شناسنامه | تعویض شناسنامه | هزینه تعویض شناسنامه | شناسنامه قدیمی | تعویض شناسنامه قدیمی

اطلاعیه مهم ثبت احوال درباره تعویض شناسنامه‌های جلد قرمز /صدور شناسنامه غیرحضوری شد

هاشم کارگر، رئیس سازمان ثبت احوال کشور خبر از برچیده شدن شناسنامه های جلد قرمز تا دوسال آینده داد.

اطلاعیه مهم ثبت احوال درباره تعویض شناسنامه‌های جلد قرمز /صدور شناسنامه غیرحضوری شد

با حضور وزیر کشور  سامانه احراز هویت دیجیتالی ایرانیان(هدا) و طرح ثبت ولادت و صدور هوشمند شناسنامه نوزاد و طرح متمرکزسازی چاپ و صدور شناسنامه امروز دوشنبه رونمایی و بهره‌برداری شد.

به گزارش عرشه  آنلاین، صدور و چاپ شناسنامه نوزاد از این به بعد غیر حضوری و الکترونیک می‌شود.

سازمان ثبت احوال کشور در راستای تحقق سازمان هوشمند و در جهت کاهش جعل گواهی‌های ولادت کاهش هزینه‌های ناشی از چاپ گواهی‌های فیزیکی و جلوگیری از امکان خطای کاربر در ورود اطلاعات اقدام به ایجاد سرویس سرویس بر خط دریافت اطلاعات گواهی ولادت با همکاری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی کرده است تا اطلاعات متولدین به صورت برخط به سازمان ثبت احوال ارسال شود.

متقاضی ثبت ولادت به واسطه ایجاد بستر لازم برای صدور هوشمند شناسنامه نوزاد می‌تواند با ورود به پنجره سهیم و انتخاب خدمات مورد نظر و سپس وارد کردن کد رهگیری اطلاعات خود اقدام کند .این اطلاعات به محض تایید به صورت هوشمند به کارتابل واحد ثبتی مربوط ارجاع و فرایند صدور شناسنامه ارسال و به نشانی متقاضی طی خواهد شد .

به منظور سهولت شهروندان در تعیین نام نیز سامانه تعاملی نام در درگاه سهیم قرار گرفته که والدین ضمن استفاده از امکان مشاوره بر خط می‌تواند بر اساس جنسیت، دسته‌بندی‌ها ،مشاهده معانی نام، ریشه نام‌ها و ... به جستجو و انتخاب نام مد نظر بپردازد.

اطلاعیه فوری برای شناسنامه جلد قرمز ها و دارندگان کارت ملی | از این تاریخ شناسنامه شما باطل میشود

یکی از اسناد هویتی ما ایرانی ها شناسنامه است . شناسنامه از طریق سازمان ثبت احوال کشور برای هر شهروند ایرانی صادر می شود. جزئیات حذف شناسنامه این افراد بر طبق قانون جدید را در ادامه با هم در سایت دیجی سرگرمی می خوانیم.

شناسنامه این افراد حذف خواهد شد

چندی پیش هاشم کارگر، رئیس سازمان ثبت احوال کشور خبر از برچیده شدن شناسنامه های جلد قرمز تا دوسال آینده داد.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور در پاسخ به این پرسش که بساط شناسنامه جلد قرمزها کی برچیده می‌شود، اظهار کرد: طی ۱۴ سالی که از تعویض شناسنامه‌ها می‌گذرد انتظار می رفت که این شناسنامه ها باید تعویض می شد، اما ما در همین ۲ سال برنامه ریزی کردیم تا سریعتر بتوانیم این شناسنامه های معروف به جلد قرمز را تبدیل به شناسنامه‌های جدید کنیم چرا که این شناسنامه‌ها که کاملاً مکانیزه هستند.

کارگر درباره زمان خداحافظی با شناسنامه‌های پشت جلد قرمز در کشور، گفت: یکی از برنامه هایی که امسال طراحی کرده ایم این است که تا پایان سال آینده وجود این شناسنامه‌های جلد قرمز رابه حداقل برسانیم.

وی همچنین به امکان جعل شناسنامه‌های جلدقرمز اشاره و عنوان کرد: این شناسنامه‌ها محل اشکال هستند و می‌توانند از آن سوء استفاد کنند و امکان جعل آن وجود دارد.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور درباره همکاری ثبت احوال با سازمان‌ها برای جمع آوری شناسنامه‌های جلد قرمز گفت: یکی از سیاست‌ها و برنامه‌های این سازمان تعویض این شناسنامه‌ها است، در همین راستا بانک مرکزی باید به عنوان متولی چاپ شناسنامه خام به ما کمک کند و برخی نهادهای نظارتی نیز که در تجدید چاپ همکاری دارند به ما کمک کنند تا تعویض این شناسنامه‌ها هرچه سریعتر انجام دهند.

