پیش بینی کرباسچی؛ یکی از این دو نفر جانشین رئیسی است، کنایه های تند به قالیباف

قالیباف سه بار کاندیدای ریاست جمهوری شده و الان هم رئیس مجلس است، من نمی فهمم او به دنبال چه چیزی است.

پیش بینی کرباسچی؛ یکی از این دو نفر جانشین رئیسی است، کنایه های تند به قالیباف

غلامحسین کرباسچی، فعال سیاسی اصلاح طلب می گوید: در دولت پنج وزیر و معاونی که پهلوی هم نشسته اند به این اندازه همدیگر را قبول ندارند که بگویند حداقل یکی از ما نامزد ریاست جمهوری شود؟ این یعنی چه که اینها می خواهند با هم رقابت کنند؟ مگر آنها با هم همفکر نیستند؟

غلامحسین کرباسچی، عضو حزب کارگزاران سازندگی است. او  تاکید می کند؛«۵ مقام دولتی آنقدر همدیگر را قبول نداشتند که حداقل یکی از آنها نامزد شود؟ یا رئیس مجلس با نایب خود ثبت نام کرده است، یعنی معاون مجلس آقای قالیباف را قبول ندارد که بگوید من به او رای می دهم؟ از آن خنده دار تر اینکه دو تا برادر با هم آمده اند، این یعنی چه؟»

وی با انتقاد از کاندیداتوری قالیباف این را هم می گوید که «پیش بینی من این است با توجه به اینکه شورای نگهبان گفته از همه جناح ها در انتخابات خواهیم داشت خروجی این انتخابات یا آقای لاریجانی می شود یا آقای قالیباف که هر دو برای حاکمیت قابل قبول است»

دبیرکل پیشین حزب کارگزاران حضور زنان را سمبلیک می داند و تاکید دارد؛« مردم که نمی آیند به ریش و قیافه کاندیدا رای دهند، مردم می گویند برنامه تان چیست و چکار می خواهید بکنید؟»

کرباسچی در  گفتگو با خبرانلاین درباره حضور کاندیداهای اصلاح طلب در انتخابات، ردصلاحیت احمدی نژاد و حضور همفکرانش در انتخابات، اشکالات قانون انتخابات و ...نیز اظهارنظر کرده است که خلاصه آنرا می خوانید 

 از نظر مردم معنایی ندارد که یک نفر چندین بار کاندید شود.

نمی فهمم قالیباف به دنبال چیست، آنهم وقتی به تازگی رئیس مجلس شده است

مثلا آقای قالیباف یک هفته بعد از کسب ریاست مجلس کاندیدای ریاست جمهوری شد و ...

قالیباف سه بار کاندیدای ریاست جمهوری شده و الان هم رئیس مجلس است، من نمی فهمم او به دنبال چه چیزی است. کسی که به تازگی با این همه فشار و تبلیغات توانسته رئیس مجلس شود بعد یک مرتبه بیاید برای ریاست جمهوری! لابد پیش خودشان فکر می کنند که از مجلس استعفا نداده و الان هم سنگ مفت گنجشک مفت است و اگر رئیس جمهور شد که شد اگر هم نشد که بر می گردد مجلس. از نظر افکار عمومی اینکار خیلی جالب نیست.

از طرف دیگر آمار نشان می دهد که ۲۸۷ نفر به وزارت کشور مراجعه کرده اند و ۸۰ مقام ثبت نام کرده اند و ...

البته در دوره های قبل این تعداد خیلی بیشتر بود.

در دوره های قبل یک مشت درِ دیوانه می آمدند، مثلا یکی با شال و کلاه درویشی آمده بود و یا یکی کشکول به دست می گرفت، یکی پرچم دستش بود، اینها را می گویم درِدیوانه و قصد جسارت به رجُل سیاسی را ندارم، آنها می دیدند درب وزارت کشور باز است می آمدند داخل ببینند چه خبر است، دوربین ها به سراغ آنها می آمدند، عکس می گرفتند و خوششان می آمد.

ولی الان ۸۰ مقام آمده اند، یعنی اینها یا نماینده مجلس، نایب رئیس مجلس، رئیس مجلس یا وزیر و معاون رئیس جمهور یا سیاستمدار هستند، یعنی در دولت پنج وزیر و معاونی که پهلوی هم نشسته اند به این اندازه همدیگر را قبول ندارند که بگویند حداقل یکی از ما نامزد ریاست جمهوری شود؟ این یعنی چه که اینها می خواهند با هم رقابت کنند؟ مگر آنها با هم همفکر نیستند؟

در مجلس هم همینطور، ثبت نام نمایندگان به جای خود ولی رئیس مجلس با نایب خود ثبت نام کرده است، یعنی معاون مجلس آقای قالیباف را قبول ندارد که بگوید من به او رای می دهم؟ از آن خنده دار تر اینکه دو تا برادر با هم آمده اند، این یعنی چه؟

مگر انتخابات مسخره بازی است که یک نفر به نفع دیگری کنار برود که پُست بگیرد؟

انتخابات مسخره بازی نیست که آدم به نفع یکی دیگر کنار برود. یک وقت است که شما یک جبهه بندی سیاسی دارید ،یک گروهی که واقعا یک سری طرفدار دارند وارد انتخابات می شوند و بعد می آیند با یک گروه دیگر ائتلاف می کنند و یک دولت ائتلافی تشکیل می دهند و به نفع یکی کنار می روند، ولی اینکه به نفع هم کنار بروند و بگویند در دولت باید به من یک پُستی بدهید درست نیست.

