خبر فوری:

دستورالعمل پوشاک زنان ابلاغ شد | تولید و فروش این لباس ها و مانتوها ممنوع شد

اکنون یک قانون مشخص و واحد وجود دارد که طبق آن مانتوهایی که قد آنها تا بالای زانو باشد ممنوع است و جلوی مانتوها باید روی هم بیاید و دکمه داشته باشد.

فروش این لباس ها ممنوع شد. بسیاری از فروشگاههای لباس و مزون های معروف در صفحات مجازی و برخی در فروشگاههای خود اطلاعیه ای به مضمون زیر نصب و منتشر کرده اند که از فروش برخی لباس ها معذورند 

مانتوی جلوباز

«فروش این لباس‌ها ممنوع شد». بسیاری از فروشگاه‌های لباس و مزون‌های معروف در صفحات مجازی و برخی در فروشگاه‌های خود اطلاعیه‌ای به مضمون زیر نصب و منتشر کرده‌اند که از فروش برخی لباس‌ها معذورند.

البته هنوز هیچ نهادی به این خبر و اطلاعیه واکنشی در تایید یا رد نشان نداده است.

لباس

 

پیش از این دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور از ابلاغ دستورالعمل پوشاک بانوان از طراحی گرفته تا تولید، توزیع و ویترین چینی خبر داد و افزود : اکنون یک قانون مشخص و واحد وجود دارد که طبق آن مانتوهایی که قد آنها تا بالای زانو باشد ممنوع است و جلوی مانتوها باید روی هم بیاید و دکمه داشته باشد.

سید مجید امامی افزود : متاسفانه به دلیل مشکلاتی که در تولید و دسترسی به پوشاک ارزان مبتنی بر شاخص های حجاب و عفاف وجود دارد ، سوء استفاده هایی از طریق واردات پوشاک صورت می گیرد که سبب شد تا مقوله عفاف وحجاب به صورت افراط و تفریط در پوشش به انحراف کشیده شود.

وی گفت : اولویت نخست کشور در بحث لباس مشاغل و لباس اجتماعی بانوان بویژه طراحی مانتو و تهیه چادر درجه یک است که برای هر دو نوع لباس پوشش زنان برنامه حمایتی جدی شروع شده است.

امامی با توضیح این نکته که کشور در تولید چادر مشکی دچار مشکل است و تولید داخلی در این بخش درجه دوم محسوب می شود ، تاکید کرد : باید تولید درجه یک چادر مشکی نیز در کشور ارزان شود و همسو با این رویکرد با همکاری دولت و دستورالعمل قانونی مجلس ، واردات پارچه چادری از کالای درجه چهار به درجه یک تغییر کرد که به معنای صفر شدن تعرفه واردات آن می باشد.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور تصریح کرد : امروز کشور در حوزه عفاف و حجاب بسیار جدی شده است و به همین دلیل دولت در نخستین گام در حل این مشکلات پوشش اسلامی و ایرانی کارکنانش را در دستور کار قرار داده است تا الگو سازی کند.

وی با بیان این که لباس زیبا ، سالم و ارزان باید در دسترس عموم مردم قرار بگیرد ، اظهار داشت : ایجاد سکوهای فروش موقت و دائمی لباس های ارزان و زیبا که در دسترس آحاد مردم قرار بگیرد در دستور قرار دارد و تفاهم نامه هایی هم با اتحادیه های پوشاک استان های کشور با هماهنگی وزارت صمت منعقد شده است .

امامی گفت : متاسفانه جو سازی ها و قاچاق پوشاک سبب شده تا حتی پوشاکی که تولید داخل است با ترفند و برچسب برند خارجی عرضه شود و این وضعیت پوشش و تهیه لباس در کشور را به صورت خطرناک و فاجعه باری به انحطاط کشانده است.

وی چرخه اقتصادی بازار لباس کشور را چند صد هزار میلیاردی تومانی توصیف کرد و افزود که همین چرخه سنگین اقتصادی به صورت سیستماتیک بازار پوشاک را رانتی و آثار سوء فرهنگی پوشش های غیر متعارف را تحمیل و جامعه را بشدت دچار چالش کرده است.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور یکی از ضعف های صنعت پوشاک داخلی را نبود نظام سایزبندی با هدف استانداردسازی در کشور دانست و گفت : با تدوین و اجرای نظام سایز بندی که هم اکنون در شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد توجه قرار دارد ، تحولی در عرصه پوشش اسلامی به وجود می آید.

وی از ابلاغ دستورالعمل پوشاک بانوان از طراحی گرفته تا تولید، توزیع و ویترین چینی خبر داد و افزود : اکنون یک قانون مشخص و واحد وجود دارد که طبق آن مانتوهایی که قد آنها تا بالای زانو باشد ممنوع است و جلوی مانتوها باید روی هم بیاید و دکمه داشته باشد.

امامی با اعلام این که برنامه شورای فرهنگ عمومی ساماندهی جامع عرصه های تغییرات فرهنگی است ، گفت : پهنه هایی چون لباس، حجاب، اسباب بازی، زبان و هویت در این ساماندهی مدنظر است.

وی اثرگذاری در حل مشکلات بد پوششی و بی حجابی را به مراتب بیشتر از برخورد دانست و گفت: دولت مردمی سیزدهم نیز به این رویکرد شورای فرهنگ عمومی کشور قایل است ، البته برخورد انتظامی با فوق ناهنجاری اجتماعی به خصوص در مقوله عفاف و حجاب که برهنگی را ترویج می کنند، ضروری تین و انجام نیز می شود.

امامی تذکر مردم به مردم و جامعه به جامعه را راهبرد مهم و اساسی برای رسیدن به اهداف فرهنگ عفاف و حجاب ایرانی و اسلامی دانست و گفت : تعیین رنگ سبز به عنوان رنگ سال جاری نیز از برنامه های شورای فرهنگ عمومی است که با استقبال مواجه شده است.

وی به اهمیت برگزاری جشنواره های فرهنگی و هنری ، عفاف و حجاب و مد و لباس در کشور اشاره کرد و افزود : جشنواره های فرهنگی می توانند الگویی از پوشش ایرانی اسلامی را ترویج کنند.

در همین رابطه فارس نوشت: با نگاهی به فروشگاه‌های لباس در تهران، این موضوع به خوبی مشاهده می‌شود که اولاً بیش از ۸۰ درصد مانتوهای زنانه پوشش بسیار نامناسبی را ایجاد می‌کنند و تهیه یک لباس قابل قبول با پوشش خوب و ظاهری زیبا در پایتخت ایران اسلامی کار بسیار دشواری است.

در این زمینه یکی از کاربران فارس می‌گوید: لباس‌ها تو تمام فروشگاه‌ها تو بازار و و غیره مناسب نیست. من یک لباس پوشیده و خوب باقیمت مناسب پیدا نکردم. تهشم کلی پول دادم اونطور که می‌خواستم برام دوختن. وقتی لباس‌های مناسب تو فروشگاه‌ها و پاساژها باشه خب می‌خریم، دیگه منتها خیلی کمه و خیلیم گرونه.

 

 

دیگر رسانه ها

  • ناشناس

    در همه ی زمینه کارشناس هستین

  • ناشناس

    ای ول تنها دستوری که تا این لحظه درست ب وده همینه مانتو های کوتاه و جلو باز رو ج مع کنید 👏👏٪

  • بازتشسته

    باسلام امامی عزیز تمام مشکلات حل شده فقط مانده بود مانتو خانمها که با این دستور انهم حل شد مرد حسابی مردم به نون شبشان محتاج اند

ارسال نظر