عید هوا چطور است؟پیش بینی مهم هوای تعطیلات نوروز

جدیدترین پیش بینی هفتگی بارش کشور از سوی پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو اعلام شد.

عید هوا چطور است؟پیش بینی مهم هوای تعطیلات نوروز

جدیدترین پیش بینی هفتگی بارش کشور از سوی پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو اعلام شد.

به گزارش عرشه آنلاین به نقل از وزارت راه و شهرسازی، پژوهشکده اقلیم‌شناسی و تغییر اقلیم پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور، جدیدترین نقشه‌های پیش بینی هفتگی بارش کشور بر مبنای نقشه‌های احتمالاتی از ۲۳ بهمن ماه تا پنجم فروردین ماه سال ۱۴۰۳ را تولید و ارائه کرد.

بر این اساس، بارش هفته نخست (۲۳ تا ۲۹ بهمن) فراگیر و شدت آن در استان‌های همسایه کوه‌های زاگرس میانی و جنوبی و نوار ساحلی دریای عمان محسوس است. بارش انباشته در بخش‌هایی از این مناطق با احتمال بیش از ۷۵ درصد در محدوده ۵۰ تا ۱۰۰ میلیمتر (به‌ویژه در حوضه آبریز کارون) است.

همچنین بارش کشور در هفته دوم (۳۰ بهمن تا ۶ اسفند) در مقایسه با هفته پیش از آن کاهش می‌یابد و در حد نرمال با گرایش به کمتر از آن خواهد بود.

بارش هفته سوم (هفتم تا سیزدهم اسفند) در استان‌های شمالی، مرکز و شرق کشور در محدوده نرمال و در سایر مناطق گرایش به بیش از نرمال دارد.

بارش هفته چهارم (۱۴ تا ۲۰ اسفند) در سطح کشور در محدوده بیش از نرمال و در هفته‌های پنجم و ششم (۲۱ اسفند تا پنجم فروردین ۱۴۰۳) در محدوده نرمال است.

آب و هوا در نوروز ۱۴۰۳ چگونه است؟

کارشناس سازمان هواشناسی گفت: بنابر پیش‌بینی‌ها از ۱۵ اسفند تا ۱۵ فروردین، شرایط بارندگی به ویژه در استان‌های هم‌راستای زاگرس مانند چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، اصفهان، شمال و شرق خوزستان کمتر از نرمال است.

پیش بینی آب و هوای نوروز ۱۴۰۱

 «محمد اصغری» در هفتاد و سومین جلسه کمیته هماهنگی اجرای طرح‌های ترافیکی در ستاد پلیس راهور اظهار کرد: معمولاً پیش‌بینی‌های صادره توسط سازمان هواشناسی کشور پنج روزه است اما باز هم احتمال خطا در روزهای آخر آن پنج روز وجود دارد، یعنی پیش‌بینی‌ها برای 24 ساعت نخست، 90 درصد قابل اعتماد است و برای 48 ساعت این رقم به 87 درصد می‌رسد.

پیش‌بینی سازمان هواشناسی برای نوروز

 وی با بیان اینکه مرکز پیش‌بینی سازمان هواشناسی برای نوروز 24 ساعته و تلفن‌گویای ما 134 است، تصریح کرد: اگر بخواهیم راجع به پیش‌بینی بلندمدت صحبت کنیم شاید دوستان در پلیس و راهداری از شرایط خوشحال شوند و بنابر پیش‌بینی‌ها از 15 اسفند تا 15 فروردین، شرایط بارندگی به ویژه در استان‌های هم‌راستای زاگرس مانند چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، اصفهان، شمال و شرق خوزستان کمتر از نرمال است.

پیش بینی اصغری در مورد آب و هوای نوروز

 اصغری افزود: از جهت رفت و آمد (سفر) به نظر می‌رسد که شرایط بارندگی کمتر از نرمال باشد اما آنچه باید نگران آن باشیم و برای مردم مدام تکرار کنیم، صرفه‌جویی است؛ شک نکنید در تعطیلات نوروز حتی ماه مبارک رمضان، مصرف انرژی بیشتر از شرایط عادی خودش خواهد بود. شرایط حاد وضع آب در کشور ما به نحوی است که اگر قرار باشد جنگی صورت گیرد، بر سر آب خواهد بود و نمونه آن اتفاقات اصفهان است.

این کارشناس هواشناسی گفت: باید دائماً به مردم بگوییم که در کویر زندگی می‌کنیم و باید از آنچه داریم به نحو احسن استفاده کنیم. سال گذشته میزان بارندگی طوری بود که شاید در بازه زمانی عمر ما دیگر تکرار نشود.

وی در پاسخ به سؤال رئیس پلیس راهور مبنی بر اینکه آیا در نوروز سال 1401 شرایط طبیعی خواهد بود یا اینکه ناگهان مانند نوروز 98 احتمال تغییرات ناگهانی و خاصی وجود خواهد داشت، گفت: همان‌گونه که گفتم پیش‌بینی وضع هوا در این موقع از سال، سخت‌ترین پیش‌بینی است. من هر جایی که می‌روم، سریعاً اپلیکیشن خود را نشان داده و می‌گویند هوا در آینده چگونه خواهد بود، باید بگویم که اپلیکیشن‌ها هیچ مسئولیتی ندارند اما سازمان هواشناسی باید پاسخگو باشد.

اصغری با بیان اینکه پیش‌بینی‌ها متغیر هستند و احتمال هر اتفاقی است، متذکر شد: پیش‌بینی فصلی، جهانی است و احتمال خطا دارد اما پیش‌بینی‌‌ای که در سایت می‌گذاریم پنج روزه است که نسبت به آن باید جوابگو باشیم.

دیگر رسانه ها

کدخبر: 126526

ارسال نظر