ابراهیم رئیسی جانشین احمد جنتی در ریاست خبرگان رهبری

اکنون با خروج ایت الله جنتی از مجلس خبرگان ، مهمترین چهره برای ریاست این مجلس ابراهیم رئیسی است .هرچند چهره هایی همچون آیت الله موحدی کرمانی ، ایت الله علم الهدی و علیرضا اعرافی گزینه هایی مطرح برای ریاست مجلس خبرگان هستند اما به نظر می رسد شانس ابراهیم رئیسی بیش از سایرین باشد

ابراهیم رئیسی جانشین احمد جنتی در ریاست خبرگان رهبری

عرشه آنلاین : ابراهیم رئیسی جدی ترین چهره برای جانشینی آیت الله احمد جنتی در خبرگان رهبری است آیا ابراهیم رئیسی ، رئیس مجلس خبرگان رهبری می شود .

به گزارش عرشه آنلاین ابراهیم رئیسی که اکنون نایب رئیس مجلس خبرگان رهبری است ، مورد توجه بسیاری از نمایندگان خبرگان برای ریاست این مجلس مهم است.

خبرگان رهبری هر 8 سال یکبار انتخاب می شوند 

آخرین اجلاسیه دوره کنونی (دوره پنجم) امروز به ریاست آیت الله احمد جنتی برگزار شد. این اخرین حضور احمد جنتی در خبرگان رهبری است. احمد جنتی نامزد این دور از انتخابات نشد 

دورهٔ پنجم مجلس خبرگان رهبری یا خبرگان پنجم روز ۴ خرداد ۱۳۹۵ آغاز به کار کرد. دوره‌های خبرگان ۸ ساله است. انتخابات این دوره مجلس خبرگان در ۷ اسفند ۱۳۹۴ همراه با انتخابات دوره دهم مجلس شورای اسلامی برگزار شد. این دوره ۸۸ نماینده داشت.

احمد جنتی در پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری در رقابت با سید محمود هاشمی شاهرودی و ابراهیم امینی با ۵۱ رای رئیس مجلس خبرگان شد.

پنجمین دوره مجلس خبرگان در تاریخ ۴ خرداد ۹۵ با ۸۸ نماینده آغاز به کار کرد. در این دوره، «آیت‌الله احمد جنتی» در رقابت با حضرات آیات «هاشمی شاهرودی» و «امینی» با ۵۱ رأی به ریاست رسید.

یکی از مهم‌ترین وقایع در انتخابات پنجم خبرگان، رای‌نیاوردن حضرات آیات علامه مصباح یزدی و محمد یزدی از حوزه تهران بود.

ابراهیم رئیسی، رئیس دولت سیزدهم هم که تصور می شد به سیاق دیگر روسای جمهور از تهران کاندیدا شود، خراسان جنوبی را حوزه انتخابیه خود برای کاندیداتوری اعلام کرد.

اکنون با خروج ایت الله جنتی از مجلس خبرگان ، مهمترین چهره برای ریاست این مجلس ابراهیم رئیسی است .هرچند چهره هایی همچون آیت الله موحدی کرمانی ، ایت الله علم الهدی و علیرضا اعرافی گزینه هایی مطرح برای ریاست مجلس خبرگان هستند اما به نظر می رسد شانس ابراهیم رئیسی بیش از سایرین باشد 

براساس  روال گذشته رئیس جدید خبرگان ، خرداد ماه انتخاب می شود 

ابراهیم رئیسی

جلسه پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری برای تعیین رییس و هیات رییسه دائم غیرعلنی شد و آیت الله جنتی با 51 رای رئیس مجلس خبرگان شد.

آیت الله جنتی چهارم خرداد 1395 به عنوان رئیس خبرگان پنجم انتخاب شد .او از رقبایش(مرحوم شاهرودی و مرحوم  امینی) با 51 رای از مجموع 88 عضو این مجلس پیشی گرفت

احمد جنتی

پیش از این آیت الله علی مشکینی، آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی، آیت الله محمدرضا مهدوی کنی و آیت الله محمد یزدی ریاست مجلس خبرگان رهبری را برعهده داشتند.

 

 

 

 

 

دیگر رسانه ها

کدخبر: 128997

ارسال نظر