مذاکرات جدید ایران و آمریکا در عمان

دو منبع آگاه به آکسیوس گفتند که دو مقام ارشد دولت بایدن این هفته با مقامات ایرانی در عمان درباره چگونگی جلوگیری از تشدید حملات منطقه ای گفتگو کردند

مذاکرات جدید ایران و آمریکا در عمان

دو منبع آگاه به آکسیوس گفتند که دو مقام ارشد دولت بایدن این هفته با مقامات ایرانی در عمان درباره چگونگی جلوگیری از تشدید حملات منطقه ای گفتگو کردند

مذاکرات با حضور برت مک گورک، مشاور ارشد رئیس جمهور بایدن در امور خاورمیانه و آبرام پیلی، نماینده موقت ایالات متحده در امور ایران برگزار شد.

این اولین دور گفتگوها بین ایالات متحده و ایران از ژانویه بود که مذاکرات مشابهی در عمان انجام داده بودند. این منابع گفتند که مک گورک و پیلی روز سه شنبه وارد عمان شدند و با میانجی های عمانی دیدار کردند.

 مشخص نیست چه کسی نماینده ایران در این مذاکرات بود. این منابع گفتند که گفت وگوها بر شفاف سازی پیامدهای اقدامات ایران و گروه های نیابتی آن در منطقه و بحث درباره نگرانی های آمریکا در مورد وضعیت برنامه هسته ای ایران متمرکز بود

 

 

ادعای آکسیوس مبنی بر مذاکرات غیر مستقیم ایران و آمریکا

دو منبع آگاه در گفتگو با خبرنگار آکسیوس مدعی شدند که دو مقام ارشد دولت بایدن هفته گذشته با مقامات ایرانی در عمان درباره چگونگی جلوگیری از تشدید تنش‌های منطقه‌ای به طور غیرمستقیم گفتگو کردند.

 

، یک رسانه غربی مدعی برگزاری مذاکرات غیرمستقیم میان آمریکا و ایران در هفته گذشته برای اجتناب از تنش‌های بیش‌تر شد.

دو منبع آگاه در گفتگو با باراک راوید، خبرنگار آکسیوس مدعی شدند که دو مقام ارشد دولت بایدن هفته گذشته با مقامات ایرانی در عمان درباره چگونگی جلوگیری از تشدید تنش‌های منطقه‌ای به طور غیرمستقیم گفتگو کردند.

این گزارش مدعیست این مذاکرات که با حضور برت مک گورک، مشاور ارشد بایدن در امور خاورمیانه و آبرام پیلی، نماینده موقت ایالات متحده در امور ایران انجام شده، اولین دور مذاکرات [غیرمستقیم]بین ایالات متحده و ایران پس از مذاکرات مشابه ماه ژانویه در عمان بوده است.

این گفتگو‌ها تنها یک ماه پس از حمله موشکی بی‌سابقه ایران به اسرائیل در ۱۳ آوریل انجام شد. شدت تنش‌های اخیر خاورمیانه را در بر لبه یک جنگ منطقه‌ای قرار داده است.

این منابع به راوید گفته‌اند که مک گورک و پیلی روز سه‌شنبه وارد عمان شدند و با میانجی‌های عمانی دیدار کردند. هنوز مشخص نیست چه کسی به نمایندگی از ایران در این مذاکرات شرکت داشته است.

این منابع گفتند که گفتگو‌ها بر سر پیامد‌های اقدامات ایران و گروه‌های متحدش در منطقه و بحث درباره نگرانی‌های آمریکا در مورد وضعیت برنامه هسته‌ای ایران متمرکز بود.

چندین مقام ایرانی در هفته‌های اخیر به احتمال تغییر دکترین هسته‌ای کشور اشاره کردند.

کاخ سفید و وزارت امور خارجه آمریکا تاکنون از اظهار نظر درباره مذاکرات در عمان خودداری کردند.

دیگر رسانه ها

کدخبر: 137968

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها

      ارسال نظر