این اتفاق وحشتناک ‌ در انتظار ایران و همه ایرانیان است

در سال ۱۴۰۵، کشور ایران در تله جمعیتی گرفتار خواهد شد.

این اتفاق وحشتناک ‌ در انتظار ایران و همه ایرانیان  است

پیری جمعیت در ایران به مرحله خطرناک رسید  امروز اعلام شد که جمعیت ایران ۱۰ سال پیرتر شده است ایران در مسیر سونامی پیری قرار دارد و این بحران تا چند سال دیگر کشور را فرا می گیرد.جمعیت ایران طبق پیش‌بینی‌ها در سال ۱۴۳۰ حدود ۳۰ درصد جمعیت کشور سالمند هستند. امروز حدود ۱۲ درصد جمعیت  بالای ۶۰ سال کشور میانسال محسوب می‌شوند که به سوی سالمندی جمعیت در حرکت است  و تا دو دهه آینده با حدود ۳۰ درصد جمعیت بالای ۶۰ سال به یکی از کشورهای بسیار سالمند تبدیل می‌شویم.

جمعیت ایران ۱۴۱۰ چگونه ترسیم می شود .۷ سال دیگر نرخ رشد جمعیت ایران صفر می شود .در حال حاضر به گفته کارشناسان، نرخ رشد جمعیت ایران حدود هفت‌ دهم درصد است.

طبق پیش‌بینی‌ها در سال ۱۴۳۰ حدود ۳۰ درصد جمعیت کشور سالمند هستند.

دراین باره بخوانید : سال 1430 برای جمعیت ایران چه اتفاقی می افتد؟

در سال ۱۴۰۵، کشور ایران در تله جمعیتی گرفتار خواهد شد.

۱۳۰ سال طول می کشد که کشور پیر ایران دوباره جوان بشود.

سال ۱۴۸۰ ایران کشوری است با ۳۱ میلیون نفر (تقریبا یک سوم الان) که ۶۵٪ جمعیت آن سن بالای ۷۰ سال دارند. یعنی جوانی وجود نخواهد داشت که کاری برای پیران انجام بدهد.

مشاور امنیت ملی نتانیاهو در کنگره اسرائیل میگوید: ایران ادعا می‌کند اسرائیل ۲۵ سال آینده را نخواهد دید، اما من با آمار و ارقام اثبات می‌کنم، ایران خودش ۲۵ سال آینده را نخواهد دید!!. 

مشاور جرج بوش سال‌ها پیش گفته بود: لازم نیست به ایران حمله کنید، چون ایران خودش در بحران جمعیت کهنسالی نابود میشود، اگر خواستید به عراق حمله کنید.

فاجعه این است که نرخ رشد ایران هم اکنون زیر ۱٪ و نزدیک صفر می‌باشد که آن هم مربوط به اهل سنت در استان سیستان و بلوچستان و استان آذربایجان غربی میشود.

 چند عامل موثر در تشدید این بحران:

۱- افزایش سن ازدواج

۲- کاهش تمایل به ازدواج 

۳- افزایش نرخ طلاق

۴- افزایش نرخ ناباروری

۵- جلوگیری و کاهش تمایل به فرزند آوری.

لازم است یادآوری شود، که از فرزند چهارم به بعد روی رشد جمعیت تاثیر دارد و با دو فرزند اول (جانشین والدین) نرخ رشد روی صفر میشود، یعنی افزایش جمعیت محاسبه نمیشود.

در سال ۱۳۹۶ ایران جزو ۷۷ کشور جوان بوده است.

سال ۱۴۰۱ ایران جزو ۱۱۱ کشور میانسال دنیا شده است.

سال ۱۴۰۵ ایران داخل تله جمعیتی خواهد افتاد و جزو ۱۱ کشور پیر دنیا میشود.

سال ۱۴۲۰ ایران سومین کشور پیر دنیا خواهد شد.

سال ۱۴۸۰ جمعیت ایران ۳۱ میلیون نفر خواهد شد.

هم اکنون نیز اوضاع در کشور ایران بسیار وخیم است:

## ۴۱ میلیون جمعیت زن وجود دارند که

۶۳٪ آنها یائسه هستند و از ۳۷٪ باقیمانده، یک پنجم نابارور قطعی و یک پنجم هم نابارور ثانویه هستند.

یعنی فقط ۲۲٪ از زنان کشور ایران توانایی باروری دارند که بسیاری از آنها نیز به دلایل مختلف تمایل به فرزند آوری ندارند. 

نتیجه: وضعیت اقتصادی ، اشتغال و مشکلات خانوادگی مهمترین دلایل بروز این اتفاق وحشتناک در کشور ما شده است.

​پیش‌بینی جمعیت ۳۵ میلیون نفری سالمندان

بعد از سرشماری نفوس و مسکن، آمارهای جمعیتی هنوز به‌روزرسانی نشده است، بنابراین نمی‌توان تحلیل دقیقی از وضعیت موجود داشت. اما با تکیه بر سرشماری سال 95، حدود هفت میلیون و 400 هزار نفر از جمعیت ایران را سالمندان تشکیل می‌دادند؛ یعنی بیش از 9 درصد از جمعیت ایران در سال 95.