وی ادامه داد: ما تاکنون هنوز یک مهلت دقیقی را اعلام نکردیم چرا که باید این شناسنامه های خام باید تأمین شود تا این کار انجام شود.

کارگر درباره میزان شناسنامه‌های جلد قرمز در کشور گفت: در کشور حدود ۳۴ میلیون شناسنامه جلد قرمز وجود دارد که انشالله ما بتوانیم هر چه سریعتر این شناسنامه‌ها را تعویض کنیم.

اطلاعیه مهم درباره تعویض شناسنامه و کارت ملی

رئیس سازمان ثبت احوال کشور گفت: ما هیچ مشکلی برای دسترسی افراد برای رفع مشکلات مدرک هویتی خود نداریم، اما توصیه می کنیم قبل از فرارسیدن ایام انتخابات، برای تعویض یا بازنگری مدارک هویتی خود اقدام کنند.

هاشم کارگر رئیس سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به فعالیتهای سازمان ثبت احوال برای انتخابات امسال، اظهار کرد: سازمان ثبت احوال عضو اصلی ستاد انتخابات و ستاد مرکزی اجرایی انتخابات کشور است. امسال یکی از اتفاقاتی که در راستای خدمات سازمان ثبت احوال در حوزه انتخابات به شمار می رود، حضور ما درکنار سایر نهادها برای تأیید نامزدهای انتخاباتی است. ما جز دستگاه‌های احراز صلاحیت نامزدها برای انتخابات هستیم.

وی افزود: یکی دیگر از وظایف سازمان ثبت احوال برای انتخابات، احراز هویت کسانی است که می خواهند به نامزدهای انتخاباتی رأی بدهند، این احراز از سوی ثبت احوال صورت می گیرد.

 رئیس سازمان ثبت احوال کشور تأکید کرد: یکی از اتفاقاتی که امسال در حوزه انتخابات به وقوع پیوست ثبت نام الکترونیکی رقبا بود، ما در پیش ثبت نام ها و هم در ثبت نام اصلی بسترهای الکترونیکی را برای این اقدام آماده کردیم.پس از ثبت نام نامزدهای انتخاباتی، بانک این نامزدها به سازمان ثبت احوال در اختیار سازمان قرار گرفت و تمامی تغییرات و تحولات هویتی آنها مورد بررسی و اطلاع رسانی شد.

کارگر با اشاره به آمادگی سازمان ثبت احوال در روز انتخابات ابراز کرد: در روز انتخابات هم یکی از دستگاه هایی که آماده باش بوده سازمان ثبت احوال است، در تمامی شهرستانها هم یکی از اعضای اصلی سه عضو رییس سازمان ثبت احوال است و در روز انتخابات نیز ادارات ما آمادگی را دارند که اگر کسی مدارک هویتش مشکلی دارد بتواند در همان روز مدرک خود را اصلاح کنند تا این افراد در رای گیری حضور پیدا کنند.

وی ادامه داد: ما ۷۵۰ اداره در کشور داریم و هیچ مشکلی برای دسترسی افراد برای رفع مشکلات مدرک هویتی خود نداریم، اما توصیه می کنیم این فرآیند را به روز انتخابات موکول نکنند و قبل از فرارسیدن آن ایام، برای تعویض یا بازنگری مدارک هویتی خود اقدام کنند.

احراز هویت آنلاین شد

رییس سازمان ثبت احوال کشور گفت: سامانه هدا جانشین تمام سامانه ها و احراز هویت ها قرار خواهد گرفت.

هاشم کارگر در مراسم رونمایی و بهره برداری از چندین طرح فناوری اطلاعات سازمان ثبت احوال کشور که با حضور دکتر احمد وحیدی، وزیر کشور، آقامیری، دبیر شورای عالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی، مدیران وزارت کشور و مرکز ملی فضای مجازی و مدیران سازمان ثبت احوال کشور برگزار شد، ضمن تبریک اعیاد شعبانیه با بیان اینکه در این ایام مبارک توفیق داشته و توانسته ایم چندین سامانه و طرح ملی را در حوزه فناوری اطلاعات با همکاری مرکز ملی فضای مجازی در جهت کمک به توسعه دولت الکترونیک رونمایی و مورد بهره برداری قرار دهیم.

وی افزود: چشم انداز سازمان ثبت احوال تحقق سازمانی هوشمند و تمام الکترونیکی بوده و در دو سال گذشته با پشتیبانی های وزیر کشور توانسته ایم قدم های موثری در این زمینه برداریم و رونمایی و افتتاح پروژه های گوناگون فناوری اطلاعات در این سازمان در کشور اثربخش بوده که لازم است در این راستا با جدیت بیشتری گام برداریم.

