اتفاق باورنکردنی برای پیرزن ۹۰ ساله در زلزله ژاپن

۵ روز بعد از زلزله ویرانگر در مرکز ژاپن، زنی با بیش از ۹۰ سال سن، زنده در میان آوار پیدا شده است.

اتفاق باورنکردنی برای پیرزن ۹۰ ساله در زلزله ژاپن

۵ روز بعد از زلزله ویرانگر در مرکز ژاپن، زنی با بیش از ۹۰ سال سن، زنده در میان آوار پیدا شده است.

به گزارش عرشه آنلاین، امدادگران این زن سالخورده را در میان آوار یک خانه دو طبقه در شهر «سوزو» پیدا کردند.

روز دوشنبه هفته گذشته زلزله‌ای به قدرت ۷.۶ در ساحل دریای ژاپن روی داد و شهرها را در شبه جزیره دورافتاده «نوتو» ویران کرد.

تاکنون مرگ ۱۲۶ نفر تایید شده و ۲۰۰ نفر هم مفقود هستند.

به نوشته روزنامه «یومیوری شیمبون»، بعد از آنکه معلوم شد دو زن زنده زیر آوار مانده‌اند، ۱۰۰ نیروی امداد و نجات به شهر سوزو اعزام شدند.

این روزنامه به نقل از پلیس محلی گزارش داد وقتی این زن سالخورده از زیر آوار خارج شد، می‌توانست ارتباط برقرار کند اما به نظر می رسید دچار سرمازدگی شده است.

بنابر گزارش‌ها، ماموران در همین مکان یک زن دیگر که بیش از ۴۰ سال داشت را نیز پیدا کردند که دچار ایست قلبی-ریوی شده بود.

به گزارش بی بی سی، ۷۲ ساعت نخست عملیات نجات بعد از حادثه یک دوره حیاتی قلمداد می‌شود، چون بعد از آن شانس زنده یافتن افراد به طور قابل توجهی کمتر می‌شود. این دو زن چند روز بعد از این بازه زمانی پیدا شدند.

به دلیل بسته بودن خیلی از جاده‌ها، نیروهای دفاعی ژاپن از بالگرد برای عملیات نجات و تحویل تدارکات به نواحی دورافتاده استفاده می‌کنند.

زلزله ژاپن

عکس از رویترز

همچنین بنابر گزارش شبکه تلویزیون «ان‌اچ‌کی» ژاپن، تلاش‌های امدادی در برخی نواحی زلزله‌زده به دلیل احتمال بارندگی امروز (یکشنبه) مختل خواهد شد و مقام‌ها هشدار می‌دهند حتی مقدار کمی باران می‌تواند باعث رانش زمین شود.

آنها همچنین هشدار دادند امروز انتظار ورود یک جبهه هوای سرد می‌رود که ممکن است باعث بارش برف در روز دوشنبه در نواحی کوهستانی بخش زلزله‌زده «ایشیکاوا» شود.

بیش از ۳۰ هزار نفر در پناهگاه‌های دولتی اسکان یافته‌اند.

تا روز گذشته (شنبه) حدود ۲۳ هزار و ۲۰۰ خانوار در ایشیکاوا برق نداشتند و آب بیش از ۶۶ هزار و ۴۰۰ خانه هم قطع بود.

«هیروشی هاسه»، فرماندار ایشیکاوا در جریان یک نشست مدیریت فاجعه گفت این بخش با شرایط بسیار حادی روبروست. او همچنین هشدار داد راه‌اندازی مجدد خدمات آب لوله‌کشی وقت زیادی می‌برد چون بسیاری از لوله‌ها ترک خورده است.

در همین حال، برق و آب بسیاری از بیمارستان‌ها و مراکز نگهداری از سالمندان و افراد ناتوان همچنان قطع است.

ژاپن یکی از زلزله‌خیزترین کشورهای جهان است و لرزش‌ها از سال ۲۰۲۰ در اطراف نوتو افزایش یافته به طوری که بیش از ۵۰۰ زمین لرزه کوچک و متوسط در سه سال اخیر در این ناحیه ثبت شده است.

منبع: ايسنا

دیگر رسانه ها

کدخبر: 121279

ارسال نظر