اطلاعیه مهم درباره سود سپرده بانکی سال 1403

​شبکه بانکی کشور در رابطه با رعایت نرخ سود سپرده‌های بانکی، از برخورد با مدیران عامل بانک‌های متخلف در این زمینه خبر داد.

اطلاعیه مهم درباره سود سپرده بانکی سال 1403

شبکه بانکی کشور در رابطه با رعایت نرخ سود سپرده‌های بانکی، از برخورد با مدیران عامل بانک‌های متخلف در این زمینه خبر داد.

چند روز قبل بخشنامه‌ای از بانک مرکزی خطاب به مدیران عامل بانک‌ها منتشر شد که حاوی هشدار نهاد سیاستگذار پولی درباره تبعات عدم رعایت نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار از سوی بانک‌ها و مؤسسات پولی بود. حالا سازمان بازرسی کشور هم به این موضوع ورود کرده است.

 با توجه به آثار و تبعات منفی عدم رعایت مصوبات شورای پول و اعتبار و بخشنامه‌های بانک مرکزی در رابطه با نرخ سود سپرده، «ستار شیرعالی»؛ معاون اقتصادی سازمان بازرسی کل کشور طی نامه‌ای مراتب الزام بانک‌ها به رعایت موارد مذکور را به تمامی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری متذکر شد.

وی در این نامه نوشت: افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی در برخی بانک‌ها و عدم رعایت مقررات ابلاغی بانک مرکزی در این رابطه (بخشنامه‌های منتهی به ۲۸۰۳۷۳/۰۱ مورخ ۱۰/۱۱/۱۴۰۱)، علاوه‌بر اینکه موجب افزایش بهای تمام شده پول شده، بلکه رقابت ناسالم در شبکه بانکی را به منظور جذب حداکثری منابع افزایش داده است؛ به گونه‌ای که برخی بانک‌ها بدون در نظر گرفتن عواقب ناگوار و جبران‌ناپذیر افزایش سود سپرده‌های سپرده‌گذاران بر تراز مالی بانک، به‌رغم هشدار‌های قبلی، با هدف حفظ و افزایش سهم خود از منابع سپرده‌ای، همچنان در پی جذب سپرده از طریق افزایش نرخ سود سپرده‌ها هستند که در نهایت منجر به تشدید ناترازی در برخی بانک‌ها خواهد شد.

معاون اقتصادی سازمان بازرسی کل کشور با تاکید بر اینکه مطابق با مفاد نامه اشاره شده موضوع نحوه پرداخت سود به سپرده‌های بانکی در سطح تمامی بانک‌ها و در کل کشور برای سال ۱۴۰۳ در دستور کار بررسی سازمان بازرسی قرار دارد، خاطرنشان کرد: با عنایت به اهمیت و حساسیت موضوع در شرایط فعلی نظام بانکی، در صورت ملاحظه هرگونه تخطی از بخشنامه‌های بانک مرکزی، اقدامات قانونی لازم در ارتباط با عملکرد غیرقانونی مدیران عامل بانک‌ها و اعضای هیئت‌مدیره توسط آن سازمان صورت خواهد پذیرفت.

شیرعالی از بانک مرکزى خواست که به عملکرد شبکه بانکى در این رابطه نظارت مستمر به عمل آورده و گزارش اقدامات آن بانک را به سازمان بازرسى کل کشور منعکس کند. ضمناً مردم می‌توانند گزارش‌های تخلفات احتمالى بانک‌ها و مؤسسات اعتبارى را به درگاه ۱۳۶ اعلام کنند تا حسب مورد با هر تخلفى در این رابطه برخورد شود.

 

دیگر رسانه ها

کدخبر: 140271

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها

      ارسال نظر