کارگر ادامه داد: سال ها کشور منتظر راه اندازی سامانه احراز هویت دیجیتال ایرانیان بوده تا بتواند از مزایای آن بهره مند شود که بحمدالله امروز شاهد رونمایی از این طرح ملی بوده و از این پس در کشور فصل جدیدی در احراز هویت رقم خواهد خورد.

معاون وزیر کشور افزود: بستر هدا جانشین تمام سامانه ها و احراز هویت ها قرار خواهد گرفت و آثار گوناگون آن می تواند به کشور کمک قابل توجهی نماید.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور به مزایای این سامانه پرداخت و عنوان داشت: تحقق هوشمند سازی هویت دیجیتال ملی ایرانیان و زیست بوم در فضای مجازی از آثار قابل توجه سامانه هدا خواهد بود که در حوزه حقوق شهروندی تحقق خواهد یافت.

وی احراز هویت در فضای مجازی را یکی از نیازهای مهم کشور برشمرد و ادامه داد: هم اکنون بخش های دولتی و خصوصی برای خدمات رسانی مناسب به مشتریان خود به صورت مستقل اقدام به راه اندازی بانک‌های اطلاعاتی و نگهداری اطلاعات هویتی مشتریان خود نموده اند که این امر موجب ایجاد مخاطراتی در حریم خصوصی کاربران و افشای اطلاعات هویتی آنان گردیده است.

معاون وزیرکشور گفت: در همین راستا سازمان ثبت احوال کشور به عنوان متولی این امر و به منظور ایجاد سازوکاری کار آمد و امن برای مدیریت هویت دیجیتال ایرانیان براساس سند "نظام هویتی معتبر در فضای مجازی" و نِگاشتِ نهادی آن، ابلاغی از سوی شورای عالی فضای مجازی، اقدام به طراحی و توسعه سامانه هدا کرده است.

وی احراز هویت این سامانه را در سطوح مختلف بیان و تاکید کرد: این امر بر اساس میزان اهمیت و ریسک خدمات الکترونیکی در فضای مجازی و بر اساس چهار سطح شامل بررسی اطلاعات هویتی، تطبیق با شماره تلفن همراه متصل با کدملی شخص، زنده سنجی و تطبیق چهره و درنهایت امضای دیجیتال، راه اندازی شده است.

کارگر با اشاره به اینکه ارائه خدمات الکترونیک این سازمان در جهت تحقق اهداف دولت می باشد افزود: با بهره برداری از این سامانه، نیازی به دریافت اطلاعات هویتی از شهروندان در فضای مجازی نبوده و هویت اشخاص بواسطه سازمان ثبت احوال کشور به عنوان یک دستگاه حاکمیتی امین بصورت برخط احراز خواهد شد.

احراز هویت ملی بصورت یکپارچه و متمرکز در سطوح مختلف اطمینان، حفظ محرمانگی و حریم خصوصی کاربران در فضای مجازی، کاهش مخاطرات ناشی از هویت جعلی، حذف کپی مدارک، دسترسی شهروندان به خدمات متعدد دولتی و خصوصی از طریق فضای مجازی، تمرکز بر روی فرآیندهای اصلی کسب و کار، کاهش ریسک، تخلفات و هزینه های ناشی از جعل هویت، کاهش جرایم فضای مجازی و کمک به حفظ امنیت آن از جمله اثرات این سامانه می باشد.

دیگر رسانه ها

کدخبر: 127340

  • ناشناس

    اقایان ثبت احوال مگه شناسنامه جلد قرمز چه اشکالی دارد که حالا میخواهید تغیرش بدهید لابد ۸۵ میلیون ۵۰ هزار تومان در نظرگرفته اید برای کاری که اصلا درقبال کارت ملی ارزشی ندارد یا لااقل بصورت همان کارتهایی در بیارید که فردا بفکر ان باشید نیمی از مردم وسرپرستان خانوار جرعت پول بلیط اتوبوس را نمیتوانند از حقوقشان بردارند ودر گیر خانواده خودشان هستند حالا از هر خانواده ۲۰۰ هزار هزینه وان کار احتیاج به کافی نت بعدش پست وخلاصه هر روز یک معرکه ول کنید شمارا بخدا حال مردم خوش نیست ویکی سراغ گذر نامه شما شناسنامه فردا برای کارتهای ملی یک نقشه دیگه باز ۵ سال انتظار وبانکه ومراکز دولتی تهدید که کارت ملی نباشد سرویس نمیگیرید چرا اینقدر ازار وادیت ثبت احوال عقب افتاده ترین بود الان از همه بدولتی این پولها ی گرفته شده الکترونیک بودنش که جورش را مازاد درامد شان را ازاین طرق خلاصه پیش میبرند درست نیست

ارسال نظر