الان همه تفسیرها همین است که همه آمده اند پُست بگیرند. آن یکی توئیت من این بود که انگار آدم احساس می کند که عده ای می آیند و می گویند این کاغذ رد و تائید هر دو به درد ما می خورد، اگر تایید شدیم هرجا خواستیم استخدام شویم رو می کنیم اگر رد شدیم و دولتی آمد روی کار که با دولت قبلی مخالف بود می گوییم آقا ببینید شورای نگهبان ما را رد کرده، اگر آدم خیل بدبین باشد می گوید اینها فکر این هستند که اگر خدای ناکرده این نظام از بین رفت بیایند بگویند این نظام ما را هم ردصلاحیت کرد.

مردم به ریش و قیافه کاندیدا رأی نمی دهند

اینجا با این شرایط بهتر است بیایند یک جریمه ای بگذارند و بگویند هر کس که کاندیدا شد اگر کمتر از ۲ درصد رای آورد باید هزینه آن بخش انتخابات را پرداخت کند، اینکه سنگ مفت گنجشک باشد درست نیست.

تاکنون چندین بار مجلس و شورای نگهبان قانون انتخابات را عوض کرده اند و آخرش این شده است. ببینید چه سردرگمی پیش آمده و اصلا کسی نمی تواند تفسیر کند که در این انتخابات به چه کسی و بر اساس کدام معیار رأی دهد، آیا اصول گراها آمده اند؟ تندروها آمده اند؟ کندروها آمده اند؟ اصلاح طلبان آمده اند؟ تازه هر کدام می خواهند در این شرایط چکار کنند؟ برنامه شان چیست؟ مردم که نمی آیند به ریش و قیافه کاندیدا رای دهند، مردم می گویند برنامه تان چیست و چکار می خواهید بکنید؟

اگر اصلاح طلبان بدون سیگنال مثبت شورای نگهبان آمده اند، اشتباه کرده اند

 اگر واقعا سیگنالی داده نشده باشد و آمده باشند منطقی ندارد. مگر اینکه بگویند ما مثل دفعه قبل اشتباه کرده ایم، چون به هر حال ما باید در صحنه باشیم و باید رأی مان معلوم شود. من آن دفعه هم گفتم اگر کسی می خواهد انتخابات را تحریم کند باید سینه اش را سپر کند و به مردم بگوید مردم ما به عنوان اصلاح طلب نمی خواهیم رأی بدهیم و شماها هم نروید رأی بدهید. اگر اینکار را نکند آنوقت آن ضد انقلاب های خارج نشین می آیند و می گویند تمام اینهایی که در کشور رأی ندادند طرفدار پهلوی و ...بودند و این خیلی بدتر است.

اگر رسما به مردم بگویند شما اگر طرفدار ما هستید در انتخابات شرکت نکنید خیلی بهتر از این است که بگویند کاندیدا نداریم و نه جرات تحریم کردن داشته باشند و نه جرات تحریم نکردن. اگر سیگنالی نگرفته باشند و به میدان آمده باشند اشتباه کرده اند.

کاندیداتوری زنان سمبلیک است و تایید صلاحیت نمی شوند

قاعدتا احمدی نژاد و همفکران او نباید تایید صلاحیت شوند

من نمی توانم کار شورای نگهبان را پیش بینی کنم ولی علی القاعده نباید تایید صلاحیت شود، قبلا هم این اتفاق افتاده است. من فکر می کنم شورای نگهبان وقتی کسی مثل آقای هاشمی را رد صلاحیت می کند بعید می دانم کس دیگری را که حتی دو دوره هم رئیس جمهور بوده تائید کنند.

یعنی نباید کسی توقع داشته باشد که بیشتر از دو دور نوبت ریاست جمهوری داشته باشد، ۸۵ میلیون جمعیت داریم و هر کسی دو دور رئیس جمهور شود دیگر نوبت به کس دیگری نمی رسد.

اینها باید آن تصمیم گیران و حاکمیت را یا خواب فرض کنند یا خیلی پرت. اگر خود ایشان را رد کنند قاعدتا باید همفکران او را نیز ردصلاحیت کنند. البته وزن افراد هم خیلی مهم است، شورای نگهبان ۵ تا ۶ نفر را معرفی خواهد کرد.

مناظرات که در سبک و سیاقی نیست که مردم چیزی دست شان بیاید که این رئیس جمهور چه برنامه ای را قراراست اجرا کند. یکی علیه دیگری می گوید و دیگری پرونده شخص دیگر را رو می کند. اینها به درد مردم نمی خورد و مردم می دانند همه اینها بالاخره یک مسائلی با هم دارند و ممکن است علیه یکدیگر صحبت کنند.

منتهی مردم خوششان می آید که برخی مسئولینی که از آنها دلخوری دارند را ببینند که به جان هم افتاده اند، لذا از این چیزی در نمی آید.

پیش بینی من این است با توجه به اینکه شورای نگهبان گفته از همه جناح ها در انتخابات خواهیم داشت خروجی این انتخابات یا آقای لاریجانی می شود یا آقای قالیباف که هر دو برای حاکمیت قابل قبول است، چرا که بقیه رأی چندانی ندارند. مگر تحرکی در آرای خاکستری ایجاد شود که من چنین زمینه ای را فعلا نمی بینم.

 

دیگر رسانه ها

کدخبر: 140798

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها

      ارسال نظر