دلار عقب نشینی کرد

قیمت دلار در بازار عقب نشینی کرد.

دلار عقب نشینی کرد

قیمت دلار در بازار عقب نشینی کرد.

قیمت دلار به کانال ۵۹ هزار تومانی سقوط کرد

به گزارش عرشه آنلاین از بازار ارز ، ریزش قیمت دلار در بازار آزاد شروع شد و از دلار از قیمت بیش از ۶۰ هزار تومان عقب‌نشینی‌ کرد.

قیمت دلار روز دوشنبه با کاهشی محدود، در سقف کریدور پنجم نوسان داشت. این اسکناس با تلاش سیاست‌گذار در کف حمایتی در حال معامله است. کارشناسان اقتصادی معتقدند تغییر کریدور دلار در دو روز گذشته به جهت آمارسازی و دستاوردسازی دولت رخ داده است

قیمت دلار روز دوشنبه با کاهش ارزش بازگشایی شد و در ادامه معاملات، رشد پلکانی ۳۰۰ تومانی داشت. این اسکناس در سومین روز معاملاتی هفته در نیمه کانال نهم کریدور ۵۰ هزار تومانی بسته شد.

معامله‌گران بازار ارز در هفته گذشته و زمانی که دلار در سقف قیمت معامله می‌شد،‌ برگشت دلار به کریدور پایین‌تر را پیش‌بینی کرده بودند. آنها معتقدند بازارساز از بازار پرتقاضای ارز نوسان‌گیری کرده است.

کاهش قیمت دلار با هدف دستاوردسازی رخ داده است

برخی کارشناسان اقتصادی معتقدند از ابتدای سال، تلاش‌ها و سیگنال‌های سیاست‌گذار به قیمت دلار روند کاهشی داد، اما صعود این اسکناس اجتناب‌ناپذیر بود؛ زیرا صنایع بالادستی کشور با دلارهایی با قیمت بالاتر معامله می‌شوند

آنها با استناد به اینکه در ماه‌های پایانی سال هزینه‌های دولت به واسطه پرداخت حقوق و عیدی و تسویه حساب‌های ریالی در روند صعودی قرار دارد، می‌گویند روند افزایشی هفته‌های اخیر از الگوی افزایشی قیمت در سال‌های گذشته پیروی می‌کند و سیاست‌گذار بعد از نوسان‌گیری دلار را کاهشی کرده تا بعدا از آن به‌عنوان دستاوردی در مدیریت ارزی کشور یاد کند.

بازار ارز با کاهش قیمت دلار همراه شد​

روز دوشنبه ۲۱ اسفند، قیمت ارزهای مهم در بازار با روند کاهشی بازگشایی شد، اما در ادامه، رشد پلکانی داشت. قیمت درهم که در لحظه بازگشایی بازار ارز در کف کانال ۱۶ هزار تومانی نوسان داشت در سومین روز هفته با قیمت ۱۶ هزار و ۱۶۰ تومان بسته شد.

معامله‌گران در روز یکشنبه می‌گفتند بازار تحت فشار تزریق‌های بازارساز از بازه مشخص خارج شد. قیمت دلار هرات با افت یک کانالی وارد کانال ۵۸ هزار تومان شد و قیمت دلار تهران نیز با کاهش از کانال ۶۰ هزار تومان عقب نشست. تحلیلگران از ابتدای معاملات هشدار می‌دادند که بازارساز در روز یکشنبه از ساعت ۱۰ صبح از هرات تزریق دلار نقدی داشته و همچنین طی چند مرحله در بازار ارز امارات عرضه درهم کرده است.

قیمت دلار هرات در روز یکشنبه در ۵۹ هزار و ۲۰۰ تومان شروع به کار کرد و با اولین نرخ دهی درهم که پایین‌تر از قیمت بسته شده بود با کاهش این کانال را از دست داد. بازگشایی درهم در زیر مرز حمایتی مهم ۱۶ هزار و ۳۰۰ تومانی و روند نزولی در این بازار موجب شد تا قیمت دلار هرات با افت بیشتر به سمت کف کانال ۵۸ هزار تومان حرکت کند. قیمت دلار هرات در پشت خط یکشنبه در ۵۸ هزار و ۲۴۰ تومان به کار خود پایان داد.

 

قیمت حواله درهم امارات با گپ منفی ۱۷۰ تومانی در زیر مرز حمایتی ۱۶ هزار و ۳۰۰ تومان و در ۱۶ هزار و ۲۰۰ تومان بازگشایی کرد و با کاهش در ۱۶ هزار و ۸۰ تومان به کار خود پایان داد. قیمت دلار برآورد شده از درهم امارات ۵۹ هزار و ۱۳ تومان به دست می‌آید که همچنان زیر نرخ اسکناس دلار در تهران است. قیمت دلار برآورد شده از درهم طی معاملات یک هفته پیش زیر نرخ دلار تهران در معامله بوده که عده‌ای از این اتفاق نتیجه می‌گرفتند که روند بازار نزولی است.

 

قیمت تتر هم با کاهش به کف کانال ۵۹ هزار تومان رسید و از این نقطه حمایت شد. مرز مقاومتی تتر در حوالی ۵۹ هزار و ۶۰۰ تومان است که طی معاملات هفته گذشته همچون سدی در برابر کاهش عمل کرد.

 

به عقیده تحلیل‌گران فنی قیمت دلار هرات کف مثلث ایجاد شده در چارت را از دست داد و کانال صعودی در بازار ارز شکست. از منظر آن‌ها محدوده ۵۸ هزار تا ۵۷ هزار و ۸۰۰ تومان کف خط روند است که اگر از دست برود می‌تواند با کاهش بیشتر به سمت کانال پایینتر برود. مقاومت مهم بازار هم در روز دوشنبه در ۵۸ هزار و ۶۰۰ تومان قرار دارد که اگر بشکند فشار خرید در بازار زیاد می‌شود

منبع: اکو ایران-تجارت نیوز

دیگر رسانه ها

کدخبر: 129640

ارسال نظر