حجم ویدیو: 26.02M | مدت زمان : 00:02:57

آب‌بازی یاسمین مقبلی در فضا / ویدئو

​یاسمین مقبلی، فضانورد ایرانی ـ آمریکایی که در حال حاضر در ایستگاه فضایی بین‌المللی سکونت دارد، به‌تازگی فیلمی در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرده است که در آن نحوه حرکت و رفتار جالب آب در محیط بدون جاذبه این ایستگاه را نشان می‌دهد.

یاسمین مقبلی، فضانورد ایرانی ـ آمریکایی که در حال حاضر در ایستگاه فضایی بین‌المللی سکونت دارد، به‌تازگی فیلمی در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرده است که در آن نحوه حرکت و رفتار جالب آب در محیط بدون جاذبه این ایستگاه را نشان می‌دهد.

مقبلی در توضیح این فیلم نوشته است: «مایعات در محیط‌های بدون جاذبه ایستگاه فضایی بسیار متفاوت رفتار می‌کنند. تماشا کنید که وقتی من هوا را به درون آن می‌دمم چه می‌شود.»

به گزارش ایسنا، او این ویدئو را با بیان این جمله آغاز می‌کند: «بیایید آب‌بازی کنیم و ببینیم چگونه در ایستگاه فضایی رفتار می‌کند.»

مقبلی سپس کمی از آب را به سمت بیرون هدایت می‌کند و یک حباب از آب تشکیل می‌شود که به گفته وی «قطرات آب در نبود جاذبه می‌خواهند در کنار هم بمانند و یک کره تشکیل می‌دهند.»

او سپس کمی در این آب می‌دمد تا گوی ایجاد شده را بزرگ‌تر کند. در نهایت قطرات آب از هم جدا می‌شوند و در فضا شناور و پخش می‌شوند.

مقبلی می‌گوید: «می‌توانید تنها از آب یک حباب درست کنید در حالی که روی زمین برای ایجاد حباب با آب باید به آن صابون اضافه کنید.»

این فضانورد ایرانی‌تبار روز گذشته نیز فیلمی از نقاشی‌های ارسال‌شده از سوی کودکان ایرانی در ایستگاه فضایی منتشر کرد. وی تک‌تک این نقاشی‌ها را در کلیپی هشت دقیقه‌ای روی یک تبلت با پس زمینه حیرت انگیزی از سیاره زمین به نمایش درآورده است.

ناسا در سال ۲۰۲۰ اعلام کرد که یاسمین مقبلی که از سال ۲۰۱۷ به عضویت ناسا درآمده و دوره آموزشی دو ساله خود را گذرانده، یکی از نامزد‌های حضور در برنامه «آرتمیس» خواهد بود و این احتمال وجود دارد که در آینده به ماه یا مریخ فرستاده شود.

مقبلی در تاریخ ۲۶ اوت ۲۰۲۳ به عنوان فرمانده ماموریت کرو-۷ (Crew-۷) با موشک شرکت اسپیس‌ایکس راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی شد تا نخستین پرواز فضایی وی رقم بخورد.

یاسمین مقبلی، نخستین فضانورد ایرانی‌تبار است که به صورت حرفه‌ای به فضا رفته است. پیش از این انوشه انصاری، سرمایه‌دار ایرانی ـ آمریکایی با هزینه شخصی و به عنوان گردشگر به فضا رفته بود.

دیگر رسانه ها

کدخبر: 117208

ارسال نظر