جلسه بررسی افزایش حقوق بازنشستگان؛ تصمیم تامین اجتماعی و هیات دولت چیست؟

اولین جلسه افزایش حقوق بازنشستگان دیروز برگزار شد.این جلسه بدون دستیابی به نتیجه پایان یافت،

جلسه بررسی افزایش حقوق بازنشستگان؛ تصمیم تامین اجتماعی و هیات دولت چیست؟

اولین جلسه افزایش حقوق بازنشستگان دیروز برگزار شد.این جلسه بدون دستیابی به نتیجه پایان یافت، مذاکرات ادامه دارد

علی دهقان کیا رئیس کانون کارگران بازنشسته تامین اجتماعی تهران  گفت:جلسه افزایش حقوق بازنشستگان دیروز بدون دستیابی به نتیجه در حالی پایان یافت. هرساله افزایش حقوق بازنشستگان مطابق افزایش حقوق کارگران اعمال می شد با این تفاوت که در دو موضوع با هم اختلاف داشتند؛ یکی درمبلغ بن کارگری و دومی حق مسکن که بازنشستگان برای این دو ردیف فقط ۵۰۰ هزار تومان دریافتی دارند.در حالی که ماده ۹۶ تامین اجتماعی می گوید افزایش حقوق بازنشستگان باید به نسبت افزایش هزینه های زندگی باشد، هزینه های سبد معیشت را هم که مرکز آمار و بانک مرکزی اعلام و تعیین می کند،رعایت نکردن این بند از قانون تامین اجتماعی تخلف است.

وجود ۲۶ قانون برای تعیین دستمزدها 

رئیس کانون کارگران بازنشسته تامین اجتماعی تهران با اعلام این درخواست می گوید:در کانون بازنشستگان همگی خواستار اجرای قانون ۹۶ تامین اجتماعی هستیم .چارچوب قانونی افزایش حقوق بازنشستگان در مواد ۴۱ ، ۱۱۱ و ۹۶ قانون کار مشخص شده است. در کل ۲۶ قانون برای دستمزدهای کارگری تصویب شده و عدول از آن خروج از ریل قانونی است. مجلس این قوانین را مصوب کرده و دولت قبل و فعلی متاسفانه حاضر به حرکت روی این ریل نیستند، قطاری که برروی ریل قانون حرکت نکند هیچ وقت به مقصد نمی رسد.

فاصله بازنشستگان وحقوق بگیران هر روز با سبد معیشت بیشتر می‌شود

این فعال کارگری با انتقاد از وضعیت معیشت حداقل بگیران میگوید:فاصله بازنشستگان و قشر حقوق بگیر هر روز با سبد معیشت بیشتر می شود و مشکلاتشان افزایش خواهد یافتو چرا که دولت ها به دلایلی که مورد قبول ما نیست حاضر نیستند در مسیر قانون حرکت کنند.

دهقانی کیا با تاکید بر اینکه افزایش تورم ربطی به دستمزدها ندارد ادامه می دهد:دولت می گوید اگر ما افزایش دستمزدها را بالاتر از رقم تورم ببریم به افزایش نرخ تورم دامن زده ایم در حالی که بر اساس تجربیات سالهای گذشته مانند سال ۱۴۰۱ افزایش دستمزدها ۵۷ درصد بود وافزایش نرخ تورم ۴۶ درصد در سال بعد بود، این شرایط گونه ای شد که به نفع کارگران و حداقل بگیران تمام شد و سفره معیشتی کارگران ۱۱ درصد جلوتر از نرخ تورم بود. اما در سال ۱۴۰۲ افزایش حقوق را ۲۷ درصد اعلام کردند و تورم در سال بعد به ۴۶ درصد افزایش یافت و باعث شد سفره کارگران و بازنشستگان ۱۶ درصد عقب تر بود.

مرغ و تخم مرغ قیمتش در طول این ۳ الی۴ سال ۵ برابر گران شده

او با تاکید براینکه مدیریت تورم در دستان دولت است گفت:دولت در سال گذشته ارز نیمایی ۴۲۰۰ تومانی را به ۳۰ هزار تومان افزایش داده و تولید کننده برای تامین مواد اولیه و خوراک دام و غیره مجبور به افزایش قیمت تمام شده می شود چنانچه مرغ و تخم مرغ قیمتش در طول این ۳ الی۴ سال ۵ برابر گران شده،قیمت گوشت و دیگر موارد غذایی و خوراکی هم به همین منوال افزایش داشته است.

دهقانی کیا معتقد است :تورم به ما ربطی ندارد ما خواستار اجرای قانون و فرامین مقام معظم رهبری که بارها به دولتمردان گوشزد کرده و در مقدمه سیاست های کلی که دریازده بند سیاست های کلان وکلی تاکید می کند که ایجاد رفاه عمومی و رفع خط فقر از موراد مهم آن است و می تواند به عنوان سند بالا دستی در امور مدیران و دولتمردان باشد .

او با توجه به بیانات مقام معظم رهبری که به سران سه قوه ابلاغ کرده ادامه داد: هرگونه اصلاحات باید در چارچوب قانون کار و تامین اجتماعی باشد، که اگر این طور نباشد معنیش این است که ما داریم از بیانات مقام معظم رهبری و ایجاد رفاه درجامعه فاصله می گیریم.

منبع: رکنا

دیگر رسانه ها

کدخبر: 133605

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها

      ارسال نظر