چهارشنبه سوری امسال دقیقا کدام شب است!

تاریخ چهارشنبه سوری امسال برای عید 1403 در تاریخ 23 اسفند 1402 است.

چهارشنبه سوری امسال دقیقا کدام شب است!

تاریخ چهارشنبه سوری امسال برای عید ۱۴۰۳ در تاریخ ۲۳ اسفند ۱۴۰۲ است.

ه گزارش عرشه آنلاین، چهارشنبه سوری، جشنی پر از شور و لذت و شادمانی است که در شب آخرین چهارشنبه سال برگزار می‌شود و مقدمه‌ای برای استقبال از سال نو به حساب می‌آید.تاریخ چهارشنبه سوری امسال ۱۴۰۲  در آخرین سه شنبه سال ۱۴۰۲ بعد از غروب آفتاب برگزار میشود که امسال در تقویم شمسی برابر روز سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۲ که مراسم شب چهارشنبه سوری با آداب و رسوم خاص در ایران و کشورهای فارسی زبان برگزار میشود.

چهارشنبه سوری، جشنی پر از شور و لذت و شادمانی است که در شب آخرین چهارشنبه سال برگزار می‌شود و مقدمه‌ای برای استقبال از سال نو به حساب می‌آید.چهارشنبه سوری، یکی از جشن‌های سنتی ایرانی است که در غروب آخرین سه‌شنبه سال خورشیدی و پیش از فرارسیدن نوروز برگزار می‌شود و شامل رسوم مختلفی از آتش‌افروزی و آتش‌بازی تا خوردن آجیل مشکل‌گشا، دورهمی‌های خانوادگی، قاشق‌زنی و… می‌شود که برخی از این آداب‌ورسوم به فراموشی سپرده شده‌اند.

آخرین شب چهارشنبه ۱۴۰۲ مصادف است با شبی که فردایش اول فروردین نوروز ۱۴۰۳ است. همین موضوع باعث شده تا در میان مردم ودر شبکه‌های اجتماعی نظرات مختلفی داشته باشند.

به گزارش رکنا، هر ساله جشن چهارشنبه سوری در سه شنبه شب که فردای آن چهارشنبه است برگزار می‌شود، اما امسال فردای آخرین چهارشنبه سال اول فروردین و نوروز ۱۴۰۳ است. بنا به این گزارش در سالیان گذشته هم مواردی مانند امسال وجود داشته و قاطبه مردم جشن چهارشنبه آخر سال را یک هفته زودتر برگزار کردند.

ولی به نظر می‌آید با مصادف شدن این روز با نوروز بهتر است آخرین چهارشنبه یک هفته قبل در تاریخ ۲۳ اسفند ماه ۱۴۰۲ برگزار شود تا مردم برای برگزاری جشن چهارشنبه آخر با توجه به حوادثی که گا‌ها با این روزهمراه است مشکلی نداشته باشند و فرصت کافی برای آماده شدن در ورود به سال جدید را داشته باشند.

تاریخ دقیق چهارشنبه سوری سال ۱۴۰۲ :

تاریخ دقیق چهارشنبه سوری ۱۴۰۲ در تقویم شمسی برابر است با :۱۴۰۲/۱۲/۲۹ -سه شنبه – ۲۹ اسفند ۱۴۰۲

تاریخ دقیق چهارشنبه سوری ۱۴۰۲ در تقویم قمری برابر است با :۱۴۴۵/۰۹/۰۸ -الثلاثاء – ۰۸ رمضان ۱۴۴۵

تاریخ دقیق چهارشنبه سوری ۱۴۰۲ در تقویم میلادی برابر است با :۲۰۲۴-۰۳-۱۹ -Tuesday – ۲۰۲۴ March 19

تاریخچه چهارشنبه‌ سوری

چهارشنبه‌ سوری از آداب و رسوم و سنت های قدیمی است که هنوز باقی ماندن است شعر خواندن و برپا کردن آتش و پریدن از فراز آن است. آن هنگام فردی که از روی آتش می‌پرد بلند می‌خواند: زردی من از تو، سرخی تو از من.

این آیین از آن جهت به غروب آخرین سه شنبه یا همان شب چهارشنبه موکول شده است که زرتشت، با رسیدگی حساب های گاه شماری به تنظیم و تدوین دقیق تقویم توفیق یافت و آن سالی بود که تحویل سال به سه شنبه ای مصادف شد که نیمه ی آن سه شنبه تا ظهر، جزئی از سال کهنه و نیمه ی بعد از ظهر جزو سال نو به حساب آمد؛ و چون آغاز هر روز را در نیمه ی شب همان روز می دانستند، بنابراین فردای آن سه شنبه را “نوروز” شناختند و شب را جشن گرفتند و آتش افروختند و از آن پس آن شب را “چهارشنبه سوری” قرار دادند.

یا در بیانی دیگر، در ایران باستان، روز چهارشنبه ی آخر سال نحوست داشته است و برای رفع این نحوست، آتش را که مظهر فروغ ایزدی بوده است، روشن می کردند و از روی آن می پریدند. از دیگر رسوم رایج در شب چهارشنبه سوری می توان اسپند دود کردن، آجیل خوردن، فال گرفتن، فال گوش ایستادن یعنی در کوی و گذر به حرف عابران گوش دادن، قاشق زنی که به طور معمول زنان روی خود را می پوشانند و با قاشق، یا کلید به خانه ها در می زنند و در مقابل نبز صاحب خانه شیرینی، میوه، سوپ، آجیل، پسته، مغز بادام، فندق، انجیر، کشمش و یا پول در ظرف آن ها می گذاشت و… رانام برد. جالب است بدانید این باورها و رسم ها هنوز به کلی فراموش نشده اند

نام جدید شب یلدا و چهارشنبه سوری در تقویم ۱۴۰۳

اسم چهارشنبه سوری را تغییر دادند: “روز تکریم همسایگان

دیگر رسانه ها

کدخبر: 121892

ارسال نظر