این ساختمان همیشه در خال رقصیدن است!

در اواخر قرن بیستم میلادی و پس از جنگ جهانی دوم به پیشنهاد واکلاو هاول آخرین رئیس جمهور چکسلواکی و اولین رئیس جمهور چک، پیشنهاد طراحی خانه‌ی رقصان مطرح شد.

این ساختمان همیشه در خال رقصیدن است!

در اواخر قرن بیستم میلادی و پس از جنگ جهانی دوم به پیشنهاد واکلاو هاول آخرین رئیس جمهور چکسلواکی و اولین رئیس جمهور چک، پیشنهاد طراحی خانه‌ی رقصان مطرح شد. اکنون این ساختمان به معماری شگفت‌انگیزی در دنیا تبدیل شده است.

به گزارش عرشه آنلاین، در گوشه‌وکنار دنیا خانه‌های زیادی را می‌توان دید که معماری خاص و منحصر به فرد آن‌ها هوش از سر هر آدمی می‌برند؛ اما یکی از عجیب‌ترین این ساختمان‌ها، ساختمان رقصان یا ساختمان مست است. ویکی گردی در این مقاله به معرفی یکی از زیباترین خانه‌های دنیا با معماری شگفت‌انگیزش به نام ساختمان رقصان پرداخته است، تا آخر این مطلب همراه ما بمانید تا با ساختمان رقصان آشنا شوید.

ساختمان رقصان (Dancing House)، که در شهر پراگ پایتخت جمهوری چک قرار دارد، یکی از برجسته‌ترین آثار معماری مدرن در این شهر و حتی در سطح جهان است. این ساختمان با طراحی منحصر به فرد و خلاقانه‌اش، جاذبه‌ای برای بازدیدکنندگان و علاقه‌مندان به هنر معماری است.

ساختمان رقصان

تاریخچه ساختمان رقصان

با پایان جنگ جهانی دوم از خانه‌های جمهوری چک تنها یک ویرانه باقی‌مانده بود. رئیس‌جمهور چک که اوضاع را بسیار اسف‌بار می‌دید تصمیم گرفت با یک ترفند ساده شور و نشاط را به زندگی مردم برگرداند. چاره او برای این کار به‌روز کردن معماری ساختمان‌ها بود. او از بسیاری از معماران مشهور دعوت کرد که ایده‌های ناب خود را برای وی بفرستند و در نهایت یک طرح عجیب با نام ساختمان رقصان انتخاب شد.

سرانجام در سال ۱۹۹۰ شرکت‌های بین‌المللی هلندی شروع به خریداری زمین برای ساخت بنا کردند. بسیاری از شرکت‌های هلندی با ایده ولادو مخالف بودند، چرا که عقیده داشتند این شهر نیاز به یک ساختمان مدرن دارد؛ بنابراین از فرانک گری خواستند تا با ولادو همکاری کند.

ولادو ایده طراحی این ساختمان را از یک زوج جوان رقصنده به نام جینجر و فرد گرفت و با فرانک بر روی طرح آن کار کرد. در نهایت این ساختمان که در منطقه‌ای تاریخی در حاشیه رودخانه ولتاوا ساخته شد. ساختمان رقصان از طراحی منحصربه‌فردی برخوردار است که با استفاده از خطوط منحنی و اشکال غیرمعمول ساخته شده است.

اکنون این ساختمان جزو ارزشمند‌ترین معماری‌ در جهان است. بسیاری از افراد با شنیدن نام ساختمان رقصان فکر می‌کنند که این نام برای یک ساختمان است؛ اما در واقع ساختمان رقصان از دو ساختمان مجزا تشکیل شده است.

ساختمان رقصان

بخش‌های مختلف ساختمان رقصان

ساختمان رقصان دارای دو بخش است. بخش اول که به‌صورت استوانه‌ای طراحی شده است و شبیه به یک زن با لباس رقص است، از طبقات مختلفی تشکیل شده است که از نظر ویترین و نمای خارجی آن تفاوت قابل مشاهده‌ای با ساختمان‌های دیگر دارد.

بخش دوم ساختمان که به‌صورت مستطیلی طراحی شده است و به‌عنوان بخش معماری معمولی کار می‌کند، با بخش استوانه‌ای از طریق یک پل ارتباط برقرار می‌کند.

ساختمان رقصان

ساختمان رقصان با ظاهر خاص و خلاقانه‌اش، توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند و به‌عنوان یک اثر هنری مدرن و شگفت‌انگیز شناخته می‌شود. این ساختمان نشانگر تلاش معماران برای شکل دادن به ایده‌های خلاقانه و هنری در محیط شهری است و جاذبه‌ای برای گردشگران و علاقه‌مندان به معماری شهر پراگ محسوب می‌شود.

ساختمان رقصان

نام دیگری که برای ساختمان رقصان در نظر گرفته‌اند، ساختمان مست است. نمای اعجاب‌انگیز این ساختمان دو زوج مست در حال رقص را به نمایش می‌گذارد که به شکل عجیبی چشم‌ها را به خود خیره می‌کنند.

منبع: ویکی

دیگر رسانه ها

کدخبر: 141415

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها

      ارسال نظر