در ادامه این گزارش آمده که دو مفهوم اساسی در حوزه سالمندی مطرح است: سالخوردگی جمعیت و سالخوردگی فردی. اما این دو چه تفاوتی با هم دارند؟

سالخوردگی فردی تغییر و تحولاتی است که در رابطه فرد با دنیای پیرامون رخ می‌دهد. یعنی تغییراتی مربوط به بالا رفتن سن از بازنشستگی تا مرگ. سالخوردگی فردی از سن 60 یا 65 سال عبور کردن است. این سن بسته به جامعه مورد نظر متفاوت است.

اما سالخوردگی جمعیت یعنی کاهش افراد زیر 15 سال و افزایش افراد 60 ساله و بالاتر. در گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس آمده که پیش‌بینی می‌شود در ایران دهه 1435 تا 1445 حدود 35 میلیون سالمند در کشور وجود خواهد داشت. بر این اساس سیاست‌های جمعیتی می‌تواند روی تغییرات شاخص سالمندی جمعیت موثر باشد و ارتباطی با سالخوردگی فردی ندارد.

جمعیت ایران فوق سالخورده می‌شود

سالمندی در ایران چقدر بحرانی است؟ در ادامه این گزارش به مطالعه‌ای اشاره کرده که کولماس در ژاپن انجام داده است. این مطالعه، جوامع را بر مبنای نسبت سالخوردگی به سه دسته تقسیم کرده است:

جامعه در حال سالخوردگی که هفت تا 14 درصد جمعیت آن بالای 65 سال سن داشته باشد.جامعه سالخورده که 14 تا 21 درصد جمعیت آن بالای 65 سال سن داشته باشد.جامعه فوق سالخورده که بیش از 21 درصد از جمعیت آن بالای 65 سال سن داشته باشد.

بر این اساس، ایران تا سال 1445 در دسته‌بندی فوق سالخورده قرار خواهد گرفت.

نکته مهم دیگر، عواملی است که به بحران سالمند تنها دامن می‌زند. از جمله این موارد می‌توان به کاهش خانوارهای گسترده و متمرکز در یک محله، کاهش بعد خانوار، افزایش آمار تجرد قطعی و زنانه شدن سالمندی اشاره کرد. در ادامه به صورت خلاصه هر کدام از این موارد بررسی می‌شود.

یک میلیون تجرد واقعی تا ۸ سال دیگر

بنا بر گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، آمار تجرد قطعی در سال 95 حدود 80 هزار نفر بود. با توجه به افزایش تجرد قطعی در گروه بالای 40 سال، پیش‌بینی می‌شود که در سال 1410 کشور با بیش از یک میلیون تجرد قطعی روبه‌رو شود؛ یعنی تا هشت سال دیگر

در سال 1400 آمار تجرد افراد 31 تا 39 ساله در ایران حدود 2 میلیون و 100 هزار نفر پسر و حدود 2 میلیون و 100 هزار نفر دختر بود. این افراد در دهه‌های آینده به تدریج وارد دوره سالمندی می‌شوند.

کاهش بعد خانوارهای ایرانی

در بخش دیگری از گزارش این مرکز آمده که در حدود سه میلیون زوج نابارور در ایران داریم. از سوی دیگر به دلایلی از جمله تغییر سبک زندگی و آثار اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی تعداد زوج‌های تک‌فرزند یا بی‌فرزند نیز افزایش داشته است.

اما چند خانوار تک‌فرزند در ایران داریم؟ بنا بر داده‌های سازمان ثبت احوال، از کل ولادت‌هایی که در سال 99 ثبت شد، 40 درصد آن فرزند اول بودند. 40.8 درصد نیز فرزند دوم بودند. همچنین 14.2 درصد ولادت فرزند سوم و 4.3 درصد فرزند چهارم بودند.

به عبارتی در بسیاری از ازدواج‌ها 2 تک‌فرزند با هم ازدواج خواهند کرد که باید از چهار پدربزرگ و مادربزرگ را سرپرستی کنند.

زنانه شدن سالمندی

همچنین کاهش خانوارهای گسترده و افزایش خانوارهای هسته‌ای پراکنده در آپارتمان‌های کوچک در شهرهای بزرگ به کاهش مراودات خانوادگی و در نتیجه تنها شدن سالمند منجر خواهد شد.

از سوی دیگر بنا بر گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، سرعت افزایش زنان سالمند بیشتر از مردان است. پیش از این تا سال 1385 تعداد مردان سالمند بیشتر از زنان سالمند بود. در سال 95 اما ماجرا برعکس شد و زنان سالمند از مردان سالمند پیشی گرفتند.

از دلایل بالا بودن زنان سالمند می‌توان به افزایش امید به زندگی زنان اشاره کرد.

گفتنی است بنا بر داده‌های مرکز آمار ایران، میزان ازدواج‌ها در کشور در دهه 90 روند کاهشی را طی کرد. مقایسه آمار ازدواج سال گذشته با سال 90 نشان از کاهش 40 درصدی ازدواج می‌دهد. ضمن آنکه تعداد ولادت‌ها نیز نسبت به سال 90، 22 درصد کاهش داشته است

دیگر رسانه ها

کدخبر: 116735

ارسال نظر