ویدیوی زیبایی خیره کننده غروب خورشید در مریخ | ببینید

در این ویدئو تصاویری از غروب خورشید به روی مریخ را مشاهده می کنید که بسیار رنگ خیره کننده ای دارد و زیبایی آن قابل تحسین است.

ویدیوی زیبایی خیره کننده غروب خورشید در مریخ | ببینید

جو مریخ هم از نظر ترکیب و هم از نظر چگالی با جو زمین بسیار متفاوت است. جو مریخ بسیار ضعیف است و فشار آن معادل حدود ۱ درصد فشار زمین است. برای تجربه چنین فشار کم روی زمین، باید در ارتفاع بیش از ۳۰ کیلومتری باشید. همچنین جو مریخ نیتروژن و اکسیژن ندارد.

جو مریخ از دی‌اکسید کربن تشکیل شده و دارای غبار زیادی است. این گرد و غبار ریز تمایل به پراکنده کردن طول موج نور قرمز دارد، به طوری که آسمان مایل به قرمز به نظر می‌رسد و به نور آبی اجازه عبور می‌دهد. روی زمین برعکس است. نور آبی از مولکول‌های هوا منعکس می‌شود و رنگ مشخصی به آسمان ما می‌دهد و در غروب و طلوع خورشید، طول موج‌های بلندتر غالب هستند.

هنگامی که خورشید را در افق و پایین می‌بینیم، نور راه طولانی‌تری را باید در جو طی کند، بنابراین بیشتر نور پراکنده می‌شود. آنچه باقی می‌ماند، رنگی است که می‌بینیم. در زمین، ما پالت قرمز گسترده‌تری داریم که در واقع با خاکستر آتشفشان‌ها و گرد و غبار ناشی از آتش‌سوزی تقویت می‌شود. در مریخ، ما فقط رنگ آبی سرد هنگام غروب می‌بینیم، چرا که طول موج قرمزی که در روز می‌بینیم، هنگام غروب فیلتر می‌شود.

دیگر رسانه ها

کدخبر: 126116

ارسال نظر