هشدار! هرگز شماره خود را به کسی ندهید

جلوگیری از وقوع جرم با سوءاستفاده از کد ملی، می‌تواند مهمترین دلیل باشد که افراد کد ملی خود را به دیگران ندهند چرا که با داشتن همان چند عدد می‌توان اطلاعات زیادی از فرد به دست آورد.

هشدار! هرگز شماره خود را به کسی ندهید

جلوگیری از وقوع جرم با سوءاستفاده از کد ملی، می‌تواند مهمترین دلیل باشد که افراد کد ملی خود را به دیگران ندهند  چرا که با داشتن همان چند عدد می‌توان اطلاعات زیادی از فرد به دست آورد.

به گزارش عرشه آنلاین؛ کارت ملی مهمترین مدرک هویتی در ایران است که اهمیت بسیار بالایی دارد. این کارت به شهروندان این امکان را می‌دهد تا هویت خود را ثابت کنند و از خدمات دولتی و سایر امور بهره‌مند شوند. به لحاظ امنیتی، حفظ و نگه‌داری از کارت ملی از اهمیت بالایی برخوردار است تا در برابر هرگونه سوء استفاده جلوگیری شود. کارت ملی حاوی اطلاعات حساسی مانند کد ملی، تاریخ تولد، نام و نام خانوادگی است و اگر این اطلاعات به دست فردی ناشناخته بیفتد، ممکن است از آن برای تخلفات مختلفی استفاده کند.

روش‌های کلاهبرداری با کدملی:

 

سوءاستفاده از هویت: اگر کد ملی شما به دست شخص دیگری بیفتد، ممکن است از هویت شما برای فعالیت‌های جنایی استفاده کنند و باعث آسیب رساندن شوند و مشکلات بسیار جدی به وجود بیاورند.

سوءاستفاده مالی: اگر کسی کد ملی شما را داشته باشد، ممکن است از آن برای سوءاستفاده مالی استفاده کند. این شامل باز کردن حساب‌های بانکی یا اعتبارات بدون اجازه شما، دریافت وام به نام شما و ایجاد بدهی‌های ناخواسته می‌شود.

سرقت هویت: کد ملی یکی از اطلاعات مهم در فرآیند سرقت هویت است. با داشتن این کد، فردی می‌تواند به نام شما تراکنش‌ها انجام دهد یا خدماتی را درخواست کند که برای شما ناخواسته و مخرب باشد.

تخلفات قانونی: اگر کسی کد ملی شما را به عنوان هویت خود استفاده کند و در ارتکاب تخلفات قانونی دست داشته باشد، ممکن است شما در پیگیری‌های قانونی به عنوان متهم یا شریک جرم معرفی شوید.

خسارت به اعتبار: اعطای کد ملی به دیگران ممکن است به اعتبار شما آسیب برساند، زیرا این اطلاعات در معاملات مختلف و فرآیندهای امنیتی استفاده می‌شود. اگر کد ملی شما در تراکنش‌های مشکوک یا نامتعارف دخالت داشته باشد، اعتبار شما ممکن است در معاملات آینده دچار مشکل شود.

حفظ حریم شخصی: حفظ حریم شخصی اطلاعات شما از اهمیت بسیاری برخوردار است. از این جهت افشای کد ملی به دیگران می‌تواند منجر به نقض حریم شخصی و امنیت شما شود.

مالیات: یکی از مشکلاتی که می تواند برای افراد در صورت درز اطلاعات شخصی آن‌ها ایجاد شود، مسائل مالیاتی است. این مورد را نیز می توان به عنوان یکی از خطرات و کلاهبرداری با شماره کارت ملی دانست. در این صورت خریدهای عمده یا خرد به نام شماره ملی و مشخصات شما انجام شده و شما را درگیر پرونده‌های مالیاتی می‌کنند.

بنابراین، بهترین راهکار این است که از ارائه کدملی خود به کسانی که نمی‌شناسید، سایت‌های نامعتبر و همچنین شرکت‌های غیرقانونی جلوگیری کنید.

منبع: اقتصاد آنلاین

دیگر رسانه ها

کدخبر: 122917

ارسال نظر