تغییر مهم در بازار تهران! خداحافظی با بازار قدیم تهران

بازار بزرگ تهران به عنوان قلب تپنده اقتصاد پایتخت شناخته می‌شود، اما فرسودگی بافت آن موجب نگرانی‌هایی شده است.

تغییر مهم در بازار تهران! خداحافظی با بازار قدیم تهران

بازار بزرگ تهران به عنوان قلب تپنده اقتصاد پایتخت شناخته می‌شود، اما فرسودگی بافت آن موجب نگرانی‌هایی شده است.

بازار بزرگ تهران از جمله مکان‌هایی است که برای همه نام‌آشناست و شاید حداقل برای یکبار هم که شده گذر هر فردی به آنجا خورده است، بیشتر مردم بر این باورند که این بازار به عنوان قلب تپنده اقتصادی پایتخت و حتی سایر شهر‌های دیگر است.

معماری بازار ۱۵ خرداد جنبه تاریخی دارد و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. همچنین در زمان ناصرالدین شاه بود که ورودی اصلی به نام بازار بزرگ بنا شد و حتی ورودی‌های دیگر در این دوره سازماندهی شدند. در این دوره، ساخت و ساز‌های زیادی در بازار تهران صورت گرفت و بعد از آن تعداد راسته‌های بازار بیشتر و بیشتر شد.

اما این بازار تاریخی چندسالی است که مشکلاتی را هم با خود همراه دارد، برخی از کارشناسان شهری بر این باورند که آن چیزی که منطقه ۱۲ را از تمامی مناطق بیست و دو گانه شهر تهران متمایز می‌کند؛ وجود بازار در قلب آن است، به همین دلیل است که این منطقه با مشخصات و ویژگی‌هایی که دارد در تمام ارکان جامعه نقش دارد، البته یکی از مشکلات بازار تهران فرسودگی ساختمان‌ها و بنا‌های آن است که وجود معابر تنگ، باریک و فرسودگی ساختمان‌ها و بنا‌ها یکی از بزرگترین معضلات بازار تهران شناخته می‌شود حال با توجه به آتش سوزی‌های اخیری که در مجموعه بازار و پیرامون آن ایجاد شد.

حوادثی همچون آتش‌سوزی می‌تواند در کسری از ثانیه هویت تاریخی و ملی بازار تهران و جان بسیاری از کسبه و مردمی را که جهت خرید و گشت و گذار به بازار رفته‌اند، به خطر اندازد و این درحالی است که فاجعه مذکور از لحاظ حجم خسارات جانی، مالی و روانی شاید بتواند آسیبی صدها برابر بیش از حادثه دلخراش آتش‌سوزی پلاسکو به همراه داشته باشد و این‌بار مردم ایران در سوگ صدها و شاید هزاران نفر از هموطنان خود خواهند نشست.

مدیریت شهری دوره پنجم هم این دغدغه بازاری‌ها را در صحن علنی بیان کرد، برای مثال مجید فراهانی عضو شورای پنجم شهر تهران در تاریخ ۱۷ فروردین امسال گفته بود هزار و ۵۱۹ هکتار به محدوده ۳ هزار و ۳۳۶ هکتاری بافت فرسوده شهر تهران افزوده شد، همچنین مالکان در این محدوده‌ها می‌توانند از مشوق‌ها و تسهیلاتی که سازندگان در بافت فرسوده دریافت می‌کنند، استفاده کنند.

بازار تهران و راسته‌های تجاری هم واحد‌های مسکونی که اقدام به اخذ پروانه تخریب و نوسازی می‌کنند از این مشوق‌ها و تسهیلات قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن بهره مند می‌شوند و از دولت انتظار داریم به تکالیف خود در خصوص ارائه انشعابات رایگان به سازندگان بافت فرسوده عمل کنند.

اما این موضوع همچنان پیگیری نشده و بازار تهران هم روز به روز در حال فرسوده شدن است، طبق آمارهای اخیر ۷۲ درصد بنا‌های واقع در بازار بیش از ۳۰ سال و ۴۸ درصد بنا‌ها بیش از ۵۰ سال عمر دارند، بازار تهران ۲۰۰ سال قدمت دارد و همین بی توجهی ها باعث شده بخش قابل توجهی از سیم‌کشی‌ها مستهلک شده و در حوزه لوله کشی آب هم بخش عمده از آن‌ها حالت پوسیده پیدا کند.

بازار بزرگ تهران به عنوان مهمترین مرکز تجاری اقتصادی دارای سه شاخصه فرسودگی مفرط است. تراکم شدید جمعیتی و بورس فعالیت‌ها مستعد برای ایجاد حریق است. طبق بند ۱۴ از ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها رفع خطر از بناها، دیوار‌های شکسته و خطرناک در معابر عمومی، کوچه‌ها و دالان‌های عمومی و خصوصی از وظایف اساسی شهرداری‌ها محسوب می‌شود.

افزون بر این بر اساس مطالعه مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران که در خصوص ایمنی بازار تهیه شده، سی عامل خطر آفرین بر مبنای چک لیست های ممیزی ایمنی در بازار تهران را تهدید می کنند که شامل فرسودگی، نامناسب بودن و آسیب دیدگی کابل ها، سیم کشی و فیوزها و پست های برق، مصرف غیرمجاز از شبکه برق، عدم اجرای اصولی سیستم آب آتش نشانی در ساختمان، خرابی عملکرد تجهیزات کشف و اعلام حریق، غیراصولی بودن تجهیزات اطفای حریق، ساخت غیراصولی بناها، عدم رعایت استانداردها و الزام روش های انباشت مواد و کالاهای قابل احتراق در انبارها و عدم رعایت استانداردهای ساخت بنا، سیستم کنترل و اطفای حریق مانند سیستم فشار مثبت، سیستم بازدارنده خودکار و...، غیراصولی بودن تجهیزات الزامی اعلام و اطفای حریق در ساختمان ها، تهدیدات اصلی بازار می‌شوند.

روند هوشمندسازی گیت‌های بازار بزرگ تهران

روند هوشمندسازی گیت‌های بازار بزرگ تهران در نشستی با حضور شهردار منطقه ۱۲، رحیمی رئیس مرکز حراست امور مناطق، یوسف آبادی رئیس حراست منطقه، عبادی معاون حمل‌ و نقل و ترافیک منطقه و جمعی از مدیران، بررسی شد.

وحیدرضا انارکی محمدی در توضیح بیشتر گفت: در راستای محدود کردن و انضباط بخشی به تردد موتورسیکلت‌ها در محدوده بازار، برنامه هوشمندسازی گیت‌ها ورودی را در دستور کار داریم که عملیاتی شدن آن نیاز به بستر سازی نرم افزاری و سخت افزاری دارد که به زودی مسائل مربوطه را هم پیگیری می‌کنیم و امیدواریم تا پایان سال شاهد اجرای این طرح باشیم.

بر اساس گزارش سایت شهر، شهردار منطقه۱۲ تهران افزود: با هوشمندسازی گیت‌های ورودی بازار، به موتورهایی که دارای پارکینگ اختصاصی هستند، اجازه ورود داده می‌شود. در واقع این کار از یک سو سبب کاهش تردد موتورسیکلت‌ها و از سوی دیگر بازگشایی معابر پیاده راهی و روان سازی تردد خواهد شد.

 

 

دیگر رسانه ها

کدخبر: 138369

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها

      ارسال نظر