راسته طلافروشان بازار تهران باز شد

​رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران ضمن اشاره به اینکه متاسفانه شرایط نامناسب حاکم بر اصناف و به‌ ویژه صنف طلا و جواهر سبب شده که از ابتدای سال تاکنون، در سطح کشور ۱۰ درصد هم تولید صورت نگیرد، درباره آخرین وضعیت بازار طلا در پی اعتراض به اجرای سامانه جامع تجارت توضیح داد که با برگزاری جلسات و توافقات صورت گرفته از اواسط هفته گذشته بازار بازگشایی شده است.

راسته طلافروشان بازار تهران باز شد

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران ضمن اشاره به اینکه متاسفانه شرایط نامناسب حاکم بر اصناف و به‌ ویژه صنف طلا و جواهر سبب شده که از ابتدای سال تاکنون، در سطح کشور ۱۰ درصد هم تولید صورت نگیرد، درباره آخرین وضعیت بازار طلا در پی اعتراض به اجرای سامانه جامع تجارت توضیح داد که با برگزاری جلسات و توافقات صورت گرفته از اواسط هفته گذشته بازار بازگشایی شده است.

به گزارش عرشه آنلاین ، نادر بذرافشان در رابطه با آخرین وضعیت بازار طلا و اقدام به تعطیلی برخی واحدهای طلافروشی که پس از لازم‌ الاجرا شدن موضوع سامانه جامع تجارت پیش آمده بود، اظهار کرد: پس از اصلاحاتی که در حوزه سامانه جامع تجارت در پی جلسات متعددی که با ارگان‌ها و مسئولان ذی‌ربط داشتیم، بازار از اواسط هفته‌ گذشته به صورت کامل بازگشایی شده است.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران خبر داد: با توجه به اینکه برخی اصلاحات در این راستا اتفاق افتاد و توافقاتی صورت گرفت، در همان جلسات نیز مقرر شد که واحدها بازگشایی شوند و سپس موضوعات، مشکلات و روند اجرایی شدن سامانه جامع از طریق کارگروه تخصصی طلا، جواهر، نقره و سکه اتاق اصناف تهران که حدود هفت ماه است فعال شده، پیگیری شود. همچنین مقرر شد که در این کارگروه به صورت تخصصی، مشکلات و شرایط صنف طلا و جواهر، مطرح و مورد بررسی و پیگیری قرار گیرد.

وی ابراز امیدواری کرد که در آینده نیز فعالیت‌های این کارگروه طبق همین روال پیش برود و مسئولان نیز نسبت به مشکلاتی که مطرح می‌شود، پیگیری‌ها و مساعدت‌های لازم را داشته باشند؛ به سمت و سویی حرکت کنیم که شرایط برای اجرای کامل موضوع سامانه جامع تجارت فراهم شود؛ اما با توجه به شرایطی که اکنون بر صنف طلا و جواهر حاکم است و علیرغم اینکه امسال به نام جهش تولید با مشارکت مردم مزین شده، اما متاسفانه برای اصناف و به ویژه صنف ما این اتفاق نیفتاده است، چنانچه بخواهد به صورت کامل عملیاتی شود، بازهم مشکل‌ساز خواهد شد.

این مقام صنفی تصریح کرد: با توجه به اینکه وارد ماه سوم شده‌ایم اما به جرائت می‌توان گفت که از ابتدای سال تاکنون، متاسفانه ۱۰ درصد هم تولید در سطح کشور نداشته‌ایم؛ این آمار اصلا خوب نیست و ممکن است در آینده، مشکلاتی را برای حوزه صنعت طلا، به‌ویژه برای واحدهای تولیدی ایجاد کند و واحدهای تولیدی دچار آسیب‌های مالی و اقتصادی شوند؛ جلوگیری از این شرایط مستلزم این است که مسئولان نسبت به رفع مشکلات اقدام کنند.

بذرافشان خاطرنشان کرد: با اجرای کار تخصصی، قطعا در زمان اجرا، می‌توان با شرایط مطلوب جلو رفت.منبع: ایسنا

طلافروشی‌ها در پاسخ به وعده وزارت صمت بازگشایی شدند

موضوع اجرای سامانه جامع تجارت طی ماه‌های گذشته حواشی زیادی در پی داشت. طلافروشان در بیشتر شهرهای بزرگ در اعتراض به اجرای این سامانه مغازه‌های خود را بستند. به گفته ابراهیم محمدولی، کارشناس و فعال بازار طلا، صنف طلافروشان در روز شنبه پنجم خرداد رسماً فعالیت خود را از سر گرفت، چراغ‌ها روشن و ویترین‌ها آماده شد. این فعال صنفی در گفت‌وگو با تجارت‌نیوز بازار آرامی را برای طلا در هفته ابتدایی خردادماه پیش‌ بینی کرده است.

