ترمز دلار را کشیدند /موج جدید خریداران می آیند؟

نظر می‌رسد که در هفته آخر سال بازار از تب‌وتاب افتاده و از شدت نوسانات نرخ ارز کاسته شده است.

ترمز دلار را کشیدند /موج جدید خریداران  می آیند؟

قیمت دلار روز شنبه با تحرکات محدود، در منطقه معاملاتی آخرین روز هفته گذشته بسته شد. معامله‌گران می‌گویند خریدار در بازار کم و بازارساز موفق به تثبیت بازار ارز شده است.

به گزارش عرشه آنلاین، قیمت دلار روز شنبه در منطقه معاملاتی مشخصی درجا زد. کف کانال نهم کریدور ۵۰ هزار تومانی، محدوده قیمتی اسکناس آمریکایی در روز شنبه است. معامله‌گران، روند تقاضا در روزهای باقیمانده از سال ۱۴۰۲ را کاهشی عنوان می‌کنند. آنها می‌گویند افرادی که قصد سفر دا‌شته‌اند، ارز خریده‌اند و نسبت به هفته گذشته، فروشنده بیشتر از خریدار است.

به اعتقاد معامله‌گران، بازارساز در روزهای پایانی سال موفق به مهار قیمت دلار شد و در دو روز باقیمانده از سال ۱۴۰۲ نیز شاهد نوسان خاصی در بازار نخواهیم بود.

بانک مرکزی با تحریم جدید مواجه شد

گفتنی است روز جمعه خبرگزاری فرانسه به نقل از وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد، بر اساس بیانیه‌ای، شعبات و شرکت‌های وابسته به شرکت خدمات انفورماتیک ایران در ترکیه و امارات و سه فرد مرتبط با آنها تحریم شده‌اند. وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای گفته که این تحریم‌ها به شرکت خدمات انفورماتیک (ISC) وابسته به بانک مرکزی ایران مربوط می‌شود.

هر چند موضوع تحریم‌ها در سال جاری تاثیری بر بازارهای مالی نگذاشت اما باید دید موضوع انتقال ارزهای بلوکه شده از کشورهایی نظیر امارات، در سال آینده، با چالش مواجه خواهد شد یا نه!

در همین راستا «برایان نلسون» معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور اطلاعات مالی و تروریسم گفت که بانک مرکزی ایران در تامین حمایت مالی از حزب‌الله لبنان و نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی «نقشی حیاتی ایفا کرده است.»

روز شنبه ۲۶ اسفند قیمت درهم افزایش محدود ۴۰ تومانی داشت و با رقم ۱۶ هزار و ۸۰ تومان بازگشایی شد. تتر با رشد ۳۰۰ تومانی روی رقم ۵۹ هزار و ۷۰۰ تومانی ایستاد.

نرخ دلار آزاد در عمده روز‌های سالی که گذشت در یک شرایط نسبتا با ثبات به کار خود ادامه داد. با نزدیک شدن به معاملات پایان سال دامنه نوسان نرخ ارز مذکور بزرگ‌تر شد و دلار به قله‌های تاریخی خود رسید. اما اکنون به نظر می‌رسد که در هفته آخر سال بازار از تب‌وتاب افتاده و از شدت نوسانات نرخ ارز کاسته شده است.

 

 قیمت دلار آزاد در روز گذشته با اختلاف ناچیز ۲۰ تومانی نسبت به نرخ روز پنج‌شنبه هفته گذشته در رقم ۵۹ هزار و ۲۸۰ تومان به فروش رسید. پوند در بازار روز شنبه تغییری نداشت و در رقم ۷۶ هزار و ۱۵۰ تومان به کار خود ادامه داد. یورو نیز با رشد ۵۰ تومانی به سطح قیمتی ۶۵ هزار و ۱۰۰ تومان رسید. تحلیلگران معتقدند که تقاضا‌های مسافرتی دلار هم از طریق معاملات رسمی و هم از طریق بازار غیررسمی تاکنون برطرف شده و عمده بنگاه‌های اقتصادی که با ارز سروکار دارند نیز اکنون حساب سالانه خود را تسویه کرده‌اند در نتیجه تقاضای قابل توجهی در بازار وجود ندارد که بخواهد مسبب ایجاد روند‌های افزایشی جدید در بازار شود. البته این افراد معتقدند که درصورت انتشار اخبار منفی احتمال واکنش بازار در روز‌های پایانی سال نیز وجود دارد.

