۵ درصدی داشته‌اند.

برگه‌های سهام عدالت در قیمت‌های اسمی ۴۰۹ هزار تومانی، ۴۹۲ هزار تومانی، ۵۳۲ هزار تومانی و یک میلیون تومانی در هفته سوم فرودین ماه به ترتیب با کاهش  ۱۳۶ هزار تومانی، ۱۶۴ هزار تومانی، ۱۷۸ هزار تومانی و ۳۳۴ هزار تومانی نسبت به هفته دوم فروردین ماه مواجه شده‌اند.

بسیاری از کارشناسان معتقدند، نمادهای حاضر در سبد سهام عدالت از ارزنده‌ترین سهم‌های بازار سرمایه هستند. با این حال، ارزش برگه‌های سهام عدالت در برگه‌های مختلف به ترتیب برابر است با ۷ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان، ۸ میلیون و ۷۲۱ هزار تومان، ۹ میلیون و ۴۳۰ هزار تومان و ۱۷ میلیون و ۷۲۶ هزار تومان.

ارزش سهام عدالت

ارزش فعلی سهام عدالت نسبت به دوران اوج بازار در مرداد‌ سال ۹۹ با افت ۵۳ درصدی مواجه شده است. از مهمترین دلایل ریزش قیمت سهام عدالت، ‌ضعف مدیریت در شرکتهای سرمایه‌گذاری و عدم برگزاری مجامع این شرکتها و نیز نبود بازارگردان حرفه‌ای برای این شرکتها به شمار می‌رود.

ارزش سهام عدالت

بنابراین گزارش ارزش سهام عدالت نسبت به اول مرداد سال گذشته به ترتیب با کاهش قیمت ۸ میلیون و ۳۲۹ هزار تومانی، ۱۰ میلیون و ۱۹ هزار تومانی، ۱۰ میلیون و ۸۳۴ هزار تومانی و ۲۰ میلیون و ۳۶۵ هزار تومانی روبرو شده است.

 

دیگر رسانه ها

 • علی پیرمحمدی

  سلام...
  تویک خانواده ۴نفره تنها یک نفرسهام عدالت گرفته

 • حمید نریمانی

  سلام من اصلا سهام عدالت نگرفتم مستأجر ه م هستم دارای سه فرزند ۱۱و۹و۳ساله هم هستم خانواده ۵نفره هستیم چرا به ما سهام نمید ن؟

 • مهدی

  سلام اینقدر دیر به فکر بقیه افتادن

 • کبش

  سهام عدالت هم مثل یارانه رمضان .عیدی است همه اش بی عدالتی است دولت اول میاد به ک سانی میده که یک منبع ثابت درآمد ی داره م ثل کارمند بازنشسته جانبازان و غیره فکر ک ه ندارن که فکر کنم هستن کسای که منبعی در آمد ثابت ندارن بیمه ندارن خانه وماشین ند ارن.دولت سرمایه داری همین است

 • ناشناس

  سلام.درموردسهام عدالت زنان سرپرست وخودسرپرست، بیکاران وافرادکم درآمدهم درنظرداشته باشید.

 • ف

  هیچوقت کم نمیاری بابا نصف سهامدارن سود س هامشونوبه بهانه شماره شبا ندادید در مورو بدون سهما صحبت میکنید چی بگم والا

 • ضیارسول نسل

  سلام من سهام عدالت ندارم. لطفا سایت روبازکنیدثبت کنیم ازجاماندگان هستم.

 • ناشناس

  بالاخره تکليف آنها یی که‌ بنحوی سهام عدالت واريز نکردین مشکل کارت شماره شبا داشتن چی شد

 • مجیدنجارباشی

  باسلام. حقیربازنشسته تامین اجتماعی. ن سهام عدالت و ن یارانه معیشتی دریافت میکنم. حقوق هرماه رابابت اجاره خانه پرداخت میکنم. هرسال مقداری ب حقوق اضافه می‌شود امابازهم جوابگوی اجاره خانه نمی‌شود. مالک محترم اجاره خانه رابیشترافزایش میدهدتاآنکه دولت محترم ب حقوق اضافه نموده.برای امرارمعاش همچنان شرمنده خانواده ام. جزء کدام دهک ازجامعه محسوب شدیم. مسولین محترم. عزیزان. عاجزانه استدعادارم بیشتربفکرماک مستاجرهستیم باشید. باتشکر.

 • لطیفی

  سلام ما یه خانواده سه نفری هستیم مستاجر باهمسرم دوتای صبح تا غروب سر کاریم به نو ن شبمون محتاجیم خواهش میکنم حتما ثبت نام کنید چون تا به حال این شانس به ما رو نک رده.

 • ناشناس

  سلام من مستاجرم وهم اصلا نداریم به نون ش بمون هم محتاجیم.

 • رضا

  شما صد سال دیگه هم تکلیف جامانده ها رو مشخص نمی‌کنید فقط به فکر خودتون ونزدیکان خودتون هستید. منه بیکار بدون بیمه هشت ساله هم یارانه نقدی هم معیشتی هم بنزین هم سهاممو خوردین. خداکنه اون دنیا جواب بدین همین

 • اسمعیل یزدی

  با سلام از اقشار مختلف جامعه برای دریافت سهام عدالت نامبرده شده الا از کار افتاد گان تامین اجتماعی وبازنشتگان آیا ما جزء شش دهک جامعه نیستیم لطفا بگوئید جزء کدا م دهک بحساب می آییم متشکرم

 • Elina

  منم ثبت‌نام نکردم.