 قیمت طلا و سکه از نیمه هفته گذشته در روند کاهشی قرار گرفت و ابتدای هفته را نیز با کاهش قیمت به پایان رساند. افت قیمت اونس جهانی طلا و کاهش محدود قیمت دلار، ریتم بازار طلا را نزولی کرد و سکه امامی را ۸۰۰ هزار تومان ارزان کرد.

بازاری که نزدیک به یک ماه در پی اعتراض به اجرای سامانه جامع تجارت تعطیل بود در نخستین روز هفته بازگشایی شد و با وعده‌هایی که از مسئولان مربوطه در وزارت صمت دریافت کرد، فعالیت خود را سر گرفت.

فعالیت بازار طلا با وعده وزارت صمت از سر گرفته شد

در همین راستا ابراهیم محمدولی، فعال صنفی و رئیس پیشین اتحادیه طلا و جواهر تهران، در گفت‌وگو با تجارت‌نیوز به بازگشایی بازار طلا اشاره کرد و گفت: «روز شنبه پنجم خرداد در بازار طلا چراغ‌ها روشن و ویترین‌ها آماده شد. این بازگشایی در پی قول‌هایی که مسئولان مربوطه در وزارت صمت دادند انجام شد. هرچند وعده‌ها هنوز به صورت صد درصدی عملیاتی نشده اما امیدواریم ایرادات به‌زودی رفع شود.»

او اضافه کرد: «در صورتی که اشکالات سامانه جامع تجارت‌ برطرف شود، هم‌صنفی‌های ما معاملات‌شان را در این سامانه‌ ثبت می‌کنند.»

محمدولی با اشاره به اینکه درصد پایینی از طلافروشان، معاملات‌شان را در سامانه جامع تجارت ثبت می‌کنند خاطرنشان کرد:‌ «این سامانه باید امکان خرید و فروش را داشته باشد؛ به عنوان مثال وقتی می‌خواهم طلا بفروشم باید اگر فرد طلای دست دوم هم آورد بتوانم بخرم. ایرادات این‌چنینی باید برطرف شود.»

این کارشناس بازار طلا اظهار کرد: «مسئولان مربوطه قول داده بودند که در این سامانه برای ثبت سرمایه نیازی به اعلام موجودی نیست اما هنوز به صورت صد درصدی عملیاتی نشده است.»

او در خصوص امنیت سامانه جامع تجارت اظهار داشت: «نه‌تنها در کشور ما بلکه هر کشور دیگری خیلی راحت سامانه‌ها قابل هک است؛ بنابراین انتظار همکاران ما این است که این رخداد روی ندهد. زیرا مبالغ بالاست و در صورت هک شدن ممکن است جان کسی به خطر بیفتد.»

پیش بینی قیمت طلا در هفته اول خرداد

محمدولی در خصوص روند قیمت طلا در هفته‌های گذشته گفت:‌ «از یکشنبه تا حدود سه‌شنبه هفته گذشته، نوسانات بازار طلا شدید و افزایشی بود؛ اما از سه‌شنبه بعد از ظهر قیمت‌ها کاهشی شد و روز شنبه نیز نسبت به هفته گذشته افت داشته است.»

او با اشاره به ریزش قیمت اونس جهانی طلا از روز جمعه چهارم خرداد اظهار داشت: «ثبات قیمت دلار و افت ارزش طلای جهانی از عواملی است که باعث شده قیمت طلا و سکه در روزهای اخیر آرامش نسبی داشته باشد.»

این فعال صنفی گفت: «امیدواریم روند کاهشی در بازار طلا ادامه داشته باشد، مگر اینکه حادثه غیرمنتظره‌ای رخ دهد. در صورت وجود آرامش در بازارها حداقل در هفته جاری می‌توانیم آرامش و ثبات نسبی را نسبت به ماه‌ها و هفته‌های گذشته داشته باشیم.»

او برای بازار طلا در هفته پیش رو روند کاهشی را پیش‌بینی کرد و افزود: «طلا فلزی حساس است و هر گونه رخدادی بلافاصله اولین اثر را در قیمت طلا می‌گذارد؛ اما مسیر نشان‌دهنده این است که در هفته جاری آرامش بیشتری در قیمت طلا و سکه خواهیم داشت.»

 

 

دیگر رسانه ها

کدخبر: 139214

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها

      ارسال نظر