بانک مرکزی در هفته‌های گذشته با هدف تقویت بازار طلا و جلوگیری از ایجاد شرایط مازاد تقاضا اقدام به برگزاری حراج قطعات مختلف سکه طلا کرد.

 

رفتار این شاخص‌های طلایی گویای آن است که تنها واکنش ربع سکه به این اقدامات مثبت بود و دیگر اعضای خانواده سکه طلا با شارژ تقاضای آخر سال افزایشی ثبت شدند.

 

تحلیلگران معتقدند که تقاضای آخر روز‌های پایانی اسفند ماه تاثیر قابل توجهی بر بازار قطعات مختلف سکه طلا داشته است. در حالی که نرخ شاخص‌های تعیین‌کننده قیمت سکه در روز‌های اخیر تغییر چندانی نداشته، با افزایش میزان تقاضا، حباب قیمتی این کالای سرمایه‌ای بزرگ‌تر شده و قیمت آن افزایش یافته است. به‌نظر می‌رسد بانک مرکزی این رشد تقاضا را از هفته‌های قبل پیش‌بینی کرده و با صورت بخشیدن حراج‌های مختلف طلایی اقدام به کنترل آن کرده بود. شروع حراج‌های حضوری بانک مرکزی با فروش شمش طلا به تولیدکنندگان مصنوعات طلایی آغاز شد. در ادامه قطعات گوناگون خانواده سکه نیز به حراج‌های بانک مرکزی اضافه شدند. حراج قطعات مختلف سکه نرخ پایه نداشته و قیمت به‌صورت پیشنهادی توسط متقاضیان تعیین می‌شد. حال به‌نظر می‌رسد انتظارات فعالان بازار تنها نسبت به ربع سکه تغییر کرده است. به عقیده کارشناسان، با توجه به حضور بیشتر ربع سکه در حراج‌های بانک مرکزی نسبت به دیگر قطعات و عرضه بیشتر این کالا، انتظارات نسبت به آینده قیمت آن تغییر کرده و روند افزایشی نرخ آن متوقف شده است. اما این در حالی است که برخلاف کالای مذکور، نیم و سکه طلا طرح جدید در روز‌های گذشته رشد قیمت‌های چشمگیری را تجربه کردند. هر قطعه سکه طلا طرح جدید در بازار روز گذشته با حدود ۴۰۰ هزار تومان رشد نسبت به نرخ روز پیشین در رقم ۳۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان معامله شد. نیم‌سکه طلا نیز که در بازار روز پنج‌شنبه هفته گذشته حدود ۷۰۰ هزار تومان افزایش یافته بود در عصر روز گذشته با رشد قیمتی ۳۰۰ هزار تومانی در پله سوم کانال ۲۲ یعنی رقم ۲۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان به فروش رسید. کارشناسان معتقدند که خرید اشکال گوناگون فلز طلا در روز‌های پایانی سال عمدتا با دو هدف اعطای هدیه و همین‌طور تغییر شکل دارایی‌های ریالی صورت می‌گیرد. همچنین گفتنی است که روز گذشته قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با رشد ۲۷هزار تومانی نسبت به نرخ روز پیشین در رقم ۳ میلیون و ۱۳۴ هزار تومان به فروش رسید

.

منبع : اکو ایران - تجارت نیوز

دیگر رسانه ها

کدخبر: 130390

ارسال نظر