بوی بهبود اوضاع سیاسی، دلار را رام می‌‌کند؟

دلار و سکه تهران هسته ای شدند

آوازه اختلاف آمریکا و اروپا در گوش بازار تهران پیچید/ بازار ارز و سکه گوش به زنگ وین شد/ پیش‌بینی قیمت سکه امروز 6 خرداد 1403

دلار و سکه تهران هسته ای شدند

بررسی‌ها حاکی از آن است که نرخ دلار آزاد همچنان تمایلی به افزایش ندارد. تحلیلگران بر این باورند که اخبار رسمی و غیررسمی عامل مثبت ماندن انتظارات فعالان بازار است.

به گزارش عرشه آنلاین؛ دنیای اقتصاد نشوت ، احتمال تداوم گفتگو‌های غیررسمی با غرب از جمله مهم‌ترین این سیگنال‌ها است. در مجموع می‌توان گفت که برآیند شرایط سیاسی اقتصادی کشور سبب شده تا شاخص‌های ارزی دلیلی برای رشد قیمت نداشته باشند. دامنه نوسان نرخ دلار آزاد در روز گذشته نیز زیر ۱۰۰ تومان بود.

بازی اسکناس آمریکایی با شروع بازار در هفته جدید نیز در کانال ۵۷ ادامه پیدا کرد. تداوم حضور نرخ این ارز در کانال مذکور با توجه به نوسانات قیمتی در هفته‌های ابتدای سال جدید این سیگنال را مخابره می‌کند که ریسک سیاسی جدیدی بازار را تهدید نمی‌کند.

برخی اخبار رسمی از تداوم گفتگو‌های غیر‌علنی علی باقری، سرپرست جدید وزارت امور خارجه، با دولت‌های غربی حکایت می‌کند. خود این مقام مسوول نیز در یکی از تازه‌ترین نظرات خود از تمایل به تنش‌زدایی و بهبود روابط با همسایگان سخن گفت که این امر نیز می‌تواند سیگنال مثبتی برای بازار به حساب بیاید.

علی باقری، سرپرست وزارت امور خارجه ایران در دیدار با شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان، وزیر امور خارجه امارات گفت: «تنش‌زدایی از مناسبات با همسایگان سیاست قطعی و راهبردی نظام جمهوری اسلامی و راهبرد کارآمد برای همکاری منطقه‌ای است که قطعا استمرار خواهد یافت.»

بدون در نظر گرفتن سیگنال‌های غیررسمی مذاکره با آمریکا در عمان، در صورتی که تنش‌زدایی با کشور‌های منطقه بتواند به بهبود روابط تجاری کشور منجر شود، می‌تواند تاثیر چشمگیری بر بازار ارز کشور داشته باشد. در ماه‌های ابتدایی سال گذشته نیز یکی از عواملی که توانست بازار ارز را بر یک مدار با ثبات حفظ کند مساله بهبود روابط سیاسی با عربستان بود.

در این میان مجموعه‌ای از فشار بازارسازی بانک مرکزی نیز از جمله عوامل مهم اقتصادی موثر در روند نرخ ارز است. به نظر می‌رسد بانک مرکزی با تکیه بر دارایی‌های خود در حال تقویت میزان ارز موجود در بازار‌های رسمی و غیررسمی کشور است و در نتیجه این تقویت عرضه پتانسیل افزایشی نرخ ارز از بین رفته است.

​ در شرایط کنونی برخی از معامله‌گران در انتظار نشست شورای حکام هستند که قرار است ۱۴ خرداد برگزار شود. رویترز خبر داده که فرانسه، آلمان و انگلیس پیش‌نویس یک قطعنامه علیه ایران را تهیه کرده‌ اما هنوز آن را در اختیار اعضای شورای حکام قرار نداده‌اند. به گزارش اقتصادنیوز، بنابر آنچه رویترز مدعی است، به نظر می‌رسد رابطه ایالات متحده و تروئیکای اروپا، بر سر فعالیت هسته‌ای ایران شکرآب شده و حالا متحدان دیرین، بر سر اینکه آیا باید علیه ایران قطعنامه جدیدی را در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی تصویب کنند یا نه، با اختلاف نظر جدی روبرو شده‌اند؛ قطعنامه‌ای که به عقیده کارشناسان اگر تصویب شود، می‌تواند بر تشدید تنش‌ها میان ایران و غرب بیفزاید و در این سو نیز جهت انتظارات در بازار را تغییر دهد. 

قیمت سکه امامی در جریان معاملات نقدی روز گذشته نزولی شد؛ در شرایط کنونی برخی از معامله گران در انتظار نشست شورای حکام هستند که قرار است ۱۴ خرداد برگزار شود. رویترز خبر داده که فرانسه، آلمان و انگلیس پیش‌نویس یک قطعنامه علیه ایران را تهیه کرده‌ اما هنوز آن را در اختیار اعضای شورای حکام قرار نداده‌اند.

نگاهی به چارت قیمت طلا و سکه در جریان معاملات نقدی روز گذشته نشان می دهد که قیمت سکه شنبه را با ۴۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان شروع کرد و در ادامه، با کاهش ۵۰۰ هزار تومانی کانال ۴۰ میلیون را از دست داد و به ۳۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسید.

همچنین قیمت طلای آب‌شده هم با کاهش حمایت، ۱۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان را از دست داد و به کف ۱۴ میلیون رسید. از سوی دیگر قیمت سکه رفاه در کاهش پیشتاز بود و کانال ۳۹ میلیون را از دست داد و در ۳۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به کار خودش پایان داد که یک میلیون تومان زیر بازار در معامله‌ است.

در معاملات پشت خطی شنبه شب هم سکه امامی نوسان خاصی را تجربه نکرد و نسبت به روز شنبه رنج شد. به گزارش اقتصادنیوز، معامله‌گران می‌گویند که سکه امامی در مرز حساس قرار دارد و در صورتی که نرخ دلار در دومین روز هفته بار دیگر نزولی شود، تداوم عقب نشینی فلز زرد رنگ محتمل است.

در مجموع سکه بازان امروز مرز ۳۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان را پیش روی خود دارند و اگر بالای این محدوده ماندگار شود ممکن است در گام بعدی به سمت کانال ۴۰ میلیون تومان خیز بردارد. در غیر این صورت کاهش سکه به سمت ۳۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان نیز محتمل است

دیگر رسانه ها

کدخبر: 139149

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها

      ارسال نظر