 • زن سرپرست خانه

  سلام من هم دارم و نوه ام مستاجریم هنوز سهام عدالت نگرفتیم لطفا ماهم برای ثبت نام در نظر بگیرید خیلی نیاز داریم ممنون

 • غلامحسین

  سهام عدالت متوفی به چه کسی تعلق میگیره؟

 • ناشناس

  سلام ماهم نداریم سهام عادلانه بدید این س هام را

 • شهرام عباسی

  سلام وقت بخیراینهمه توضیح دادیدولی بالاخ ره نگفتیدموقع ثبت نام جاماندگان سهام عدا لت کی خواهدبود

 • شهرام عباسی

  باسلام بنده هم سهام عدالت نگرفتم وندارم نصف کارهاش کردم مابقی به مشکل خوردم نتون ستم ثبت نام کامل کنم خودم وفرزندم کی ثبت نام میکنید

 • علی

  آقا فقرا پول نیاز ندارن کار می خوان کار ایجاد کنید این چندرغاز تأثیری در زندگیشو ن نداره از طرفی پرتوقعترهم میشن اما اگه براشون کار ایجاد کنید پول بیشتری گیرشون میاد و چرخ مملکت هم می خرخه

 • سجاد

  چند ساله مردمو سرکار گذاشتن که به جاماند گان سهام میدیم ولی خبری نیست و بهتون قول میدم خبری نخواهد شود فقط چند ماه یکبار یه خبری ازش میاد و سرگرمتون میکنن

 • فرشته

  سلام من ازافراد ترخیصی بهزستی هستم واصلا سهام عدالت ندارم لطفا بفکر ماهم باشین مس تاجرم بچه دارم اوضاع خوبی ندارم

 • علی قیصری خوراسگانی

  با درود بیکران
  به اسم رزمنده 6سال دواندند و بلاخره به خودم و همسرم سهام عدالت دادند و فرزندانم بی نصیب از این سهام هستند به واحد ایثارگری و سازمان های مربوطه مراجعه کردم جوابی ندادند و جالبتر اینکه مردم فکر می‌کنند چه کارها که برای رزمندگان و ایثارگران که نمی‌کنند

 • سلیمان

  لطفا به خانوده ما هم سهام عدالت بدهید چرا تبعیض لطفا حکومت حضرت علی مثل خود آن بزرگوار عادل باشد

 • عباس گیلک

  با عرض سلام خواهش میکنم بماهم سهام عدالت بدهید خانه و ماشین ندارم ودریک تولیدی پیراهن مردانه مشغول کار هستم که خدا میداند که درآمد ثابتی ندارم دو دختر دانشجو دارم که ازپس خرجشان بر نمیام خواهش می کنم که من شرمنده دخترم نکنید با تشکر

 • سعید زارع

  با سلام من سعید زارع هستم که دوتا از بچه ‌ها هم تحت پوشش بهزیستی هستند که به آن ه ا هم مستمری نمیدهند لطفاً یک رسیدگی کنید تا به ما هم سهام عدالت شامل بشه

 • رحیمر

  سلام لطفا سهام عدالت ایا شامل مابازنشسته ها میشه چون ما درزمان کارگری شامل سهام نشدیم والان هم که بازنشسته شدیم اسمی ازما نیست

 • حسین

  با سلام زمانیکه ما کارگر دائم بودیم سهام عدالت به کارگر موقت و بازنشستگان تعلق گ رفت امروز که بازنشسته هستیم ایا به ما تع لق می گیرد؟

 • ناشناس

  ایثارگران ارتش وبازنشستکان سازمان تامین اجتماعی هم می‌گریند

 • گل افرین

  منم زن خودسرپرست هستم نه خودم نه پسرم سه ام عدالت نمیگیریم

 • فهیم

  باعرض سلام من خانواده ۵نفره هستم چندسال پیش بود که من مدارکم رابه دهیاردادم وباف امیل وهمسایه هادادیم که بعدازآن برای من مشکلی پیش آمدومن درزندگیم نبودم تا۴سال ز ندان بودم که فامیل وآشناپیش دهیارمدارک ر ابه اداره برده بودن وثبتنام کرده بودند و خیلیهاسروتمندوپوداربودن که به انهاسهام و یارانه معیشتی داده میشودومن جاماندم وبیک ارهم هستم واونهای که سهام عدالت ویارانه معیشتی رامیگیرن خیلیهارامیشناسم به خداون دقسم میلیاردهاپول وثروت ودرآمددارن وبه م امیخندن ومصغره میکنندکه ثروتمندهست وهمه یارانه هاوسهام عدالت رامیگیرن ولی که ماب یکاروچیزی نداریم به مانمیدن....لطفن مسعو لین یک فکری برای ماهم بکنن وماهم ایرانی هستیم ودراین آب خاک زندگی میکنیم...😢😭😭😢😭 😭😪🤣🖤🖤

 • ناشناس

  واقعا که یعنی اگه رومون نمیشه تحت پوشش باشیم آدم نیستیم ما ۵ نفریم۲۴ زندگی کردیم خانه هم نداریم نه معیشتی بهمون میدن نه سهام داریم این بی عدالتی همش نگین تحت پوشش به بقیه مردم ابرو دار هم توجه کنید که نمیخوان برن تحت نظر کمیته امداد این بی عدالتی تا کی

 • علی البوبیری

  سلام من ساله اخری ۱۴۰۰ ثبت‌نام کردم‌ ولی هیچ خبری نی

 • مهدی

  چرا یارانه رمضان با بی عدالتی هر چه تمام توزیع شد و هیچ نهادی هم پاسخگو نیست.

ارسال نظر