افزایش قیمت دلار ادامه می‌یابد؟دلار 100هزار تومانی درآبان

دلار برخلاف دیگر ارز‌های شاخص بازار در روز گذشته به رشد قیمت خود ادامه نداد. در حالی که تابلوی نرخ اکثر شاخص‌های بازار ارز کشور در روز گذشته مثبت بود، نرخ دلار در قیمت روز پیشین خود معامله شد. برخی از تحلیلگران معتقدند که هیجانات بازار این ارز در حال فروکش کردن است.

افزایش قیمت دلار ادامه می‌یابد؟دلار 100هزار تومانی درآبان

 دلار برخلاف دیگر ارز‌های شاخص بازار در روز گذشته به رشد قیمت خود ادامه نداد. در حالی که تابلوی نرخ اکثر شاخص‌های بازار ارز کشور در روز گذشته مثبت بود، نرخ دلار در قیمت روز پیشین خود معامله شد. برخی از تحلیلگران معتقدند که هیجانات بازار این ارز در حال فروکش کردن است.

نرخ دلار آزاد که در بازار روز نخست پس از تعطیلات با رشد چشمگیر خود به حوالی کانال ۶۳ هزار تومانی رسیده بود، در بازار روز گذشته نوسان قابل توجهی از خود به نمایش نگذاشت. کاتالیزور شروع نوسانات افزایشی در بازار انتشار اخبار هدف قرار گرفتن کنسولگری ایران در شهر دمشق سوریه بود. برخی فعالان بازار معتقد بودند که این اتفاق می‌تواند زمینه‌ساز تشدید درگیری‌ها در منطقه شود. اما به‌نظر می‌ر‌سد عدم پاسخگویی هیجانی به این امر توانسته سطح ریسک‌های موجود در بازار را کاهش دهد. اما برخلاف نرخ دلار، قیمت دیگر ارز‌های شاخص بازار تهران در روز گذشته افزایشی بود. یورو و پوند با رشد قیمت‌های ۶۰۰ و ۵۰۰ تومانی خود نسبت به نرخ‌های پیشین در ارقام ۶۸ هزار و ۳۵۰ تومان و ۷۹ هزار و ۷۰۰ تومان معامله شدند. دلار نیز با رشد قیمت اندک ۵۰ تومانی نسبت به نرخ روز سه‌شنبه در رقم ۶۳ هزار تومان معامله شد.

تداوم برنامه کنترل بازار در سال جدید

در سالی که گذشت بانک مرکزی تا حدودی توانست در برابر نوسانات شدید نرخ ارز مقاومت کند، به‌صورتی که تا روز‌های پایانی سال نرخ رشد دلار آزاد به ۳۰ درصد نرسید. سیگنال‌های منتشر شده از سوی مقامات اقتصادی گویای آن است که در سال پیش‌رو نیز برنامه بانک مرکزی کنترل نوسانات ارزی است. روز گذشته وزیر اقتصاد در نشست خبری سخنگوی اقتصادی دولت گفت: «سال ۱۴۰۲ در شرایطی به پایان رسید که بانک مرکزی توانست میزان ارز بیشتری را نسبت به سال ۱۴۰۱ تجهیز کند و با وجود فشارهایی که وجود داشت و کاهش قیمت کالاهای صادراتی پتروشیمی، میزان ارز پرداختی در سال ۱۴۰۲ بیشتر بود. در سال ۱۴۰۳ از منظر کنترل تقاضای ارز، در ثبت سفارش برای وزارت صنعت، جهادکشاورزی و بهداشت حدگذاری خواهد شد و تقاضای سفته‌بازی از مسیر تقویت حکمرانی ریال پیگیری می‌شود و مشوق‌هایی برای ایجاد انگیزه بیشتر صادرکنندگان برای انتقال ارز از دیگر برنامه‌های بانک مرکزی در این حوزه است.» بر اساس سخنان این مقام مسوول می‌توان دریافت که اصلی‌ترین ریسک‌های بازار در سال پیش‌رو ریسک‌های سیاسی است، چرا که بازارساز تصمیم دارد به تزریق‌های خود در بازار ارز ادامه دهد.

برخی معتقدند در صورت پیروزی دونالد ترامپ، با جهش قیمت ارز مواجه خواهیم بود و اگر جو بایدن در کاخ سفید بماند، اتفاق محتمل، ثبات نسبی بازار ارز است.

جدا از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، سیاست دولت در بازار ارز نیز اهمیت زیادی دارد و تعیین‌کننده آینده قیمت در این بازار است.

دنیای اقتصاد نوشت:برخی معتقدند دولت خود را برای دلار ۱۰۰هزار تومانی هم آماده کرده و برخی دیگر می‌گویند اتفاق سال قبل - توقف قیمت دلار در نقطه‌ای بالاتر از سال گذشته و تثبیت نسبی آن تا دو سه ماه مانده به پایان سال - رخ خواهد داد. رخ دادن هر یک از این سناریوها، آینده‌ای خاص برای منحنی قیمت در بازار خودرو رقم خواهد زد.

شاید بدترین سناریو (حداقل روی کاغذ) بازگشت ترامپ به کاخ سفید باشد، اتفاقی که به نظر می‌رسد انتظارات تورمی و قیمت ارز را جهش خواهد داد و به تبع آن، بازار خودرو نیز روزهای گران‌تری را به خود می‌بیند.

فعلا و تا اینجای سال که نیمی از فروردین‌ماه گذشته، چشم‌انداز روشنی برای اقتصاد کشور در سال جاری به‌خصوص از دید افکار عمومی وجود ندارد و خیلی‌ها معتقدند ۱۴۰۳ می‌تواند سخت‌ترین سال اقتصادی در دوران تحریم اخیر باشد. این چشم‌انداز منفی به رشد بیشتر و بیشتر انتظارات تورمی منجر می‌شود و در پی آن، صعود قیمت در بازارها از جمله خودرو اتفاقی گریزناپذیر است.

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، گره اقتصاد ایران با وجود تحریم و بدون ارتباط با جهان باز نخواهد شد و از همین رو گریز از این وضع، راهکاری سیاسی را می‌طلبد.

اتفاقا اینجاست که اهمیت نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در سال جاری، خود را بیشتر نشان می‌دهد، زیرا تداوم وضع فعلی و بدتر شدن آن یا آشتی با جهان، متاسفانه یا خوشبختانه از مسیر «کاخ سفید» می‌گذرد.

بلندپروازی سکه؟

سکه طلا در حال جبران عقب‌افتادگی خود در بازار عید نوروز است. بررسی روند نرخ این شاخص طلایی در معاملات روز‌های نیمه‌تعطیل سال جدید نشان می‌دهد که سکه در بازار نوروز شرایط ایست قیمتی را تجربه کرده بود. اما با شروع بازار در روز‌های کاری جدید نرخ این کالای سرمایه‌ای در حال پیشروی است. روز گذشته هر قطعه سکه تمام بهار طرح جدید با یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رشد در رقم ۴۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان به فروش رسید. دلیل این رفتار سکه طلا نیز در رشد نرخ شاخص‌های وابسته آن است. ارزش ذاتی سکه از حاصل‌ضرب بهای دلار آزاد در نرخ جهانی اونس طلا و ضریب تبدیل اونس به گرم سکه تشکیل می‌شود، در روز‌های اخیر نیز طلای جهانی در حال رکوردشکنی بوده و دلار آزاد نیز فعالیتی افزایشی از خود به جا‌ گذاشته است.

منبع: دنیای اقتصاد

دیگر رسانه ها

کدخبر: 132190

ارسال نظر