۱۰ گونه جانوری که امسال منقرض می‌شوند

طبیعت و زمین، نیازمند همه حیوانات زنده در آن است تا حیات خود را حفظ کند. به همین علت حضور و زنده ماندن آن‌ها ضروری و دارای اهمیت است.

۱۰ گونه جانوری که امسال منقرض می‌شوند

طبیعت و زمین، نیازمند همه حیوانات زنده در آن است تا حیات خود را حفظ کند. به همین علت حضور و زنده ماندن آن‌ها ضروری و دارای اهمیت است.

به گزارش عرشه آنلاین؛ امروزه تقریباً ۸.۷ میلیون گونه گیاهی و جانوری در اطراف ما وجود دارند، اما تنها حدود ۱.۲ میلیون از آن‌ها شناسایی شده‌اند. یعنی میلیون‌ها موجود زنده همچنان برای ما ناشناخته هستند.

چندین گونه جانوری به دلیل عوامل انسانی و طبیعی در خطر انقراض هستند. بر اساس گزارش نشنال جئوگرافیک، انقراض به ناپدید شدن کامل یک گونه از روی زمین اشاره دارد و در حالی که هر سال گونه‌هایی منقرض می‌شوند، سرعت این روند در طول تاریخ بسیار کند بوده است.

تنها در رویداد‌های مهمی مانند برخورد سیارک‌ها و فوران‌های آتشفشانی استثنا‌هایی وجود داشته که گزارش شده باعث انقراض گسترده جانوران در دوره‌های زمانی نسبتاً کوتاه شده‌اند. تصور می‌شود که یکی از ۵ رویداد بزرگ انقراض جمعی، دایناسور‌ها را برای همیشه از بین برده است.

اما انسان‌ها هم تأثیری مخرب زیادی داشته‌اند. در ادامه فهرستی از ۱۰ گونه در خطر انقراض در سال ۲۰۲۴ ذکر شده که ممکن است به سرنوشتی مشابه جانورانی که قبلاً منقرض شده‌اند، دچار شوند.

۱. کرگدن «جوان»

انقراض حیوانات

کمتر از ۷۰ عدد از این نوع کرگدن‌ها روی زمین باقی مانده‌اند. امروزه خطر انقراض بالایی کرگدن جوان را تهدید می‌کند. این کرگدن‌ها معمولاً در پارک ملی Ujung Kulon در اندونزی یافت می‌شوند و بقای آن‌ها به دلیل تخریب زیستگاهشان و همچنین احتمال ابتلا به بیماری در خطر است.

 

۲. واکیتا

انقراض حیوانات

واکیتا، یک نوع ماهی کمیاب با جمعیت تخمینی کمتر از ۱۰ عدد است. خطر انقراض این گونه ناشی از فعالیت‌های انسانی است. زیرا واکیتا‌ها اغلب در تور‌های آبششی غیرقانونی گرفته می‌شوند که برای ماهی در حال انقراض دیگری به نام توتوآبا طراحی شده که کیسه شنای آن در بازار سیاه ارزش زیادی دارد.

 

۳. اورانگوتان سوماترایی

انقراض حیوانات

یک گونه دیگر از حیواناتی که حیاتش به دلیل فعالیت‌های انسانی در معرض خطر بوده، اورانگوتان سوماترایی است. جمعیت این اورانگوتان‌ها به دلیل قطع غیرقانونی درختان، ایجاد مزارع نخل روغنی و تجاوز انسان‌ها به قلمروی زندگی آن‌ها در معرض تهدید جدی قرار دارد.

 

۴. لاک پشت پوزه عقابی

انقراض حیوانات

لاک پشت‌های پوزه عقابی نقش مهمی در اکوسیستم‌های دریایی دارند. آن‌ها به حفظ صخره‌های مرجانی کمک می‌کنند، طعمه‌هایی مانند اسفنج‌ها را از سطح صخره‌ها حذف کرده و امکان دسترسی بهتری را برای تغذیه ماهی‌های صخره مرجانی فراهم می‌کنند.

اما این لاک پشت‌ها به دلیل تجارت غیرقانونی پوسته‌هایشان که اغلب برای ساخت جواهرات و زیورآلات استفاده می‌شود، در خطر انقراض هستند.

 

۵. گوریل جلگه‌ای غربی

انقراض حیوانات

این گوریل‌ها که معمولاً در آنگولا یافت می‌شوند، به دلیل شکار غیرقانونی، بیماری (به ویژه ابولا) و از دست دادن زیستگاه خود در معرض خطر انقراض هستند. جمعیت گوریل‌های جلگه‌ای غربی به سرعت کاهش یافته و در حالی که تلاش‌های حفاظتی در حال انجام است، راه بهبود این شرایط طولانی به نظر می‌رسد.

 

۶. پلنگ آمور

انقراض حیوانات

کمتر از ۱۰۰ عدد پلنگ آمور روی زمین باقی مانده است. این گونه به شدت در معرض خطر انقراض قرار دارد. این خطر بیشتر به دلیل عوامل ناشی از فعالیت‌های انسانی است. زیرا پلنگ‌های آمور به دلیل پوست زیبای خود شکار می‌شوند و زیستگاه آن‌ها به دلیل قطع درختان و جاده‌سازی از بین رفته است.

 

۷. فیل سوماترا

انقراض حیوانات

قطع غیرقانونی درختان، ایجاد مزارع نخل روغنی و تعارض انسان و حیات وحش باعث شده که فیل‌های سوماترا در معرض خطر انقراض باشند. جمعیت این فیل‌ها در طول ۷۵ سال گذشته حدود ۸۰ درصد کاهش یافته است.

 

۸. سائولا

انقراض حیوانات

سائولا که با نام «تک شاخ آسیایی» شناخته می‌شود، یکی از کمیاب‌ترین پستانداران جهان است. آمار دقیقی از جمعیت این گونه جانوری در دسترس نیست، اما اعتقاد بر این است که تنها چند ده عدد از این گونه باقی مانده است. به همین دلیل، تلاش‌های حفاظتی برای جلوگیری از انقراض سائولا‌ها بسیار چالش‌برانگیز است.

 

۹. ببر مالایی

انقراض حیوانات

بقای ببر مالایی به دلیل فعالیت‌های انسانی، از جمله شکار غیرقانونی برای فروش پوست، استخوان‌ها و سایر اعضای بدن این ببر که در طب سنتی استفاده می‌شود، در معرض خطر است. کمبود طعمه و از دست دادن زیستگاه، ببرهای مالایی را در معرض خطر انقراض قرار داده‌اند.

 

۱۰. ببر جنوب چین

ببر جنوب چین عملاً منقرض شده و تنها تعداد انگشت‌شماری از این نوع ببر در اسارت هستند. این امر بیشتر به دلیل تخریب زیستگاه‌های طبیعی در منطقه و همچنین شکار غیرمجاز است. پروژه‌هایی برای احیای این گونه در حال انجام هستند، اما راه جلوگیری از انقراض کامل ببر جنوب چین نامشخص به نظر می‌رسد.

منبع: روزیاتو

دیگر رسانه ها

کدخبر: 125843

ارسال نظر