خبر فوری:

اسکناس‌های جدید به بازار عرضه شد | رونمایی از اسکناس یک تومانی + عکس

اسکناس‌های هزار تومانی و دو هزار تومانی با ظاهری نو وارد بازار شدند.

اسکناس‌های ۱۰هزار ریالی و ۲۰هزار ریالی با ظاهری نو که در قسمت بالای آن صفرها کمرنگ نمایش داده شده، در قسمت پایین نیز صفرها کاملا حذف و به بازار عرضه شد.

خصوصیات امنیتی قابل مشاهده زیر نور ماوراء بنقش اسکناس ۲ هزار تومانی و هزار تومانی جدید به این صورت است که؛ کاغذ اسکناس بازتاب نور ماورابنفش را منعکس نمی‌کند و در سطح کاغذ از الیاف فلورسنتی نامرئی استفاده شده که زیر نور ماورابنفش در ۴ رنگ قابل مشاهده هستند. امضا و شماره سریال‌ها با استفاده از مرکب فلور سنتی چاپ شده‌اند که در زیر نور ماورا بنفش به رنگ زرد قابل مشاهده هستند.

همچنین مشخصات امنیتی اسکناس ۲۰۰۰۰ریالی شامل موارد زیر است که در تصویر نیز مشاهده می‌کنید: 

اسکناس جدید

طراحی خطی: طراحی کلیه نقوش اسکناس به صورت خطی و با استفاده از نرم‌افزارهای امنیتی انجام گرفته و هر خط حامل اطلاعات مربوط به رنگ خود است.  در صورتی که در نمونه‌های جعلی خطوط از ترکیب نقاط رنگی تشکیل شده اند و به راحتی به وسیله ابزار بزرگ نمایی قابل تشخیص‌اند.  

طراحی خطی سه‌بعدی(مدالین) : طراحی ویژه‌ای که در آن نقش‌ها به صورت برجسته به نظر می‌آیند.  

طرح مکمل: قسمتی از عدد۲ به صورت ناقص در رو و قسمتی دیگر پشت اسکناس چاپ شده است که این دو قسمت در مقابل نور همدیگر را تکمیل کرده و عدد ۲ را به صورت کامل نمایش می دهند.  

طرح مخفی: این طرح در چاپ برجسته به صورت مخفی قرار دارد و با قراردادن اسکناس در راستای چشم به شکل تقریبا اققی، در مقابل نور نمایان خواهد شد.  

چاپ برجسته: این چاپ با سهولت با انگشتان دست قابل لمس و شناسایی استو تصویر پرتره امام خمینی(ره) عبارت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و ارزش اسمی اسکناس به این روش چاپ شده‌اند.

ریزنوشته(میکروپرینت) : نوشته‌های بسیار ریزی که با ابزار بزرگ‌نمایی قابل مشاهده هستند و تنها به وسیله دستگاه‌های چاپ امنیتی چاپ می شوند.  

علامت مخصوص روشندلان: علامت ویژه‌ای که توسط چاپ برجسته ایجاد می‌شود. این علامت در گوشه پایین سمت راست اسکناس برای تشخیص مبلغ توسط روشندلان قرار گرفته است و به آسانی لمس می‌شود.  

واتر مارک: تصویر سه‌بعدی پرتره امام خمینی(ره) و عدد ۲ به صورت روشن در خمیره کاغذ قرار گرفته و در مقابل نور قابل رویت است.  

نخ امنیتی پنجره‌ای هولوگرافیک: این نخ به شکلی درون کاغذ قرار گرفته است که قسمتی از آن نمایان و قسمتی دیگر در بطن کاغذ مخفی است و با قرار دادن اسکناس در مقابل نور تمام نخ دیده می‌شود. این نخ دارای پوشش ویژه‌ای است که در مقابل نور و یا تغییر زاویه دید به صورت هفت رنگ دیده می‌شود. همچنین بر روی آن عبارت لاتین IR.IRAN و نقشه ایران درج شده است.

شماره سریال: شماره سریال‌ها با استفاده از مرکب آبی فلورسنت چاپ شده‌اند که تحت تابش اشعه ماورابنفش به رنگ فیروزه‌ای تغییر رنگ می‌دهند.

پوشش ورنی موضعی: جهت جلوگیری از تماس دست با اسماءمتبرکه، بخشی از اسکناس از چاپ ورنی پوشش داده شده است.  

پشت اسکناس ۲۰هزار ریالی جدید نمایی از مقبره‌الشعرا در تبریز ثبت شده است.  

