تعطیلات زمستانی در راه است / مدارس زمستان به‌جای تابستان یک ماه تعطیل می شود

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش از تعطیلات زمستانی مدارس خبر داد معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: چند سال گذشته تصمیماتی مبنی بر داشتن تعطیلات زمستانه مطرح بود، بر این اساس اگر برخی از استان‌ها سال تحصیلی را زودتر و از اول شهریور آغاز کنند، طبیعتاً می‌توانند در زمان سرما یا آلودگی هوا تعطیلات زمستانی داشته باشند.

تعطیلات زمستانی  در راه است / مدارس زمستان به‌جای تابستان یک ماه تعطیل می شود

 عرشه آنلاین:معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش از تعطیلات زمستانی مدارس خبر داد معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: چند سال گذشته تصمیماتی مبنی بر داشتن تعطیلات زمستانه مطرح بود، بر این اساس اگر برخی از استان‌ها سال تحصیلی را زودتر و از اول شهریور آغاز کنند، طبیعتاً می‌توانند در زمان سرما یا آلودگی هوا تعطیلات زمستانی داشته باشند.

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس چندی پیش گفت گفت: اگر با یک برنامه‌ریزی از پیش اعلام شده یک ماه از تعطیلات مدارس و فضای آموزشی در زمستان باشد و در مقابل آموزش را زودتر و در تابستان آغاز کنند، هم در بحث مصرف انرژی می‌تواند مفید واقع شود هم معضل آلودگی هوا و اینکه فرصت گردشگری زمستانه برای نیمه جنوبی کشور فراهم می‌شود.

به گزارش عرشه آنلاین ؛ یکی از پیشنهادهایی که چندین سال است درباره کاهش آلودگی هوا در اواخر پاییز و زمستان مطرح می‌شود، طرح تعطیلات زمستانی است؛ طرحی که هرچند وقت یکبار مطرح می‌شود و دوباره به سکوت می‌رود. گفته شده است ایده تعطیلات زمستانی و کاهش تعطیلات تابستانی مدارس نخستین بار در سال ۱۳۳۶ از سوی وزارت فرهنگ آن زمان مطرح شد اما چون مورد موافقت مسؤولان وقت آن زمان قرار نگرفت، مسکوت ماند.

در سال ۷۵ قرار شد ۱۰ روز در میانه زمستان تعطیل باشد؛ طبق این طرح، دانش‌آموزان ۱۵ روز زودتر و در میانه شهریور، سال تحصیلی را آغاز می‌کردند تا تعطیلات زمستانی، داشته باشند.وزیر وقت آموزش و پرورش، هدف از اجرای آن را امکان مسافرت‌های زمستانی خانواده‌ها و ایرانگردی در این فصل عنوان کرده بود که این طرح اتفاقا دو، سه سال اجرا شد اما بعد با تغییر نظام آموزشی عملا اجرا نشد.

رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری هم در سال ۹۳ نسبت به نبود تعطیلات زمستانی گلایه داشت. وی در این خصوص گفته بود: «با وجود اینکه ایران اقلیم های متنوعی دارد و بسیاری از شهرها در زمستان آب وهوای خوبی دارند اما هنوز زمستان برای بسیاری از مردم ایران فصل سفر نیست، چون فصل مدارس است» و همین شد که پیشنهاد طرح تعطیلات زمستانی را به دولت داد و در همان زمان مطرح شد که آموزش و پرورش خیلی باید طرح تعطیلات زمستانی موافق نیست و این طرح هم به نتیجه‌ای نرسید.

بعد از آن دوباره در دی سال ۹۵، رئیس وقت سازمان حفاظت محیط ‌زیست از پیشنهاد تغییر تعطیلات به وزارت آموزش‌ و پرورش خبر داد و عنوان شد که این طرح در دولت در دست بررسی است اما این طرح هم به سرنوشت طرح‌های قبلی پیوست.سپس در شهریور سال ۱۳۹۷ بود که دوباره طرح تعطیلات زمستانی توسط مسؤولان وقت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و سازمان حفاظت محیط زیست با هدف توسعه و رونق گردشگری در فصل زمستان و کاهش آلودگی هوا در کلان‌شهرها مطرح  شد و پیش‌بینی شد مدارس پنج روز تعطیل باشند که با احتساب دو پنجشنبه و دو جمعه این تعطیلات به ۹ روز می‌رسید.

در آذر همان سال سید محمد بطحایی وزیر وقت آموزش و پرورش درباره تعطیلات زمستانی گفت: « یک نظر این است که تعطیلات زمستانی نیاز به مصوبه مجلس دارد و نظر دیگر این است که توسط شوراهای آموزش و پروش استان بررسی شود؛ نگرانیم که ناهماهنگی‌هایی بین استان‌ها به وجود آید. برای همین گفته‌ام که امسال این موضوع منتفی است و برای امسال اتفاق نخواهد افتاد».طرح تعطیلات زمستانی که در آن زمان با سر و صدا و پُر شتاب مطرح شده بود، خیلی زود به سکوت رفت و خبری از آن نشد. 

 تعطیلی یک ماهه مدارس در زمستان

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: طبق مصوبه مجلس، آموزش و پرورش استان‌ها می‌توانند زمان آغاز سال تحصیلی را تغییر دهند.

محمدمهدی کاظمی؛ معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش درباره مجوز مجلس به شناورسازی تقویم آموزشی مدارس اظهار کرد: طبق قانون قبلی آغاز سال تحصیلی اول مهر و زمان پایان آن 31 اردیبهشت بود و در خردادماه هم شاهد برگزاری امتحانات بودیم.

وی افزود: با توجه به جغرافیای متفاوت در مناطق مختلف کشور، می‌توانیم زمان آغاز سال تحصیلی را در برخی استان‌ها قبل از مهر داشته باشیم و آموزش و پرورش به دنبال اجرای آن بود که با مصوبه مجلس محقق شد.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: با مصوبه مجلس برای شناورسازی تقویم آموزشی مدارس، استان‌ها می‌توانند در شورای آموزش و پرورش استان، زمان آغاز سال تحصیلی را تغییر دهند.

کاظمی بیان کرد: با توجه به اینکه امتحانات نهایی در یک زمان مشخص است، استان‌ها باید به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند تا امتحانات نهایی در خرداد ماه برگزار شود همچنین شروع زمان آموزش در دوره ابتدایی و متوسطه اول در اختیار و مدیریت استان‌ها قرار دارد و شورای آموزش و پرورش نسبت به این موضوع تصمیم می‌گیرد.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که آیا شروع سال تحصیلی می‌تواند در مهر نباشد، گفت: چند سال گذشته تصمیماتی مبنی بر داشتن تعطیلات زمستانه مطرح بود، بر این اساس اگر برخی از استان‌ها سال تحصیلی را زودتر و از اول شهریور آغاز کنند، طبیعتاً می‌توانند در زمان سرما یا آلودگی هوا تعطیلات زمستانی داشته باشند.

دیگر رسانه ها

کدخبر: 137979

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها

      ارسال نظر