مشخصات امنیتی اسکناس هزارتومانی 

همچنین مشخصات امنیتی اسکناس ۱۰۰۰۰ریالی شامل موارد زیر است که در تصویر نیز مشاهده می‌کنید:

اسکناس جدید

طراحی خطی: طراحی کلیه نقوش اسکناس به صورت خطی و با استفاده از نرم‌افزارهای امنیتی انجام گرفته و هر خط حامل اطلاعات مربوط به رنگ خود است.  در صورتی که در نمونه‌های جعلی خطوط از ترکیب نقاط رنگی تشکیل شده اند و به راحتی به وسیله ابزار بزرگ نمایی قابل تشخیص‌اند.  

طراحی خطی سه‌بعدی(مدالین) : طراحی ویژه‌ای که در آن نقش‌ها به صورت برجسته به نظر می‌آیند.  

طرح مکمل: قسمتی از عدد ۱ به صورت ناقص در رو و قسمتی دیگر پشت اسکناس چاپ شده است که این دو قسمت در مقابل نور همدیگر را تکمیل کرده و عدد ۱ را به صورت کامل نمایش می دهند.  

طرح مخفی: این طرح در چاپ برجسته به صورت مخفی قرار دارد و با قراردادن اسکناس در راستای چشم به شکل تقریبا افقی، در مقابل نور نمایان خواهد شد.  

چاپ برجسته: این چاپ با سهولت با انگشتان دست قابل لمس و شناسایی است و تصویر پرتره امام خمینی(ره) عبارت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و ارزش اسمی اسکناس به این روش چاپ شده‌اند.

ریزنوشته(میکروپرینت) : نوشته‌های بسیار ریزی که با ابزار بزرگ‌نمایی قابل مشاهده هستند و تنها به وسیله دستگاه‌های چاپ امنیتی چاپ می‌شوند.  

علامت مخصوص روشندلان: علامت ویژه‌ای که توسط چاپ برجسته ایجاد می‌شود. این علامت در گوشه پایین سمت راست اسکناس برای تشخیص مبلغ توسط روشندلان قرار گرفته است و به آسانی لمس می‌شود.  

واتر مارک: تصویر سه‌بعدی پرتره امام خمینی(ره) و عدد ۱ به صورت روشن در خمیره کاغذ قرار گرفته و در مقابل نور قابل رویت است.  

نخ امنیتی پنجره‌ای هولوگرافیک: این نخ به شکلی درون کاغذ قرار گرفته است که قسمتی از آن نمایان و قسمتی دیگر در بطن کاغذ مخفی است و با قرار دادن اسکناس در مقابل نور تمام نخ دیده می‌شود. این نخ دارای پوشش ویژه‌ای است که در مقابل نور و یا تغییر زاویه دید به صورت هفت رنگ دیده می‌شود. همچنین بر روی آن عبارت لاتین CBI و نشان بانک مرکزی درج شده است.

شماره سریال: شماره سریال‌ها با استفاده از مرکب مشکی فلورسنت چاپ شده‌اند که تحت تابش اشعه ماورابنفش به رنگ زرد تغییر رنگ می دهند.  

پشت اسکناس ۱۰هزار ریالی جدید نمایی از آرامگاه ابوعلی‌سینا در همدان ثبت شده است.  

اسکناس های تازه ذهن مردم را برای حذف ۴ صفر آماده کرده است. در قسمت بالای اسکناس صفرها کمرنگ نمایش داده شده است و در قسمت پایین کاملا صفرها حذف شده است./ ایرنا

دیگر رسانه ها

 • م.ف

  اسکناس یه تومنی « حذف ۴ تا صفر» یعنی در واقع ارزش پول ایران، ده هزار برابر کم شد ه است و این همان ورود به ورطه فلاکت و هل اکت!!! رو نمایی یعنی چه؟!!! باید گریست!! !

 • ناشناس

  وقتی پول کشور بی ارزشه با طرح عوض کردن مشکل حل میشه🤔شما اصلا صفرشو بردارین یا شکلش عوض کنید .همون پوله هیچ ارزش نداره

 • ناشناس

  چه کار باطلی
  هزینه تولید از ارزش ب الاتر است

 • حسن

  این کار در ترکیه انجام شده در سالهای پیش و البته چند ماهی وظعیت اقتصادو بهتر کرده بود. ،ولی در ایران بهتره که ارزش پول ملیمون برابر با سوخت بشه نه طلا،یعنی پشتوانه پول ایران نفتشه نه طلای داخل بانک مرکزی

 • ناشناس

  بچه که بودم پدرم هر عید بهمون ی اسکناس ۵۰۰ تومنی میداد قرمز رنگ و بزرگ بود لعنتی ابهتی داشت اسکناسای ۱۰۰۰ تومنی ابی بودن اونا که دیگه از ۵۰۰ تومنی ام بزرگتر بود

ارسال نظر